MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 49. 1870. Zaterdag 20 Februari. Middelburg 25 Februari. De gemeenteraad van Middelburg heeft in zijne heden namiddag gehouden zitting onder anderen de volgende besluiten genomen Aan den heer m>\ J. II. de Stoppelaar is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke schoolcommissie. Aan den heer J. de Broekert is voor tien jaar, tegen ƒ60 's jaars,gelijkstaande met 5 cent 's jaars per centiare, in huur afgestaan een stuk grond aan den achtersingel bij de Langevijlebarrière, zijnde een gedempte sloot, en zulks tot bergplaats van boutwaren. Eene som van ƒ100 is beschikbaar gesteld ten be hoeve van een manuelijken kweekeling op de gcmeentc- gymnastiekschool. In overleg met de cjinmissie van fabricage is besloten, het uitdiepen van de haven dezer gemeente voor 1870 en 1871 publiek aan te besteden, onder voorbehoud van nadere beslissing of de uitslag dezer aanbesteding zoo danig is dat zij behoort te worden goedgekeurd of wel uitvoering onder eigen beheer de voorkeur verdient, teneinde van die beslissing te laten afhangen of de stoom- baggermolen al of niet zal worden verkocht. Van deze en de verder behandelde onderwerpen geven wij morgen bet meer uitvoerig verslag, waaraan wij ech ter, om het belang der zaak, nu reeds het volgende ont- leenen. De lieer-de Jonge heeft, namens de financicele commis sie en burgemeester en wethouders, rapport uitgebracht omtrent de hun gedane opdrachtden raad voor te lich ten in hoever de conceptverordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting, overgelegd iu de raads zitting van 15 December jl., hun aannemelijk voorkwam en welke wijzigingen, zoo noodig, zij zouden meenen te moeten voorstellen. De commissie vermeent vooralsnog niet te moeten uit maken of bij het ophouden der belasting op bet gemaal zij vervangen zal worden door eene belastiug op de in komsten alleen of gepaard gaaude met verliooging der opcenten op de personeele belasting. Art. 1 dus buiten behandeling latende, liecft zij, behalve tegen de begin selen der concept-verordening, bezwaren tegen verschei dene artikelen. Eenige daarvan aanhalende, noemt zij art. 3, hetwelk alle staatspapieren,,onverschillig de rente die zij afwer pen, voor de heffing dezer belasting wil rekenen tegen vier ten honderd der waarde. Dit voorstelis alleen in het belang van den effectenhouder. Bij de aanneming daar van valt op liet tegenwoordig kohier als grondslag niet te rekenen, maar zelfs zal bij eene plotselinge groote daling in die'papieren liet kohier van een vorig jaar geen maatstaf meer zijn. Ook bestaat bezwaar tegen art. 5 voor het geval dat een huishouden bestaat uit twee broeders, waar de oudste verantwoordelijk gesteld wordt voor de opgaaf van den jongste, en vooral, om hare onregelmatigheden eu ver keerde uitkomsten, tegen de tabel zelve. Zich voor bet oogenblik echter alleen wenschende te bepalen tot de beginselen der concept-verordening, welker al of niet aanneming elk nader onderzoek be hoort vooraf to gaan, wijst de commissie 1° op de pro gressie in den aanslag, en 2» op de verplichte aangifte, met bedreiging- van straf zoo aaa die aangifte niet vol daan wordt. Ten aanzien van liet eerste punt geeft zij toe dat de klimming zoo gering is dat men allicht zou meenen dat er geen bezwaar tegen de aanneming zou lcuunen be staan. Doch het beginsel, waarom het te doen is, keurt zij af, omdat, al is het oppervlakkig beschouwd billijk, het niet vereenigbaar is met het begrip van rechtvaar digheid, omdat de schaal der progressie nooit anders dan willekeurig zijn kan. Het progressieve stelsel moet den spoorslag der nijverheid verlammen, de voortbrenging beuadeelen en de vermeerdering