N°' 37. J? Zaterdag 1870. OURA N T. 12 Februari. Middelburg 11 Februari. Jlet wetsontwerp houdende de rechterlijke indeeling, door den minister van justitie aan de tweede kamer in gezonden bepaalt: 1». dat de zetel van den hoogenraad gevestigd is te 's-Gravenhage; en bevat 2°. de omschrij ving van het rechtsgebied van elk gerechtshof, der rechtbanken en kantongerechten. De gerechtshoven zullen gevestigd zijn te 's-HertogenboschArnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden. Onderschei dene der bestaande rechtbanken en kantongerechten worden opgeheven. Het gerechtshof te 's-Gravenhage omvat de arrondissementen 's Hage, Rotterdam, Dor drecht, Middelburg, Zierikzee en Axel. De rechtbank te Middelburg omvat de kantons Middelburg en Goes, die te Axel de kantons Axel en Oostburg, die te Zierikzee, de kantons Zierikzee, Tholen en Sommelsdijk. In de memorie van toelichting wordt met betrekking tot de indeeling in Zeeland het volgende aangevoerd: IV. Arrondissement Middelburg. Door de vestiging eener rechtbank in Staats-Vlaan deren wordt dit arrondissement eenigermate vergroot, daar voor de kantons Sluis en Oostburg het geheele eiland Zuid-Beveland in de plaats treedt. De spoorweg verbinding, die deze wijziging bevorderde, heeft ook nog een ander heilzaam gevolg gehad, want daardoor is de mogelijkheid ontstaan om zonder nadeel het aantal kantongerechten belangrijk te kunnen verminderen en in plaats van vier op twee terug te brengen, namelijk er. het kanton Middelburg, waarin dat van Vlissingen is opgelost b. het kanton Goes, hetwelk eerst door de vereeniging met de beide uiterst kleine kantons Kortgene en Hein- kenszand een voegzaam bedrag van werkzaamheden erlangt. Juist die gemeenten, voor welke voorheen eene indee ling als nu omtrent deze beide kantons wordt voorgesteld te groote bezwaren zou opleveren, zijn door den Zeeuw- schen spoorweg met hunne nieuwe kantonnale hoofd plaatsen in gemakkelijke, voortdurende gemeenschap. Y. Arrondissement Axel. Bij het bepalen van den zetel eenér arrondissements rechtbank in Slaats-Vlaanderen schijnen vooral drie plaatsen in aanmerking te komen: .Sas vqn Gent, Ter Neuzen en Axel. Ten gunste van Sas van Gent kan worden aangevoerd dat het de meest in het midden tus- sclien het vierde en vijfde district gelegen plaats is, en dus als centraal punt aanbeveling verdient. Doch hier staat tegenover dat de beide andere gemeenten, welke niet, gelijk Sas van Gent, in de onmiddellijke nabijheid der Belgische grens zijn gelegen, meer dan het dubbel aantal inwoners bevatten, en met de bewoners der om liggende dorpen in veelvuldiger betrekkingen zijn. Daarbij is door indijkingen van den Braakman de afstand van het vierde district reeds eenigermate verkort, en bestaat er gegronde verwachting dat deze landaanwin ning in vervolg van tijd nog aanmerkelijk zal toenemen, hetgeen wel in aanmerking mag komen, daar eene recht bank gewoonlijk voor zeer geruimen tijd in eene ge meente gevestigd blijft. De ligging in het midden des lands en het reeds bestaande kantongerecht schijnen voorts Axel boven Ter Neuzen als zetel der arrondisse- ments-rechtbank te moeten doen verkiezen. Dit arrondissement Axel nu zal twee kantons bevat ten, het eene met de hoofdplaats Axel, gelijk aan het bestaand kanton van dien naam, met toevoeging van het tegenwoordig kanton Hulst. Het ander, gevestigd te Oostburg, hetwelk ook na de toevoeging van het tegen woordig kanton Sluis tot de kleine kantons zal blijven behooren. De opheffing der kantongerechten Hulst en Sluis zal bij den tegenwoordigen goeden toestand der wegen geene ernstige moeilijkheid veroorzaken. VI. Arrondissement Zierikzee. Het rechtsgebied van dit kleine