MIDDELBl RGSCHE COURANT. N0- 39. 1870. Woensdag 16 Februan'. Öinnmhmü De Burgemeester en Wethouders van ¥Ilssingen, maken bekend dat, tengevolge van door de vorst ontstane belemmering, de passage over de Tonnenbrug van af heden tijde lijk zal zijn gestremd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Vlissingen, den 15 Februari 1870. De Burgemeester en Wethouders voorn. WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 15 Februari. De afdeelingen der tweede kamer hebben tot hare voorzitters gekozen de hoeren van Lijnden van Sanden- burg, Hasselman, Guljè, Dam en de Branw. In de heden gehouden zitting is aan den heer Fransen van de Putte verlof gegeven, om den minister van bin- nenlandsche zaken te interpelleeren over de toegangen uit zee naar Rotterdam en Dordrecht. De tocht van de stoomboot De Westerschelde schijnt lieden naar wensch volbracht te zijn, althans het plan bestaat om dien morgen te herhalen. De Stnats-couraut van Donderdag 10 dezer bevat de wet van den 19eo Januari ji., houdende definitieve vast stelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor het dienstjaar 1870. Onderwijs. Men verneemt, dat het Amsterdamsehe stndentenkorps een adres aan den gemeenteraad heeft ingediend tegen het hiërarchische en despotieke, reglement, door curato ren van het Athenaeum aan den gemeenteraad ter goed keuring ingediend. De bezwaren der studenten gelden vooral de absolute gehoorzaamheid, hun daarin voorge schreven met betrekking tot de curatoren. Evenals professoren, wenscheu zij waarborgen voor bun onafhankelijkheid en vrijheid van overtuiging. Indien art. 27 blijft luiden, gelijk is voorgesteld„alle studenten aan het Athenaeum zijn verplicht de voor schriften van curatoren op te volgen," dan zouden cura toren op begrippen en handelingen van studenten in vloed en pressie kunnen uitoefenen. Ook hebben zij ernstig bezwaar tegen het toekennen der bevoegdheid van wegzending (consilium abeundi) aar. curatoren niet aan de orde der professoren. Zij achten dit in strijd met de artt. 243 en 253, in verband met 162 en 163 van het koninklijk besluit van 2 Augustus 1815, regelende het hooger onderwijs. (N. Roti. cour.) Tot rector van het gymnasium te 's-IIertogenbosch is benoemd dr. J. F. H. Wolters, tot dusver curator bij die inrichting; het conrectoraat is tijdelijk opgedragen aan den heer W. Smit, candidaat in de letteren en in de rechten te Leiden. Aan de rijks-kweekschool is tot4fn leeraar benoemd de heer R. J. J. Swarte, tot dusver hulpleeraar aan die in richting. Kerknieüws. Door den heer J. W. A. Notten, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Middelharnis, is bedankt voor het beroep naar die gemeente te Goes. Marine en leger. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, is, volgens een bij het departement van marine ingekomen telegram, den 12cn dezer van Malta naar Tunis en Cagliari ver trokken. Aan boord was alles wel. De 2« luitenants bij het korps mariniers C. H. Pilaar en H. A. J. Batteké, kommandeerende de detachementen mariniers aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te Ilelle- voetsluis en Willemsoord, worden met den laatsten dezer eervol van dat bevel ontheven, en daarin vervan gen door de 2« luitenants H. B. van Rhijn en 11. J. Jolles. Rivier berichten. De Staats-cour ant van Vrijdag 11 dezer bevat de vol gende berichten: Keulen, 10 Februari. Waterstand 4 voet 11.1- duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks drie vijfde deel van de oppervlakte der rivier. Nijmegen, 9 Februari. Meer drijfijs dan gisteren; de Waal over drie vierde gedeelten daarmede bedekt. Over tocht met losse vaartuigen. Temperatuur 19» F. Pannerden, 9 Februari. De rivier over een vierde met drijfijs. Arnhem, 9 Februari. De rivier grootendeels overdekt met drijfijs. Westervoort, 9 Februari. Veel drijfijs. De schipbrug ingenomenovertocht met de roeiboot. Wijk bij Duurstede, 9 Februari. De rivier over een vierde der breedte met drijfijs. Vreeswijk, 9 Februari. De Lek overdekt met groote schollen drijfijs. Overtocht met roeibooten. Waterstand 1.60 meter -f- AP. of 4.92 meter onder noodpeil. Krimpen, 9 Februari. Het ijs van af den Veerdain en verder naar boven vast geraakt. Gorinchem, 9 Februari. De Merwede over vier vijfden der breedte met drijfijs bedekt. De Noord is vól grondijs; de zeeboot Sheffield zit vast, alsmede 5 schepen. De Oude Maas over twee vijfde deel bedekt met drijfijs; de passage in de veren is met ijsbooten. Rotterdam, 9 Februari. De Maas des voormiddags overdekt met drijfijs 's namiddags vrij van ijs. Deventer, 9 Februari. De rivier bedekt met drijfijs. Katerveer, 9 Februari. Het ijs vast, de passage ge stremd. Kampen, 9 Februari. Het ijs-vast, met een open vak van ongeveer 30 meter beneden de brug. Grave, 9 Februari. Volle ijsgang in de rivier. Blauwe Sluis, 9 Februari. De Maas vol drijfijs; over tocht met roeibooten. 's Bosch, 9 Februari. Boven het veer te Hedel het ijs vast, beneden het veer blank waterde schipbrug is in genomen en de stoom- en scheepvaart gestaakt. Heusden, 9 Februari, Veel drijfijs op de rivier. Roloniën. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 6 Januari, doch behelzen geen belangrijk nieuws. