OÜRANT. N°' 47. Donderdag 1870. 24 Februari. - Middelburg 23 Februari. Uit Moerdijk telegrapheert men ons dat heden morgen de overtocht weder gelukt is. Gisteren en eergisteren was zulks totaal onmogelijk. Zoo ver het oog reikt is het Fïollandsch diep met ijs geheel bedekt. De gemeenteraad van Middelburg zal in eene a. Vrijdag namiddag te twee uren te houden zitting de volgende onderwerpen behandelen: missives van gedeputeerde Btaten, goedkeuring van raadsbesluiten; verzoek van mr. J. H. de Stoppelaar om ontslag als lid der plaatselijke schoolcommissie; rekeningen der kamer van koophandel en wisselbank over 1869voorstel van burgemeester en wethouders betreffende kweekeling aan de gymnastielc- school; voorstel van dezelfden omtrent af- en overschrij ving op de gemeentebegrooting voor 1870. Uit Neuzen meldt men ons „De naar vele plaatsen gestremde communicatie geeft hier eene buitengewone levendigheid, want alles wat mot schepen hier binnenkomt wordt, met uitzondering van een klein gedeelte dat hier blijft, per spoor naar Gent en Antwerpen vervoerd, voor welk vervoer dus van de haven naar het station geheele dagen wagens heen en weder rijden." Uit het voormalig vierde district van Zeeland schrijft men ons „De aanhoudende vorst doet haren nadeeligen invloed op velerlei wijzen gevoelen. Het brievenvervoer gaat niet alleen te water zeer gebrekkig, maar ook te land laat het te wenschen over, vooral sedert de dezer dagen gevallen sneeuw. Zoo is de voetbode van Sas van Gent naarIJzendijke heden nacht met groote rhoeite niet ver der dan Philippine kunnen komen en daar tot onder den morgen moeten verblijven, wat in geen jaren het geval is geweest. „Ook voor den landbouw levert dit weder groote na deden op. Alle vrees bestaat dat het koolzaad zal zijn verloren en misschien ook een gedeelte van de gerst en tarwe, inzonderheid de zoogenaamde wol tarwe. De rogge zal weinig of niet hebben geleden. Enkele landbouwers hadden vóór de vorst reeds paardenboonen en erwten gezaaid. De toekomst zal moeten leeren welk succes zij daarop zullen hebben. Was de sneeuw tegelijk met de vorst gekomen dan waren waarschijnlijk alle vruchten behouden geweest. „De justiciabelen in ons district zouden zeker ook het lastige van het reizen naar uwe gemeente ondervin den, ware het niet dat de zaken tijdelijk schijnen ge schorst te zijn. In zooverre zal Axel, als zetel der recht bank volgens het nieuwe ontwerp, minder bezwaar opleveren, mits dan ook eene betere verbinding van het 4C en 5e district tot stand kome, waaraan meer dan behoefte bestaat." Benoemingen en besluiten. leger. Verleend de rang van majoor aan devolgende ge pensioneerde officiereu, als: de gepensioneerde kapiteins1 J. C. W. von Pfaffenrath, J. F. van Manen, H. Eilbracht, J. J. Phaff, J. van den Berghe en W. M. Visser, de beide laatst genoemden laatstelijk respectievelijk magazijnmees ter der artillerie le klasseen administrateur van kleeding en wapening. Kerknieuws. Door het kiescollege der hervormde gemeente te Dreischor is uit het vroeger vermelde drietal tot predi kant aldaar beroepen de heer W. M. de Vries, predikant ±e Kruisland. Marine en leger. De vier cadetten van het oudste studiejaar, die in de maand September des vorigen jaar3 nog zes maanden moesten overblijven, hebben jl. Maandag met goed ge volg hun examen als officier afgelegd. Men verwacht nu eerstdaags hunne officieele benoeming. Het zijn de ca detten der artillerie hier te lande jonkheer W. J. P. van den Bosch en A. M. Hoedt, der infanterie hier te lande J. F. A. de Rooij en der infanterie in Oost-Indië F. P. van Emmerik. (JJlrechtsch dagbl Gemengde