arrondissement ver krijgt eene zeer wenschclijke vergrootiug door de toe voeging van het kanton Sommelsdijk uit het opgeheven arrondissement Bielle. De reden, dat genoemd kanton bij de rechtbank te Zierikzee en niet, zooals in 1862 was voorgesteld, bij die te Dordrecht is ingedeeld, ligt voornamelijk in de veelvuldiger middelen van gemeenschap van Goeree en Overflakkee met het eiland Schouwen ^frirpj^ptege- meente Dordrecht, zoodat er voor d'ö justftiabeieti, getuigen enz. over het algemeen minder tijdverlies bestaat in het verschijnen voor de rechtbank te Zierik zee dan voor die te Dordrecht. Ook is aan den overtocht over de Grevelingen, hoewel dit vaarwater breeder is, minder ongemak verbonden dan aan dien over het Haring vliet. Intusschen behoudt het arrondissement zijn tegen woordig aantal kantons, daar het kanton Brouwershaven, met zijne weinig omvangrijke jurisdictie, ingelijfd wordt bij het kanton Zierikzee, hetgeen door oen goeden toe stand der wegen geen bezwaar oplevert. Men heeft dus de kantongerechten Zierikzee, Sommels dijk en Tholen. Dit laatste is uithoofde zijner ligging niet voor die uitbreiding vatbaar, welke met het oog op de geringe werkzaamheden wenschelijk kan geacht worden. In het wetsontwerp zijn tevens de bezoldigingen van de verschillende rechterlijke ambtenaren geregeld; over het algemeen zijn die der kantonrechters verhoogd; het gezamenlijk beloop der kosten van de rechterlijke macht is evenwel minder dan zij tegenwoordig bedragen. Het wetsontwerp tot wijziging der postwet is heden bij de tweede kamer ingekomen. Daarin wordt de hef fing van een uniformport van vijf cent voorgesteld. Benoemingen en besluiten. marine. Bevorderd tot offivieren van gezondheid le klasse bij de zeemacht de officieren van gezondheid 2« klasse A. Peters en L F. Praeger, met bepaling dat zij zullen rang nemen, eerstgemelde tusschen de officie ren van gezondheid le klasse C. F. T. Hommel en H. C. Steenbergen, en laatstgemelde tusschen de officieren van gezondheid lc klasse J. Laraie en N. C. Slegt. Marine en leger. De minister van oorlog heeft den l" luitenant J. van der Schroeft' van het 3e regiment infanterie overgeplaatst bij het algemeen depot van discipline. Gemengde berichten. Het Dagblad van Zuid-Holland verneemt dat II. M. de koningin aan catharrale koortsen lijdt. Men leest in de Dordrechtsche courant: Naar men verneemt is de hulponderwijzer P., door wien onlangs een knaap op zulk eene verregaande wijze mishandeld werd dat de dood er het gevolg van was,jl. Zaterdag avond, nadat de lijkschouwing had plaats gehad, door de politie aan den officier van justitie overgegeven en in het huis van arrest te Dordrecht overgebracht. ThermometersUind. 10 Feb. 's av. 11 u. 23 gr. 11 's morg. 7 u. 21 gr. 's midd. 1 u. 27 gr. 's av. 6 u. 24 gr. Huitvnlanö. Algemeen overzicht. Voor het oogeublik is de rust in de Fransche hoofd stad teruggekeerd. Men schijnt te mogen onderstellen dat, waar aan de oproerlingen thans de onmogelijkheid moet gebleken zijn om eene revolutie in het leven te roepen door de tot dusverre aangewende middelen, zij het nuttelooze zullen inzien om verder de straten met omni bussen te versperren en straatlantaarns te vernielen, onder het geroep van: leve de republiek! en het zingen der Marseillaise. Is echter slechts het "doel om de heerschendc agitatie to vermeerderen, dan mag men misschien nog weder eene herhaling der rustverstoringen tegemoet zien. Of overigens de benoeming van den officier de paix Lombard tot ridder van het legioen van eer, onder de tegenwoordige omstandigheden en terwijl de rust nog niet volledig was hersteld, wel weder van politieke han digheid getuigt, mag, minstens genomen, betwijfeld