MIDDELBURGSCHE COURANT. r u. Maandag 1870. 21 Februari. Middelburg 19 Februari. Heden morgen te acht uren werden de ingezetenen dezer gemeente door het carillon herinnerd dat Z. M. de toning zijn 53™ jaardag viert. Weldra wapperde niet alleen van de openbare gebouwen, maar ook uit menige woning van particulieren de vaderlandsche vlag. Te twaalf uren werd de schutterij op het excercitie- plein op het Molenwater geïnspecteerd, waarna zij, in ■vereeniging met het garnizoen en liet hier aanwezige detachement huzaren, eeuige manoeuvres uitvoerde. Aan den hoefsmid Kamerbeek van genoemd detachement werd bij deze gelegenheid de bronzen medaille voor twaalfjarigen dienst uitgereikt. lu het Nieuw koffiehuis op de Vlasmarkt werd ver volgens door het depot van het 3C regiment infanterie een generaal assaut gegeven, hetwelk door een aantal burgers en officieren der schutterij en infanterie, en enkele dames, werd bijgewoond. Een elftal nommers vormden het programma: een daarvan strekte echter tot afwisseling en bestond in de voordracht van een gedicht „De Nederlandsche vlag," door den sergeant Ro3ke8. Nadat de uitvoering had plaats gehad, hield de kommandant jonkheer H. F. G. Leijssius eene toespraak en werden brevetten en belooningen aan bevorderden en bekroon- j den uitgereikt. Tusschen half twee en half drie uur werden door het muziekkorps der schutterij eenige muziekstukken in de Abdij uitgevoerd, waarna tusschen drie en vier uren liet carillon andermaal werd bespeeld. De commissaris des konings biedt aan een 25-tal ge- I noodigden een diner aan. De verpleegden in de verschillende gestichten wer den weder op de gewone wijze onthaald. De tweede afdeeliug van de vereeniging Het metalen kruis houdt heden avond in haar gewoon lokaal eene feestelijke bijeenkomst. Uit Ylissingen wordt ons gemeld dat ook daar' s konings jaardag op de gebruikelijke wijze is gevierd. Aan liet in de Staats courant van Donderdag opgeno men verslag betreffende den aanleg der staatsspoorwegen van 1 Juli tot 31 December 1869 outleenen wij wat de sectie GoesVlissingen betreft het volgende, met weg lating evenwel van hetgeen wij reeds vroeger uitdruk kelijk hebben vermeld, benevens de hoeveelheden der verwerkte materialen en enkele andere opgaven welke wij raeenen dat van minder algemeen belang zijn. Voor den aankoop der schorren onder 's Heer-Arends- kerke en Wol/aartsdijk wordt, alvorens nog tot de ge rechtelijke onteigening over te gaan, eene regeling in der minne beproe fd. De fundeeringwerken van de dubbele schutsluis te Vlissingen zijn alle voltooid. De opmetseling der sluis hoofden en bazaltmuren werd geregeld voortgezet, tot dat het winterseizoen de voortzetting dier werkzaam heden belette. De weêrzijdsche penanten van de groote opening van het buitenslu is hoofd zijn opgetrokken tot 1.75 meter 4- AP. en het zuidelijke penant van de kleine opening tot 2.50 meter 4* AP. Het binnenhoold der groote sluis is opgemetseld tot 4.30 meter 4- AP., en der kleine sluis tot 1.10 meter -r AP. De kolkmuren zijn gevorderd tot gemiddeld 1.60 meter 4- AP. en de aansluitiugsbazaltmuren tot 3 meter 4* AP. In het geheel werd 2735 kub. meter klinkers in sterke tras, 5286 kub. meter hardgrauw in bastaardtras en 2979 kub. meter bazalt opgemetseld, en 514 kub. meter hardsteen gesteld. Het binnen- en het buitenstortebed der groote sluis en dat in de kleine schutkolk zijn, behoudens de aanslui ting aan de kolkmuren, voltooid en met het leggen van het Btortebed voor de kleine sluis houdt men zich bezig. In het geheel werd 7276 vierk. meter Btortebed ge legd, en daarvan 2250 vierk. meter met beton ingevuld. De voorzieningsmuren op de aansluiting van het storte- bed