OÜRANT. N°' 51. Dinsdag 1870. 1 Maart. Middelburg 28 Februari. In de zitting der tweede kamer van heden zijn de algemeene beschouwingen over de agrarische wet aan gevangen. Als tegenstanders van het wetsontwerp deden zich kennen de heeren Nierstrasz, de Caserabroot en Hasselman, terwijl de heer 's Jacob de nieuwe alinea in de wet bestreed. Z M. de koning heeft Zaterdag namiddag te half zes uren ten gehoore ontvangen de commissie van de tweede kamer der staten-generaal, belast met de aanbieding van de lijst der candidaten tot vervulling der opengevallen betrekking van lid der algemeene rekenkamer. De Staats-courant van Zondag en Maandag 27 en 28 Februari bevat het koninklijk besluit van den 4C" dezer, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de door de gevolmachtigden van Nederland, België, Frankrijk en Groot-Britannie op den 27cn December 1869 te Parijs geteekende verklaring, alsmede van de daarin aange haalde verklaringen van 20 November 1866 en 4 Novem ber 1868, een en ander betrekkelijk de wijziging van eenige bepalingen in de overeenkomst tot regeling der suikerbelasting, dd. 8 November 1864. Benoemingen en besluiten. uooger onderwijs. Benoemd tot rector-magnificus aan de hoogeschool te Utrecht voor het academiejaar 187071 de hoogleeraar F. A. W. Miquel. marine. Benoemd, met 1 April a., tot magazijnmeester bij de directie der marine te Hellevoetsluis de griffier op wachtgeld bij de voormalige directie der marine te Vlis- singen E. de Vries. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worder beschikt, de officier van gezondheid 2c klasse J. Dijkgraaf, van het regiment gre nadiers en jagers. Kerknieuws. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Katten- dijke is beroepen de heer J. Brusse, predikant te 's-ÏÏeer Abts- en Sinoutskerke. Marine en leger. Zr. M». raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, is, blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, laatst van Cagliari, den 25e" dezer te Palermo aangeko men. Aan boord was alles wel. ïlivierbericliten. Aan de berichten in de Staatscourant ontleenen wij de volgende: Keulen, 26 Februari. Waterstand 5 voet 12^ duim boven nul. Geen drijfijs. Arnhem, 26 Februari. Blank water. Grebbe, 26 Februari. Het ijs vast; waterstand 4.98 meter -j- AP.; val 0.07 meter. De waterkeeringen zijn in orde. Schoonhoven, 26 Februari. Het ijs vast; passage te voet. Waterstand te 8 uren 0.89 meter -f- AP. Gorinchem, 26 Februari. Het ijs vast. Waterstand in de Merwede 3.81 meter -f- AP. val 0.10 meter. In de Linge 1.63 meter -{- AP.; was 0.05 meter. Temperatuur 35 gr. F. Dordrecht, 26 Februari. Het ijs vaBt aan den kop van 'teiland, lleclitzaken. De vorigo week werd door de arrondissements-recht- bank te Amsterdam vonnis gewezen in twee zaken ten laste van de magnetiseurs Weteling en de Wilde, be klaagd van overtreding der wet op de geueeskuust, doch beiden van alle rechtsvervolging ontslagen. In de eerste dezer zaken werd beslist dat eene adver tentie, inhoudende dat een magnetiseur dagelijks gele genheid geeft om eene helderziende somnambule te consul teeren, niet valt in de termen van art. 3 der wet op de uitoefening der geneeskunst, omdat hetgeen men van de somnambule verlangt te weten niet noodzakelijk van geneeskundigen aard behoeft te zijn. In de tweedj^zaak werd beslist dat, vermits de magne tiseur .deAèfllle"in de advortenüo niet zich-zelven maai de helderziende somnambule als raadgeefster van het publiek had aangewezen, daarin niet kon worden ge zien het onbevoegd openbaar aankondigen dat men een tak der geneeskunst uitoefende. Gemengde berichten. Naar meu ons mededeelt, is dezer dagen een ge neeskundige uit den omtrek van Haarlem in