OÜRANT. r 57. Dinsdag 1870. 8 Maart. Middelburg 7 Maart. Bij de heden voortgezette behandeling- der agrarische wet in de tweede kamer is door de regeering een wijzi ging gebracht in de derde alinea. De beraadslagingen zullen.morgen worden voortgezet. Bij de tweede kamer zijn ingekomen wetsontwerpen tot verhooging der begrooting van oorlog voor 1870, voor de aanschaffing van vuurwapenen, en tot verhooging der begrooting voor hervormde en andere eerediensten, be trekkelijk de kosten der colleges van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen van de hervormde ge meenten. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des na middags te twee uren, een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken adres Koeleman, ver lenging van erfpacht terrein Smidsbolwerk; adres D. Je- ras, om eene aarden grafruimte voor vier kisten,- jaar verslagen van onderscheidene gemeente-instellingen; kohier van de plaatselijke directe belasting op de inkom sten voor 1870voorstel van burgemeester en wethou ders, adres wetsontwerp tot wijziging der wet op het armbestuur. De Staats-courant van Zondag 6 en Maandag 7 Maart bevat het koninklijk besluit van den lc" Februari jl. tot goedkeuring der statuten van het Natuurkundig gezel schap te Middelburg, tengevolge waarvan die vereeni- ging als rechtspersoon is erkend. De goedgekeurde statuten zijn in hetzelfde nommer der Staats-courant opgenomen. Na afgelegd eindexamen zijn tot veearts bevorderd de volgende kweekclingen van 's rijks veeartsenijschool: L. Ilermkes uit Horst, J. F. P. Schönfeld uit Belling- wolde, F. Mos uit Assen, P. A. van den Munckof uit Venray en II. Luurs uit 't Zandt. Bij beschikking van den minister van financiën is be paald, dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne function zullen uitoefenen als volgt: de commiezen 3e klasse: P. C. van Aken, ten postkantore te 's-Herto- genboschP. J. Fabius, op het spoorwegpostkantoor Amsterdam-Emmerik-Bentheim J. D. J. M. Bekaar, ten postkantore te Utrecht; H. J. Payen.op het spoorwegpostkantoor Amsterdam-Emmerik- Bentheim; L. M. II. Giulde, ten postkantore te Venlo; en A. 1. II. Bachione, ten postkantore te Haarlem; en de surnumerairsE. A. W. Camp ten postkantore te Zwolle, en H.van der Poel, ten postkantore te Rotterdam. Benoemingen en besluiten. kantongerecht. Benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Sluis mr. W. Hemsing, ontvanger der registratiön en domeinen aldaar. Onderwijs. De gemeenteraad van Utrecht heeft tot directeur der gemeentescholen voor middelbaar onderwijs benoemd dr. II. Wefers Bettink, tot dusver leeraar bij de hoogere burgerschool te Sappemeer. Op het eiland Sardinië is eene middelbare school voor meisjes opgericht, waartoe Garibaldi den stoot en eene Engelsche dame het geld gegeven heeft. Deze school is reeds de derde inrichting van dien aard, die uit parti culiere middelen tot stand is gebracht. Kerknieuws. De kerkeraad der Evangelisch luthersche gemeente te 's-Gravenhage heeft tot predikant beroepen den heer J. C. Manssen, te Amersfoort. Koloniën. De per mail uit Nederlandsch-Indië aangebrachte be richten loopen tot 25 Januari. Dat er niets belangrijks te melden is blijkt uit de volgende woorden waarmede het algemeen overzicht van het Nieuw Bataviaasch Han delsblad aanvangt„Het nieuws is ditmaal schaarscher dan ooit. Tot wanhoop yan vele dagbladcorrespondenten deed zich in de laatste veertien dagen bijna niets yoor dat, te midden der alledaagsche voorvallen, eenige op merking verdiende." Gemengde beriolilen. Terecht heeft .de Arnhemsche courant reeds ge wezen op het even vreemde als onbegrijpelijke dat na verloop van zekeren tijd telkens een proces voor de Engelsche rechtbanken aanhangigschijnt geweest tezijn, waarin een zeer romantische, doch helaas overbekende zaak behandeld