OÜHANT. N- 41. Donderdag 1870. 17 Februari. <3uitcnlanö. Rij deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 16 Februari. De stoomboot Wester-Schelde heeft gisteren en heden de reizen naar Éreskens en Borsselen behoorlijk vol bracht. Heden morgen is dezelfde reis ondernomen, niettegenstaande voor Breskens veel ijs was. Neuzen schijnt door het vele drijfijs voor raderbooien nog niet bereikbaar te zijn. Vóór Vlissingen is de rivier zoover men zien kan vrij, alleen ziet men enkele strookjes drijfijs voorbij de stad drijven. Het overzetten op het Sloe heeft gisteren en heden hij hoog water kunnen plaats hebben. Heden zijn zelfs on derscheidene koopmansgoederen overgebracht. Dienten gevolge is ook het postverkeer sedert een paar dagen veel verbeterd. De voornaamste wijzigingen van de postwet, volgens het bij de tweede kamer ingekomen ontwerp, zijn: uni" formport van 5 cent voor binnenlandsche brieven, met gedwongen frankeering, op straffe van dubbel port; bere kening van het port voor drukwerken, met uitzondering der dagbladen, naar het gewicht; vermindering der tarie ven voor de verzending van geldswaarde en voor het bekomen van postwissels; en, eindelijk, invoering van gestempelde briefomslagen. De heer van Reenen heeft zijn geloofsbrieven bij de tweede kamer ipgezonden. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan Z<\ Ms. ordon- nance-officier den l«n luitenant jonkheer 0. A. de Pesters, van het regiment veld artillerie, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3e klasse der orde van St. Stanislaus, hem door Z. M. den keizer aller Rus sen geschonken. ministerieele departementen. Benoemdbij het depar tement van oorlog tot commies "W. C. Lankhorst en ra', J. A. Kramer, en tot adjunct-commies de fortificatie opzichter 3e klasse T. J. Besseling, als schrijver bij dat departement gedetacheerd. •leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 670 's jaars, de le luitenant-administrateur van kleeding en wapening H. 0. Lucas, van het 7C regiment infanterie. consulaten. Erkend J. W. Bunge als consul voor dat gedeelte van Hessen dat niet tot den Noord-Duitschen bond behoort. Marine en leger. De Staats-coarant van Dinsdag 15 dezer bevat een staat van nalatenschappen, die in den loop des jaars 1868 tengevolge van het overlijden van manschappen, behoord hebbende tot de koninklijke Nederlandsche marine, zijn opengevallen en, als niet opgeëischt door do erfgenamen in bewaring van het departement van marine en het korps mariniers zijn gebleven. Als uit Zeeland geboortig komt daarop voor Josephus Hulstaart, marinier 2c klasse, geboren te Hoofdplaat, den IS*" December 1868 in het hopitaal te Simpang overleden, nalatende een geldelijk bedrag van f 247.35. De commissie tot het afnemen van het examen van de onderofficieren, dingende naar don rang van 2e" luitenant-kwartiermeester en 2« luitenant-administra teur van kleeding en wapening, welk examen den 14.<-n der volgende maand zal aanvangen in het lokaal der normaalschietschool, te 's Hage, is samengesteld uit den luitenant-kolenel F. G. R. Boers, intendant in de eerste millitaire afdeeling te 'sHage, als voorzitter; als leden: den kapitein-kwartiermeester P. L. Gr. Doorman van het 3* regiment infanterie en den kapitein C. W. T. von Jeetze, van het regiment grenadiers en jagers, en als secretaris den eersten luitenant-kwartiermeester M. M. Eijssell, van het regiment grenadiers en jagers. Gemengde berichten. In deoiafgeloopen nacht is op de bij Rotterdam op de Maas liggende Araerikaansche bark Ondine brand ont staan. De lading, bestaande uitbarst en terpentijn, is nog gedeeltelijk gelostkunnen worden. Het overige gedeelte