worden. Dat de laatste zittingen van het Fransch wetgevend lichaam uiterst stormachtig zijn geweest, hebben wij reeds medegedeeld. Vooral in de op Woensdag gehouden zitting had eene heftige uitbarsting plaats van den woe denden haat der linkerzijde tegen den minister Einile Ollivier. Onze lezers zullen het verslag van eenige der belangrijkste momenten van dit debat in dit nommer aantreffen. De in Beieren voortdurende agitatie schijnt zich vol gens le Memorial diplomatique thans te richteu tegen koning Lodewijk persoonlijk, wiens abdicatie men zou willen bewerken als ongeschikt om verder te regeerqn. Dit laatste klinkt eenigszins zonderling in een constitu tioneel land, zoodat het te betwijfelen valt of, voor zoo verre daartoe al bij sommigen het plan mocht bestaan, dit voor verwezenlijking vatbaar zal worden geacht. Men schijnt intusschen op de medewerking te rekenen van de prinsen, wien door koning Lodewijk, na hun votum tegen het ministerie, verboden is om meer ten hove te verschijnen. Voorts rekent men op de ondersteuning van den minister von Bismarck in dezen veldtocht tegen den persoon de3 kohings. De nederlaag door het Pruisische ministerie in het huis der heeren geleden omtrent zijn voorstel tot ver daging der zitting tot na ailoop der vergaderingen van. het bondsparlement, heelt ten gevolge gehad dat de minister von Bismarck eenvoudig het besluit heeft ge nomen om de zitting der beide huizen van den Pruisi- schen landdag in de volgende week te sluiten. Na afloop der zitting van het bondsparlement kan dan de landdag, zoo noodig, weder tot eene buitengewone zitting worden bijeengeroepen. De reeds medegedeelde vrij ernstige ziekte van den Engelschen minister Bright zal hem beletten om de be langrijke vergaderingen van het lagerhuis ter behande ling van den op aanstaanden Dinsdag in te dienen bill omtrent de Iersche agrarische quaestie bij te wonen. Hij zal, naar men meldt,zich eerstdaags op raad zijner genees- heeren naar Schotland begeven om aldaar eenigen tijd tot herstel zijner gezondheid te vertoeven. Ook de heeren Disraëli en Cairns, de hoofden der oppositie in het lagerhuis en in het hoogerhuis, zij u ongesteld. De laatste ^zal zich ook voor eenigen tijd uit Londen ver wijderen. ILaatste berichten. Parijs. De rust is in den afgeloopen nacht en heden niet meer verstoord geworden, liet dagblad la Marseil laise is heden weder verschenen. De heer Gambetta heeft aangekondigd dat hij nader het ministerie zal interpelleeren omtrent de arrestatie der geheele redactie van dit blad. Londen. In de heden gehouden zitting van het lager huis is op voorstel des ministers Gladstone de veel be sproken verkiezing van den veroordeelden fenian O'Donavan Rossa tot lid van het parlement voor het Iersch graafschap Tipperary verniefigd met 301 tegen 8 stemmen. Eransch wetgevend lichaam. Zitting vau Woensdag. De lieer Ferry. Ik heb twee vragen aan den minister van binnenlandsche zaken, die betrekking hebben op de gebeurtenissen van gisteren avond. Twee niet-puhlieke-vergaderingen, waarvan een in de zesde circonscriptie, welke ik cle eer heb te vertegen woordigen, de andere in dc circonscriptie van den heer Pelletan, zijn ontbonden geworden door beambten van den minister van binnenlandsche zaken. De geachte burgers, die daar te zarnen waren, zijn onmiddellijk uit eengegaan. [Gelach op sommige banken.] Gij Jacht, mijne heeren! Zoudt gij liever gewild hebben dat ook daar de betreurenswaardige feiten waren voorgevallen,welke de ministerieele provocatiën in geheel Parijs hebben reweeg gebracht. [Iuterrnptiën. Kretentot de orde Ziedaar mijne eerste vraag. Ik beweer dat de handel-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1