MIDDELRURGSCHE COURANT. r so. Maandag 1870. 28 Februari. Middelburg 26 Februari. Niettegenstaande de veranderde weêrsgesteldheid van de laatste dagen blijven de posten uit Noord-en Zuid- Holland steeds ten achteren. De pakketten die heden middag hier hadden moeten aankomen werden, evenals de vorige dagen, weder tevergeefs gewacht. H. M. de koningin der Nederlanden is Woensdag te Londen aangekomen. Benoemingen en besluiten. spoorwegen. Op verzoek eervol ontslagen J. C. Estor uit zijne betrekking van spoorwegopziener. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost-Indischen ambtenaar G. van Stenis, laatstelijk lid van het college van boedelméesteren te Batavia, thans met verlof hier te lande. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Leerdam c. a. J. Buys, thans ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Maassluis c. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Vlijmen c. a. J. J. A. Willemse, thans ont vanger derzelfde middelen te Rucphen c. a. Onderwijs. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 18 tegen 15 steramen het voorstel van rar. A. de Vries aangeno men, om de behandeling van het reglement voor het Athenaeum uit te stellen tot na de aanneming van de wet op het hooger onderwijs. Marino en leger. Zr. Mr. transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. D. Slegt, op reis naar Oost-Indië, is den 18e" Januari jl. in de Tafel baai (kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. Z<\ M«. schroefstoomschip Curasao, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jonkheer M. W. Bowier, is, volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram, den 21<-'n dezer, laatst van Muscate, te Bushir (in Perzië) aangekomen en zou den 24." daaraan volgende naar Basra vertrekken. Staals-cour Men verneemt dat met 1 Maart a. de miliciens der lichting 1869, die niet tot aanvulling van het blijvend gedeelte onder de wapenen behoeven te worden gehou den, in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. Rivierberichten. De volgende berichten zijn ontleend aan de Staats courant: Keulen, 24 Februari. Waterstand 5 voet 5| duim boven nul. Weinig drijfijs. Nijmegen, 23 Februari. Het ijs neemt in sterkte en oppervlakte aanmerkelijk af. Gisteren namiddag is het ijs, dat vóór de stad beneden de Oude Kraan vastzat, losgeraakt en weggedreven. Boven de Kraan zit het on bewegelijk vast. Te Slijk Ewijk drijft het van hier los geraakte ijs langzaam bovenwaarts aan. Temperatuur 25° F. Arnhem, 23 Februari. Eenig drijfijs op de rivier. Gorinchem, 24 Februari. De toestand van het ijs on veranderd; overtocht uitsluitend met schietschouwen. Temperatuur 34° F. Sliedrecht, 24 Februari. In de Nieuwe en Beneden- Merwede de toestand van het ijs onveranderd. Dordrecht, 24 Februari. Het ijs vast; overtocht met ijsbooten. De gisteren gestremd geweest zijnde commu nicatie tusschen Willemsdorp en Moerdijk is met stoom- booten weder hersteld. Rotterdam, 23 Februari. Het ijs vast; de passage te voet geschiedt slechts op éene plaats. Briolle, 23 Februari. Blank water in de rivier met weinig drijfijs. Rechtzaken. Behalve de in oas vorig nochmer vermelde heeft de arrondissements-rechtbank alhier eergisteren nog de volgende vonnissen uitgesproken. Willem van der Sluis is schuldig verklaard aan frauduleuzen invoer van een week tarwebrood, wegende 2 kilogram, hetwelk hij, komende van de gemeente Sint Laurens, zonder aangifte of betaling van plaatselijke be lasting te hebben gedaan, op het grondgebied dezer ge meente bracht met het doel om alhier te worden opge slagen. Met verbeurdverklaring van het aangehaalde isvbij' fcjuffórdeeld tot eene geldboete van f 5 ten bate