bestaande subsidiën blijven gehandhaafd, maar geen subsidie zal voortaan verleend worden dan onder ge noemde voorwaarden. Overigens worden bij het wets ontwerp staatsinspecteiirs voor het onderwijs ingesteld, vrij van alle kerkelijk karakter. Het meer bijzonder toe zicht der scholen zal worden uitgeoefend door plaatse lijke schoolcommissiën, samen te stellen door de gemeente raden. Wat nu de beslissing der twee groote vragen betreft op het onderwijs-gebied: het kostelooze van het onderwijs en het verplicht onderwijs daaromtrent is bij het wets ontwerp weder transigeerend te werk gegaan. Geen kosteloos onderwijs, zegt de regeering in hare memorie van toelichting, want dit zou te veel kosten en de over- groote meerderheid is wel in staat om schoolgeld te betalen. Bovendien kan, zoo noodig, vrijstelling worden verleend van betaling der schoolgelden, waartoe de plaatselijke schoolcommissiën bevoegd zullen wezen. Wat het verplicht schoolonderwijs betreft, verklaart de heer Forster zich daarvan een groot voorstander, acht dit noodzakelijk ter ontwikkeling van het lager onderwijs en constateert dat dit beginsel in Engeland al meer en meer aanhangers vindt. Toch bepaalt het wetsontwerp zich om in het algemeen te verklaren dat de ouders hunne kinderen naar school moeten zenden zonder daaraan eene poenale sanctie te geven het ver leent daarbij echter aan de plaatselijke schoolcommissiën de bevoegdheid om bij schoolverordening eene boete van vijf shillings hoogstens op te leggen aan ouders, die hunne kinderen niet de school doen bezoeken, De regeering schijnt zich van de aanneming dezer ingrij. pende hervormingswet in het Engelsch openbaar onder wijs verzekerd te mogen houden. Het officieel Fransch regeeringsorgaan bevat naar aanleiding van het onzen lezers in hoofdzaak bekend arrest van verwijzing in de zaak van prins Pierre Bona parte het keizerlijk decreet, waarbij de andere kamer van het hooggerechtshof tegen 21 Maart wordt bijeen geroepen te Tours. Zoo houdt men dus de Fransche hoofdstad vrij van de agitatie, welke van eene behande ling der zaak te Parijs het gevolg zou geweest zijn, ter wijl bovendien de bijeenroeping van het hooggerechtshof buiten het Seine-departement kan worden verklaard en gerechtvaardigd door de in acht te nemen bepalingen bij de samenstelling der uit leden van de departementale raden bestaande hooge jury. De Gazette des tribunaux verzekert intusscheu dat uit de instructie voldoende de juistheid zou zijn gebleken der opgave van den beschul digde omtrent de aanvallende houding door de heeren Noir en de Fonvielle bij hun bezoek aangenomen. De partij-fractiën in het Fransch wetgevend lichaam, aangeduid door de namen van rechter en linker centrum, zijn voortdurend in onderhandeling met den minister Ollivier omtrent de houding, aan te nemen tegenover de interpellatie van den heer Jules Favre ten aanzien der binnenlandsche politiek van het ministerie. Mag men de thans daaromtrent in omloop zijnde geruchten gelooven, dan zou het linker centrum onder leiding van den heer d'Andelarre eene gemotiveerde motie om over te gaan tot de orde van den dag wcnschen te zien aangenomen, waarbij het vertrouwen zou worden uitgesproken op de beloften van het ministerie en op de verwezenlijking der door het kabinet gedane toezeggingen. Het rechter centrum onder leiding van den hertog d'Albufera zou eenvoudig tot de orde van den dag willen overgaan. De ministerieele dagbladen verwachten in dezen stand van zaken eene concessie van het linker centrum. In het Noord-Duitsch parlement heeft de minister Delbriick de interpellatie beantwoord omtrent de bijeen roeping van den landdag in Mecklemburg door te herin- nrren aan den dag der bijeenroeping, waarop de bijeen komst van het Noord-Duitsch parlement nog niet was bepaald. Voorts wees de minister op de onmogelijkheid eener verdaging van den Mecklemburgschen landdag met het oog op het in dien staat geldend belastingsys teem. De pogingen van het te Weenen opgetreden nieuw ministerie voor de landen aan deze zijde der Leitha, om tot een vergelijk te komen met de verschillende onte vredenen in den lande, heeft ten aanzien der Czecbische party reeds in zooverre eenig resultaat opgeleverd dat drie hoofden dier partij, gelijk uit Praag wordt ge meld, zich bereid hebben verklaard om te Weenen eene samenkomst te houden met de leden van het kabinet. Daaruit blijkt dus hoe thans van beide zijden stilzwij gend de mogelijkheid eener schikking wordt erkend, welke vroeger wel betwijfeld werd. De onderhandelin gen tusschen de commissie van