over werd de heer Ordinaire tot de orde geroepen. In deze zelfde zitting werd door den president medegedeeld dat een wetsontwerp tot afschaffing der wet op de alge- meene veiligheid was ingekomen. De toenemende agitatie in Beieren heeft het ministe rie von Hohenlohe nogmaals zijn ontslag doen indienen, hetwelk thans door de kroon is aangenomen. Men ver wacht nu de samenstelling van een -ministerie uit de clericale meerderheid, gelijk door de méést elementaire parlementaire beginselen reeds lang werd voorge schreven. Te Berlijn zijn geruchten omtrent een te verwachten ministerieele crisis in omloop, welke zeker wel door de laatste debatten in de beide huizen van den landdag eenigszins gerechtvaardigd worden. De Kreuz-Zeitung spreekt deze geruchten wel ten stelligste tegen, doch is in deze eene niet bijzonder geloofwaardige bron. Vorst Karei van Romanië is ter elfder ure terugge deinsd voor een ministerie Bratiano, waarvan de bij gerucht beweerde optreding reeds zooveel sensatie had gemaakt te Weenen en te Constantinopel. Het nieuw ministerie wordt gepresideerd en geïnspireerd door den oud-minister Golesco, die vroeger aan het hoofd stond van het departement van financiën. Uit New-York wordt gemeld dat de staats secretaris Fish officieel medcdeeling heeft gedaan aan de vertegen woordigers van Haïti dat het tractaat van afstand der Samana-baai aan dé Yereenigde-staten aan deze tevens het protectoraat toekent over de republiek San-Domingo. Laatste berichten. Parijs. Aan twee Spaansche republikeinen, die zich te Marseille bevonden, is bevel gegeven om het Fransch grondgebied te verlaten. Zij zijn naar Zwitserland ver trokken, nadat eenige voor hen zeer compromitteerende brieven en documenten bij hen in beslag waren genomen. Men verwacht te Madrid binnen weinige dagen de uitbarsting van een Carlistische beweging in Spanje. Santander is te Bayonne aangekomen. Brieven uit België. Brussel13 Februari. In het eerste bedrijf van la Princesse de Trébizonde de laatste opera-bouffe van Jacques Offenbach ziet men een hansworst, met zijn compere aan de eene en zijne diva aan de andere zijde, tevergeefs alle pogingen in het werk stellen om door middel van aardigheden en kwink slagen, alles met begeleiding van de turksche trom, menschen te lokken en de aandacht te trekken der me nigte, die echter boven al de schitterende pracht van zijn wassenbeeldenspel en boven de onvergelijkelijke prinses van Trebizonde, die parel zijner verzameling, prefereert om naar de overzijde te gaan waar het prachtig paleis eeuer oude, maar geruïneerde familie verloot wordt. Ik vraag mij af of niet min of meer dergelijk gevoel oorzaak is dat de aandacht van het publiek in gansch Europa zich afwendt van alles wat het zou kunnen aflei den van het groote schouwspel dat het, thans een nieuw tijdvak ingetreden, tweede keizerrijk aanbiedt. Als men de zaak goed beziet, bestaat er klaarblijkelijk zekere overeenkomst, want volgens de meening van velen zou het paleis der Seine, meer bekend onder den naam der Tuileriën, op een goeden dag ook wel eens vacant kun nen worden, en waarlijk dan zou het evenzeer een loterij zijn ten opzichte der quaestie om te weten wie het na zijn tegenwoordigen eigenaar zou bewonen. Wat hiervan zij, ik bezit waarlijk den moed niet om uwe lezers heden over Belgische aangelegenheden te onderhouden. En al bezat ik dien nu eens: waarover zou ik schrijven'? Wij hebben een stille week gehad. Niet het geringste incident om de pen van uw corres pondent te inspireeren. Het hof zoowel als de ministers, de afgevaardigden en senatoren zoowel als de bourgeoisie bemoeien zich slechts met Parijs en zijne journées. De discussie over het wetsontwerp op de handelsgenoot schappen, in de tweede kamer aangevangen, bevat trouwens op zichzelf niets om de nieuwsgierigheid te prikkelen, en het debat zal slechts dan een wezenlijke belangrijkheid verkrijgen wanneer men gekomen zal zijn aan de opzettelijk bijgevoegde artikelen omtrent de coöperatieve maatschappijen. Dan zal de sociale quaestie wel moeten besproken worden. De bij het wetsontwerp meest geïnteresseerden keuren het af. Een groot ge deelte der arbeidende klasse leeft bij den dag en in een doffe en redelooze onverschilligheid; het andere ge deelte, bewerkt door de zendelingen der Internationale arbeidersvereeniging, beschouwt a priori als onnut en zelfs als gevaarlijk de gunsten welke de afgevaardigden, door census-verkiezingen gekozen, hen zouden willen bewijzen, en zij verwachten slechts heil van eene verte- genwoordiging of kamer van den