hechtenis genomen, verdacht van een valsch certificaat to hebben afgegeven, teneinde een ingezetenOj door hem voor krankzinnig te laten doorgaan, uit diens huisgezin te verwijderen. Het bedrog werd ontdekt toen het slacht offer, naar een gesticht overgebracht, volkomen goed bij zinnen bleek te zijn. Handelsblad Toen geruime tijd geleden een aantal berichten in couranten verspreid werdon, omtrent een operatie waarvan de Syameescho tweelingbroeders zich wenschten te onderwerpen, vermoedde zeker het meerendeel dei- lezers dat deze berichten niets anders waren dan recla mes, om de aandacht op nieuw op deze physiologische curiositeit te vestigen* en de belangstelling op te wek ken. De uitkomst bevestigt dit vermoeden, want men meldt thans dat dit zoo innig vereenigd broederenpaar door den heer Renz, den directeur van het bekende Bcrlijnschc cirquegeengagoerd is. Eergisteren is de kardinaal-aartsbisschop van Lyon de Bonald op 83jarigen leeftijd overleden. De bisschop-van Gloucester, d<\ Ellicott, heeft velen zijner medepairs geërgerd, maar allen verbaasd door zijne bespiegeling over het voorstel van Lord Chelmsford om het verkoopen op Zondag te verbieden. Dat het nfet op den weg van de wetgeving ligt, althans voor haar hoogst moeilijk is, de heiliging van "den Zondag te verzekeren, is niet zoo moeilijk te begrijpen, maar ongehoord mag liet lieeten, dat een bisschop die moeilijkheid erkent. Zijne bedenking, dat het doel alleen door zedelijke mid delen bereikt kan worden, had weinig te beteekenen, sedert het parlement door de vermindering der arbeids uren en andere dergelijke wetten weer getoond heeft, dat het er niet tegen opziet, die zedelijke middelen, welke zeer laugzaam werken, een weinig te gemoet te komen. Maar zegevierend betoogde de prelaat, dat zulk eene Zondagswet alleen de lagere standen treilen, en dezen groot ongelijk aandoen zon. De rijkeu, zeide hij, behoe ven op Zondag niet te koopen, maar de armen wel. De rijken hebben hunne clubsmaar de club van den arme is de herberg. Korten wij nu de vrijheid om op Zondag te verkoopen in, dan zullen vele kleine winkeliers ter eener, en een groot deel der werklieden ter andcrer zijde, niet zonder grond beweren, dat wij de ontberingen der armoede voorbijzien. Wel; eindigde de bisschop met de verklaring, dat hij voor de wet zou stemmen, maar liet is al veel, dat een geestelijk heer wil erkennen, dat ar tegen eene Zondagswet ook iets valt in te brengen, en dat bij hem zelfs het tegen zwaarder weegt dan het voor. (Hel Hoorden Eergisteren is te Parijs de verkooping van de schil derijen der galerie-San-Donato voortgezet. Het wa ren thans, zooals wij vroeger reeds meldden, stukken van de school der achttiende eeuw en beeldhouwwerk. De hoogste prijs werd betaald voor een stuk van Greuze: de gebroken eieren fr. 126,000. Te zamen met die der vorige week bracht de verkooping tot dusverre fr.l ,830,529 op. Deze week worden de oude schilderijen geveild. De Engelsche bladen melden het volgende aan gaande het stranden van het ijzeren schip Clendnror: Op Zaterdag avond den 12e» Februari omstreeks 6 j ure brak een der ankerkettingen van het schip Clendnror, gezag voerder Tbs. Warland, van Java naar Rotterdam bestemd, dat voor twee ankers op do reede van Deal lag. Omtrent een en een half uur daarna brak de tweede ketting. Men had de zware tros langs de overblijvende ketting ge- Iascht, doch beide braken en het schip dreef naar den wal, waar het in de nabijheid van Kingstown des avonds te 9 uren strandde. Een welbekend bootsman van Deal, Simon Pritcbard, was loods aan boord der Clenduror, om het schip naar Rotterdam te brengen. Door zijne doel treffende handelingen, in overeenstemming met die