netwerk brak, tengevolge waarvan beide personen op eenige toeschouwers neerkwamen. Een viertal van deze werd in meerder of minder erge mate gekwetst, doch eene dame, op welke een der kunstenaars gevallen was, is denzelfden dag overleden. Meer dan eens heeft men pogingen aangewend om de locomotief op gewone wegen te gebruiken. Te Lon den zijn tot nogtoe die pogingen altijd mislukt. Bij de meeste proeven was de beweging zeer traag, en waren de passagiers aan onaangename schokken blootgesteld. Te Edimburg schijnt men onlangs het vraagstuk opge lost te hebben. Daar zag men er zijn althans cou ranten die het ons zóo voorstellen een omnibus, door een locomotief in beweging gebracht, die met groote snelheid heuvel op- en afging, zonder remtoestellen noodig te hebben en de hand van den stoomkoetsier nog beter gehoorzamende dan het beste paard. Gemak kelijk draaide de machine om de hoeken der straten en bewoog zich te midden van wagens, ruiters en voetgan gers in de nauwste straten. Zoo spoedig de koetsier het wilde, stond het voertuig stil, ook bij het afgaan van steile straten, hetgeen met een snelheid van 9 Engelsche mijlen per uur plaats had. Een bejaard en zeer behoeftig Israëliet te Gorssel ontving dezer dagen het bericht, dat hij een erfenis zou ontvangen van pl. m. f 25,000. Déze zaak moet zich volgenderwijze hebben toegedragenDe vrouw van den Israëliet (zijnde catholiek) had een weduwe tot moeder, welke gedurende een aantal jaren bij den pastoor te Limmen dienstbaar was. Bij den dood van den pastoor is het uit de door hem gemaakte beschikkingen geble ken, dat die moeder de eenige erfgename was van zijn geheele nalatenschap, naar verzekerd word circa f50,000. Na dien tijd woonde zij alleen met een knecht, aan wien zij haar geheele vermogen, dat eer vermeerderd dan ver minderd was, had vermaakt, en wel omdat hare dochter was gehuwd met een Israëliet. Onlangs is ook de moe der overleden, en nu moot, volgens wettelijke bepalingen, de beschikking in zoover worden vernietigd, dat onze Israëliet ruim de helft van die aanzienlijke som zal ont vangen. Reeds is hij met zijn vrouw naar die plaats afgereisd, om aldaar de noodige informatën te nemen, na alvorens de hiervoor benoodigde reiskosten van een zaakwaarnemer op rekening te hebben ontvangen. {N. Rott. cour.) Zooals wij reeds vroeger gemeld hebben was door de Belgische regeering bepaald dat met 1 Januari van 'dit jaar op al de Belgische postkantoren gelden zouden aangenomen worden die men aan de algemeene spaar-, kas van den staat wilde toevertrouwen. Het minimum van elke storting was bepaald op 1 frank, het maximum op fr. 5000. Volgens den Belgischen moniteur zijn ge durende de maand Januari 1293 stortingen gedaan op 981 spaarboekjes, gezamenlijk tot een bedrag van fr. 145,286.46. Thermometerstand. 11 Feb. 's ar. 11 u. 18 gr. 12 f 'smorg.7u. 15gr.'sraidd. lu.25gr.'sav.6u. 25gr. Gemeenteraad van Zicrikzee. In de zitting van den gemeenteraad te Zierikzee van 9 Februari werd o. a. het nieuwbenoemde raadslid, de heer P. Labrijn, geïnstalleerd, en werden benoemd tot commissaris der brandweer, de heer P. Labrijn tot commissaris der vischmarkt, de heer S. G. Nauta van der Grijp tot lid der commissie voor de gasfabriek, do heer P. Labrijn; tot lid der commissie voor de bouwvallen, de heer R. Koole; en tot 2en hulponderwijzer aan de tusschenschool, N.Silvius Met den benoemde was op de voordracht geplaatst A. J. van Breem. Een voorstel van burgemeester en wethouders om aan de tentoonstelling van Zeeuwsche oud- en merkwaardig heden, de aan de gemeente behoorende voorwerpen, die daartoe geschikt zijn, tijdelijk af te staan, wordt goed gekeurd. Eene missive van gedeputeerde staten, begeleidende nota van bedenkingen, bij het departement van binnen- landsche zaken gevallen, op het raadsbesluit tot heffing van begrafenisrechten, wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders, en ter inzage voor de leden gelegd. öuitenlnnï». Algemeen overzicht. De Fransche en Belgische posten, welke tot dusverre nog ongeveer op hot gewone uur hier aankwamen, zijn heden insgelijksachtergebleven. Wij kunnen dus heden behalve de berichten, welke wij'nog aan de gisteren reeds ontvangen buitenlandsche dagbladen ontleenen niets dan de per telegraaf ontvangen belangrijkste berich ten uit den