arbeidenden stand, ter verkrijging waarvan de voorstanders van dit denkbeeld, de advocaten Janson, Robert en Arnould, zelfs heden nog een groote meeting te Antwerpen georganiseerd hebben. Zij herinneren aan het bekende drietal der we- derdoopers uit den Profeet, zeide ik tot iemand die mij over hen sprak en betwijfelde of hunne propaganda te Antwerpen wel een vruchtbaren grond zou vinden, met het oog op de groote welvaart die de werklieden genieten in onze groote handelstad, wier ontwikkeling op verba zende wijze toeneemt. Uwe vergelijking is niettemin goed, zeide mijn vriend, doch, al zie ik de drie wederdoopers, dan zoek ik nog te vergeefs naar den onnoozele die zich leenen zal om de rol van den profeet te vervullen, en zich te laten verbranden ten behoeve dezer heeren, tie volstrekt geen lust in cle rol van martelaars hebben. De opmerking was wel eenigszins juist, maar toch is het te vreezen dat vroeg of laat die opruiingen een bloe- j dige ontknooping zullen hebben. Men ruit niet straffe- loos de massa's op. Die advocaten verbeelden zich dat zij haar in hun macht hebben en naar willekeur kunnen in bedwang houden of voorwaarts doen gaan. Gevaarlijke j dwaling! Zij spelen met een geheel en al onontwikkelde kracht, en, zoodra deze zich eenmaal in beweging stelt, zullen zij zich evenzeer overvleugeld of wel verlaten zien als te Parijs met dien onbezonnen Flonrens het geval was, die meende dat het voldoende was om een pistool af te schieten, een degen te zwaaien en zich in staat van opstand te verklaren om het keizerrijk omver te werpen! Gelukkig heeft het volk te Parijs meer gezond ver stand betoond. Behalve het gepeupel uit de ellendigste wijken van Parijs welke wijken der Fransche hoofd stad steeds gereed zijn om voor ieder tooneel van oproer en ongeregeldheden eenige duizende ellendelingen uit te braken hadden zich slechts een handvol heethoof den vereenigd tot eene poging die tot niets dan een verschrikkelijk bloedbad kon leiden. Het Parijsche volk heeft reeds lang ten zijnen koste geleerd wat het zegt om zich blindelings in dergelijke bloedige ondernemin gen te storten. Waartoe zouden ze trouwens dienen? Is het keizerrijk niet reeds in vollen staat van ontbinding? Heeft de poging van Emile Ollivier en consorten om het nog door de vrijheid te redden niet reeds schipbreuk ge leden? Bewijst niet iedere zitting van het wetgevend lichaam ik laat d£ regeeringsdaden nog daar de onvereenigbaarheid van een waarlijk parlementair en liberaal régime met het tweede keizerrijk? Voortgekomen uit willekeur, zal het keizerrijk ook weder in willekeur ondergaan. Men kan daarmede geen systeem van vrij heid vestigen. Het gaat met het keizerrijk als met den boom die door den bliksem getroffen is, en waarvan de dichter zingt: Weira eines Baumes Zweige litten, Kami man dein -Stamine ncues Leben Und frischen Trieb zur Bluethe geben, Indetn man sorglich ihn beschnitteu. Doch weun die Aest' in ihrer Bluth Zerscb netter te des Blitzes Gluth, Da stuerzt der Stainm geborsten nieder Und treibt keiu gruenes Blaettchen wieder. Doch laat ons nog eens terugkeeren tot onze hans worsten en tot la Princesse de Trébizonde. Deze nieuwe operette van den auteur der Belle Hélène is een geestige satyre, en zonder veel verbeeldingskracht zou men aar dige vergelijkingen kunnen maken tusschen de hans worsten-familie die dank zij het vinden onder het opgehaald geld van een lot in de paleis-loterij waarop het verloot paleis valt, tot eer en aanzien komt en nu zelfs het hof bezoekt en sommige hedendaagsche hooge personages. Het zeer geestig en zeer vermakelijk libretto van de heeren Nuiter en Trefeu houdt gelijken tred met de muziek,die behalveeenige oude kennissen twee nieuwe zeer goed geslaagde duo's en voorts goed gearrangeerde koren bevat. In strijd met de andere operettes van Offenbach, die gewoonlijk na het eerste bedrijf zwakker worden, gaat liet met la Princesse de Trebizonde in de volgende akten crescendoen dc derde aicte is de best geslaagde. Wilt gij de moraal van het stuk want, wat men ook zeggen, mogeieder operette van Jacques Offenbach bezit er eene welnu zij is deze: Trekt vrij den hansworst schitterende kleederen aan, plaatst hem in een rijk paleis, schenkt hem eereambten hij blijft steeds hansworst. Een der aardigste tooneelen van het stuk is dat waarin deze hansworsten-familie in hare vorstelijke woning aan tafel gezeten, zooveel luister als mogelyk is wil ten toon spreiden en in hare prachtigste kleederen ge dost is, maar op eens lust krijgt om weer met elkan der te gaan wedijveren