MIDDEL BÜRGSCHE COURANT. Donderdag 1870. 3 Maart. r 53. Middelburg 2 Maart. Na een korte discussie heelt de eerste kamer de spoorwegbegrooting in hare zitting van heden met alge- meene steramen aangenomen. De overige aan de orde gestelde wetten werden zonder discussie aangenomen. De tweede kamer zette heden de behandeling der agrarische wet voort. Door den heer Fransen van de Putte werd de wet nadrukkelijk verdedigd; voorts werd door eenige loden breedvoerig gerepliceerd. Een talrijk publiek was gisteren avond in bet Schut tershof alhier bijeengekomen ter bijwoning van de volks voorlezing die aldaar vanwege het Natuurkundig gezel schap zou gehouden worden. Als spreker trad wederom op de heer P. D. Koning. Het onderwerp zijner rede was de warmte, waarvan hij op bevattelijke wijze de eigen schappen besprak. Van de inrichting der warmte- of thermometers gaf hij een uitvoerige beschrijving, terwijl hij zijne hoorders de verschillende soorten in deze, als de thermometers van Fahrenheit, Reaumur en Celsius, benevens de maximum- en minimum-thermometers, ver klaarde. Als bijzondei-heid deelde spreker bij de behan deling van den laatsten thermometer mede dat deze als de grootste koude gedurende de jbngste vorst 10° Cel sius aangewezen had. Voort3 deed de heer Koning ken nen welke gevolgen het uitzettingsverraogen der warmte heeft, doch tevens welke middelen ter voorkoming van deze aangewend worden, hetgeen hij aantoonde in eene beschrijving van den compensatieslingcr, en in eenige opmerkingen over het leggen van rails, roosters enz. Vervolgens besprak hij de samenvoeging van water van verschillende temperaturen, benevens van water en ijs, waarvan hij de verschillende resultaten met proefnemin gen aantoonde. Na de behandeling van bovengenoemd onderwerp wenschte de heer Koning, als een vervolg op zijne vorige lezing, nog eenige oogenblikken te wijden aan de elec- triciteit, en ditmaal aan de geïnduceerde electriciteit, namelijk eene die ontstaat door den invloed der electri citeit van een ander lichaam. Met behulp van een kleine batterij toonde hij dc werking van verschillende vochten op de vonk door middel van dc zoo kunstig vervaardigde Geysler-bnizcn aan, welke schoono proeven deze lezing waardig besloten. Den spreker' dankzeggende gaf de heer dc Ligny de verzekering dat de talrijke opkomst van belangstellenden, ook nu weder op deze laatste bijeenkomst in het seizoen, de vereeniging aansporen zou om een volgenden winter hare volksvoorlezingen voort te zetten. In de Staats-cou rant van gisteren is opgenomen het koninklijk besluit van den 17en Februari jl. tot aanwij zing van de gemeente Ylissingen als uiterste wacht- en lichtingplaats voor de schepen, bestemd naar de havens van Zuid-llolland. Gisteren deed de kassier der coöperatieve voorschot- verceniging en spaarbank te Goes rekening en verant woording van het gebonden beheer in eeue algemeene vei gadering der leden, paaruit bleek dat de vereeniging, die den 5C" Februari 1869 is opgericht, reeds 67 leden telt bij het sluiten van het eerste boekjaar; dat hot reserve fonds f 332 391 bedraagt, nadat de winst ad 157.24$ daar is bijgeschreven; dat deaandeelen een bedrag van ƒ1856 uitmaken en dat in het afgeloopen jaar 22 voorschotten tot een gezamenlijk bedrag van 13,310 zijn veileend. De twee aftredende commissarissen, de heeren W. A. Anemaet en J. Bonnet, werden herkozen. II. Maandag zijn bij Sluiskil, gemeente Neuzen, de werkzaamheden aangevangen voor den spoorweg van Neuzen op Mechelen. Aan den spoorweg van Neuzen op Gent, bij Sluiskilaansluitende, zal de weg loopen langs Axel, Hulst, Ivemseke, St.-Paulus, St.-Nikolaas, Temsche tot Mechelen. De gemeenteraad van Grauw heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den gemeente-secretaris V. J. d'Ilaens, en in diens plaats benoemd als gemeente-secre taris en ontvanger den kantoorbediende ter secretarie P. A. Baart. Uit Dordrecht wordt ons van heden middag 2 uren omtrent den toestand der rivier gemeld dat rondom de stad blank water was met een flinke strooming. Slechts weinig drijf ijs vertoonde zich; de Noord was daaren tegen vol drijf ijs. De StaatB-courant van gisteren bevat het koninklijk besluit van den 17c" Februari jl. houdende regeling van eenige punten betrekkelijk de vereeniging in sommige plaatsen van den post- en'telegraafdienst onder het be heer van denzelfden ambtenaar. Aan de bepalingen van dit besluit ontleenen wij het volgende. Tot de vereeniging van kantoren der posterijen en der telegraphie onder het beheer van een ambtenaar, hoofd van het vereenigde kantoor, wordt zooveel mogelijk over gegaan in plaatsen,waar de aard en omvang van den dienst bij de eene en andere inrichting dc vereeniging toelaat, en waar zij in de practijk tot besparing van personeel, of tot andere voordeelen in liet belang der schatkist of van den dienst in het algemeen zal kunnen strekken. De hoofden van een vereenigd post- en telegraafkantoor voeren den titeldirecteur van het post- en telegraaf kantoor; die van een vereenigd hulpkantoor der poste rijen en een telegraafkantoor alsvoren: directeur van het rijkstelegraaf kantoor en brievengaarder. Het is ech ter aan de hoofden der vereenigde kantoren geoorloofd den titel, dien zij aan twee administratiën ontleenen, in voorkomende gevallen afgescheiden van elkander te bezigen. De directeuren der postkantoren en der telegraaf kantoren worden evenals tot dusverre door den koning benoemd. De miuister van