O U R A IV T. r 45. Dinsdag 1870. 22 Februari. iSuitmland. Middelburg 21 Februari. De post voor de haven van Harlingen, op dc spoorweg- begrooting voor memorie uitgetrokken, is in de zitting der tweede kamer van heden met 37 tegen 29 stemmen afgestemd. De begrooting is daarna met algemeene stemmen aangenomen. Morgen zal de nominatie voor de rekenkamer worden opgemaakt. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw mr. W. baron van Heeckeren van Keil directeur van het kabinet des konings; P. J.Bachiene lid van den raad van state; dr. G. J. Loncq CJz., hoog leeraar in de geneeskunde aan de koogeschool te Utrecht; dr. W. C. H. Staring, bewerker der geologische kaart van Nederland, te Lochem N. T. Miehaülis, eerstaanwezen- den ingenieur bij de staatsspoorwegen, te Rotterdam A. J. van Prehn, eerstaanwezendeu ingenieur bij de staatsspoorwegen, te Amsterdam; TV. F. Kronenberg, directeur der Koninklijke tapijtfabriek te Deventer W. A. Scholten, industrieel te Groningenjonkheer mr. O. W. J. Berg van Middelburgh, Zr. Ms. minister-resident te Konstantinopel; nv. A. Clant van der My 11, secretaris generaal bij het departement van justitie; rar. A.dePinto, lands advocaat en deken der orde van advocaten te 's-GravenhageA. L. van der Velpen, kanonik van het bisdom van Roermond, deken en pastoor te Gulpen: de kapiteins ter zee J. J. Wickers en F. L. Geerling, en de kapitein-luitenant ter zee G. W. F. Moeth; D. Harting, predikant bij de doopsgezinde gemeente te Enkhuize» dc kolonel P. J. Ami'ot, komraandant van het 6e regiment infanterie, de kolonel G. J. Booms, koramandant van het algemeen depot van discipline, de kolonel L. J. Issels, kommandant van het 31-' regiment infanterie, en de kolonel G. H. J. Michelhoff, kommandant van het 2« regiment huzaren; m<\ F. L. Anthing, laatst vice-president bij het hooggerechtshof van Nederlandsch-IndiÖ, en jonk heer mr. F. Junius van Hemert, te Batavia. Alsnog benoemd tot ridder 4C klasse der Militaire Willemsorde de majoor der artillerie bij liet leger in Nederlandsch-Indië II. L. Kilian, voor zijn gedrag op den 27e" November 1865, bij een tocht op de Boven- Melawie (Westerafdeeling van Borneo) aan boord van het gouvernements-stoomschip Boni; en ten vervolge op liet koninklijk besluit van den 7™ April 1869, n°. 23, houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake der krijgsverrichtingen in de Passumaklanden, onder anderen in dc maanden Mei tot October 1866, terzelfder zake de thans met verlof hier te lande aanwezige 1K luite nant der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië L. C. Krak. Marine en leger. De minister van oorlog heeft het wenschelijk ge acht in die plaatsen, waar infanterie in garnizoen ligt, aan jongelingen van den ouderdom van 18 tot 20 jaar de gelegenheid te verschaften om bij de korpsen koste loos onderwijs in den wapenhandel te outvaugen, hetzij afzonderlijk of vereenigd met de overige manschappen, waarvoor hun vanwege het korps de noodige wapenen .en munitiën zullen worden verstrekt. Deze maatregel is door den minister genomen, ten einde zooveel doenlijk mede te werken tot het aanwak keren van den zich al meer en meer voordoenden lust bij de jongelingschap, om in den wapenhandel te worden geoefend; en om hun, die later bij de militie of schut terij dienstplichtig worden, het vooruitzicht te openen, dat niet alleen de gunstige bepalingen nopens een kór- teren oefeningstijd bij de militie op hen worden toege past, maar ook dat zij, desverkiezende, spoedig als kor poraals of onderofficieren bij het leger of bij de schut terij zullen kunnen optreden. Rechtzaken. De arrond issements-rechtbank te Utrecht heeft mr. J. G. van Lennep, president der centraal spoorweg maatschappij, wegens het op 19 November jl. 21 minuten te laat aankomen van een trein aan het station te Utrecht, tot eene geldboete van f 100 of, bij niet-betaling, tot drie dagen gevangenisstraf veroordeeld. Gemengde berichten. 