MIDDELBÜRGSCHE O R A N T. N°" 38. Maandag 1870. 14 Februari. Onderwijs. Gisteren is te Arnemuiden een afdeeling van het schoolverbond opgericht, voorloopig met 27 leden. Inde Staats-courant van Woensdag 9 dezer is opge nomen het verslag der commissie belast met het afnemen van het eindexamen der hoogere burgerscholen in de provincie Utrecht, in het jaar 1869. Marine en leger. De minister van oorlog heeft: a; benoemd tot kapitein le klasse, de kapitein 2c klasse II. Sasberg van het 6e regiment infanterie en M. L. Burgdorfter, van het instruc tie-bataljon; tot kapitein 2e klasse, de kapitein 3° klasse E. F. Kempers van het lc, J. G. Harsveldt van het 5C eh jhr. L. D. Meijer van het 6c regiment infanterie; tot ritmeester lc klasse, de ritmeester 2c klasse A. J. M. C. baron De Posson, van het 3C regiment huzaren, gedetacheerd als adjudant van Z. M., en E. D. Genkama Bakker, instructeur bij het 4Ü regiment huzaren; tot ritmeester 2e klasse de ritmeester 3,; klasse E. van Wicke- voort Crommelin, instructeur bij het le, en jhr. W. van Loon, van het 4e regiment huzaren; tot adjudant, de lc luitenants Henry, van het regiment grenadiers en jagers en B. J. J. Magnin, van het 7« regiment infauterie. h. Op nonactiviteit gesteld voor den tijd van een jaar, op het daartoe door hem gedaan verzoek, den kapitein J. F. Beijen, van het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs. c. Overgeplaatst: bij het lc regiment infanterie den luitenant J. Vlam, van het algemeen departement van discipline; bij het 8e regiment infanterie, de 2e luitenants M. de Ras van het I" en II. L. van der Hod] van het 2« regi ment bij den staf der cavalerie, den ritmeester jhr. L. J. H. Teding van Berkhout, van het 2C regiment huzaren, en zulks teneinde bij de koninklijke militaire academie werkzaam te zijn; bij het 2c regiment huzaren: den len luitenant G. -L. A. Schrassert Bert, van het 4C regiment. d. Eervol ontheven op het daartoe door hen gedaan verzoekuit hunne betrekkingbij de koninklijke militaire academie; den len luitenant C. van Maanen en C. 0. van Resteren, van den staf der infanterie die in verband daarmede in hunnen rang zijn overgeplaatst bij het 6C regiment infanterie een en ander, voor eerstgenoemde te rekenen van den leu dezer, en voor laatstgemelde met 1 Maarte, k.; uit zijne betrekking van adjudant den lcn luitenant A. H. J. L. Ponse, van het 7C regiment, in fanterie. e. Bestemd: om definitief bij de koninklijke militaire academie werkzaam te zijn den lcn luitenant J. H. Wee- nink van het instructie-bataljon, bij gezegde inrichting gedetacheerd, die, in verband daarmede, tevens in zijn rang wordt overgeplaatst bij den staf der infanterie, een en ander te rekenen met 1 Maart e. k.om werkzaam te zijn bij de normaal-schietschool, den lcn luitenant S.M. S. de Ranitz, van het lc regiment infanterie, die in verband daarmede in zijn rang is overgeplaatst bij den staf der infanterie. Teruggeplaatst bij het leger hier te lande, bij het 8° regiment infanterie den kapitein W. H. Voorman, voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd geweest bij het leger in Oost-Indië. g. Gedetacheerd: bij de koninklijke militaire academie te rekenen met 1 Maait e. k. den lcn luitenant J. A. Ar- desch van Hamel, van het 3C regiment infanteriebij de artillerie-stapel- en constructie-magazijnen: voorden tijd van éen jaar, te rekenen van den le.ndezer: den 2cn lui tenant A. W. Kattenbusch van het 2c en G. J. Vinkhui- zen van het 3c regiment vesting-artillerie, alsmede H. M. Engelhard, van het korps pontonneurs; bij de pyrotech- nische school: voor den tijd van twee jaren, mede te rekenen van den lcn dezerden 2e" luitenant P. A. Hu mans, van het 2c regiment vesting-artillerie; bij