van het kapitaal tegen gaan. Tot een hoog cijfer opgedreven, zullen vlijt en spaarzaamheid plaats huiken voor luiheid en verkwis- ting, want dan is het inderdaad een straf op de vermeer dering van het vermogen. De commissie erkent dat verscheidene staathuishoudkundigen eene andere ziens wijze zijn toegedaan, doch ook zij staat in haar gevoelen niet alleen: de Assemblée legislative noemde het pro gressieve stelsel een horreur. Rocderer vond het on ver eenigbaar met eenige maatschappelijke inrichting, Mur- hard beschouwde liet als revolutionair, terwijl Gentz en Turgot zich in nog sterker bewoordingen tegen dit stelsel uitlieten. De hoogleeraar Vissering keurt, in zijn onlangs uitgegeven Handboek over de praktische staat huishoudkunde, elke ldimmiug bij eeue belasting op het inkomen af. MoclTTmensoms meenen dat de heffing eener belasting on>4c.inkomsten naar eeu vasten maatstaf hen het meest drukt die slechts een gering vermogen bezitten, dit be zwaar is te bov^n te komen door een zeker inkomen aan te nemen dat van de belasting vrijstelt, omdat men het beschouwt dat men zonder dit inkomen niet in de nood zakelijkste levensbehoeften kan voorzien, en deze som vrij van belasting te houden door alle klassen been. Stelt men bijvoorbeeld die som op 300, dan betaalt men voor een inkomen van 400 slechts van 100 en voor een inkoinen van, 900 yuu slechts 600 als belast baar inkomen, enz. Ook het tweede punt (verplichte eigen aangifte) ont moet bij de commissie bezwaar. Verscheidene ingezete nen willen de grootte van bun vermogen om verschil lende redenen geheim honden: de verplichte aangifte kan niet anders dan deb lastting hatelijk maken, terwijl uien toch het b eoogde doel, de ware kennis der fortuinen, niet bereiken zal. Eene belasting op het inkomen zooals die hier gehe ven wordt berust geheel op de eerlijkheid der aangevers, en van hen die 'geen handel drijven of geene openbare betrekking bekleedeu zal nimmer het bewijs van eene te lage aangifte geleverd kunnen worden en zullen dus de strafbepalingen niet kunnen toegepast worden. Wil men hier van regeeringswege, volgens art. 10 der concept-verordening op de invordering der belasting, dezelfde openbaarheid aan het kohier geven als in de gemeente Groningen, niet officieel, plaats vindt, men bclioude dan ten minste, zegt de commissie, het begin sel uit de Groningsehe verordening, hetwelk wil dat de kohieren zoodanig worden opgemaakt dat daaruit niet blijke welke der aangcslagcnen zelve aangifte hebben gedaan. Een derde punt waaromtrent de commissie ook be- slissiug wenscht. is, of het wenschelijk kan geacht wor den om bij deu aanslag van een huisgezin het aantal kinderen in aanmerking te nemen. De billijkheid pleit hiervoor. In de concept-verordening ligt diezelfde ge dachte, doch bij toepassing van het tarief verkrijgt men de vreemdste uitkomsten; bijv. in do 26c klasse betaalt men meer wanneer het huisgezin uit tien dan uit drie personen bestaat. In de 25e klasse be aalt een persoon minder dau een huisgezin van drie personen; inde 241-" klasse een huisgezin van twee personen minder dan een van drie; in de 22e klasse eeu huisgezin van twee personen minder dan een van drie of vier, terwijl in de 9c,10fien ID klasse hetzelfde wordt bijgedragen wanneer de huisgezinnen uit vier personen bestaan. Volgens de commissie bestaan er echter twee andere wegen om het beoogde doel te bereiken: men trekke namelijk zeker aantal percenten voor elk kind vau den aanslag van het gezin af, of men doe het cijfer van het inkomen dat men onbelastbaar beschouwt klimmen naar mate het aantal kinderen toeneemt. De commissie stelt den raad alzoo voor, over de drie volgende punten te wrllen beslissen: 1». Zal