I3uitcnlunix burg, Haaften, en Est en Opijnen, en gevoegd bij het ontvangkantoor derzelfde middelen te Herwijnen; en benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijn- sen te Herwijnen c. a. jonkheer C. W. von Weiier tot Poelwijk, thans ontvanger derzelfde middelen te Waar denburg c. a. Onderwijs. De raadscommissie te Gorinchem, in wier handen is gesteld het plan om een hoogere burgerschool op te rich ten, heeft haar advies uitgebracht. De vraag, of een hoogere burgerschool in de gemeente wenschelijk is, heeft zij toestemmend beantwoord. Wat de kosten betreft heeft de commissie berekend dat deze zullen bedragen f 13,000; de ontvangsten raamt zij op f 1200. Zij stelt voor de Latijnsche school op te heffen en hare lokalen voor de hoogere burgerschool te gebruiken. Marine en leger. De minister van marine heeft ter kennis van belang" hebbenden gebracht, dat te Amsterdam, in de tweede helft der maand Juli aanstaande, een vergelijkend exa men zal worden gehouden tusschen jongelieden, die bij het garnizoenshospitaal te Amsterdam, in verband met het onderwijs aldaar aan het Athenaeum ilhistre gege ven wordende, wenschen te worden opgeleid tot officie ren van gezondheid bij de zeemacht. De toelating heeft slechts eenmaal in het jaar plaats, en wel op den 1™ Oc tober van elk jaar. De voorwaarden en de opgaaf van in te zenden stukken komen voor in de Staats-courant van eergisteren. Gemengde berichten. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van'tal- gemeen heeft zich tot Z. M. den koning gewend met verzoek om een wetsontwerp te doen indienen tot rege- ing van den arbeid van kinderen in fabrieken. Te Woolwich is Zondag een gedeelte der trein- soldaten van de artillerie in verzet gekomen tegen hun ne officieren, waarvan een ter nauwernood aan een bajo netstoot ontkwam. Terwijl de wederspannigen in hunne kazerne alles vernielden wat zij maar konden, zond men om een detachement troepen, welke de kazerne afzetten en een twintigtal der belhamels arresteerden. De oor zaak van dit verzet was dat deze wederspannigen eerst daags wegens slecht gedrag uit den dienst zouden wor den ontslagen. Veertienhonderd timmerlieden te Glasgow hebben hun werk gestaakt omdat hunne eischen tot verhooging van loon en vermindering van het aantal werkuren per dag tot negen, wat het laatste betreft, niet worden in gewilligd. Ongeveer de helft dezer werklieden zijn leden eener werklieden-vereeniging en ontvangen nu, volgens hare statuten, elk tien shillings (zes gulden Ned.) per week zoo lang de werkstaking duurt. De directeur van het Eldorado te Lyon in welke inrichting, zooals onzen lezers bekend is, de val van twee kunstenmakers den dood eener dame veroor zaakt heeft is door de rechtbank aldaar tot eene geld boete Yan fr. 100 veroordeeld. Bij de opgelegde straf werd als verzachtende omstandigheid in aanmerking ge nomen dat de directeur uit eigen beweging reeds vroe ger aan de familie van het slachtoffer eene schadeloos stelling geschonken had. Zaterdag avond heeft een voormalig geëmploieerde aan de staatsspoorwegen te Gent, Emiel Franco, naar men meent door jaloerschheid gedreven, met een revolver drie schoten gelost op Celestine de Stoepel, eene naai ster, met wie bij liefdesbetrekkingen aangeknoopt had. Eergisteren morgen waren reeds twee kogels uit de wonde gehaald en koesterde men hoop het meisje in 't leven te behouden. In Juli 11. werd Birmingham in opschudding en on rust gebracht door zekeren Murphy, een protestantschen zendelingprediker, die door felle aanvallen op Rome de Iersche bevolking tot gewelddadigheden als uittartte. De burgemeester der stad bellette toen eene nieuwe voorle zing van Murphy door een preventieven maatregelhij deed namelijk Murphy aan de deur der vergaderzaal vat ten en vier uren in arrest houdendezen stap deed hij op eigen verantwoordelijkheid, onder inroeping van ze kere verouderde wetsbepaling, en met latere goedkeuring van het gouvernement. Doch Murphy diende eene aan klacht bij den rechter in, en vorderde 1000 pond ster ling schadevergoeding van den burgemeester. Thans heeft het hof van assises die arrestatie voor onwettig verklaard, en is de burgemeester door de jury veroor deeld om twee pond sterling schadevergoedieg te be talen. Thermometerslaiui. SMaart.'sav. 11 u. 40 gr. 9 'smorg. 7 u. 40 gr. 'smidd. 1 u.44gr. 