1111. KK. HU. prins en prinses Hendrik zijn Vrijdag avond na een langdurige afwezigheid, ten gevolge van hun reis naar Suez, in goeden welstand, laatstelijk ko mende van Luxemburg, in de residentie teruggekeerd. Vermits met de maand Mei te Leeuwarden het contract met den pachter van de faecale stoffen, asch, vuilnis enz. ten einde loopt en de raad ten vorigen jare heeft besloten, de exploitatie van het ophalen van die stoffen enz. rechtstreeks vanwege de gemeente te doen geschieden, is in de zitting van Donderdag door den raad besloten tot het aanstellen van een directeur der stads reiniging op een bezoldiging van 700 's jaars en 3 pet. van hetgeen de exploitatie jaarlijks boven f 10,000 bruto zal opbrengen. Burgemeester en wethouders zijn verder uitgenoodigd ten spoedigste over te gaan tot een op roeping van sollicitanten en, in afwachting van de defi nitieve infunctietreding van den directeur de noodige maatregelen te treffen, opdat de dienst der stadsreiniging en de exploitatie van het aschlaad met 1 Mei geen be lemmering moge ondervinden. De groothertog van Luxemburg heeft bevorderd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon, in>". C. H. Gockinga, raadsheer bij den hoogen raad der Nederlan den, en benoemd tot ridders dier orde A. J. W. van der Schrieck, kapitein bij den gencra'len star, en dr. K. M. Giltay, directeur en lector van het Bataafsch genootschap te Rotterdam. Als een nieuw staaltje van de bijzonder juiste geo grafische kennis der Franschen, vooral der geleerden, diene de volgende zinsnede der laatste afleveringen van Cosmos, het orgaan voor de wetenschappelijke nieuws berichten: „Un tilleul, qui est une euriosité, existe en Autriche, dans File de Tholen, pres du village de Mar- tensdyk." Volgens te Parijs in omloop zijnde geruchten heeft men bij de huiszoeking in de woning van den werkman Mégy. te midden van zijne revolvers en politieke carri- caturen, eene invitatie-kaart gevonden voor het laatste bal op de tuileriën, hetwelk met het oog op de laatste rustverstoringen was uitgesteld. Dit feit zou in de re- geeringskringen groote sensatie hebben gemaakt en dc noodzakelijkheid hebben doen inzien om voortaan voor zichtiger met dergelijke invitatie-kaar ten om te gaan. Tot dusverre werden aan de kommandeerende officieren, hoofden van ambassades of legatiën enz. eenige kaarten ter hand gesteld om te worden afgegeven naar goedvin den. Men zou reeds dadelijk begonnen zijn om voor het volgend bal nieuwe invitatie-kaarten uit te geven en wat omzichtiger daarmede te wezen opdat men wete waar die kaarten zonder bepaalde persoonsaanduiding blijven. Te Warschau zijn een aantal Poolsche catholieke dames elk met een geldboete van 25 roebels gestraft, omdat zij verzuimd hadden volgens Russische gewoonte, gedurende het gebed voor den Czar van hare zitplaatsen op te staan. Eergisteren is te Parijs de groote jaarlijkscke laud- bouw-tentoonstelling geopend. Eene steengroeve nabij Parijs, waarin vijftien ar beiders aan het werk waren, is eergisteren ingestort. Elf zijn, echter niet zonder eenige kneuzingen, het ge vaar kunnen ontkomen, doch van de vier onder het puin bedolvenen werden twee slechts als lijkeu opgegraven. Een van hen wa3 een Belg en Jacob Cornelissen ge naamd. Te Almelo is, wegens de aanhoudende droogte en den hevigcn wind, door burgemeester en wethouders, ter voorkoming van ongelukken, het rooken op straat verboden Tliermonieterstand. 