rapporteurs uit den rijksraad, omtrent het veelbesproken besluit van den Gallicischen landdag, en de leden der Poolsche partij schijnen echter tot dusverre nog tot geenerlei resultaten te hebben geleid. Laatste berichten. Rome. Het bericht eener aanstaande concilie-verda ging bevestigt zich. Door de llomeinsche politie is de lieer Friederich, secretaris van den kardinaal von Hohen- lohe, over de grenzen gebracht. Het is gebleken dat hij, en niet dr. Drcssel, de schrijver is der brieven omtrent het concilie aan de te Augsburg verschijnen ie Allgemeine Zeitung. Uit Parijs, Le Figaro ridiculiseert de houding van de dagbladen der „onverzoenlijken",door eenige voorschriften te geven omtrent de wijze waarop in verschillenden vorm alles wat door het gouvernement wordt gedaan of niet gedaan kan worden afgekeurd. Voor de verschillende rubrieken welke men gewoonlijk in een dagblad vindt, geeft le Figaro in dien zin voorbeelden, waaruit misschien nog wel iets te leeren valt voor dagbladen in andere lauden, boe ver sommige hunner het ook reeds gebracht hebben iu stel selmatige afkeuriug van alles wat van een gouveruement hunner politieke tegenstanders afkomstig is. Nieuwstijdingen: De heeren Raspail, Garabetta en Bancel zijn ziek. Waarlijk, er begint zich iets diabolisch in de Bouapar- tistische partij te openbaren. Die drie samenvallende ongesteldheden zijn volstrekt niet natuurlijk. Daar schuilt iets onder, hetwelk wij niet willen doorgronden Wij stellen ons tevreden met in stilte tranen te storten. Napoleon III lijdt aan aanvallenvanpodagra.de keizerin bee^t de griep en de keizerlijke prins heeft tandpijn. De voorzienigheid is met ons. Deze drie samen vallende ongesteldheden werden verwacht en voorzien. Gemengde berichten: De heer Ollivier is gisteren in de kamer verschenen in een zeer slordige kleeding. Hij droeg een das die vrij vaal was op sommige plaatsen. Hij had die ten minste tocli met inkt kunnen zwart maken. Zulk een saus gêne is beleedigend voor de vertegenwoordigers dus volks. De keizer heeft gisteren doperwten gegeten. Dop erwten in Februari! Tot welke hoogte zal het uitvoerend gezag met zijne slempartijen de ellende des volks be spotten De heer Ollivier is gisteren in de kamer verschenen met een nieuwen pantalon cn nieuwe laarzen. En men vraagt nog waar de opbrengst van de belastingen blijft kunnen wij wel zonder verontwaardiging de brutale weelde dier lieden aanschouwen De chef de cüisine van den keizer heeft gisteren geweigerd om de hem aangeboden doperwten van eene koopvrouw der groentemarkt tejioopen. Welk een voor beeld Zoo moedigt dus Napoleon III onzen landbouw aan t Rechtzaken: De zesde kamer der Seine-rechtbank heeft Y en Z twee journalisten, tot twee jaren gevangenisstraf ver.' oordeeld ter zake vanheleediging der familie Bonaparte. Waarom hen maar niet liever dadelijk naar de galeien gezonden Emile H. is door het hof van assises veroordeeld tot vijf jaren dwangarbeid, ter zake van diefstal onder ver schillende verzwarende omstandigheden gepleegd. Zou deze Emile ook een nabestaande zijn van den heer Ollivier? De zesde kamer der Seine-rechtbank heeft Y en W, twee journalisten, veroordeeld tot honderd franken boete ter zake van beleediging der keizerlijke familie. Hon derd franken slechts! Men begint dus bang te worden om ons tot martelaars te maken Tooneelberichten: AdelinePatti is naar Amerika vertrokken om aldaar gedurende drie jaren zich te doen hooren. Zij is wel ge lukkig van naar het land der vrijheid te gaan In het nieuw stuk van het theatre de la Porte-Saint- Martin zal de heer Mélingue de rol van vergiftiger ver vullen. mj is verlegen met het voor die rol vereischt costuum. Wij geven hem den raad een ministerrok aan te trekken en daarbij niet te vergeten om een bril te dragen. Correspondentie: Aan den hoofdredacteur van het dagblad. „Mijnheer, ik ben gisteren door twee politie-agonten gearresteerd. Men heeft mijne zakken onderzocht en daarin vier horloges gevonden, welke, naar men be weert, toebehoorden aan een horlogemaker, die zich beklaagd had dat men hem die had ontstolen. Daar ik niet kon zeggen door welk toeval die horloges zich in mijn bezit bevonden, heeft men mij in hechtenis ge steld. Hoe is het mogelijk dat het gouvernement zich zulke gewelddadigheden tegen burgers veroorlooft! Ik laat deze stuitende handelwijze ter beoordeeling der publieke opinie Laatste berich ten De beurs is vijftig cent gedaald. Welk financieel vertrouwen kan ook het bestaand gouvernement aan bieden De beurs is heden een frank hooger dan gisteren. Deze kunstmatig