'sav. 6 u. 40 gr. Stateii-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 8 Maart. Voortzetting der behandeling van de agrarische wet. Na mededeeling. van ingekomen adressen en van de benoeming van rapporteurs wordt de beraadslaging over de derde alinea der agrarische wet en de daarop voorge stelde amendementen voortgezet. De heer 's Jacob acht de nieuwe redactie van de derde alinea, thans door de regeering voorgedragen, goed. Men is thans op een veel beter terrein gekomen, er wordt nu onderscheid gemaakt tusschen tijdelijke beschikking ten behoeve van de gouvernements-cultures en onteige ning ten algemeenen nntte van ontgonnen gronden der inlanders. Hij wenscht echter nog eene kleine concessie van de regeering, namelijk het weglaten der woorden die be trekking hebben op de gouvernements-cultures. Men behoort dit alleen aan de hoede van art. 56 van het regeerings-reglement over te laten. De heer van de Putte wijst op het groote voordeel dat deze alinea zal uitweiken, namelijk dat de misbruiken bij het beschikken over den grond des inlanders zullen ophouden. Hij is daarom tegen de wijziging door den heer 's Jacob voorgesteld. Hij vraagt of niet de weg lating in deze alinea van eene bepaling omtrent de beschikking over gronden voor de cultures zal leiden tot een aantal processen van den inlander tegen de suikercontractanten, en van deze tegen den staat, om schadeloosstelling te bekomen. De heer Hasselman zegt dat er een eenvoudig middel bestaat om botsingen te voorkomen, en dat is door eene veranderde redactie der gouvernementscultures, wat onteigening van gronden betreft, te brengen onder de hoede van art. 56 van het regeerings reglement, evenals voor andere onteigeningen art. 77 is ingeroepen. De heer van Goltstein ziet volstrekt geen gevaar voor processen, wanneer h«t voorstel van den heer's Jacob mocht aangenomen worden. Wanneer er quaestie ontstaat over het bedrag der schadevergoeding zal, ook volgens de laatste ordonnantiën, altijd de beslissing van den rechter worden ingeroepen. Maar al geeft deze alinea meerderen waarborg, misbruiken geheel te keeren zal door geene enkele bepaling verkregen worden. Ook de heer van Yoorthuysen verlangt dat alles wat betrekking heeft tot de gouvernementscultures aan de bepalingen van art. 56 zal overgelaten worden. De heer Kalff brengt eene kleine wijziging in de re dactie van zijn amendement, waarbij hij overigens per sisteert. De heer Thorbecke kan zich niet vereenigen met de gewijzigde redactie der regeering. De onteigening van gronden ten algemeenen nutte wordt nu op éene lijn gesteld met de beschikking over gronden ten behoeve van de op hoog gezag ingevoerde cultures. Zooals de alinea nu luidt, zullen er ordonnan tiën gemaakt kunnen worden waarbij weder het cultuur stelsel met den zwaartst mogelijken druk op de bevolking wordt in het leven geroepen. De minister van koloniën handhaaft tegenover de meening van den Thorbecke zijne voordracht. Het geldt hier eene overgangsbepaling, die noodig is, omdat het nog lang misschien kan duren eer de suikerwei aangenomen is. Het woord beschikken is in deze alinea in een ruimen zin genomen. De heer Thorbecke acht dat woord beschikken niet goed; men kieze liever een woord dat ronder de zaak uitdrukt: „Ontzetten van eigendom." Wanneer de minister meent dat er eene overgangsbepaling noodig is, waarom dan niet liever een afzonderlijk artikel, a la suite van het regeerings-reglement te plaatsen, voorge steld De heer Hasselman doet het voorstel om in deze alinea eene verwijzing naar art. 56 yan het regeerings-regle ment op te nemen. De heer Mirandolle heeft bezwaar tegen het voorstel van den heer Ka'ff, dat ook door den heer ThorbeckS wordt voorgestaan, om in deze alinea niet van cultures te spreken. Wanneer die woorden wegvallen, dan zal alleen ten algemeenen nutte over de gronden van de inlanders beschikt mogen worden. Daaronder kan mén de suikercultuur niet rangschikken, omdat zij hoofdza kelijk de belangen van particulieren betreft; bij gemis van eenige bepaling als nu is voorgesteld, zou dus deze gouvernements-cultuur te gronde kunnen gaan. De heer Heemskerk meent dat de rollen nu omge keerd zijn. De ultra-liberalen, die vroeger de sloopers van het cultuurstelsel genoemd werden, nemen dat nu in hunne bescherming. Wat de redevoering van den minister betreft, hij ziet daarin dat deze niet veel aan de aanneming der door hen voorgedragen suikerwet schijnt te hechten. Zijn voorstel om deze alinea te^doen vervallen trekt hij thans in, daar de