het korps pontonneurs: den lcn luitenant J. C. Altink, van het 3e regiment vesting-artillerie. Riviei'bericliten. nul. Het drijf ijs bedekt omstreeks de helft van de opper vlakte der rivier. Nijmegen 8 Februari. Een weinig drijf ijs op de Waal; de gierbrug is weggenomen en geborgen en de scheep vaart gestaakt. De overtocht geschiedt met losse vaar tuigen. Temperatuur 26" F. Arnhem 8 Februari. Eenig drijfijs. De schipbrug op geruimd. Wester voort 8Febrjiari. Een weinig grondijs op de rivier. Vreeswijk 8 Februari. De Lek over tweederden met drijfijs. De schipbrug is ingenomen en de schotbalken geplaatst. Overtocht met roeibooten. Waterstand 1.77 meter -f- AP. of 4-75 meter onder noodpeil. Deventer 8 Februari. Eenig drijfijs. De schipbrug is ingenomen. Overtocht met pond en aak. Kater-veer 8 Februari. Drijfijs over de halve rivier breedte; overtocht met de boot. Kampen 8 Februari. De rivier voor de helft met drijf ijs. Beneden de brug over de geheele breedte eenig drijfijs. Koloniën. Men schrijft van de kust van Guinea het volgende aan de Arnhemscke courant: „Het dorp Anatjinum is op den 9CQ December jl. door de matrozen van De Arasfcel en de Afrikanen stormen derhand ingenomen en verbrand. „Het was daar dat de luitenant ter zee 2e klasse Veeckens gevangen werd genomen en een matroos het hoofd werd afgesneden. Het verlies der onzen was, dat een Europeesch matroos en zes Afrikanen gekwetst wer den, de vijanij. had p. in, 30 dooden. De Ashantijnsche gezanten ziju te Elmina aangekomenmen zegt, dat de gouverneur hen niet heeft ontvangen wegens de moor den, die zij onderweg op Hollandschen grond hebben gepleegd. Het zijn vreeselijke mensehen. Op Saeeoudse hebben zij een Engelsch zendeling den hals willen af snijden; hij is met zijne vrouw en vijf kinderen in het fort gevlucht en met groote moeite door de equipage van De Amstel gered. Bovendien zijn daar nog twee menschen op een verschrikkelijke wijze vermoord, eu ik ijs er van om u dit te beschrijven. Zij werden aan een boom gebonden en hun twee messen door de wangen gestoken om hun het schreeuwen te belettendaarna zijn neus, lippen, ooren en andere deelen afgesneden een stuk vleesch werd hun uit den rug gesneden en hun voorgehouden, met de woorden„gij hebt nog nooit je rug gezien" de oogen uitgestoken, buskruit op de open wonden gelegd en aangestoken, en eindelijk, na een marteling van zes uren, werd hun het hoofd afge sneden. „De koning van Ashantee krijgt ieder jaar een ge schenk van het gouvernement, ter waarde van f 2000. „De gouverneur heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verzoekt, alle daden der „Ashijntijusche vrienden" ter zijner kennis te brengen. Op Elmina zul len z:j het niet ondernemen, daar bezitten wij ook de macht. Het volk, dat vroeger daar door de Fantijnen verjaagd is en welks dorpen ziju verbrand, is van de bovenkust teruggekomen, om de oude plaatsen wederom te betrekken en het land te bebouwen. Als nu de Fan tijnen het hun niet lastig maken, dan zijn er vooruit zichten op een goeden oogst. „Er zijn hier aangebracht Nortonpijpen, heerlijk denkbeeld! want hier is altijd gebrek aan goed water en als men slaagt dat tb vinden, dan mag men den af zender wel een eerezuil oprichten. Met het nieuwe jaar is hier ieder dronken, afzichtelijk om te zien dat feest duurt 10 dagen; het is tevens een herinnerings feest voor hun afgestorvenen. Zij kunnen zoo kunst matig weenen, dat men wezenlijk aan hun droefheid ge loof zou hechten, ware het niet, dat men wist, dat het een sedert 20 en meer jaren gestorvene betrof." Rechtzaken. Middelburg 12 Februari. Alle posten werden hier heden tevergeefs gewacht, zoodat ons de brieven en dagbladen, welke gisteren middag, heden morgen