in de groote schutkolk met de riolen, waaromtrent met den aannemer bij staat van meer werk overeenge komen werd, zijn gereed. Met de aanaarding van de muren, zoomede met de ontgraving van het kanaal, in aansluiting met de kleine sluis, omtrent welke laatste eveneens bij staat van meer werk met decaan nemer werd overeengekomen, houdt men zich bezig. De beide bavendammen te Vlissingen zijn voltooid en thans in onderhoud. Het binnen- en buitensluishoofd der binnen keer- en schutsluis te Vlissingen zijn opgemetseld tot 1.30 meter -j- AP. en de ringmuur aan het buitensluishoofd tot 1.55 meter -f- AP.; al de bazaltmuren zijn opgetrokken tot den onderkant der dekzerken of 1,90 meter AP. De vier taatsen en de spilhouder voor de draaibrug over het buitensluishoofd zijn gesteld. De schutkolk met de daarlangs beschreven kaden, zoomede de kaden aan de kanaal- en binnen ha venzijde zijn onder het vereischte profil gebracht. De vilvoordsche-steenglooiing in de schutkolk is aan gebracht, terwijl men met de veidediging aan de kanaal- en binnenhavenzijde voortgaat; in het geheel is 2288 vierk. meter oppervlakte verdedigd. De uitwateringsluis bewesten Vlissingen met hare boezems, dijken en verdediging, voor zoover deze tot dat werk behooren, is geheel voltooid. Op den 28en September werd deze sluis, in tegenwoordigheid van den ingenieur van den waterstaat eu de centrale directie van Walche ren, aan de bij hot bestek bepaalde proef onderworpen, en daartoe achtereenvolgens vóór de schoven, zoute en zoete deuren gebrac ht, een waterstand van 2.50 meter -f- AP., terwijl de sluis aan de binnenzijde droog lag; de sluis voldeed geheel aan de pröbt. De wachtsluis bewesten Vlissingen is, voor zoover het sluisgebouw betreft, met hare deuren, geheel gereed en de straatweg naar Koudekerks daarover gelegd. De binnenboezem is op diepte gebracht en de dam, die daar tot afscheiding van het belendende werke moest gespaard worden, opgeruimd. De hieruit voortgekomen grond werd in de oostelijke binnenboezemkade ver werkt. De boorden van den binnenboezem zijn ter opper vlakte van 2062 vierk. meter met de beschreven puin- glooiing verdedigd; met het leggen der nog ontbrekende glooiing en het daartoe aanvoeren van materialen wordt voortgegaan. Het gedeelte van den MiddelburgVlissingsclien wa tergang, voor zoover het tot dit werk behoorde, is, be houdens een afscheidingsdara, ontgraven. Van het kanaal in den spoorweg tusschen Middelburg en Vlissingen is de spoorbaan over hare geheele lengte, zich uitstrekkende van Middelburg tot den straatweg van Middelburg naar Vlissingen, op de gevorderde hoogte. liet kanaal is van Middelburg uit over de volle breedte achtereenvolgens als volgt ontgraven95 meter tot 75 meter, 1817 meter tot 6.50 meter, 302 meter tot 4.50 me ter, 805 meter tot 4.30 meter, 200 meter tot 2 meter, 300 meter tot 3 meter en 400 meter tot 2.40 meter 4- A. P terwijl van daar naar Vlissingen over 750 meter ter breedte van 13 meter tot 2 meter 4- A. P. ontgraven is. Op verschillende punten deden zich belangrijke af schuivingen voor, die echter grootendeels reeds opge ruimd zijn. Met het afvoeren van den tijdelijk gedeponeerden grond langs het gedeelte van den Middelburg-Vlissing- schen watergang, dat niet langs het kanaal strekt, houdt men zich bezig. In het geheel is ruim 1,160,000 kub. meter grond ver werkt. Van den onderbouw der brug te Souburg is het linker landhoofd tot 3.50 meter -f- A. P., het tusschenpenant tot 2.27 meter -f- A. P., het draai penant tot 1.65 meter -f- A. P. en het rechter landhoofd tot 2.60 meter-j-A.P. opgemetseld, terwijl de spilkoker met spil gesteld is. De duikers zijn alle geheel en de bruggen over den