vreemde vermelden. Wij laten deze hier in de eerste plaats volgen: Nu te Parijs de rust hersteld blijkt cn de Fransch'e hoofdstad, waarheen zoo veler blik gericht was, weder langzamerhand tot haren normalen toestand terugkeert, bevatten de Parijsche dagbladen, blijkens een telegram, weinig belangrijks. De heer Itochefort rust in Sainte Pelagie uit van de vermoeienissen aan het imperatief mandaat verbonden, en de rechterlijke instructiën tegen de onruststokers der laatste dagen en nachten wordt ongestoord voortgezet. De heer Ulric de Fonvielle, de door zijn met Victor Noir aan prins Pierre Napoleon Bonaparte gebracht bezoek zoo bekende redacteur der Marseillaise, die met de meeste leden der redactie was ge arresteerd, is voorloopig in vrijheid gesteld. Ondanks de herstelde rust te Parijs wordt echter de toestand, gelijk een ander telegram ons meldt, door den prefect van politie nog niet als geheel en al geruststel lend beschouwd. De heer Pietri heeft, met het oog op de nog bestaande spanning onder de Parijsche bevol king, dringend aangeraden aan den keizer, de keizerin en den keizerlijken prins, om gedurende de eerstvolgende dagen het paleis niet te verlaten. Uit Rome wordt door de telegraaf een allerbelang rijkst gerucht overgebracht. Vrij algemeen wordt onder het publiek aldaar verzekerd dat, tengevolge van het onder de leden van het concilie bestaand verschil van gevoelen, die kerkvergadering zal worden verdaagd. Indien dit gerucht mocht bevestigd worden, zou daar door zeer zeker het prestige der eenheid van de catho- lieke kerk eenigszins verminderen, op welke wijze men ook deze concilie-verdaging zou willen interpreteeren. Uit Washington meldt de telegraaf dat de generaal Sherman in den senaat het voorst'öl beeft gedaan om aan de opstandelingen op het eiland Cuba de rechten van oorlogvoerende partij toe te kennen. Hieruit mag men afleiden dat, ondanks de groote versterking, welke het Spaansche leger op Cuba in de laatste maanden heeft ontvangen, de opstandelingen volstrekt niet het voorne men hebben om zich te onderwerpen gelijk sommige organen te Madrid doen voorkomen maar integendeel zich krachtig tegenover de Spanjaarden kunnen staande houden. Het gematigd Parijsch dagblad le Temps trekt, naar aanleiding der in ons vorig nommer medegedeelde aller heftigste scènes in het wetgevend lichaam, te velde zoo wel tegen de weinige kalmte van den minister Ollivier, als tegen de houding der linkerzijde. De linkerzijde zegt le Temps behoorde zich rekenschap te geven van de positie, welke zij in het wetgevend lichaam in neemt. Wij bezitten zeker nog wel volstrekt niet een waarlijk parlementair systeem, hetgeen slechts met eene nieuwe kamer het geval zou kunnen wezen, maar toch moest de oppositie inzien dat zij niet meer, gelijk onder den heer Rouher, het persoonlijk gezag tegenover zich heeft. De bestaande toestand moest haar nopen eene meer gematigde houding aan te nemen, daar zij geen belang kan hebben bij den val van het tegenwoordig ministerie, waarbij men weder, zoo al geen reactie, dan toch eene geheel en al onbekende toekomst zou tege moet gaan. Onder dergelijke omstandigheden achten wij al die heftigheid verkeerd, tenzij daartoe blijkbaar nood zakelijkheid bestaat, hetgeen in de zitting van Woens dag niet het geval was. De linkerzijde kan toch in den bestaanden toestand niet aan het bestuur komen, hetgeen zij waarschijnlijk ook niet zou willen. Hare zeer verhe ven roeping is dus om beginselen te doen handhaven en daarbij zoo te spreken dat men naar haar luistert. Daar om hadden de gedane interpellatiën in anderen vorm moeten plaats hebben en had de spreker zich terzelfder tijd meer bepaald van de onruststokers moeten afschei den, gelijk dan ook wel zijne bedoeling zal geweest zijn. Hij had meer uitdrukkelijk moeten doen uitkomen dat de maatregelen tegen den heer Rochefort, hoe ongeluk kig die ook waren, daarom nog geen recht gaven om barrikaden op te werpen. De linkerzijde heeft vroeger in een manifest gezegd dat zij slechts het algemeen stemrecht als middel tot verwezenlijking van haar pro gramma wilde bezigen. Dat moest zij telkens en bij elke gelegenheid herhalen, opdat zij niet den schijn hebbe van middellijk aan te moedigen wat zij zoo openlijk heeft afgekeurd. Wij meldden reeds in ons vorig nommer dat