werd. Het geldt steeds een schilder die zijn verloren gewaand kind op de eenof andere jaarmarkt terugvindt, op het kind toesnelt en, als hij ziet dat het door zijne omgeving van aard veranderd is, den meester van dat kind een doodelijken slag toebrengt. De schilder wordt dan door de rechtbank natuurlijk vrijgesproken. Sinds jaren herwaarts doet dit Verhaal de ronde in de dagbladen, blijft dan eenigen tijd op den achtergrond en vangt, evenals nu onlangs, zijn loop weder aan. Zelfs l'Indèpendance beige heeft eenige dagen geleden deze voor licht-ontvankelijke gemoederen zoo aangrijpende geschiedenis weder opgedisebt, Eenige Fransehe bladen gebruiken deze gelegenheid om een heel treffend artikel over de kinderdieven te leveren en te vragen of men bet niet verschrikkelijk vindt dat zulke misdaden in het midden der negentiende eeuw kunnen voorvallen Zij haasten zich echter om er tot geruststelling der lezers bij te voegen dat t& dien aanzien Frankrijk onder de gelukkigst bedeelde landen behoort. Dat zij de tatlooze andere misdrijven ten hunnent voor ditmaal vergeten, laat zich verstaan. Blijkens bij de regeering ontvangen mededeeling zal den lcn Juni dezes jaars te Kassei eene algemeene nijverheidstentoonstelling op huishoudkundig gebied worden gehouden, waaraan fabrikanten van alle landen kunnen deelnemen. De in te zenden voorwerpen worden ouder eene van de volgende klassen gebracht1. De bouw van het woonhuis. 2. De moestuin, de stal en de bloemtuin. 3. De keuken. 4. De inrichting van het salon, de woon-, kinder-, eet-, slaap- en badkamer. 5. Huisraad uit edele metalen en compositiën. 6. De kleeding en het ondergoed. 7. Sieraden. 8. Reisbenoodigdheden. 9.Voor werpen van dagelijkscli gebruik. 10. Verlichting. 11.Ver warmingstoestellen. 12. De reiniging en de waseh. 13. Andere voor het huishouden benoodigde voorwerpen en werktuigen. 14. Voedingsmiddelen. Men kan zich tot den Dn April tot deelneming aanmelden. Plaatsgeld wordt betaald naar bet volgende tarief: 1. Voor eene plaats in het Oranjerieslot en het hoofdgebouw der ten toonstelling: voor den vierkanten voet oppervlakte op eene tafel of op den grond, met vrije beschikking over de geheele hoogte 10 sgr. 5.96 den vierk. meter)voor den vierkanten voet wandoppervlakte 3 sgr. (ƒ1.79 den vierk. meter)2. in de halt open zalen de helft van die prijzen3. in de open lucht voor den vierkanten voet oppervlakte 1 sgr. (ƒ0.591 den vierk. meter). In bijzon dere gevallen kan door de de tentoonstellings commissie een verminderd tarief worden toegepast. Met een enkel woord maakten wij reeds gewag van de vermindering der uitgelaten carnavals-vroolijkheden welke Parijs eertijds eenige dagen voor de vasten aan schouwen kon. Sommigen zien daarin een gelukkig ge volg van een betere opvoeding en beter onderwijs, an deren meenen dat de aard van den Franschmau eene wijziging ondergaat, en zijne spreek woordelijk geworden luchthartigheid niet meer zoo algemeen is. Een der reeds tot de legende behoorende eigenaardigheden een vermaak kan liet waarlijk niet genoemd worden van het carnaval was vroegerde terugtocht van Cour- tille. Courtille is een gedeelte van een der noordelijke faubourgs van Parijs, waar eenige door het volk zeer druk bezochte uitspanningen stonden. Onder de Restauratie verkreeg de roem van Courtille een enorme vlucht. Ge durende de carnavalsdagen vooral was het letterlijk ontoegankelijk. Drie dagen en drie nachten dronk en danste men, en dat niet alleen de werkman, maar zelfs al wat Parijs aan jeunes élégants en dandy's opleverde. Hooren wij wat iemand zegt die deze onzinnige baccha- naliën aanschouwd heeftiedereen, van den rij ken dandy die het fortuin zijns vaders verkwist, tot den armen werkman, die zijn laatste beddelaken in de bank van leening gebracht heeft, deze vermoeid van