OÜRANT. N°' 4(». Woensdag 1870. 23 Februari. Middelburg 23 Februari. Ten gevolge van cle gevallen sneeuw zijn noch in den afgeloopen nacht, noch heden namiddag de Hollandsche posten hier aangekomen. Volgens bericht uit Neuzen van heden voormiddag elf uren was de reede daar vrij van ijs. De stoonrt5öot de Westcr-Schelde was er heden voor liet eerst weder aan gekomen. De heden door de tweede kamer opgemaakte nomi natie voor de rekenkamer bestaar uit de volgende can didates jonkheer uw. II. P. van Karnebeek, referendaris bij het ministerie van oorlogW. J. L. Grobbee, inspec teur der directe belastingen enz., te Maastricht^ en D.-Bas Backer, lid van gedeputeerde staten vaii^fëfêF" derland. Het Provinciaal blad van Zeeland n°. 21 bevat een be sluit van gedeputeerde staten van 21 dezer, waarbij, op voordracht van den hoofdingenieur in het 11° district van den waterstaat, het vervoer van vrachten op de we gen in onderhoud bij het rijk, te beginnen met midder nacht tusschen 2L en 22 dezer, wordt beperkt als bepaald is bij besluit van 27 December 1869 (Provinciaal blad n«. 130). In eene jl. Vrijdag te St.-Maartensdijk gehouden ver gadering der afdeeling Tholen van de Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in deze provincie, zijn gekozen: tot voorzitter dier afdeeling de heer D. Poldermanburgemeester, tot secretaris de heer J. L. Luijk jr., te Sclierpenisse, en tot bestuurslid de heer L. Groenewege Lz., te St.-Maartonsdijk, de beide eersten in de plaats van de heeren M. W. J. de Visser en M. G. van Stapele, te Tholen, die voor deze betrek kingen hadden bedankt. Ten vervolge op het in ons nominer van jl. Maandag aangevangen uittreksel van het in de Staats-courant opgenomen verslag betreffende den aanleg der staats spoorwegen van 1 Juli31 December 1869 melden wij nog het onderstaande: Van de buitenhaven binnendijks te Vlissingen, met daarlangs'strekkende bazaltkaden en verdedigingswer ken is thans de fundeeringput der oostelijke bazaltkade over 110 meter lengte tot gemiddeld 4.10 meter-r A.P. en over 8 meter tot 1.50 meter -r A.P. en die der weste lijke bazaltkade over omstreeks 100 meter lengte tot 2 meter -r A. P. ontgraven. De geheele hoeveelheid ontgraven grond bedraagt 27000 kub. meter. Een gedeelte van den westelijken bazaltmuur, voor zoover deze op den bij bestek 288 aangelegden fundee- ringvloer valt, is over 14.50 meter lengte opgemetseld tot 3 meter -r A.P. Met de bespijkering van het hout voor de beide duk dalven is een aanvang gemaakt, en de béheiing van den buiten dukdalf begonnen. Het verzoek der centrale directie van Walcheren, om in plaats van de bij het bestek beschreven berm, een berm langs den Schelde-dijk ter breedte van 25 meter te sparen, werd ingewilligd. Het bestek van de draaibrug over de binnen keer- en schutsluis is onderhanden. Het ontwerp voor het station Vlissingen werd in hoofdzaak goedgekeurd. Een nieuw plan voor benuttiging der vestingwerken tot uitbreiding van, en in verband met de aangelegd wordende havens te Vlissingen werd ingezonden. Het graven van het gedeelte kanaal volgens bestek 289, tusschen de piketten 213 en 224, is gedurende dit halfjaar slechts bij tusschenpoozen voortgezet kunnén worden, wijl de bemalingswerktuigen, tengevolge van het slechte voedingwater, veelal defect waren en men daar door veel oponthoud ondervond. Sinds een paar maanden echter heeft men vier stoomcentrifugaalpompen op bovengenoemd kanaal vak geplaatst, het daarmede droog gemalen en is men sedert begonnen dat kanaalvak met kracht op diepte te ontgraven de voltooiing hiervan kan spoedig tegemoet worden gezien. Met het bezanden der