en heden middag hier hadden moeten zijn, ontbreken. Thans is ook het Sloe, tengevolge van het ijs, niet meer bevaarbaar. De postiljon, die in den afgeloopen nacht van hier vertrokken is, heeft zich, na met de schuit gedurende geruimen tijd den overtocht te hebben beproefd, genoodzaakt gezien terug te keeren. Dienten gevolge zijn de pakketten met brieven en couranten uit Walcheren in die richting niet verzonden kunnen wor den, maar heden namiddag aan het postkantoor alhier teruggebracht. Volgens een bericht van den Moerdijk van heden namiddag 5.V uur was de overtocht aldaar zeer bezwaar lijk en de rivier geheel vol met ijs, hetwelk zich op vele plaatsen heeft vastgezet. Uit 's Hage wordt ons heden gemeld dat een wets ontwerp tot intrekking van het verbod'omtrent vreemde loterijen is ingediend. Aan de tweede kamer is op nieuw het wetsontwerp tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor den aanfeg van staatsspoorwegen ingediend. Daarbij is de post voor de haven van Harlingen uitgetrokken voor memorie, maar tevens het bedrag der onvoorziene uitga ven verhoogd met het bedrag dat voor die havenverbe tering is geraamd. Voor bedoelde havenverbetering zal door den minister eerstdaags een afzonderlijk wetsont werp aan de vertegenwoordiging worden aangeboden. De eerste werkzaamheid der tweede kamer, welke a. Dinsdag bijeenkomt, zal bestaan in de vervulling der vacature van een lid voor de algemeene rekenkamer. Ter kennis van den minister van binnenlandsche zaken is gekomen, dat door den raad eener gemeente is beslo ten over te gaan tot vernietiging van een deel van liet gemeente-archief, en dat aan dit besluit ook gevolg is gegeven. Teneinde te voorkomen dat bij dergelijke maat regelen stukken die, zoo niet voor de administratie dan toch voor de geschiedenis, van meer of minder belang kunnen zijn, teloor gaan, heeft de minister 'skonings commissarissen verzocht de gemeentebesturen uit te noodigen, tot geen vernietiging van stukken van het gemeente-archief over te gaan, tenzij de provincialear- chivaris geraadpleegd zij, en deze van oordeel is, dat de stukken van geenerlei gewicht voor de geschiedenis zijn. Nog is ter kennis van den ministergebraclit, dat in vele gemeenten de bewaring der archieven te wenschen over laat, en zijn de commissarissen des lconings uitgenoodigd bij het jaarlijksch bezoeken der gemeenten op dit punt vooral de aandacht te vestigen en hun invloed te bezi gen, opdat vooral voor de archieven de vereisckte zorg worde gedragen. Benoemingen en Desluiten. eereteekenen. Verleend de bronzen medaille, inge steld bij koninklijk besluit van 22 September 1855, als mede een loffelijk getuigschrift, aan W. Maas en J. P. J. Smit, te Hengstdijk, als blijk van goedkeuring en tevre denheid wegens de hulp, door hen met levensgevaar bewezen bij gelegenheid van brand, in den toren der kerk aldaar op 10 Augustus 18G9 ontstaan. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsenteDragten c. a., H. de Graaf, thans ontvanger der zelfde middelen te Bergum c. a.;teBer- gum c. a. jonkheer P. A. van Holthe, thans ontvanger derzelfde middelen te Oosterwolde c. a.onder intrek king zijner benoeming tot ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Dragten c. a., bij koninklijk besluit van 5 Januari jl. Necrologie. Heden ochtend is te Arnhem overleden de heer mr. J. M. de Kempenaer, oud-minister van binnenland- Bclie zaken. De Staats-courant van Donderdag 10 dezer bevat de volgende berichten Keulen 9 Februari. Waterstand 5 voet 6i duim boven Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren de volgende arresten uitgesproken: Felix Smit, oud 44 jaren, schipper, wonende te Couter,

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1