gewijzigde redactie der regeering hem bevredigt. De heer Kalff brengt eene wijziging in zijn amende ment, in dier voege dat naar art. 56 wordt verwezen, wat de beschikking voor de cultures betreft. De minister van koloniën kan niet met den heer Thorbecke instemmen, dat de vermelding der op hoog gezag ingevoerde cultures eene nieuwe bevestiging van den druk daarvan zou zijn of nieuwe gouvernements cultures zoude in het leven kunnen roepen. Het artikel spreekt van „ingevoerde" en dus niet van „in te voeren" cultures. Wat aangaat de aanmerking van den heer Heemskerk, dat de minister eigenlijk de suikerwet zou hebben voorgedragen,zonder aan de aanneming daarvan te hechten, wil de minister niet anders antwoorden dan dat dergelijke aanvallen van dien spreker hem niet meer bevreemden. De minister heeft alleen bij deze wet voor- loopige bepalingen willen vaststellen bij de onzekerheid van een ministerieel leven en het lot van een wetsont werp. De beraadslaging over de derde zinsnede wordt ge sloten. Op de vierde alinea zijn amendementen voorgesteld door de heeren van Goltstein, de Casembroot en van Naamen. Het laatste wordt door de voortdurende afwe zigheid van den voorsteller als ingetrokken beschouwd. De heer van Goltstein licht zijn araendement toe om deze alinea te doen vervallen. Hij acht eene bepaling omtrent het toekennen van eigendomsrecht aan den inlander verkeerd. Men moet geen wapenen in de hand. geven om den inlander van zijn grond te kunnen berooven De heer de Casembroot licht op zijn beurt zijn amende ment toe, strekkende om den inlander te verbieden den hem in eigendom afgestanen grond te vervreemden anders dan aan landgenooteu. De heer van Wassenaer acht deze alinea onaanneme lijk. Hij zou zoo gaarne deze wet aannemen maar hij kan dat niet doen als deze alinea blijft bestaan. Daar door wordt de geheele oeconomie van ons beheer op Java ten ondersteboven geworpen. De heer de Brauw wenscht met den heer van Goltstein deze geheele alinea te doen vervallen. De heer Rutgers acht daarentegen deze toekenning van eigendomsrecht zeer nuttig. De Javaan zal niet voor een appel en een ei zijn grond zich laten ontfutselen, want hij weet welke waarde daarin steekt. Men heeft geschermd met het schrikbeeld dat de Javaan proletariër zou worden. Hij vreest dat niet, maar al ware dat zoo, men moet voor Indië aan dat woord zulk eene treurige beteekenis niet hechtenEen Javaansch proletariër staat volstrekt niet gelijk met een bedelaar in Europa. De heer de Casembroot wijzigt de redactie van zijn amendement, waardoor de bedoeling duidelijker uit komt. Het luidt nu aldus: „Deze grond wordt, voor zoo ver hij gelegen is op Java en Madura, niet vervreemd baar dan aan Javanen en Madureezen." Algemeen overzicht. Een deel der Parijsche dagbladpers stelt zich tot taak om de door de linkèrzijde voorgestane beginselen van verplicht en kosteloos onderwijs onder het publiek te verspreiden en de, naar het gevoelen der voorstanders, hiertegen nog bestaande „vooroordeelen"zooveel mogelijk weg te nemen. Engeland zoo lezen wij in een betoog ten gunste van het verplicht en kosteloos onderwijs heeft nu ook, na alles te hebben beproefd, eindelijk dien heilzamen maatregel aangenomen. Bezie de quaestie van alle zijden, onderzoek den bestaanden toestand, peil de afgronden der volksonwetendheid en gij zult ten slotte moeten erkennen dat er slechts heil te vinden is in het verplicht onderwijs. Wij weten wel dat het woord ver plicht onderwijs eerbiedwaardige gemoedsbezwaren krenkt, dat dit bij den eersten aanblik een last schijnt, welke men der bevolking oplegt, die zich tot niets wil verplicht en gedwongen zien, maar toch onderwerpt diezelfde bevolking zich immers aan zoovele verschil lende verplichtingen krachtens goede en slechte wetten. Zij onderwerpt zich aan de wet, die don zoon aan zijne ouders ontrukt om hem in te lijven bij een regiment, maar hare trots wordt gekrenkt, waar men haar spreekt van verplicht onderwijsZij wil niet dat de staat zich menge in de eerste opvoeding van het kind, zij wil het persoonlijk gouvernement in haar huis, op voor waarde echter van daarbuiten tegen datzelfde persoon lijk gouvernement te velde te trekken. Zij is volstrekt niet verwonderd dat de wet verbiedt om haren hond te mishandelen, maar is uiterst verbolgen bij de gedachte dat de wetgever haar zou kunnen beletten om hare kin-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2