Middelburg-Vlissingschen watergang, deels tot den on derkant der draagsteenen, deels geheel opgemetseld; het ijzerwerk voor den bovenbouw hiervan is gereed om gesteld te kunnen worden. In het geheel waren in werking vier stoompompmo lens voor de bemaling en drie locomotieven voor het grondvervoer. Het hout voor de remmingswerken is deels aange voerd. (Wordt vervolgd) Uit 's Hage schrijft men ons, 18 dezer: „Vermoedelijk zijn de liberale leden der kamer, die bij hare eerste bijeenkomst na het reces ontbraken, door de koü gevangen, en zij die wel tegenwoordig waren een weinig door de kou bevangen geweest, dat de keuze der voorzitters en ondervoorzitters zoo zonderling uit gevallen is. De meerderheid uit conservatieve leden be staande en van de liberale leden niet eenmaal de Cory- phaeën gekozen. Als 't maar geen voorteeken is van verdere abnormaliteiten. „Straks maakte de heer van Reenen zijne rentree de chambre. Inderdaad, zeer noode missen wij daar den man, dien hij moet, maar in meer dan éen opzicht niet kan vervangen, den scherpzinnigen, vurigen Godefroi. De kamer zal, naar ik hoor, eerst eenige kleine wetjes af doen; vervolgens de nieuwe spoorwegbegrooting behan delen en daarna de agrarische wet aan de orde stellen. Dit laatste met afwijking van het aanvankelijke plan om, na afdoening van het hoogst noodzakelijke, eeuige van de aanhangige, allerbelangrijkste wetten in de sectiën te onderzoeken. Het wetsontwerp betreffende de cala- miteuze polders in uwe provincie werd, nog kort gele den, genoemd als een van de eerste, die door de afdee- lingen in behandeling zouden genomen worden. „Niet onmogelijk is het nu echter dat reeds in de vol gende week de agrarische wet zal worden bediscussieerd. Nadat zij door den minister van koloniën is gewijzigd in den geest ais door verreweg de meerderheid zijner libe rale vrienden werd verlangd, ofschoon Biet zóo geheel als de meer geavanceerden onder hen gewenscht had den, heeft zij alle kans van door de kamer te worden aangenomen. Altoos wanneer de heer de Waal op som mige punten, in de memorie van toelichting besproken, wat stelliger en vrijzinniger verklaringen aflegt dan er nu te lezen staan. Vroeger was het wetsontwerp minder liberaal dan de toelichting, thans zou men bijna het om gekeerde kunnen zeggen. „Overigens hebben wij hier totaal gebrek aan politiek nieuws en is er ook buiten de politiek weinig meldens- waard. Het Haagscho winterleven met zijne bals en soirées, zijne concerten en lezingen, zijn vermaak en zijn nut voor allerlei kringen, gaat zijn gang, maar levert geen verschijnselen op, belangrijk genoeg om er ook de aandacht van niet-Hagenaars op te vestigen." Benoemingen en Besluiten. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan T. Dees, als dijkgraaf van den Sir-Lippenspolder. Onderwijs. Aan den gemeenteraad van Haarlem is in zijne Maandag gehouden zitting meegedeeld, dat door Z. M. den koning aan de meisjesschool aldaar, met ingang van 1870 en tot wederopzeggings toe, een jaarlijksch subsi die is verleend van f 2000. Kerknieuws. Het algemeen college van toezicht op het beheer der goederen van de Hervormde gemeenten heeft, in zijn zittingen van 17 Februari een ontwerp-reglement vastgesteld, dat, voorzen van de vereischte toelichting, met den meesten spoed zal worden gedrukt, om vervol gens te worden toegezonden aan de provinciale colleges, die daarover de administratiën der medewerkende ker kelijke gemeenten kunnen hooren. Dat ontwerp is in den meest vrijzinnigen geest opgesteld. Van de autono mie der gemeenten vergt het geen andere opoffering dan de volstrekt onmisbare voor een in haar belanè

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1