in hunne oude goocheltoeren en hansworstenkunsten. De 2e December doet wel eenigszins aan dit tooneel denken. Die Decemberdag kan zich met een masker om hangen, een valschen neus opzetten en het gelaat grimee ren met Eraile Ollivier en de Orleanisten van de rue des Poitiers, hij zal steeds weder terugkeeren tot zijne oude politieke December-karaktertrekkon. PS. Ik open dezen brief nog eens om u het volgende mysterieuse feit mede te deelen dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Brussel voorgevallen is. Men vraagt zich af: is het eene misdaad? Is het een zelf moord Is het een toeval Deze vragen moet men zich voor het oogenblik doen tegenover het geheimzinnige feit dat Donderdag-avond in de woning van den heer Delpature, restaurateur in do rue de Brabant, voorge vallen is. De omstandigheden waardoor deze zaak om ring is en de toestand van een der handelende personen in het drama, vei plicht ons tot groote omzichtigheid. Donderdag traden een heer en dame even voor elf uren in bovengenoemd etablissement. De heer vraagt een beafstuk en een flesch Bordeaux-wijn, hetwelk hij zich liet voordienen in een afzonderlijk kabinet op de tweede verdieping. Tegen middernacht, toen men zich verwonderdo dat die personen nog niet naar beneden gekomen waren, loopt een jongen naar het kamertje en bemerkt dadelijk, niet zonder verrassing, dat de sleutel van buiten weggenomen was; hij kwam naderbij en boorde iets dat naar snorken geleek. In de gedachte dat die personen in slaap gevallen waren, klopte hij aan de deur, doch ontving geen antwoord. Hij luisterde nu nog nauwlettender toe, en toen scheen het hem alsof dat snorkend geluid iets zeer vreemds had. Hij duwt nogmaals tegen de deur, maar roept tegelij kertijd om hulp. Door de deur van een aangrenzend salon komt men in het kabinet, en daar doet een ver schrikkelijk schouwspel zich voor. Het meisje, op den grond uitgestrekt, lag met woest rollende oogen en sa- mengewrongen handen met den dood te worstelen; naast haar lag de man die liet souper besteld had. Hij was doodsbleek, slaakte diepe zuchten, doch op het eerste gezicht reeds kon men bemerken dat zijn toestand min der gevaarlijk was dan die der vrouw. Men liet dadelijk de politie waarschuwen. Twee ge- neesheeren, door de politic gerequireerd, bevonden zich ■poedig in de kamer en brachten de hulp aan welke hun toestand vereisckte. Wat het meisje betreft bleven alle pogingen om baar in het leven terug te roepen vruchte loos, cn na onduldbaar lijden, stierf zij in de armen van een der geneesheeren, te twee uren in den morgen. De heer herstelde weder. Het lijk der vrouw werd naar de mor que van Sckarbeeck vervoerd; het was een schoon meisje van 20 26 jaren. Zindelijk gekleed, doch zonder opschik, terwijl niets in haar toilet aanduidde dat zij tot den demi-monde be hoorde. Wat was daar nu gebeurd? Onmogelijk is het nog dit te zeggen. Aan de justitie zij opgedragen om dat geheim op te lossen. De heer die te Tkourout in Vlaanderen ontvanger van de registratie is, Duvelaer heet en acht en dertig jaren oud is zegt dat hij, denzelfden morgen te Brus sel aangekomen, in den loop van den dag met het jonge meisje kennis gemaakt had en met haar naar het theatre de la Monnaie gegaan was, waar men dien avond les Amours du diable speelde(twee bij hen gevonden sortie's bevestigen dit). Het jonge meisje moet daarop den wensch uitgedrukt hebben te soupeeren. en toen heeft hij haar bij Depature gebracht. Eensklaps werd zij door een zenuwachtige aandoening getroffen, waarop hij haar een weinig laudanum had toegediend,dat hij gewoonlijk bij zich draagt, doch haar toestand moet hem zoo ge troffen hebben dat hij tot de gemoedsverwarring was gebracht, waarin men hem later vond. Het lijk van het meisje, wier identiteit nog niet ge constateerd is kunnen worden, is Zaterdag naar het hos pitaal Saint-Jean overgebracht. De heer is gearresteerd, naar de gevangenis des Pe- tits-Cannes gebracht en ter beschikking van den procu reur des konings gesteld. Gent11 Februari. Bij gebrek aan gewichtige politieke quaestiën is men wel verplicht zich met stoffelijke belangen bezig to houden, als men de aandacht van het publiek wil trek ken. Dit doet men dan ook te Gent. Ik heb u reeds gemeld, dat wij in de aanstaande maand Juni kiezingen hebben voor de wetgevende kamer; daar de katholieken telkens aan die kiesworstelingen deel nemen, werden de kiezingen meest altijd op politiek terrein gebracht; nu schijnt het anders te zullen zijn en wil men haar

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2