van den kapitein, werd het schip, nadat men het mogelijke beproefd had om boven Zuid-Voorland te komen, met den kop naar den wal gebracht, en dus in eene positie, die het minder aan het gevaar blootstelde van groote schade te bekomen, of wel geheel wrak te worden. Boven dien kon het schip gemakkelijker afgebracht worden, zoo daartoe mogelijkheid bestond.Door deze verstandige maatregelen konden allen van boord gered worden en bleef het schip en de lading die op 200.000 pd. st. geschat wordt, behouden. De kracht van den wind en de zee was op dit oogenblik vreesdijk, en alhoewel do heer Arnold, van Kingstown, spoedige en doeltreffende maatregelen nam om de equipage le redden met de reddingsboot van Kingstown, was het reeds éen uur in den nacht eer men er in slaagde de boot te water te brengen. Pogingen werden gedaan met den vuurpijltoestel om eene lijn aan boord te krijgen, doch de pijl ging door een der zeilen zoodat de lijn niet kon bereikt worden. De vrouw van den kapitein met haar kind. ongeveer 15 maanden oud werd het eerst in de boot gegeven. Mevrouw Warland werd in een strop overboord gezet en het kind op den rug van den tweeden stuurman gebonden; deze werden zóo behouden door het volk in de reddingsboot opgevangen. Daar de bemanning bijna wanhoopte aan hare redding dewijl de reddingsboot vanwege de hooge zee niet langs zijde kon komen, liet men ten minste een eind touw neer van de boegspriet, waar langs het volk zich een voor een moest laten glijden, en opgevangen werd in de armen van de bemanning der reddingsboot. In 'tgeheel waren 29 menschen aan boord van het schip en allen werden gered door de moedige pogingen der zich in de reddingsboot bevindende kloeke mannen. Men had om de redding te volbrengen viermaal liet gevaar te trotsceren, door evenveel keeren naar 't.strand te moeten gaan. De gezagvoedcr, de eerste stuurman, de bootsman en Simon Pritchard (de loods) waren de laat- sten die het schip verlieten. De Clendnror is een clipper te Liverpool tehuis behoorende, van Java naar Rotter dam bestemd met 1400 ton lading bestaande in arak, suiker, specerijen, koffie, huiden, gom elastiek en gutta percha. De kapitein, zijn vrouw, en de stuurlieden van het schip werden in het hotel „Zetlauds Arms" opge nomen, waar in hunne behoeften werd voorzien door de goede zorgen van de vrouw en de familie van den heer Arnold, van wiens hulpvaardigheid en attentie allen met den hoogsten lof gewagen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 27en dezer: II. Bakker, weduwn, 32 j. met D. K. J. Ver hoeven, jd. 31 j. J. C. L. Blotkamp, jm. 28 j. met C. Ver- li age, jd. 29 j. (Van 19 tot 26 Februari.) Vlissingen. GehuwdP. Meuldijk, jm. 27 j. met O. A. Donkers, jd. 25 j. Bevallen: H. de Meulmeester, geb. Menlmeester z. M. Vos, geb. de Rijckc, z. J. J. Heijblom, ge'o. Fagg, d. G. C. Hmjbregtse, geb. de Visser, d. J. van Hoeke, geb. Baart, z. C. M. Fliers, geb. Kamermans, d. M. van den Berge, geb. Leijs, z. (doodgeb.) J. van Ree, geb. van 't Zelfde, d. Overleden: D. Monnier, man van II. Belfroid, 52 j. M. de Reijke, vrouw van A. Poppe, 36 j. H. G. Toerr, man van P. Snaphaan. 60 j. J. C. de Ruijter, jm. 26 j. J. Baan, z. 8 j. II. Valk, onbek. mann.; burgerlijke staat niet bekend. Goes. Gehuwd: A. C. Coopman, weduwn. van G. Ruij- ten, 64 j. met S. Rosman, wede. van J. P. Gcers, 41 j. C. Hoogstraten, jm. 26 j. met E. op 't Hof, jd. 39 j. Bevallen: J. de Nooijer, geb. Goeman, d. M. Reijnhout, geb. Liefbroer, d. G. van Fraassen, geb. Proos, d. P. J. Vcrbeem, geb. de Laat, d. OverledenJ. G. van Deinse, d. 31 j. A. Reijerse, vrouw van D. Romijn, 36 j. E. van Weele, wede. M. Reijerse,

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1