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken: Josephus van Hnlle, oud 29 jaren, wonende te Philip pine beklaagd ter zake dat hij op den 12»» Novem ber 1869 van de mosselbank, liggende in den Braakman, gekend onder n°. 7, bij onderbandsch contract van 14 October 1867 tot Paschen 1870 voor 94 in vrucht gebruik afgestaan aan Vincent Nicolaas Voerman, schip per en herbergier te Philippine, arglistig heeft ontvreemd en zich toegeëigend 16 a 17 tonnen voor den handel be kwame mosselen, hebbende eene waarde van plus minus f 20, ten nadeele van genoemden Vincent Nicolaas Voer man is bij vonnis der arrondissements rechtbank te Goes, dd. 27 December 1869, niet-sclmldig verklaard aan het in de akte van dagvaarding hem ten laste gelegde feit, en daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovengenoemd vonnis bevestigd, met veroordeeling van den staat in de kosten op het liooger beroep gevallen. Oentinus Jacobus Kluijfhout, timmermansknecht, wonende te Middelburg beklaagd, dat hij den 13*1 No vember 1869, uit de gemeente Sint-Laurens, de gemeente Middelburg is binnengekomen met een zak met tarwe zemelen en een week tarwebrood, wegende een kilogram, bestemd om in zijne woning, buiten de poorten en barriè res van Middelburg gelegen,te worden opgeslagen,hebben de hij vooraf geene aangifte noch betaling gedaan van de op den .\nvoer dier goederen ten behoeve der gemeente Middelburg verschuldigde plaatselijke belasting is bij vonnis der arrondissements rechtbank te Middelburg van 23 December 1869 niet schuldig verklaard aan het hem bij dagvaard ten laste gelegde feit en daarvan vrij gesproken. De kosten te dragen door de gemeente Mid delburg, met bevel tot teruggave der in beslag genomene goederen aan den eigenaar of rechthebbende. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hof bovengenoemd vonnis vernietigd en den geïntimeerde schuldig verklaard aan overtreding ter zake van plaatselijke belasting, door aanvoer binnen de gemeente Middelburg, zonder voorafgaande aangifte en betaling der belasting, van tarwe-zemelen en een tarwebrood, bestemd om te worden opgeslagen bij een ingezetene buiten de poorten en barrières wonende, en te dier zake veroordeeld tot eene geldboete van f 5, met subsidiaire gevangenisstraf van éen dag en in de kosten van het rechtsgeding zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen, met verbeurdverklaring van de gede poneerde waarde der aangehaalde 'goederen, ten bedrage van 90 cent. Gemengde berichten. Heden middag had op de vest tusschen de Seis- en Langevijle barrières alhier vanwege de vereeniging Uit het volk voor het volk eene hardrijderij op schaatsen plaats. De uitslag wasvan den wedstrijd op Holland- sche schaatsen, waarvoor 15 deelnemers opgekomen waren, prijs, een zilveren horloge, gewonnen door B. de Jong, jpremie, een schildpadden sigarenkoker, met zilver, gemonteerd,gewonnen door J.Vermeulen. Van don wed strijd opFriesche schaatsen, met 10 deelnemers, prijs, een zilveren horloge, door J. R. van Reen, en premie, een sigarenkoker alsvoren, door F. R. Rindeisma gewonnen. Het gestremde brievenvervoer heeft dadelijk zijn invloed op de telegraaf doen gevoelen. Zoo werden gisteren b. v. op het telegraafkantoor alhier niet minder dan 116 berichten verzonden en 74 ontvangen, in het geheel dus 190 telegrammen behandeld, terwijl dit getal anders gemiddeld tusschen 65 en 70 daags bedraagt. Het Handelsblad bevat een ingezonden artikel, waarbij door den notaris Fabins te Amsterdam en eenige andere heeren de ondersteuning gevraagd wordt voor A. Vogel, die, na vijftien maanden preventive gevangen schap, nadat hij op vermoeden in zijne betrekking was geschorst, vrijgesproken werd. Zijne onschuld is over tuigend gebleken; zijn verleden was loffelijk en de man is met zijn gezin nu geruïneerd. Hij zal zich naar Amerika begeven, waarvoor thans door eenige heeren geld wordt gevraag. Aan de Arnhemsche courant ontleenen wij het volgende met betrekking tot de, op de jongste te Am sterdam gehouden tentoonstelling met de gouden medaille bekroonde, montres a remontoir perpétuelHet bijzondere van hetraeclianismus is hierin gelegen, dat door eene ver nuftige vinding bewerkt wordt, dat telkens als men deze horloges uithaalt zij voor zes uren worden opgewonden, zoodat door slechts 4 raaien daags te zien hoe laat het is, het opwinden voor 24 uren geschied is. Dat die ver nuftige toepassing ook eene zeer eenvoudige is, doet de inrichting zien. Er is namelijk aan den beugel, die telkens bij het uithalen wordt opgelicht en door eene veer weer terugspringt, een staafje bevestigd, dat cor respondeert met een rad door middel van een kettingje. Deze ketting nu doet bij die enkele heen- en weergaande beweging, door ingrijping in de tanden van bedoeld rad, dit laatste voortbewegen en dit werkt eindelijk op dc as waarom de veer zich opwindt, zoodat alleen door over brenging en splitsing der kracht het effect hetzelfde is als bij rechtstreeksche opwinding met den sleutel. Bij de zoogenaamde savonnetten geschiedt diezelfde beweging eenvoudig door bet deksel open en dicht te doen. Is de veer geheel gespannen, dan wordt door een even eenvoudig mechaniek de werking daarop opgehe ven,zoodat het dikwijls open en dicht doen volstrekt geen bezwaar oplevert en evenmin spoedige slij ting tengevolge heeft.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1