bericlilen. H. M. de koningin heeft Maandag namiddag de resi dentie verlaten, om zich over Rotterdam, Keulen, Luik en Galais naar Torquay in Engeland te begeven. De feestelijke opening van den spoorweg Meppel- Assen Groningen zal zeer waarschijnlijk den 2e» Mei a. plaats hebben en de geregelde diëtist den daarop volgen den dag beginnen. Omtrent de slooping der vestingwerken .van Luxem burg wordt gemeld dat het van 't Noordwesten naar 't Zuidwesten loopende gedeelte geslecht is, zoodat de daardoor vrij vallende aanzienlijke grondruimte eerlang aan de gemeente kan teruggeven worden zoodra de commissarissen der mogendheden den staat van zaken geconstateerd en het proces-verbaal opgemaakt hebb'en. Bij de behandeling eener zaak voor de arrondisse- ments-rechtbank te Nijmegen is gebleken, dat de aange stelde inbrengers in de bank van leening de gewoonte hadden, men zegt reeds sinds een halve eeuw, om dewe- kelijksche panden niet naar de bank te brengen en daar voor zelf 4 cent per f 1, of zelfs per 50 cent, in rekening te brengen. De wekclijksche panden zijn nu juist de zoo danige, die door den behoeftige in den regel des Zater dags worden gelost, des Zondags gebruikt en des Maan dags even geregeld weer worden verpand. Hoewel men met panden van groote waarde minder grof te werk ging, is toch voor een gouden ketting, sedert een tiental jaren, week in week uit, voor f 10 verpand, telkens 15 cent afgehouden, zoodat de eigenaresse van den ketting, om het genoegen te hebben hem des Zondags te kunnen dragen, in die tien jaren betaald heeft 78voor een gouden ring, waarop f 1.25 werd beleend, kostte het zelfde genoegen, over het jaar berekend, f 2.60, dus tweemaal de som. Uit Alcira, een stadje in Spanje nabij Valencia, wordt een schier ongelooflijk feit gemeld dat van de grootste wreedheid getuigt. In den nacht van den 17cn dezer drong een bende booswichten in de woning van zekeren heer Janni Buluda. De bewoner en zijne vrouw sliepen in de eene, en zijne zes kinderen in de andere kamer. In de eerste kamer gekomen stortten de boos wichten zich op den heer Buluda, wierpen hem op den vloer en stopten hem een bal in den mond; hetzelfde geschiedde met zijne echtgenoot. Dit was echter slechts het voorspel van het verschrikkelijke tooneel dat volgde. De kinderen werden uit hun bedgerukt en voor de oogen der ouders gesleept. Daar werden zij gebonden, zoodat iedere beweging onmogelijk was. Hierop wierpen de wreedaards zich op hunne slachtoffers, staken hun de oogen uit, en sneden hun de tong af. Doch ook hiermede was hunne wreedheid niet voldaan: van den vader en zijn oudsten zoon werden nog de voeten afgehouwen. Na al de ongelulckigen vervolgens met het hoofd naar beneden opgehangen te hebben, gingen de booswichten in tegenwoordigheid hunner deerniswaardige slacht offers ontbijten, waarbij zij hen uitlachten en bespotten. Bij het aanbreken van den dag verlieten zij het huis. Eerst des morgens te acht uren hoorden de buren zuch ten en drongen zij het huis binnen, waar zij de slacht offers nog levend aantroffen. Men vreest echter voor hun behoud. Een telegrafisch bericht meldt dat twee der daders, waarvan een tot de familie van den lieer Buluda behoort, gearresteerd zijn. De justitie is echter de ander enop het spoor. Een Duitsch kunstenaar wekt tegenwoord ig te Parijs de algemeene belangstelling. Het is een violist die zijn instrument met de voeten bespeelt, daar zijne beide armen ontbreken. Dit jongmensch is de zoon van een onderwijzer te Eilbeing, een dorpje bij Königsberg. Toen men zijn aanleg voor de muziek bespeurde werd hij op het conservatoire te Königsberg geplaatst, waar hij in