MIDDELBURGSCHE COORAN T. N°' 42. Vrijdag 1870. 18 Februari. Middelburg 17 Februari. De stoomboot de Wester-Schelde is heden morgen van Vlissïngen naar Breskens gevaren, doch beeft den wal niet kunnen bereiken. Een tweede proef, beden middag ondernomen, is in zooverre gelukt dat de passagiers en goederen per sloep aan wal zijn kunnen worden ge bracht. Dc stoomboot heeft ook beproefd Borsselen te bereiken, doch is onverrichter zake terug moeten keeren. Op de Schelde voor Vlissiugen begint meer en meer drijfijs te komen, evenwel is de communicatie met de havens dier stad nog- geheel open. De werken in verband met het kanaal door Walche ren, welke den 3C« Maart zulleu worden aanbesteed, bestaan1° in het maken van een gedeelte van den Middelbnrg-Veerschen en van een gedeelte van den Arnemuiden-Veerschen watergang, door wegruiming van bestaande watergangen en afsnijding, en aanvulling van daarin voorkomende bochten2" het bouwen van drie stéenen bruggen en twee steenen duikers. De Middelburg-Yeersche watergang moet een bodem- breedte hebben van 6 meter bij het aan^angpuut, toe nemende tot 9 meter, een bodemdiepte van 2.25 tot 25 T- A. P. De Arnemuiden-Veerschen watergang moet een bodembreedte van 1 tot 2 en een bodemdiepte van 2 tot 2.50 meter -r A. P. hebben. Deze werken moeten vóór of op den len November 1870 gereed zijn. De uitvoering er van is begroot op 43,800. Behalve de reeds vroeger medegedeelde, zijn nog bij de tweede kamer (in de zitting van Dinsdag) de volgende adressen van sollicitanten voor de betrekking van lid der rekenkamer ingekomenvan de hoeren F. T. C. Steinmetz, ontvanger der directe belastingen te BreukelenJ. A. T. L. baron van Heeckeren, inspecteur der registratie te 's-HertogenboschL. van Tengnagell de Raad, entreposeur te Rotterdam; A. L. de Kruyff, notaris te Voorst, en W. A. Laurense,gemeente-secretaris en ontvanger te Fijnaart. Met de interpellatie, waartoe de heer Fransen van de Putte in de zitting der tweede kamer van Dinsdag ver lof verleend is, heeft dat lid, naar wij vernemen, de bedoeling de noodzakelijkheid aan te toonen dat de regeering een behoorlijken post uittrekke, om tot de ver dieping van het Goereesche gat te kunnen overgaan. De op een en een halve ton geraamde kosten van dat werk schijnen de regeeriag teruggehouden te hebben om vooralsnog daartoe eene voordracht te doen. Den 29en Januari jl. heeft te Florence de uitwisseling plaats gehad der akten Yan bekrachtiging op de over eenkomst tot wederkeerige uitlevering van misdadigers, den 20en November 1869 tusschen Nederland en Italië gesloten. (Staats-couranl.) In de tot de Staats-courant van heden behoorende bij voegsels is opgenomen het verslag betreffende den aanleg van staatsspoorwegen Yan 1 Juli tot 31 December 1869. Benoemingen en besluiten. eerediensten. Pensioen ten laste van den staat ver leend aan J. C. Willemse, gewezen administrateur voor de zaken van den roomsch catholieken eeredienst, ten bedrage van 2746 'sjaars, en aan G. P. van Roermund, gewezen adjunct commies bij het voormalig departement voor de zaken van genoemden eeredienst, tot een bedrag van f 463 'sjaars. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. M\ militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den officier van gezondheid 2e klasse bij de landmacht in West-lndië A. L. A. Stock. Onderwijs. In de Staatscourant van Zondag en Maandag 13 en 14 dezer is opgenomen het verslag der commisaie, belast met het afnemen van het eindexamen der hoogere bur gerscholen in Friesland, in het jaar 1869. Kerknieuws. De heer H. van Bijtel, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te's-Grevelduin-Kapelle en Voor- hoeren, heeft voor het beroep naar die gemeente te Kou- dekerke bedankt. Het kiescollege dei Nederduitsche hervormde ge meente te Amsterdam heeft uit het vroeger [gemelde drietal tot predikant beroepen dr. A. Kuyper, te Utrecht, met 202 van de 338 uitgebrachte stemmen. Marine en leger. Blijkens een bij het departement van marine ontvan gen telegram heeft Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, de rei3 van Malta naar Tunis tengevolge van stormweder niet kunnen voortzetten, doch is den 14tn dezer te Cagliari aangekomen, met verdere bestemming naar Palermo. Aan boord bevond zich alles wel. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wasseuaer, onder bevel van den kapitein ter zee F. R. Toewater, is, blijkens een bij het departement van marine ingekomen telegram, den 15e" dezer yan Spezzia ver trokken, teneinde de reis naar Nederland te aanvaarden. Rechtzaken. De arondissements-rechtbank alhier heeft heden Gerard de Lange, oud 16 jaren, zonder beroep, wonende te Domburg beklaagd dat hij ia den nacht van 15 op 16 Januari jl. moedwillig met een stuk van een kruik, uit welke hij met twee andere personen jenever had gedron ken, een lantaren der gemeente Domburg beschadigd en stuk gegooid heeft is schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en te dier zake veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van den 3D" December.) civiel departement. Ontslagen: eervol, uit zijne betrekking, onder toekenning van wachtgeld, de