daar de laatste poli tie-maatregel en te Home do bron waaraan wij die ontleenden, voor ons niet heeft afge sneden. Nadat eenige hoofden der Czeehische partij in Bohe- men aanvankelijkzichgelijk onzen lezers bekend is bereid hadden verklaard tot eene samenkomst met het ministerie te Weenen, teneinde de mogelijkheid te bespre ken om tot een vergelijk te komen, hebben zij thans van dit plan afgezien en daarvan te Weenon kennisgegeven. Men ziet in deze zonderlinge houding der Czeehische partij, bohalveden invloed van Rusland, ook den invloed van Pruisen. De met den eenigszins euphemistischen naam van agrarische misdrijven bestempelde moordaanslagen en plunderingen in Ierland blijven steeds voortduren. Een nieuw feit op dit gebied beeft dezer dagen te Lon den weder groote sensatie verwekt. De administrateur der goederen van lord Malmesbury in Ierland is plotse ling op de geheimzinnigste wijze verdwenen, en men denkt met grond hierbij weder aan een „agrarisch mis drijf." The times laat zich te dezen opzichte zoozeer door zijne verontwaardiging behcerschen dat hij spreekt van een terugkeer tot repressieve maatregelen, welke in onzen tijd niet meer tehuis behooren. Het Londensch orgaan vergeet echter dat een paar wetsontwerpen, van hoe ingrijpenden aard ook, niet op eens den politiek- socialen toestand der Ierschc bevolking kunnen verande ren. Overigen» hebben de laatste pogingen tot verbetering van den toestand in Ierland reeds bij velen waardeering gevonden, waarvan men een blijk ziet in het resultaat der verkiezing te Waterford, alwaar de liberale candi- daat Osborne verkozen werd tegenover den nationalen candidaat Smyth. De hartstochtelijkheid, welke de Ier schc verkiezingen kenmerkt, uitte zich overigens daarbij op zeer gewelddadige wijze en verschillende voorstan ders van den heer Osborne zagen hunne huizen met plundering bedreigd, zoodat de tusschenkomst der ge wapende macht moest worden ingeroepen. Bij de aanstaande nieuwe verkiezingen te Tipperary heefteen deol der radicalen, na dc vernietiging der verkie- .zing van den veroordeelden fenian O'Donavan Rossa, den heer Kickham tot candidaat gesteld, die wel insgelijks tot de fenian-party behoort, maar geen veroordeelend vonnis ten zijnen laste heeft. De ultra-radicale partij heeft echter ook hier op geweId- dadigewijze hare sympathie voor den Fenian O'Donavan Rossa geuit, zoodat in allerijl troepen naar Tipperary ge zonden zijn om alle ongeregeldheden tegen te gaan. Naar aanleiding der verklaring van den Engelschen staatsman Fors ter, die in zijne memorie van toelichting van het wetsontwerp tot hervorming van het onderwijs, zich tot voorstander van het verplicht onderwij» ver klaart, dringt de bekende Frauschc schrijver Charles Dollfus aan op de invoering van dat stelsel in Frankrijk. Ziende zoo schrijft hij dat het algemeen stemrecht ook hen meer en meer nadert, hebben onze Engelsche naburen met zeer practischen en politiek-realistischen blik de quacstie bezien, en zijn dat stemrecht te ge- moet gegaan. Wij hebben den tegenovergestelden weg ingeslagen en het algemeen stemrecht toegekend zonder deii plicht van voldoende ontwikkeling hiertegenover te stellen. Overigens herhaalt de Schrijver het bekend argument dat de staat het recht heeft om een minimum van ontwikkeling te eischen. Wat het argument der tegenstanders van het verplicht onderwijs betreft, dat namelijk dit de vrijheid der ouders krenkt, daarvan maakt dc heer Dollfus zich wel wat gemakkelijk af, door te beweren dat dit argument al vrij zonderling klinkt in een land, alwaar de wet het vermogen van den huisvader als onteigent met uitzondering van een te zijner beschikking gelaten klein gedeelte om dit gelijkelijk onder zijne kinderen te verdeelen. Ondanks de verschillende bezuiningen door het nieuw Italiaan sell ministerie voorgesteld, blijft de financieele toestand van Italië nog zeer ongunstig. I-Iet ministerieel orgaan Opinione meldt dat op de begrooting van 1870 het tekort nog ongeveer tachtig millioen bedraagt. Amerika. Aan eene mededeeüng uit New-York van 1 Februari ontleenen wij het volgende: Terwijl de conventie van Georgië de grondwet van dien staat op het aanbeeld legt om er met min of meer behendige hand de nieuwe wetten op te smeden die voor immer clo politieke gelijkheid der rassen vestigt, doen Virginië, Mississippi en Arkansas, die zich vrijwillig in het werk der hervorming vooruit hadden laten streven, eindelijk amende honorable en komen zij in de Unie de plaats eischen die zij onlangs nog