19 Feb. 's av. 11 u. 34 gr. 20 's morg. 7 u. 27gr. 's tnidd. 1 u. 36 gr. 's av. 6 u. 36 gr. 'sav. 11 u. 37gr. 21 '8 morg. 7 u.34gr.'smidd. 1 u. 37gr.'sav. 6 u.33 gr. Staten-generaal. Blijkens het eindverslag der tweede kamer omtrent de opnieuw ingediende staatsspoorwegbegrootingvoor 1870, was de overgroote meerderheid der leden van gevoelen, dat het op nieuw opnemen in die begrooting van een post voor de verbetering der haven te Harlingen, al zij deze voor memorie uitgetrokken, niet geschikt is, met het oog op het votum der eerste kamer, om de zaak tot een goed en regelmatig einde te. brengen. De minister heeft toch een afzonderlijk ontwerp toegezegd om de zaak dor haven te Harlingen te regelen; daarom verlangde de meerderheid dat deze post zou vervallen en tevens door den minister de verzekering gegeven worden dat de verhooging van den post voor onvoorziene uitgaven met f 100,000 niet op het in te dienen wetsontwerp be treffende bedoelde haven verbetering zal praejudicieeren. Men achtte het verlangen van de eerste kamer, clat die zaak afzonderlijk zou voorgedragen worden, niet onbil lijk en keurde het dus af dat de minister, door toch we der een post op de spoorwegbegrooting daarvoor te brengen, als het ware de eerste kamer wil dwingen op haar besluit terug te komen. Volgens het eindverslag over de agrarische wet was de meerderheid der commissie van rapporteurs van oor deel dat eeen nieuw onderzoek in de secticu vereischt werd. De minderheid (twee leden) meende echter dat de wijzigingen in de redactie van het eenig artikel van zulk een gewichtigen aard waren dat een nader onder zoek wel noodzakelijk was. De commissie van rappor teurs bestaat uit de heeren Hasselman, van Sypesteijn, Thorbecke, van de Putte en Mirandolle, Blijkens het voorloopig verslag nopens het wetsont werp fot intrekking en aanvulling van eenige artikelen van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering betref fende de termijnen waarbinnen voorzieningen tegen vonnissen door partijen moeten ingesteld worden, waren vele leden niet tegen gedeeltelijke herziening van dit wetboek gekant, maar de groote meerderheid was van oordeel dat er andere onderwerpen waren die, als een afgerond geheel voorgedragen, de voorkeur hadden ver diend om gewijzigd te worden. Ook achtte men dat de thans voorgestelde wijzigingen betreffende dc termijnen, dat onderwerp slechts ten deele regelen. De groote meerderheid sprak dan ook een ongunstig oordeel over dit wetsontwerp uit. Algemeen overzicht. Het Engelsck ministerie heeft dezer dagen blijk gege ven van ook met de Engelsche traditiën op onderwijs gebied te breken, en de heer Forster, die de betrekking vervult welke met het ministerschap van het openbaar onderwijs in andere Janden overeenkomt, heefteen wets ontwerp ingediend, waarbij het onderwijs geheel en al hervormd wordt. Tot dusverre was het ouderwijs geen regeeringszaak in Engeland en eerst iu de laatste jaren trad de staat tot zekere hoogte Ou middellijk op onderwijs-gebieddoor subsidiën te verleenen onder bijzondere voorwaarden aan sommige scholen. Als ge volg van dezen staat van zaken hadden de Engelsche scho'en bijna allen een half kerkelijk karakter. Het nieuwe wetsontwerp bepaalt dat geen scholier, om op eenige school te worden toegelaten, gedwongen zal kunnen worden ora eenige Zondagschool, eenige kerk te bezoeken of eenige geloofsbelijdenis te loeren, in dien zijne ouders wegens godsdienstige redenen daar tegen bezwaar hebben, en dit bezwaar schriftelijk aan den directeur der school zullen hebben medegedeeld. Deze bepaling geldt echter alleen voor het vervolg; de

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1