MIDDELBURGSCHE COURANT. r u. Vrijdag 1870. 4 Maart. Middelburg 3 Maart. In de heden gehouden zitting der tweede kamer heb ben weder verschillende sprekers over de agrarische wet het woord gevoerd. De heeren van Lijnden en van Voorthuijsen bestreden, de heeren van der Hucht en Moens verdedigden het wetsontwerp. Nadat de minister verschillende sprekers beantwoord had is de algemeene beraadslaging gesloten. In een telegram uit Dordrecht wordt ons heden ge meld dat morgen al de stoombooten de vaart zullen hervatten. In de Noord is volstrekt geen ijs meer. Het Provinciaal blad van Zeeland n<>. 24 bevat een besluit van den commissaris des konings in deze pro vincie van den lc" dezer, waarbij de beperking van het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij het rijk, is opgeheven. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunuing verleend aan mp. W. van der Vliet, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Schagen, de heer F. H. Kok, thans ont vanger der registratie en domeinen te Heerlente Mid- dëlharnis, de heer L. van Assen, thans ontvanger der registratie en domeinen te Lemmer. politie. Eervol ontslag verleend aan J. G. H. Holshei- mer als commissaris van politie te Groningen, en als zoodanig aldaar benoemd M. Ypeij, thans commissaris van politie en commissaris van rijks-politie te Zaandam. Onderwijs. Het genootschap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasiën en hoogere burgerscholen, gevestigd te Arn hem, is, blijkens in de Staats-courant van gisteren opge nomen koninklijk besluit, als rechtspersoon erkend. De goedgekeurde statuten worden in hetzelfde nommer der Staats-courant medegedeeld. Kerknieuws. In de constitueerende vergadering van het Israëlio- tisch kerkgenootschap, te 's Hage gehouden, zijn aange nomen de wijziging van art. 29 alinea 1 en die op art. 52, heide betrekking hebbende tot den zetel der permanente commissie, welke daardoor te Amsterdam gevestigd wordt. Voorts de wijziging van art. 60; het vervallen van art. 61; de wijziging van artt. 63 en 64; alles met betrekking tot het raadplegen van rabbinaal gezag, in plaats van rabbinale colleges. Verder aangenomen een wijziging in art. 62, waarbij de beslechting van geschilleu alleen zal plaats hebben als partijen het verlangen. Het wegval len van de laatste zinsnede van art. 70 (van onderge schikten aard) Verworpeu zijn de door dc kerkbesturen der gemeenten te Utrecht, Arnhem en Hoogeveen verlangde wijzigingen omtrent de hoofdplaatsen der kiesdistricteu en den om slag der kosten naar het zielental (art. 78). Daarentegen is nog aangenomen een ondergeschikte wijziging in de artt. 63 en 88. De Portug.-Israël. gemeeute te Amsterdam heeft zich aan do geheele organisatie onttrokken, zoodat dan ook, nadat het ontwerp-reglement was vastgesteld, de vraag ontstond, of de titel: voor de beid'elsraëlietischc kerkge nootschappen, behouden kon blijven, eu of, zelfs zoo dit al het geval ware, de regeering het reglement zou aan nemen, nu het bleek dat geheel of althans het grootste deel van een der kerkgenootschappen zich daaraan niet onderwierp. De vergadering besloot echter tot de opzen ding van het reglement aan den koning, daarbij beslis sende dat, mocht het later blijken dat er veranderingen in het reglement noodig waren, van welken aard ook, die alsdan door de in liet leven te roepen centrale com missiemoesten worden tot stand gebracht. Rivierbericliten. Aan de berichten der Staats-courant zijn de volgende on tleend: Keulen, 1 Maart. "Waterstand 6 voet 5 duim boven nul. Geen drijfijs. Emmerik, 1 Maart. De Rijn vrij van ijs. Nijmegen, 1 Maart. Weinig drijfijs. Was 1.41 meter. Overtocht