met alle kracht ver wierpen. Daar Virginië en Mississippi thans reeds hot vijftiende amendement bekrachtigd en hunne vertegen woordigers in de beide bondskamers op wettige wijze verkozen hebben, heeft het congres zich in de eerste plaats met hen moeten bezighouden. Virginië, het klas sieke land der Amerikaanschearistocratie,het vaderland van Washington en Jefferson, heoftalzoo het eerst zijn ouden rang onder de vrije st,aten der groote republiek hernomen. Ongetwijfeld hebben de oude planters van het Old dominion, die zich beroemen van de oude cava- lieren van Karei I af te stammen, niets verloren doen gaan van den hun door hunne voorvaderen nagelaten haat tegen die dweepende puriteinen, die zij wel ver klaarden te minachten- en die toch nu voor de tweede maal aan hun ras een bloedige en onherstelbare neder laag toebrachten. De vroeger door hen zoozeer op prijs gestelde titel van Amerikaansch burger is thans niet meer zoozeer het voorwerp hunner begeerte, daar zij ge noodzaakt zijn dezen met hunne voormalige slavon te deelen: en het zijn nu diezelfde rondkoppen, door welke hunne voorvaderen ^eertijds uit de nieuwe wereld ver jaagd werden, die hen ook thans in de voor hen zoo vernederende positie hebben gebracht, waarbij zij rond om zich slechts gelijken zien, terwijl zij vroeger als meesters heerschten.' Men moet zich dus niet verwonderen wanneer men de oudste familiën van Virginië, wier namen eertijds in de bondsvergaderingen schitterden, zich stelselmatig buiten de tegenwoordige beweging ziet houden en met kracht ziet weigeven om deel te nemen aan maatregelen, welke zij beschouwen als het zegel te drukken op hunne ver nedering. Wie zou hun trouwens het recht betwisten om zich in hun purperen mantel te wikkelen, om daarin waardig to stervenMen kan niet van lien eischen dat zij den vooruitgang, die zonder hen en tegen hen tot stand gekomen is, zullen waardeeren, evenmin als het aan emigranten gegeven is om het heilzame der omwen teling in te zien, waarvan zij het slachtoffer geworden zijn. Terwijl zij met bewondering blijven staren op een verleden dat door de geschiedenis gestreng zal veroor deeld worden, verandert de wereld waarin zij geleefd hebben, met zonderlingen spoed; en indien hun na tien jaren eens de lust bekroop om uit hun afzondering te treden en weder aan het gemeenschappelijk leven deel te nemen, zouden zij even verwonderd staan als de be kende man, die, volgens de legende, twintig jaren in de bergen van Oatshill sliep, en bij zijn ontwaken, onbekend met de Amerikaansche revolutie, bijna door de bevol king in stukken gescheurd werd, omdat hij riepleve Georges III Toen het congres te Washington de senaat ra,et 48 tegen 10, en de kamer van vertegenwoordigers met 13ö tegen 57 stemmen den bill aangenomen had die de toelating van Virginië tot de Unie vergunde, haastte dc president zich om daaronder zijne liandteeke- ning te stellen, en reeds op den 28"-'" Januari deed de generaal Canby, na de opheffing der lc militaire divisie hekend gemaakt te hebben, afstand van zijn buitenge wone macht en stelde het bestuur van den staat in han den der civiele autoriteiten. De toelating van Mississippi kan niet lang uitblijven beide kamers houden zich reeds bezig met een bill te dien opzichte. Van de beide senaatsleden welke deze staat naar Washington gezonden heeft, behoort éen, de heer Revels, tot het Afrikaahsohe ras. Dat zal de eerste kleurling zijn die in de hondsver gaderingen zitting neemt. Het is wel opmerkelijk dat de negers alzoo door den senaat hunne intrede in het kapi- tool zullen gedaan hebben. Ik behoef niet te zeggen dat de dagbladen der democratische partij niet genoeg kun nen klagen over dezen nieuwen inval der barbaren, welke volgens hen, onvermijdelijk een einde aan de Amerikaan sche republiek moet maken. Er ontbreekt nu nog slechts do bekrachtiging van twee staten om de ratificatie van het 15c amendement volledig te maken. Dat resultaat is echter voortaan ver zekerd, daar Arkansas en Georgië slechts in de Unie kun nen treden nadat zij dit amendement hebben be krachtigd. Groote ontsteltenis heerseht intusschcn in het kamp der Mormonen, dat reeds sinds verscheidene maanden door een scheuring beroerd wordt, waardoor zijne eenheid wordt bedreigd. De kamer van vertegenwoordigers beraad slaagt in dit oogenblik over een billingediend door den heer Cullom, die ten doel heeft de polygamie in het gebied van Utah te verbieden. Die quaestio moest zich vroeg of laat wel voordoen. De bevolking van Utah is zóo toegenomen