er klimming in de belasting zijn? 2°. Zal de aangifte verplichtend zijn, onder bedreiging van straf 3°. Zal bij den aanslag van het huisgezin het aantal kinderen in aanmerking genomen worden? Eindelijk stelt zij tevens voor, om zelfs dan wanneer de raad niet in den geest der commissie mocht beslissen de verordening ter herziening, al ware bet alleen voor het tarief, aan de commissie die haar samenstelde te willen terugzenden. Dit rapport is voor de leden ter inzage gelegd en de beraadslaging daarover aangehouden. Uit Vlissingen meldt men ons dat de zeeschepen die aldaar uithoofde van het ijs in de haven waren binnen gekomen, thans weder naar de reede zijn vertrokken, teneinde op hot eerste bericht van de heropening der vaart naar hunne bestemming te vertrekken. In de Staats-courant van gisteren is opgenomen bet koninklijk besluit van den 17e,i dezer, houdende vast stelling van een nader model van het getuigschrift, bij art. 53 der wet van den 19c» Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) gevorderd, ter bekoming van vrijstelling vau de nationale militie wegens broederdienst. Benoemingen en besluiten. 1UDDEKOKDEK. Vergunning verleend aan J. Gosschalk, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. stoomwezen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den ingenieur algemeen opziener op het stoomwezen der spoorwegdiensten H. J. P. van Meurs Benoemd tot ingenieur 2<-' klasse bij het stoomwezen genoemde U. J. I'. van Meurs en W. Hou wens, tot dus ver adspirant ingenieur; en tot adspirant-ingenieur W. A. M. Piepers en N. van Dissel. Bevorderd tot algemeen opziener op het stoomwezen der spoorwegdiensten de opziener Yan het stoomwezen F. P. J. Maliicu. 111 vierberichten Aan de Staats-courant ontleenen wij de volgende be richten Keulen, 23 Februari. Waterstand 5 voet 7 duim boven nul. Het drijfijs bede.kt omstreeks een tiende deel van de oppervlakte der rivier. Vianen, 23 Februari. Het ijs vast; overtocht zeer ge regeld. Gurincliem, 23 Februari. De toestand van het ijs on veranderd; de voetpaden zijn opgebrokenovertopht met schietschouwen. Temperatuur 27° F. Sliedrecht, 23 Februari. In de Beneden-Merwcde het ijs vast; in de F ie uwe Merwede blank water van beneden tot het Gat van den Vogelaar. Dordrecht, 23 Februari. Het ijs vast; overtocht met ijsboot en. Rotterdam, 23 Februari. Kleine ijsbeweging. Brielle, 23 Februari. Voor de stad blank water met weinig drijfijs. Volgens ontvangen bericht van Goedcrecde en Helle- voetsluis zijn de benedenmonden der rivieren, tenge volge van den boogen zeevloed van 21 dezer, open. Op de Oude Maas, Nieuwe Maas en in den bencdenuiond van de Lek heeft bij vloed eenige ijsbeweging plaats ge had te Spijkenisse, Maassluis, Rotterdam en Krimpen aan de Lek, het ijs heeft zich daarna weder gezet. Maastricht, 23 Februari. Van de Maasbrug zijn 4 bo gen door het ijs voor schepen gesloten. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken. Cornells Wagenaar, oud 31 jaren, bakkersknecht, laatst wonende te Vlissingen, thans gedetineerd alhier', was beklaagd dat hij in de maand November des vorigen jaars ten nadeele van den broodbakker S. Smits, bij wicn hij destijds tegen genot van kost en loon in dienst was. uit de bakkerij een linnen gistzak met 22.50 aan rijksdaal ders arglistig weggenomen eu zich toegeëigend heeft. De beklaagde ontkende bet hem ten laste gelegde, en de rechtbank heeft zijne schuld, niettegenstaande de vele en zware tegen hciu gerezen vermoedens, niet wettig en overtuigend bewezen verklaard, zoodat liij is vrijgespro ken, de kosten te dragen door den staat. Franciscus Willemse, oud 41 jaren, zonder beroep

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1