geregeld. Tiel, 1 Maart. De rivier overdekt met drijfijs. Water stand 6.95 meter -j- AP- Was 0.65 meter. Bommel, 1 Maart. Het gisteren losgegane ijs blijft sterk doordrijven. Arnhem, 1 Maart. De rivier zonder drijfijs. Het te Malburgen vastgezeten hebbend ijs drijft voorbij. Schoonhoven, 1 Maart. Het ijs voor en beneden de stad heden ochtend ongeveer 200 meter verschoven, boven de stad even in werking. Gorinchem, 1 Maart. De Nieuwe Maas te Maassluis open. Te Rotterdam is het ijs opgebroken en langzaam drijvende. Aan den Noordmond van de Noord is het open. Op de Oude Maas boven Spijkenisse, en in de Beneden-Merwede het ijs vast. De Boven-Merwede is overdekt met drijfijs. De Nieuwe Merwede open met veel drijfijs. Waterstand 2,24 meter -f- AP. Was 0.03 meter in 3 uur. In de Linge 1.78 meter -f- AP. Was 0.04 meter in 3 uur. Temperatuur 46° F. Werkendam, 1 Maart. Gister is.het ijs weggedreven, heden nacht blank water. Heden morgen veel drijfijs. Kampen, 1 Maart. Het ijs vast; het kan niet meer te voet worden gepasseerd. Rechtzaken. Mr. David J. C. van Lennep, directeur der Nederland sche centraal-spoorwegraaatschappij, is jl. Donderdag door de arrondissements-rccbtbank te Zwolle va n all e rechtsvervolging ontslagen ter zake van het te laat vertrekken van een trein uit Kampen op 28 Decem ber 1869. Men herinnert zich dat genoemde directeur den 17cn Februari jl. ter zake van te late aankomst van een trein te Utrecht op 29 November 1869 door de rechtbank te Utrecht veroordeeld is geworden tot betaling eener geldboete van f 100. Bij missive van 24 December jl. heeft de voorzit ter der tweede kamer, ter voldoening aan het besluit in hare zitting van den vorigen dag genomen, den mi nister van justitie, met verzoek om inlichtingen, bij af schrift mededecling gedaan van een bij de kamer inge komen adres van H. Pk. Calkoen, predikant bij de Her vormde gemeente van Schalkwijk en het Goy, betrek kelijk een door het provinciaal gerechtshof in Utrecht ten laste van zekere Dirkje Veldhuizen gewezen arrest. Ter voldoening aan dat verzoek heeft de minister het volgende medegedeeld: Dirkje Veldhuizen, volgens hare opgave oud 22 jaren, geboren te Houten, dienstmeid te Kockengen, werd bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Utrecht, dd. 26 Juli 1869, wegens tnoedwillige brandstichting veroor deeld tot de straf des doods. Op een door haren raadsman ingediend verzoekschrift, verwisselde Z. M., na ingewonnen advies van den hoogen raad, bij besluit van 21 Sept. 1869, n°. 6, de doodstraf in tuchthuisstraf voor den tijd van tien jaren. Weinige dagen daarna vernam de procureur-generaal bij het gezegde hof, blijkens zijn schrijven van 6 Octo ber, dat de veroordeelde tijdens het plegen der misdaad, niet 22, maar slechts 15 jaren oud was, zoodat zij noch voor het hof had mogen terecht staan, noch tot de dood straf had kunnen zijn verwezen. Dit gebeurde kon volgens het gevoelen van den ge zegden ambtenaar aan niemand anders dan aan de ver oordeelde zelve worden geweten, die haren leeftijd steeds op 22 jaren had opgegeven, iets wat met haar uiterlijk voorkomen geenszins strijdig scheen, en aan de waarheid van welke opgave ook haar verdediger kennelijkniet heeft getwijfeld. Bovendien was door hare met de waarheid strijdige bewering van te Schalkwijk te zijn geboren en bij de jongste cholera-epidemie hare destijds te Utrecht woonachtige ouders, broeders en zusters allen aan die ziekte te hebben verloren, elk onderzoek naar hare per soon bijna onmogelijk, welk onderzoek trouwens bij den leeftijd, dien zij voorgaf bereikt te hebben, in verband met bare lichamelijke ontwikkeling, noodeloos scheen. Het bekend