rijwegen, jaagpaden enz. op het emplacement, alsmede met het beklecdcn der dijks- glooiingen en het bezaaien daarvan wordt steeds voort gegaan. Met het leggen der kramm.'vt op het kanaal-talud aan den zuidoostelijken oever heeft men een begin gemaakt. De landhoofden en pijlers voor de dubbele draaibrug met vast gedeelte werdeu geheel voltooid met uitzonde ring van het metselwerk voor de kassingen voor de brug, waarmede gewacht zal worden tot na de opstelling van den bovenbouw. Voor het eerste gedeelte bazaltkade werden de dek- ptfrken gesteld, terwijl het metselen metbazalt voor het tweede gedeelte werd voortgezet en weldra voltooid kan zijn.T)e beheiing en fundeering van bet derde ge deelte bazaltkade werden yoltooid en met het metselen werd voortgegaan, zoodat ook dit gedeelte bij een voort- durenden aanvoer van bazalt spoedig gereed kan zijn. De bekleeding met scborklei van de glooiing aan de voorzijde van de bazaltkade is voor het grootste gedeelte aangebracht en met een wintermat voorzien. De oostelijke doorgang nabij piketw. 213 is geheel vol tooid, alsmede de dubbele doorgangen nabij piket n°. 230, met uit zondering echter van den vloer tusschen de jokdor- pels en het inhangen van een stel deuren, waarvan het hout nog gekreosoteerd moet worden. Met het bestraten en begrinden der wegen nabij de bovengenoemde doorgangen werd een begin gemaakt. Het riool met de noodige kolken, ter voorziening in de afwatering van liet Vlissbjgsche wagenplcin en aan grenzende erven, werd voltooid. De uitvoering der verschillende wecken wegens het maken van den spoorweg van de Arnerauidsche haven tot Middelburg en het graven van het kanaal door de Oude Arnc enz., werd met kracht voortgezet. De aardewerken voor het kanaal door de Oude Arne werden met kracht voorgezet, zoodat het kanaal'over de geheele lengte op de diepte is ontgraven. De beheiing en de fundeering voor de spoorwegbrug werden voltooid, liet metselen daarvan begonnen en voortgezet totdat beide landhoofden op de hoogte van 0.30 meter >r A. P. waren opgetrokken, als wanneer ten gevolge van ingevallen vorst het metselen werd gestaakt. Met het maken van den bovenbouw der spoorwegbrug in de fabriek van de heeren Schretlen en (X te Leiden, wordt geregeld voortgegaan. De eerste hoofdligger is nagenoeg gereed. De beide brugwachterswoningen bij bovengenoemde spoorwegbrug werden voltooid, met uitzondering van liet verfwerk en de beide regenbakken. De sluiswerken te Veere werden met kraeht voort gezet. In het aanstaande voorjaar zal met het metselen van de sluisboofden een aanvang gemaakt worden. De beheiing van palen en damplanken voor de bazalt- kolkmuren en de bazaltvleugels is afgeloopen; van het binnensluishoofd der kleine sluis, den waterkeerenden en den scbeidingmuur zijn de.palen geslagen en de kof fers afgewerkt; aan het overige gedeelte derfuudeeringen van deze werken ontbreekt nog het leggen van eenige kespen en van de vloeren en kloosterhouten. De koffers in het binnensluishoofd der kleine sluis zijn tot de volle hoogte, die onder den waterkeerenden en den scheidingmuur tot de hoogte van 5.46 meter AP. gevuld met beton, welke in den drooge is kunnen wor den gestort. De voorzieningen op de aansluiting van de bazalt- muren met de sluishoofden, door acbterwaartsche uit breiding van de fundeeringen en hetbezigen van langere damplanken dan kèt bestek voorschrijft, zijn aangebracht. De dubbele duikersluis met riooluitwatering van Mid delburg is beheid, met uitzondering van den scheiding muur tusschen de boezems van het polderwater van Walcheren en het rioolwater van Middelburg. Het kauaal tusschen de binnenhaven