financiën wordt echter ge machtigd op plaatsen, waar tot de vereeniging wordt overgegaan, öf dch directeur van het postkantoor tevens met het beheer van het telegraafkantoor, öf den directeur van het telegraafkantoor tevens met bet beheer van het postkantoor of het hulpkantoor der posterijen te be lasten. De directeuren der postkan oren, die tevens met liet beheer van een telegraafkantoor worden belast, en de directeuren der telegraafkantoren, die tevens met het be heer van een postkantoor of een hulpkantoor der posterijen worden belast, genieten boven de bezoldiging in de be trekking die zij beklecden een aanrullingstraktement, door den minister van financiën te bepaleD, doch 'f welk in geen geval de som van ƒ500 in het jaar zal mogen te boven gaan. Dicnonverminderd kan hun mede door den voornoem den minister eene schadeloosstelling voor kantooronkos- ten, de som van ƒ200 in het jaar niet te boven gaande, alsmede in voorkomende gevallen eene schadeloosstelling voor huis- of lokaalhuur worden toegelegd. De ambtenaren van ondergeschikten rang bij de post administratie of bij 'de telegraphie, die door den minister van financiën worden aangewezen om op een vereenigd post- en telegraafkantoor dienst te doen, belasten zich met de werkzaamheden, die hun voor een gedeelte met betrekking tot den dienBt der postadministratie, en voor een ander gedeelte met opzicht tot den dienst der tele graphie zullen worden opgedragen. Zij behouden den titel, die aan hen bij hunne aanstelling óf bij de postad ministratie öf bij de telegraphie is toegekend, en zij blijven in bet bezit der aanspraken op bevordering, die hun als zoodanig zijn verzekerd. Indien daartoe termen bestaan, kunnen zij door den minister van financiën in het genot van een aanvullingstraktement worden ge steld; dit aanvullingstraktement zal in geen geval meer dan f 250 in het jaar mogen bedragen. Voor het geven van onderricht in de telegraphie aan ambtenaren der posterijen of in den dienst der postad ministratie aan ambtenaren der telegraphie, worden door den minister de noodige maatregelen genomen. Tot dat einde kunnen tijdelijk ambtenaren van de eene of andere administratie naar elders worden overgeplaatst, onder toekenning eener schadeloosstelling, die door den voor noemden minister naar omstandigheden wordt geregeld Benoemingen en besluiten. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor: te Assen A. N. Wentholt, thans directeur van het postkantoor te nellevoetsluis, en te Bommel W. Juta, thans directeur van het postkantoor te Zaandam. nationals scuuLD. Bevorderd bij de directie van de grootboeken der nationale sqhuldtot verificateur met rang van commies J. F. Drughorn jr., thans adjunct verificateur met rang van adjunct-commies; tot adjunct- verificateur met rang van adjunct-commies B. H. Schultz, thans 1« klerken bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam: tot adjunct commies P. Klinkert, thans lc klerk. leger. Benoemd tot 2«n luitenant bij bet 3e regiment infanterie de cadet J. F. A. de Rooy; bij het 3e regiment vestingartillerie de cadet A. M. Iloedt; bij het regiment rijdende artillerie de cadet jonkheer W. J. P. van den Bosch, en bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië de- cadet G. F. P. van Emmerik, allen her komstig van de Koninklijke militaire academie. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den 2cn lui tenant magazijnmeester der artillerie bij de landmacht in West-IndiëC. van den Heuvel. Onderwijs. De Staats-courant van gisteren deelt het verslag mede der commissie, belast met bet afnemen van het eind examen der hoogere burgerscholen in Overijsel in het jaar 1869. Kerknieuws. De constitueerende vergadering voor de Israëlietische kerk in Nederland is wederom te 's Hage bijeengekomen. Evenals de vorige koeren is im. A. de Pinto voorzitter dier vergadering. Marine en leger. Bij koninklijk besluit van 18 Februari jl. zijn be palingen gemaakt, betreffende dc lichting der nationale militie van het jaar 1870. Volgens dit besluit zal de lichting der militie van het jaar 1870 11000 man bedragen, waarvan 600 voor den dienst ter zee te bestemmen. De lotelingen, voor den dienst ter zee te besteramen, worden daartoe, des noodig uit iedere provincie zooveel mogelijk evenredig, gekozen uit degenen, die zich over eenkomstig art. 150 van bovenbedoelde wet hebben aan gemeld om bij de zeemilitie te dienen. Dc manschappen, bij het wapen der infanterie en'het bataljon mineurs en sappeurs in te lijven, worden tot eerste oefening tien maanden; die bij de regimenten vesting-artillerie en het korps pontonniers acht maanden onder de wapenen gehouden, terwijl de tijd van eerste oefening van de manschapppen, bij de regimenten hu sa- ren, veld- en rijdende artillerie in te deelen, zich tot liet einde van het eerste jaar van hunnen diensttijd zal uitstrekken. Rivierberïcliten. De volgende berichten zijn ontleend aan de Staats- I courant. j Keulen, 2S Februari. Waterstand 5 voet 61 duim I boven nul. Geen drijfijs. Het Neckar ijs drijft af. Gorinchcm, 28 Februari, liet ijs vast van Maassluis, I Spijkcnisse, Willeni9dorp en de Noord bovenwaarts, j Alhier is het in beweging geweest, doch het heeft zich I weder gezet. Dordrecht, 28 Februari. Het ijs is opgebroken tot den j benedensten Kic-vitswaard, drijvende met tameMjken stroom. j Deventer, 28 Februari. Sedert gisteren middag het ijs opgeruimd en de brug gelegd.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1