worden van bovenvermelde omstandigheid had ten gevolge dat de vader van de veroordeelde, onder overlegging der geboorte-akte zijner-dochter, zich reeds den 4«n October bij eerbiedig adres tot Z. M. wendde, met verzoek om kwijtschelding van straf of verwisseling der tuchthuisstraf, die zij zou moeten ondergaan, in een korte correctioneele gevangenisstraf. Naar aanleiding hiervan behaagde het Z. M., na opnieuw ingewonuen advies van den hoogen raad, bij besluit van 10 November jl., bij uitbreiding van HD. besluit van 21 September te voren met last om de bij het veroordeèlend arrest bevolen aanplakking achterwege te laten, de tucht huisstraf van tien jaren te veranderen in correctioneele gevangenisstraf van gelijken duur, welke zij, niet zooals in het request wordt beweerd te "Woerden, maar te Montfoort ondergaat. Vermits het voormeld arrest, ook volgens het oordeel van den procureur-generaal bij den hoogen raad, voor geene reformatio vatbaar was, kon alleen op de hiervoren gemelde wijze d« zaak zooveel mogelijk worden hersteld, zoodat de veroordeelde nu geen zwaardere straf onder gaat dan haar volgens de wet kon worden opgelegd. Gemengde berichten. De stationschef en de brugwachter, die door de arrondissements-rechtbcauk te Heeren veen tot gevange nisstraf zijn veroordeeld, hebben zich tot Z. M. den koning gewend, met verzoek om van die straf te worden ontheven. Een telegram uit Krakan meldt, dat het bericht aangaaude den dood van Barbara Ubryk van grond ont bloot is. De ongelukkige toeft nogaltoosin het hospitaal. Zij is zeer wel, doch hare verstandelijke vermogens zijn nog steeds zwak. De ex-koning van Spanje, don Francisco d'Assises, heeft een geding tegen zijne gemalin, koningin Isabella, aanhangig gemaakt, om haar het beheer over haar geld te ontnemen, dat volgens hem door hare aanhangers roekeloos verkwist wordt. Volgens bericht der Bcrlijnsche Allgem. medicini- sche Centralzeitung neemt de cholera in het midden van Rusland zeer toe. Te Moskou waren tot den 1 dezer 78 personen door die ziekte aangetast, waarvan 40, dus ongeveer de helft, zijn bezweken. De op 25 Februari overleden kardinaal dcBonald, aartsbisschop van Lyon en primaat van Gallie, was de vierde zoon van den beroemden schrijver der Legislation primitive. In 1819 werd hij aalmoezenier vau Monsieur (later Karei X), in 1823 bisschop van Puy, waar hij veel aanstoot gaf door zijne onverdraagzaamheid en zijn haat tegen den geest des tijds. In 1839 werd hij aartsbisschop van Lyon, in 1841 kardinaal. Men heeft volgens de Allgemeine Zeitung eene statistiek opgemaakt omtrent de verhouding, waarin de verschillende nationaliteiten in het concilie vertegen woordigd zijn. Daaruit blijkt, dat de catholieken van Noord-Duitsckland op de 810,000 en die van den Kerke- lijken Staat op de 12,000 zielen eene stem op het conci lie hebben, zoodat éen Italiaan uit den kerkelijken staat meer gewicht heeft dan GO Duitschers. Voorts heeft men bevonden dat de 512 voorstanders der onfeilbaarheid in het concilie eene bevolking van 73,011,000 en de 94 tegenstanders eene van 46,278,000 catholieken vertegen woordigen. Bij de voorstanders worden 142,570 en bij de tegenstanders 492,320 zielen door eene stem vertegen woordigd. Wij behoeven niet op te merken dat de Allg.Zeit. zich op een verkeerd standpunt stelt. Het concilie is geen parlement, het mist daartoe ten eencmale het karakter en de pondspondsgewijze berekening van het aantal vertegenwoordigers en vertegenwoordigden is ook hier niet van toepassing. De kerk beslist niet door stemming van meerderheden: hare besluiten ontleent zij of beweert

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1