bij Veere en de Nieuwe haven van Middelburg, is over de geheele lengte in bewerking. Slechts op enkele punten bleek de grond samenhang genoeg te bezitten, om de geul tot ongeveer 6 meter -f1 A. P. te kunnen ontgraven en gedurige meer en minder belaugrijke afschuivingeu deden den aanne mer besluiten het eer6te gedeelte van het kanaal, ter lengte van 700 meter, beneden het peil van 4.50 meter rr A. P., het overige beneden het peil van 5.20 meter rr1 A. P.. door baggeren te verdiepen. Nadien Lebben zich dergelijke afschuivingen niet meer herhaald en zijn geen ongevallen meer voorgekomen. Thans is door ont graving en baggering ongeveer 600 meter tot nagenoeg 6.50 meter -r A. P. en de overige lengte tot gemiddeld 5 meter -r A. P. gebracht. De rechterkanaaldijk is over 1400 meter en de linker over 900 meter aan de volle hoogte en beiden zijn overigens tot gemiddeld 4 meter -}- A. P. opgewerkt, nadat de kleikist is aangebracht. De watertaluds zijn met de bepaalde kleibekleedingen en den voorschreven wintermat voorzien. Van de blinde bermen tot de jaagbermen zijn de glooiingen over 2000 meter lengte en over die lengte 8000 vierk. meter dijk met klei bekleed. De watergangen en bermslooten zijn over nagenoeg de geheele lengte op diepte gegraven en de glooiingen daarvan grootendeels bezood of bezaaid. De jaagpaden zijn over de halve lengte en de langs het kanaal loopendc berin wegen op 600 meter na bezand. De ijzeren buis onder den linker bermweg is gelegd. Yan den westliavendam en ,de havengeul voor de bui tenhaven te Veere, is de havengeul binnendijks over de geheele lengte ontgraven tot gemiddeld 4.60 meter A.P. en bet strand afgegraven tot ongeveer 1.50 meter »r A.P. De glooiingen aan de havenzijde boven liet peil van 2 meter -r A.P. tot 3.20 meter -f- A.P. zijn met schorldei bekleed en bezet over 630 vierk. meter met Doornikschen steen op puin, over 570 vierk. meter met gesorteerde Vil- voordschen steen op puin met staakrijen en over 670 vieré. meter met enkel briksteen op puin. Yan den westhavendam binnendijks is 350 meter lengte dijk tot 5.90 meter _j_ A.P. en de overige lengte tot 3 meter -f- A.P. opgetrokken; de jaagberm is over de geheele breedte aan de bepaalde hoogte. Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst derlandraacbttot apothekers 2e klasse (naar ouderdom van rang), de apotheker 3e klasse H. J. van Wisselingh en W. K. Voskuil, beiden van gemeld per soneel. Kerknieuws. De Christelijk gereformeerde gemeente te Goes heeft voor de negende maal eene poging aangewend tot ver vulling der predikants-vacature, en thans beroepen den heer J. Middel, te Gouda. liivierbericiiten. Aan de berichten der Staatscourant ontleenen wij de volgende Keulen, 19 Februari. Waterstand 4 voet boven nul. Zeer weinig drijfijs. Nijmegen, 18 Februari. Het opgeschoven ijs heeft hier eene dikte van 0.65 tot 2.10 meter en is te voet gepas seerd. Hetij3 drijft bovenwaarts langzaam met dun drijfijs aan, maar heeft aan het boveneinde der stad een open vak gelaten, waardoor men zeer gemakkelijk met losse vaartuigen goederen enz. overbrengt. Temperatuur 26° F. Arnhem, 18 Februari. Eeuig dun drijfijs in de rivier passage in het veer met de pont aan de reep. Gorinchem, 19 Februari. Het ijs wordt in alle richtin gen te voet gepasseerd. Dordrecht, 19 Februari. In de Dordsche waterwegen bet ijs vast; overtocht te voet en met bevrachte wagens. Rotterdam, 18 Februari. De toestand van het ij» on veranderd. Maastricht, 19 Februari. Het ijs vast. De acht bogen der Maasbrug blijven steeds door het ijs voor schepen gesloten.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1