dat er reeds sprake is geweest om daar van een Uniestaat te maken. Het ligt echter voor de hand dat het congres nooit de toelating van dien staat zal willen vergunnen, zoolang daarin polygamie geoor loofd zal wezen. Vandaar de bill van Cullom. Niemand betwijfelt of de beide kamers van bet congres nullen dezen aannemen, terwijl de president dan de wet in al hare gestrengheid zal doen ten uitvoer leggen. De Mormonen hebben luide het voornemen te kennen gegeven om dan met geweld tegenstand te bieden, doch het is niet waarschijnlijk dat generaal Grant zich vrees zal laten aanjagen. Een meeting van Mormoonsche vrou wen heeft inmiddels in de stacl aan het Zoutmeer plaats gehad. Die dames waren bijeengekomen om de instelling der polygamie te verdedigen, en bepaaldelijk verklaarden zij in eene der aangenomen besluiten, „dat polj-gamie de eenige waarborg der onschuld en deugd van de vrouw is, evenzeer als het eenige afdoend middel tegen de verschrikkelijke ramp der prostitutie." The New-York Herald geeft een gedetailleerd verslag van de zitting. Daarin wordt tevens melding gemaakt van het groot aantal kinderen (meestal zuigelingen) die, door hunne moeders op de meeting medegebracht, door hun gehuil de vergaderde dames meer dan eens noodzaakten om de diseussiën te staken teneinde hare kinderen te helpen en het noodige te verschaffen. Reeds zult gij in Europa den val en de executie van Salnave, den voormaligen dictator van Haïti vernomen hebben. Voor den tijd van vier jaren tot president geko zen, kon bij de aantrekkelijkheid van een coup cPélat niet weerstaan, en had hij de Ilaïtische maatschappij gered door zichzelf tot dictator voor zijn leven aan te stellen' De rechtbank die belast was hem te oordeelen, kwam te drie uren bijeen: te zes uren was hij doodgeschoten. Zijn opvolger is Saget. Men dicht hem het voornemen toe om Cab ral te helpen, die, zooals men weet, in openbaren op stand is tegen Baëz, den president der republiek van St. Domingo. Cabral heeft geprotesteerd tegen den af stand van het grondgebied der baai van Samana, en in dien hij de overwinning op Baëz behaalde zouden moei lijkheden kunnen ontstaan tusschen het nieuw gouver nement en de Vereenigde staten. De berichten uit Cuba zijd nogmaals gunstig voor de opstandelingen. Generaal Puello die van Puerto-Principe vertrokken was om Guaymaro, de hoofdplaats van den opstand, aan te tasten, is door de Cubaansche troepen, onder aanvoering van Jordan, geslagen. Hij zou 400 man op het slachtveld hebben achtergelatenwaaronder 36 officieren. De Cubanen schijnen een gelijk getal dooden te hebben. Een ander gevecht is geleverd bij Santiago; de uitslag schijnt twijfelachtig te zijn geweest Het is moeilijker dan ooit om de waarheid te ontwarren uit de tegenstrijdige rapporten van beide partijen. Dit is echter zeker dat de winter veldtocht ten einde loopt, en dat, zoo de Spanjaarden al geen terrein verloren hebben, zij er toch ook geen gewonnen hebben. Binnen een maand hebben wij zomer, en de troepen, die weinig geschilqt zijn voor het klimaat, zullen zich dan moeten vergenoegen met de steden bezet te houden, zonder zich in het binnenland te durven wagen. Ziedaar dus hoe het dempen van den opstand'tot den volgenden winter verschoven wordt, ten minste wanneer de Cubanen geen lieden zijn om gebruik te maken van den tijd dien hunne vijanden hun laten, om zich van hunne zijde tot een heslisseuden veldtocht voor te bereiden. tjanüclsbmcljtcn. Graanmarkten enz. Rotterdam, 1 Maart. Ter markt van heden waren aangevoerd: 535 runderen, 63 vette, 92 nuchtere kalve ren, 2 schapen, 225 varkens en 26 biggen. Runderen lc qual. 75, 2C qual. 60 cent; kalveren le qual. 95, 2e qual. '75 cent; schapen 70 cent per kilogram. Ylissingen, 1 Maart. Boter /"1.10 a 1.15 per kilogr. Prijzen van effecten- Amsterdam 1 Maart 1870. Nederland.'^Certific. Werkelijke schuld 2\ pet. ♦dito dito dito 3 65! ♦dito dito dito 4 84 J ♦Aand. Handelmaatschappij 4A dito exploitatie Ned. staatssp. r 72 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2J 59 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 92| ♦Certitic. adm. Hamburg 5 671 ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 75£ ♦dito f 1000 1864 5 89} ♦dito f 1000 1866 5 88 ♦Loten 1866 5 229} ♦Oblig. Hope Co. Lcening 1860 4j 811 ♦Certific. dito4 r 63.V ♦Iuscript.Stieglitz&Co.2ca4eL. 4 63} ♦Obligation 1867 4 66! ♦dito 1869 4 66-1 ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 219}

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3