del"gemeente Middelburg, benevens in de kosten. Lourens Jacobus van Flierenburg, was beklaagd dat hjj zich te Veerc in kennelijken staat van dronken schap op de openbare straat bevonden en den brigadier der maréchaussée aldaar in de waarneming zijner be diening beleedigend de woorden toegevoegd heeft: „ik heb sell... aan jou, je kunt verrekken." Hij is aan beide feiten schuldig verklaard en veroordeeld tot twee geld boeten: eene van f 3 ten bate der gemeente Yeere, en eene van f 8, alsmede in de kosten. Catharina Groos, wede. Gunter, wonende alhier, was beklaagd dat zij haren minderjarigen zoon niet binnen den bij de wet bepaalden tijd heeft aangegeven ter inschrijving voor de nationale militie. De rechtbank heeft evenwel overwogen, dat de beklaagde den 6en Octo ber 1688 deze gemeento verlaten heeft en eerst den 6en Maart 1869 teruggekeerd is, zoodat niet is bewezen dat zij gedurende het tijdsverloop der inschrijving hier ge woond heeft. Op grond hiervan is de beklaagde vrijge sproken. Daarentegen zijn bij drie afzonderlijke vonnissen schuldig verklaard aan het als militieplichtige verzuimen van zich binnen den bij de wet bepaalden tijd te doen inschrijven: Wil^m Barentse, te Vrouwepolder, Jacob Qnaars, te Breskens, en Jan Sevaal, te Middelburg; met vcroordeeling van ieder hunner in eene geldboete, voor eerstgenoemde van f 5, voor de beide anderen van f 3, alsmede in de kosten. De arrondissements-rechtbank te Ileerenveen heeft in haar zitting van jl. Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van het spoorwegongeluk, den 18^ December des vori- gen jaars bij de Veenscheiding aldaar voorgevallen. De heer A. van den Put, stationschef, is veroordeeld tot 45 dagen, de brugwachter tot 6 maanden gevangenisstraf, beide straffen te ondergaan in eenzame opsluiting, wegens het zonder opzet veroorzaken van een spoorwegongeluk, waarbij zeven personen meer of min verwond zijn. Gemengde berichten. Te Vlissingen is door regenten van het algemeen armbestuur eene collecte gehouden met het doel om eene extra-bedeeling te doen aan de noodlijdende pol derwerkers en verdere armen, die tengevolge van de strenge vorst geruimen tijd zonder werk waren. De op brengst heeft f 207.30 bedragen. De Parijsche politie houdt zich dezer dagen met een zeer geheimzinnige zaak bezig. Een persoon die de vorige week in de Seine vischte en te dien einde tot zijn middel in het water stond, ontdekte een zorgvuldig ver borgen gat, waarin bij onderzoek niet minder dan zeven en vijftig lepels, evenveel vorken, kandelaars, en andere voorwerpen, allen van zilver en een belangrijke waarde vertegenwoordigende, gevonden werden. Jl. Maandag ontdekt een andere visscher, dicht bij dezelfde plaats, een ander gat waarin zich eveneens een zeer groote hoeveelheid zilveren voorwerpen, vooral kandelaars, be vond. Beide vondsten zijn aan de politie overhandigd die thans een nauwgezet onderzoek in het werk stelt. Het is echter tot heden nog onverklaarbaar dat een hoe veelheid zilverwerk tot zulk een hoogst aanzienlijk be drag verdwenen kan zijn zonder dat eenige klacht ingediend is geworden. Vóór eenige maanden werd, zooals onzen lezer bekend is, door keizerin Eugénie besloten een jaarlijk- schen prijs van 10.000 fr. ter beschikking van het Fran- sche Aardrijkskundig genootschap tc stellen, ter beloo ning van dengene, die zich in den loop van het laatste jaar, door het doen van eene reis of van eenige ontdek king enz., hetzij jegens de aardrijkskundige wetenschap, hetzij met opzicht tot de handelsbetrekkingen van Frank rijk, meest verdienstelijk had gemaakt. Het genoemde genootschap heeft in zijne algemeene vergadering van Vrijdag der vorige week dien prijs