is, evenals'het schip, vernield. Omtrent het raadselachtig voorval te Brussel, waarvan in onzen brief uit de Belgische hoofdstad wordt gewaggemaakt, vinden wij in de heden ontvangen Brus- selsche dagbladen het bericht dat het jonge meisje, waarvan daarbij sprake is, de dochter is van mevrouw Peeters, wier echtgenoot en eenige zoon in Amerika aan het hoofd staan eener zeer winstgevende industrieele onderneming. Dit huisgezin, bestaande uit de moeder met vier dochters, leefde in zeer onbekommerde omstandig heden, en deze vier dochters hadden een zeer goede opvoeding genoten. Het slachtoffer, Josephine genaamd, bezat vooral aller toegenegenheid wegens haar zacht karakter en voortdurend opgeruimd humeur. Noch de moeder noch hare zusters hebben ooit eenig vermoeden gehad omtrent het bestaan eener liaison van hare zijde» Het schijnt wel dat in deze dagen elk Parijzonaar een revolver in zijn zak draagt. Eergisteren avond bevonden zich drie personon, die in eenigszins opge wonden toestand waren, in de rue Monsieur-le-Prince. Zij maakten eenig burengerucht, waarop een paar politie agenten hen in hechtenis wilden nemen. Een hunner trok dadelijk een revolver uit den zak tn dreigde den agent, die hem aangreep, te zullen neerschieten. Eene worsteling volgde hierop, waarbij twee dezer personen ontvluchtten. De derde werd gearresteerd. Jl. Donderdag' avond is in het gebouw van de tweede kamer der Staten-génëHial met een twaalftal leerlingen de cursus van stenographic onder leiding van den heer C. Steger, eersten stenograaf bij de staten-gene- raal, geopen/3. Een smid te Rotterdam heeft oen wieier vervaar digd ten gebruike op het ijs, waar dit rijtuig tweemaal harder loopt dan op den beganen grond. De genomen proeven moeten goed hebben voldaan. De hulponderwijzer te Dordrecht, die in arrest was genomen, als beschuldigd van een jongen op de te openbare armenschool zoodanig mishandeld te hebben dat hij aan de gevolgen daarvan zou zijn overleden, ia weder op vrije voeten gesteld en van alle rechtsvervol ging ontslagen. Reeds nu worden voorbereidselen gemaakt om den zoogenaamden Venus doorgang, het voorbijgaan van de planeet Venus tusschen de zon en de aarde, op den 8en December 1874 nauwkeurig te kunnen waarnemen. In Frankrijk, Engeland en Duitschland zoekt men reeds naar geschikte plaatsen, van waar de observatiën kunnen geschieden. Het hoofddoel bij al deze waarnemingen is ooi den afstand te bepalen tusschen de zon en de aarde. De juiste waarneming van den doorgang van Venus geldt, sinds Hallcy de aandacht er op gevestigd heeft, als het eenige middel, om tot een vrij nauwkeurige bere kening er van te geraken. Maar de Venus-doorgangen komen niet dikwijls voor; terwijl bet verschijnsel thans tweemaal in 8 jaren voor zal komen, zijn er 112jaren, voorbijgegaan sedert dit heeft plaats gehadin 1639, 1761 en 1769 had het plaats, nu zal het in 1874 en in 18S2 gezien worden, en dan niet weder voor het jaar 2004 en 2012. Den afstand der zoo, bij den doorgang van Venus, bepaalt men door het verschil te berekenen, det twee waarnemingen op verschillende punten van de aarde aanwijzen. De een ziet haar vroeger, de ander later, de een meer noordelijk, de ander meer zuidelijk voorbijgaan, en uit de grootte dezer verschillen bere kent men de verwijdering der zon. Hoe verder verwijderd de zon is, hoe kleiner natuurlijk de verschillen zijn. De voordeelen, die juist Venus bij deze onderzoekingen aanbiedt, ontspruiten uit de nabijheid van deze planeet en daarbij uit de omstandigheid, dat zij scherp begrensd is en betrekkelijk langzaam voor de zon voorbijgaat. Daardoor kan de waarneming vrij nauwkeurig geschic- den. Onze kennis