adsis- tent-resident voor de politie te Samarang W. II. van der Horst; eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gewezen pais huismeester te Tjikao T. J. P. Cautervisscher; benoemd tot adsistent-resident voor de politie te Samarang de secretaris der residentie Samarang B. van Zutphen. militair departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den len luitenant der infan terie J. Waagen; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den len luitenant der artillerie J. J. Kolsch. Benoemd: tot kommandant van het regiment Oost- Indische cavalerie, de luitenant-kolonel P. C. Iloolbooa, vau dat wapen, thans met de waarneming van dat kom mandement belast. Overgeplaatst: bij den geneeskundigen dienst ter Sumatra's Westkust, de officier van gezondheid 2e klasse H. Greve, van het groot militair hospitaal te Soerabaija; bij het groot militair hospitaal te Soerabaija, de officier van gezondheid 2e klasse A. ten Bosch van den geneeskundigen dienst ter Sumatra's Westkust; bij het garnizoen te Soerakarta, de officier van gezondheid 2e klasse J. W. F. E. Sikkes, van den geneeskundigen dienst ter Sumatra's Westkust; bij den geneeskundigen dienst der Moluksche eilanden, de apotheker 3c klasse S. C. A. Lens, van het groot militair hospitaal te Sama rang. marine departement. Benoemd: tot 3en commies bij het departement der marine in Nederlandsch-Indië, de klerk H. C. A. Desperoux. (Javasche courant van den 4°» Januari.) civiel departement. V e r 1 e e n deen tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den hoofdonder wijzer aan de openbare lagere school te Padang-Pand- jang J. A. Vermeulen, en aan den tweeden commies ter algemeene secretarie A. 0. van Swieten. Ontslagen: eervol, uit zijne betrekking, onder toeken ning van wachtgeld, de secretaris van het gouvernement Sumatra's Westkust J. R, Abegg; eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de-gewezen zout-hoofddepötpakhui8meester te Tjilatjap A. L. Ed wards; eervol, uit de betrekking van deurwaarder bij het hoog militair gerechtshof van Nederlandsch-Indië, A. F. L. Lcidelmeijer. Benoemd: tot secretaris van het gouvernement Sumatra's Westkust, de adsistent-resident voor de poli tie te Padang Th. A. L. Kroesen; tot tweeden deurwaar der bij het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, do eerste deurwaarder hij den raad van justitie te Batavia K. J. Groen. militair departement. Verleend: een tweejarig Yerlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein, der artillerie J. G. Boekholt. Bev order dtot lc" luitenant bij bet korps genie en sappeurs, dc 2« luitenant van dat korps E.J. C. Hei ligers. Gemengde bericlil.cn. Door diakenen der Nederduitsche hervormde ge meente te VI issingen werd gisteren eene extra bedeeling van brandstoffen gedaan aan de gezinnen door het burgerlijk armbestuur gealimenteerd of geassisteerd. De gelden daarvoor waren, naar men ons meldt, vanwege het laatstgenoemd bestuur aan hen ter hand gesteld, aangezien de lokalen der diaconie en hunne organisatie de geschiktste gelegenheid aanboden om de bedeeling op de spoedigste wijze uit te reiken. In het dorp Rijswijk bij 's-Gravenhage zijn Maandag ochtend twee boerenwoningen totaal afgebrand, naar men beweert door vonken welke, tengevolge van den hevigen wind, van de locomotief van den eersten trein naar Rotterdam, verspreid zijn. Wij vernemen nader dat, be halve een twintigtal koeien, ook de vrouw van den be woner van het eerste erf het leven in de vlammen verlo ren heeft. Een waarde van 13000 aan effectenis tevens een prooi van het vuur geworden. Naar men verneemt maakt de vraag betrekkelijk de opheffing der vesting 's-Hertogenboscb, waaromtrent dezer dagen in sommige bladen berichten voorkwamen, nog het onderwerp van overwegingen tusschen verschil lende departementen van algemeen bestuur uit, zoodat te dien aanzien nog niets is beslist. Bij den lagen waterstand voor Antwerpen heeft men een kanon en eenige ijzeren keukengereedschappen opgevischt, welke men afkomstig meent van de kanon neerboot van van Speyck. De werkstaking der letterzetters te Pesth duurt steeds voort. Doordien de daar verschijnende bladen niet kunnen uitkomen of slechts onbeduidende velletjes papier, meerendeels door liefhebbers gezet, kunnen ver schaffen, heeft het Freindenblatt het volgende middel uitgedacht. Het heeft de abounenten uitgenoodigd „zich in de Redoutenzaal te vereenigen om de kopijen te hooren voorlezen die anders voor de courant gediend zouden hebben, indien de zetters niet geweigerd hadden te werken." Uit Napels meldt men omtrent dc weldra te ver wachten uitbarsting van den Vesuvius dat dikke rookko lommen uit den krater opstijgen. Reeds worden de werktuigen van het observatorium, waarmede men waar nemingen wil doen, in gereedheid gebracht. Omtrent de zaak van den vermoorden kandelaar in konijnenvellen van Nieuwenhuise verneemt men dat diens lijk nog niet gevonden is. Zijn vermoedelijke moordenaar Duchatelet bevindt zich nu reeds eene maand te Gent in verzekerde bewaring; omtrent de bij hem gevonden geldsom geeft hij op die op een mestput

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1