verkregen rijzing is, naar men verze kert, het gevolg van aankoopen door het gouvernement. Het heeft heden nacht ontzettend gevroren cn het is heden zeer koud. Men beweert dat het thans iu Para guay bijzonder warm is, maar Paraguay is ook eene republiek en Frankrijk is een keizerrijk! Brieven uit België. Brussel, 20 lelruari. Het belangrijkste nieuws van den dag is eene druk persvervolging. Het parket van Brussel, ijverzuchtig op de lauweren van het Napoleontisch parket, wil de jour nalisten noodzaken om de namen te noemen der personen die hun inlichtingen verschaffen betrekkelijk correcti- oneele of crimineele zaken die in instructie zijn. Een redacteur van l'Étoile beige is een paar dagen geleden op een en denzelfden dag tot tweemalen toe tot eene geldboete van honderd franken veroordeeld omdat hij weigerde om aan den rechter van instructie den naam te noemen van de personen die hem zekere inlichtingen verschaft hadden. La Chronique is eveneens voor den rechter geroepen en zal dezelfde houding aannemen als TÉtoile. beige die een beroep op de Belgische pers gedaan heeft om de rechten der pers te verdedigen. De pers heeft op die roepstem geantwoord met een eenstemmig heid, welke bewijst dat het gevoel van solidariteit ten minste nog onder de liberale dagbladpers bestaat. Zelfs bet ministerieel orgaan van Luik sluit zich aan bij de krachtige proiestatiën van l'Étoile beige. Alleen l'Écho du Parlement verdedigt'in zekere mate de handelingen van het parket, omdat men als de gelegenheid zich voordoet, wel onderscheid weet te maken tusschen dat blad en de andere bladen. „Tot hiertoe zegt dan ook l'Étoile beige onderneemt alleen l'Écho du Parlement de verdediging van het parket, door tc trachten aan te toonen dat art. 80 van het wetboek van strafvordering op onzen medewerker toepasselijk was van het oogenblik waarop hij weigerde de personen aan te duiden die hem onder belofte van geheimhouding inlichtingen verschaft hadden. „Onze directeur-gérant, zegt l'Écho, is drie jaren gele den zelf veroordeeld geworden tot 50 franken boete, omdat hij in derg^lyke omstandigheid geweigerd had namen te noemen. Doch hij voegt er bij, dat eenige weken geleden zijn hoofdredacteur in het kabinet van den rechter van instructie Delecourt geroepen en uitgenoo- digd werd om hem de personen te doen kennen van wie hij de mcdedeelingen ontvangen heeft die in l'Écho ten aanzien van de misdaad der rue du Brabant gedaan zijn; deze verklaarde dat het hem onmogelijk was aan dat verzoek te voldoen daar hij aan die personen beloofd had om hun naam niet aan de justitie te openharen, waarop de rechter van instructie niet verder aandrong. Hieruit blijkt dus dat de rechter van instructie niet aandringt wanneer hij met den hoofdredacteur van l'Écho du Parlement te doen heeft, doch als het een redacteur van l'Étoile beige geldt, veroordeelt hij hem niet, evenals den directeur-gerant van l'Écho, tot 50 franken, maar tot 100 franken boete, bij niet-betaling tc vervangen door 15 dagen gevangenisstraf." Alles a Vitislar de Faris. Zonderling is het daarbij dat het Brusselsche parket niet altijd op die wijze zijne beweerde rechten heeft opgevat. Het bewijs daarvan vind ik in le Peuple beige, welk blad verhaalt dat in eene dergelijke gelegenheid de procureur-generaal Bavay zelf erkend heeft dat een journalist evenmin gedwongen kan worden om sommige zaken en sommige namen te open baren als een dokter of notaris. „Waarom, vraagt le Peuple, wordt l'Étoile thans tot die reeks boeten ver- oofdeeld, terwijl Louis Labarre in zijn recht was, die weigerde om de inquisitoriale vragen van het parket te beantwoorden? Behalve dc onbillijkheid der nieuwe aanmatigingen van het Brusselsch parket, komt hierbij nog het stuitende der ongelijkheid in de weegschaal der gerechtigheid. Dit is te veel dan dat de Belgische pers, hoe krachteloos zij ook aan sommigen moge schijnen, niet het hoofd zou opheffen om tegenover het parket op te treden met uitdaging tegenover uitdaging, recht tegen over willekeur, minachting tegenover minachting!" Er ligt iets hartverheffends in het schouwspel dat schier de gansche pers zóo de zaak van een harerleden ter harte neemt. Ook het publiek heeft zich overigens in de zaak gemengd. Het begrijpt dat het hier niet alleen de zaak der journalisten, niet alleen de personeelc zaak- der publicisten geldt, maar wel degelijk het belang van allen, den waarborg onzer politieke instellingen, den waarborg der publieke moraliteit kortom, de vrijheid der drukpers

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2