voor de eerste maai uitgereikt, en wel aan den heer Ferdinand de Lesseps, als, naar het oordeel der jury, door de doorgraving der landengte van Suez, de nuttigste onderneming in het belang der buitenlandsche handelsbetrekkingen van Frankrijk tot stand gebracht hebbende. De heer de Les seps, ter vergadering tegenwoordig, heeft verklaard, dat hij de hem toegekende som geheel bestemde ten behoeve van de ontdekkingsreis, welke vanwege het genootschap in de keerkringslanden van Afrika zal worden gedaan. Vanwege het Britsche ministerie van marine is bekend gemaakt, dat aan den ingang van het Britsche kanaal een drijvend telegraafkantoor zal worden ge plaatst, om berichten van voorbijvarende schepen, ter overseining naar de telegraafkantoren te lande, aan te nemen. Dat drijvende kantoor zal met 1 April a. door de Mid-Channel telegraph-companyJn werking worden gebracht. In de stad Napels heerscht dezer dagen een enorme agitatie. Stedelingen, landbewoners en inwoners van naburige steden zijn samengestroomd, en op aller gelaat is de grootste schrik en wanhoop geschilderd. De oorzaak daarvan is dat de houders van een aantal woekerbanken op last der regeering in hechtenis geno men waren. Die woekerbanken hadden haar ontstaan te danken aan zekeren Ruffo Sc.illa, die driejaren geleden te Napels eene bank oprichtte, welke van de daarin be legde gelden eene rente van niet minder dan 20 pet. betaalde. Men zal lichtelijk begrijpen dat cle bank weldra overstroomd werd met grootere tn kleinere kapitalen wier eigenaars des te.begeeriger waren den uitgeloofden interest machtig te worden; daar destijds eene goudcrisis heersclite en de interest in goud uitbetaald werd. Op deze bank volgden spoedig verscheidene anderen, die zelfs 22, 24 en 26 pet. interest gaven. Tevergeefs was het dat de dagbladen het publiek waarschuwden tegen die al te edelmoedige bankiers en aantoonden dat zulk eene geldbelegging geen zekere kon zijn: die waar schuwingen hadden geen ander gevolg dan duels tus schen de bestrijders en de verdedigers der Banca usura. Doch ook hier werd het spreekwoord bewaarheid: de kruik gaat zoolang te water tot zij barst, want eenige dagen geleden vernam de politie dat de heer Scilla. zich gereed maakte op zeer overhaaste wijze een audere woonplaats te kiezen de politie vernam dit echter nog tijdig genoeg om den bankier, aan wien de penningen van honderden en honderden waren toe vertrouwd, in hechtenis te kunnen nemen. Den dag na deze gebeurtenis ontstond een algemeene paniek, en al de overige woekerbanken failleerden tegelijker tijd, terwijl hare chefs hun voorganger Scilla ook. thans volgden, namelijk in de gevangenis. Slechts één. bankier, zekere Ziraerman, ontsnapte, en twee der overigen werden door de woedende menigte hevig mis handeld. In de bank van Puwer werden de boeken on derzocht, doch men vond slechts 600 guldenin een andere vond men ongeveer 3 millioen, terwijl daarente gen meer dan dertig geëischt worden. Bij Scilla werden 2 millioen gevondeu, doch het passief beloopt een onge looflijk hoog cijfer. Dit verschil vindt zijn oorzaak in het systeem der bankiers die den interest eenvoudig van het kapitaal afnamen, met het doel om na verloop van tijd metdi nogoverige gelden te ontvluchten. De woede van het bedrogen publiek is zóo groot dat de wacht voor de gevangenis verdubbeld moest worden daar men dreigde de gevangenis te bestormen om zijne wraakzucht te voldoen. Ook te Salerno, waar succurzalen der banken geves tigd waren, zijn ongeregeldheden bedreven. Tliermonieterstitii d. 25 Feb. 'sav. 11 u. 35 gr. 26 'smorg. 7u.34gr.,amidd. lu.45gr. 'sav. 7 u.43gr»

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1