drie jaren tijd een der beste leerlingen werd. De vlugheid van het been veroorlooft hem alle bewegingen welke zijne kunst vereischt. Een stoute diefstal, of liever straatroof, had Zater dag avond te Parijs plaats. Een bediende van een juwe lier uit het Palais-royal, een kistje juweelen dragende, werd op den hoek eener straat door een jong meisje staande gehouden die hem, na eenige woorden gewisseld te hebben, om den hals vloog, hem teederlijk omhelsde en aan haren boezem drukte. Een persoon die dat alles bespied had, trad schielijk op den bediende toe en ont futselde hem het kistje waarmede hij op de vlucht ging na den bediende een zwaren slag op het hoofd toege diend en zijne medeplichtige een red toegeroepen te hebben. Hoe bedwelmd de bestolene ook was kon hij toch nog alarm maken, waarop spoedig agenten van politie op de been waren die den dief vervolgden. Weldra werd men den dief gewaar, die met groote zelf voldoening een prachtig halssnoer beschouwde. Na een hevigen tegenstand, waarbij eenige kostbare paarlen verloren gingen, gelukte het den agenten den dief en zijn buit meester te worden. Ook zijne medeplichtigen vielen der politie spoedig in handen. Het voorval heeft den ongelukkigen bediende schier krankzinnig van wanhoop gemaakt, want de hem ontroofde paarlen hadden een waarde van niet minder dan vierhonderd duizend franken. Thermom eterstainL 22 Feb. 's av. 11 u. 32 gr. 23 'smorg.7u.29gr.'smidd. 1 u. 36gr.'sav.6li.36gr. Stat en-generaal Daar bij eene wijziging der postwet bijna ieders be lang in meerdere of mindere mate betrokken is, komt het ons niet ongepast voor het reeds vroeger in hoofd zaak vermelde ontwerp, thans bij de tweede kamer ingediend, in zijn geheel mede te deelcn Art. 1. Het port van een gefrankeerden brief, het gewicht van vijftien grammen niet te boven gaande, die onverschillig den afstand, van de eene plaats binnen het rijk naar de andere met de post wordt verzonden, be draagt 5 cent. Art. 2. Gefrankeerde brieven en pakketten van meer dan vijftien grammen, zijn volgens den daarbij aangedui- den maatstaf, aan het na te melden port onderworpen boven 15 tot en met 50 grammen, 10 cent. 50 100 15 100 n 150 20 150 200 25 200 300 30 300 400 n 35 400 500 40 500 750 n 45 750 1000 50 Art. 3. Ongefrankeerde brieven of pakketten worden met het dubbel van het bij de twee vorige artikelen be paalde port belast. Art. 4. Pakketten aan het tarief der briefporten on derworpen, die het gewicht van een kilogram te boven gaan, of waarvan eene der afmetingen meer dan 45 cen timeters bedraagt, worden niet ter verzending toege laten. Art. 5. Het ingebruikstellen van postzegels, verte genwoordigende de porten of rechten, die door de post administratie op brieven, drukwerken, monsters van koopwaren en postwissels worden geheven, mitsgaders van omslagen en formulieren, van dergelijke pegels voorzien, wordt naarmate van de behoefte, door ons be paald. Wij regelen en bepalen tevens: a de wijze van uitgifte der postzegels, der gezegelde omslagen en formulieren, alsmede den voet waarop daarvan zal kunnen worden gebruik gemaakt; 6 den prijs die, onverminderd de waarde van het daarop geplaatste postzegel, wegens de gezegelde omslagen cn formulieren, aan de belangheb benden zal mogen worden in rekening gebrachten c het buiten omloop stellen, wanneer daartoe termen bestaan, van sommige soorten van postzegels, gezegelde omslagen en formulieren. De in art. 9 der wet van 12 Apr,il 1850 (Staatsblad n«. 15), gewijzigd bij de wet van 5 Juli 1855 (Staatsblad n°. 61) vermelde strafbepalingen, zijn van toepassing op

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1