het hoofd der conservatieve oppositie in het Engelsch hoogerhuis lord Cairns, wegens ongesteldheid waarschijnlijk voor eenigen tijd Londen zal verlaten. De vraag doet zich thans voor wieliem vervangen zal, terwijl bovendien die vraag te meer klemt daar de drie reeds vroeger voor dat leadership aangewezen en thans weder op den voor grond tredende candidaten daarvoor weinig geschikt heid bezitten. Het zijn lord Derby, lord Salisbury, en lord Carnavon. Lord Stanley, die thans den titel voert van lord Derby, schijnt echter volstrekt niet de welspre- kenheid en den invloed zijns vaders te bezitten, terwijl bovendien de tory-partij hem te zeer liberale gevoelens toedicht. Deze omstandigheid staat zijne verheffing tot leider der oppositie zeer in den weg. De tweede der ge noemde candidaten, lord Salisbury en ook de derde, lord Carnavon, bezitten echter te veel sympathie voor de ultra-tory-beginselen om in den tegenwoordigen tijd de tory-partij in haar geheel te kunnen vertegenwoordigen Hunne politieke verhouding tot den heer Disraëli in het lagerhuis is dan ook niet voldoende om hen een van beide voor de positie van hoofd der oppositie in het hoo gerhuis bijzonder geschikt te doen achten. Er moet toch samenwerking tnsschen beide oppositiën bestaan om de conservatieve partij eenige gegronde hoop te doen koe steren tot wederoptreding aan het bestuur. Zeer terecht wordt dan ook door de conservatieven ten opzichte van den overleden lord Derby gezegdmen kan hem opvol gen, maar niet vervangen. Het ministerieel orgaan te Florence, de Opinione, ver meldt de bezuinigingen, welke door het thans opgetre den ministerie op de begrootingen der verschillende departementen zullen worden voorgesteld, liet budget van justitie wordt verminderd met ongeveer drie hon derd duizend gulden, dat van buitenlandsche zaken met ongeveer twee honderd duizend gulden, dat van open baar onderwijs met ongeveer twee honderd twintig duizend gulden, dat van openbare werken met ongeveer een millioen drie honderd duizend gulden, dat van oor log met een millioen en dertig duizend gulden, zonder verschillende later in te voeren bezuinigingen. Het budget van marine wordt voorts met twee millioen acht honderd duizend gulden verminderd, dat van landbouw met honderd vijftig duizend gulden en dat van binnen- landsche zaken met een millioen twee honderd duizend gulden. Ook met al deze bezuinigingen zal echter het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven waarschijn lijk nog wel niet hersteld zijn. Laatste berichten. Parijs. Men verwacht eene scissie tusschen de leden der linker zijde in het wetgevend lichaam. De heeren Gambetta, Jules Ferry en de Keratry zouden zich van hunne partij willen afscheiden en eene afzonderlijke fractie vormen. De politie zoekt nog altijd tevergeefs den heer Gustave Flourens, tegen wien een bevel van inhechtenis neming is uitgevaardigd. BerlijD. Heden heeft de heer von Bismarck de zitting van den landdag gesloten met eene redevoering, waarbij de verschillende aangenomen wetsontwerpen werden geresumeerd en de bijeenroeping der leden tot eene latere buitengewone zitting werd aangekondigd ter voleindiging der werkzaamheden. Overigens werd de hoop geuit dat men omtrent verschillende punten, waarover nog verschil van gevoelen bestaat, tot over eenstemming zal geraken. Van de buitenlandsche poli tiek was in dit stuk geen sprake. tjanöclsbmcljtm. Prijzen Tan effecten. Amsterdam 12 Februari 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld pet. 54*,^ ♦dito dito dito 3 65 ♦dito dito dito 4 84} ♦Aand. Handelmaatschappij 4J dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 2J Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 925 ♦Certific. adm. Hamburg 5 67W ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 76'j ♦dito f 1000 1864 5 90 i ♦dito f 1000 1866 5 „891 ♦Loten 1866 5 2261 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4j 811 ♦Certific. dito4 r 63} ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 661 ♦dito 1869 4 661 ♦Certificaten 6 411 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatseh. 5 „214 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 41 dito spoorwëg Pöti-Tiflis 5 „83 dito dito Jelez Orel 5 82$ dito dito Charkow Azow. 5 82

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3