een galop met hertoginnen, gene afgemat van de vermoeiende dan sen op Courtille, begaf zich in den nacht van Dinsdag (vastenavond) naar Courtille. Stelt u voor: eengausche dronken menigte in gescheurde kleederen, half bedekt met lompen, half in feestgewaad, met zich medebrengen de zijn vrouw en dochters, zijn ouden vader, in het kort alles wat hij heeft, want het feest moet volkomen zijn- Dien nacht heeft men zijn laatste droppel wijn gedron ken, zijn laatste stuk brood gegeten, want als men thuis komt is men zeker geen bed om op te slapen, geen stuk om zich te kleedcn, geen hout om zich te verwarmen te vinden. Alles was verkocht of verpand. En toch, men moest naar huisDan begon de befaamde terugstootende terugtocht van Courtille. Op den weg dien de dronkaards moesten afleggen had zich dan aan weerszijden een haag van menschen ge plaatst die van heinde en verre saamgestroomd waren om het gelaat te bespieden van hen die zich vermaakt badden. Te zeven uren in den morgen van den Woens dag (Aschdag) zag men den stoet voorbijtrekken van mannen en vrouwen die nog slechts kraclit meer hadden om elkander of den toeschouwers verwenscliingen naar het hoofd te smijten. Dan zag men weer een vigilante vol dronken en slapende gemaskerden, wier been of arm door het raampje hing en op een troep beesten geleken die ter slachtplaats gevoerd worden. Dat duurde zoo nagenoeg een halven dag. Doch die tocht was voor de feestvierenden nog niet het ergste. Zoolang zij elkander beschimpen konden, vergaten zij de ellende die ben thuis wachtte. Wèlgelukkig mochten zij zich rekenen wanneer alle leden van het huisgezin el kander in het verblijf der ellende terugvonden, want niet zelden gebeurde het dat een kind onder de menigte verloren raakte of vergeten werd Door hoeveel tranen is die luide dronkenmanslach niet gevolgd, die eertijds weergalmde door de wijken der voorsteden, waar thans een rustiger geslacht andere, betere genoegens zoekt. Wandelingen in de heerlijke omstreken van Parijs, kleine uitstapjes, en dergelijke genoegens die door geen naberouw gevolgd worden vinden onder de Parijscho volksklasse steeds meer aanhangers. Na Therèse is thans la femme au drapeau te Parijs de heldiu van den dag in de kringen, welke aan Therèse hare eerste populariteit schonken. Dc nieuwe chanteuse in een café van den faubourg Saint-Denis, eene vijf en twintigjarige blondine, verkrijgt bare populariteit op geheel andere wijze dan Therèse door hare scabreuse liedjes, althans tot dusverre. In hare bezielende wijze van voordracht ligt het geheim van haren invloed op de toehoorders, waaronder de blouse van den werkman de groote meerderheid uitmaakt. Twee barer meest geliefde stukken zijn: de hymne van Polen, waaraan zij haar naam van „la femme au drapeau" te danken heeft, en bij de voordracht waarvan zij een vaandel in de hand houdt, on vooral: la Canaille. Dit lied werkt betooverend op den werkman daarin ligt als het wave een kreet van wraak over de minachting, welke hij soms van andere maatschappelijke kringen moet ondervinden. Elk der coupletten van dit lied schetst de goede eigenschappen en deugden van den werkman en eindigt met dit refrein Ja, ziedaar het canailleook ik behoor daartoe «Oui, voila la canaille! "J'en suis!" Wanneer de chanteuse het laatste couplet zingt en,, ook zichzelf met de hand op de borst slaande, zegt: „j'en suis!" dan bereikt de opgewondenheid haar top punt. Een Fransch blad meldt de volgende bijzonderhe den omtrent de veranderingen die in het lokaal, waarin het hooggerechtshof den 21en Maart ter behandeling van de zaak van prins Napoleon moet bijeenkomen, aange bracht zullen worden. Ongetwijfeld zal het publiek in even grooten, zoo niet grooter getale de zaak van Auteuil te Tours bijwonen,.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1