van den afstand tusschen de aarde en de zon is eerst sedert den Venus-doorgang van 1769 die met bijzonder veel nauwkeurigheid (voor toenmaals) is waargenomen, eenigszins bekend geworden. De instru menten zijn nu echter zoozeer verbeterd, dat men thans weder yeel nauwkeuriger de waarnemingen kan doen. Leidsch Dag hl.) In eene dezer dagen te Leiden gehouden vergade ring van notarissen is besloten, de Nederlandsche namen van maten en gewichten te blijven gebruiken, omdat de zoogenaamde systematische tot vergissingen en mislei dingen aanleiding kunnen geven. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteien is te Vlissingen ten verkoop aangeboden een huis en erve, in de Korte Noordstraat, op den hoek der Lange Zarke, wijk E n*. 174. Verkocht voor f 1050* Tliermometerstami. 15 Feb. 's av. 11 u. 27 gr. 16 's raorg. 7 n.25 gr. 'smidd. 1 u. 32gr. 'sav. 6 u. 32 gr. Algemeen overzicht. Zelfs in d,e gevangenis maakt de heer Henri Rochefort bet der Fransche regeering nog lastig. In zijn reeds gis teren per telegraaf in hoofdzaak medegedeeldcn brief aan den prefect van politie, welke heden door alle Pa- rij sche dagbladen uit de Marseillaise wordt overgeno men, beklaagt hij zich over het lezen zijner brieven door den directeur der gevangenis, niettegenstaande de wet verschillende straffen bedreigt tegen het openen van brieven aan derden geadresseerd, tenzij in zeer enkele gevallen, waarvan bier geen sprake is. Het gevolg hier van is dat voor de Marseillaise bestemde artikelen door den directeur der gevangenis worden achtergehou den als zij hem niet bevallen, hoewel de preventieve dagbladceusuur is afgeschaft. „Indien gij, mijnheer de prefect, aldus eindigt Rochefort's brief de geheel willekeurige reglementen der gevangenis ten aanzien van brieven wilt handhaven, dan zou ik mij genoodzaakt zien om mij voortaan te onthouden van de vervulling mijner verplichtingen als afgevaardigde en als medewerker aan de Marseillaise. En zoo zoudt gij eigener autoriteit eene zonderlinge les geven aan de leden der magistratuur, die mij veroordeelden, daar gij dau aan het. dispositief van hun vonnis eene straf zoudt toevoegen, welke zij niet gemeend hebben mij te moeten opleggen." Naar aanleiding van dezen brief gelooft men dat de heer Rochefort het voornemen heeft om voor zijn lidmaatschap van het wetgevend lichaam te bedanken, betgeen aan de regeering onder de bestaande omstandigheden weder een aantal moeilijk heden zou berokkenen. „Bovendien zegt de Parijsche berichtgever van l'IndépeudancQ Beige zou men de P aiijsche bevolking niet moeten kennen omniet te verwachten dat de heer Rochefort dan met eene zeer groote meerderheid herkozen zal worden, hij, die bij de laatste verkiezing slechts eene kleine meerderheid ver wierf, welke hij bij eene volgende verkiezing mis schien niet eens zou hebben behouden, indien men hem stil op zijne plaats in het wetgevend lichaam had gela ten. Ziedaar wat de groote handigheid yan het ministerie ten gevolge zal hebben gehad!" De drukpersprocessen tieren intussclien onder het ministerie Ollivier weder even welig als in vroegeren tijd onder het ministerie-Rouher. La Fronde, la Cloche, la Reforme, le Rappel, la Marseillaise, le Reveil worden thans voor een of meer misdrijven vervolgd. Daaronder behoort ook het zouderling delict der verspreiding van valsche tijdingen. In de eergisteren gehouden zitting van het wetgevend lichaam heeft de beer Ordinaire aangedrongen op het aannemen eener mededeeling van den heer Rochefort door den president. De meerderheid besloot echter over 'e gaan tot de orde van den dag; bij de discussie hier-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1