waren de drie waarschuwingen, welke voor de barrikade der rue de Paris werden gedaan. Wij begaven ons te voet, met achterlating van ons rijtuig bij de rue Raraponneau, onmiddellijk in die richting en ontmoetten een groot aantal lieden in kielen, die zich terugtrokken en ons verzekerden dat er geweer schoten van achter de barrikade vielen. De omverge worpen omnibussen versperden de straten die op den boulevard van Belleville uitkomen en wij hoorden dat men bezig was om aan het begin der rue llarapon- neau een nieuwe barrikade op te werpen. Wij keerden daarop terug en vonden ons rijtuig omvergeworpen en tot begin ecner nieuwe barrikade gebezigd. Eenige planken van naburige huizen en eenige steenen der zij kanten van den boulevard vormden de verdere bestand- deelen dezer barrikade, welke door eenige lieden in kielen, met steen», n gewapend, was bezet. Wij traden daarop tien drankwinkel van madame Gkartier binnen, aan den hoek der rue Desnoyers, die een op de barrikade uitziend venster tot onze beschik king stelde. In het achterste deel des winkels lagen twee personen op den grond, waarvan de een door een degeustoot in den arm was gekwetst en de ander aan het voorhoofd eene diepe wond bad, welke hevig bloedde. Deze laatste was, zeide men ons, een werkman, die rus tig op straat ging en door politie-agenten was geslagen, hetgeen geenszins onwaarschijnlijk was, daar in het gedrang zelfs een officier de paix een degenstoot ontvan gen had van een sergent de ville. Wij hadden ons nauwelijks weder voor bet raam ge plaatst of wij zagen een eskadron gardes tc paard voor de barrikade verschijnen, die met steenen begroet wer den. Eenige oogenblikken later kwamen een twintigtal tergents de ville die de barrikade en revers aanvielen en daarop aan een der zijden een doortocht maakten waar door de gardes in galop de oproerlingen uiteen joegen. In den naclit van Dinsdag op Woensdag hebben we der verschillende rustverstoringen plaatsgehad, welke een eenigszins ernstiger karakter droegen dan die der beide vorige dagen. Op verschillende punten der stad werden weder barrikaden opgericht en de oproerlingen waren over bet algemeen meer van vuurwapenen voorzien, zoo dat sommige barrikaden verdedigd werden, en van de zijde der politie en der barrikaden-verdedigers een groot aantal sneuvelden of gekwetst werden. Vooral in de rue Saint-Maur was de strijd bloedig. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd een daar opgeworpen bar rikade tot driemalen toe genomen en hernomen. Men spreekt van honderd vijftig man clooden en gekwetsten op dat punt. De binnenplaats der Prins Eugcnius- kazerne was vol gekwetsten en gevangenen. Te half twee uren des nachts stonden op de place du Chateau ü'Eau vier zwaar gewapende eskadrons jagers te paard gereed om onmiddellijk zich naar de meest bedreigde punten tc begeven. ,t Tegen den morgen had weder eene dreigende samen scholing plaats in de rue de Paris der voorstad Belleville. Te half een uur gisteren middag word deze uiteenge jaagd, doch te twee uien verzamelde de menigte zich wederom op dat punt. De gewone wacht aan dc gevan genis Saint-Pelagie, alwaar Henri Rochcfort zich thans bevindt, is vermeerderd tot honderd vijftig man, terwijl eene compagnie der garde van Parijs nog in den loop van gisteren daarheen is gezonden tot versterking. Er wordt bij den heer Rochcfort niemand toegelaten dan zijne beide kinderen. De geplunderde geweerfabriek van den heer Le- faucheux is thans dooreen detachement infanterie bezet. Gisteren heeft de heer Ferry in het wetgevend lichaam den minister van binnenlandsche zaken Chevan- dier de Valdröme geïnterpelleerd omtrent het sluiten van twee openbare vergaderingen, terwijl bij daarbij tevens het ministerie verweet dat liet de verantwoorde lijkheid droeg der thans plaats hebbende rustverstorin gen. Dc ministers van binnenlandsche zaken en van justitie betoogden daarop dat de door den heer Ferry be doelde sluiting der opeubare bijeenkomsten door de om standigheden werd vereischt. Overigens verdedigde de heer Ollivier zich nader tegen de verwijten van on geregeldheden te hebben uitgelokt. Op de voorts tot den minister van justitie gerichte vraag of het gouvernement al de redacteurs en geëmploieerden van liet dagblad la Marseillaise heelt gearresteerd, antwoordt de beer Olli vier dat het gouvernement niemand heeft gearresteerd maar dat de justitie eeneinstructie te dien opzichte heeft aangevaogen. De heer Ferry repliceert hierop dat dc daden der justitie hem zeer verdacht voorkomen, waarop een ontzaglijk tumult ontstaat, hetwelk eenigen tijd aanhoudt, zoodat de vergadering door den president slechts met veel moeite tot kalmte kan gebracht worden, ora de beraadslagingen over eene interpellatie aan den minister van openbare werken aan te vangen. r Het gematigd dagblad le Temps bevat heden een artikel, waarin het de erkentenis aflegt dat de toestand gespannen is omdat de radicale verandering in het be stuur op geen hechten grondslag rust. „Men heeft aan de natie hare rechten teruggegeven op dezelfde wijze waarop men haar die ontnomen heeft. Men heeft het parlemen tair gouvernement hersteld zonder een parlement te heb ben, en verantwoordelijke ministers zijn thans aan het bestuur zonder bet recht van ontbinding van het wetge vend lichaam te kunnen uitoefenen, bij gebrek aan eene kieswet. Kortom, men gaat voort, als in de schoonste da gen van het persoonlijk gezag, om in naam der natie te spreken, doch zonder vooraf haar gevoelen te hebben gevraagd. Ziedaar de oorzaak der thans bestaande moei lijkheden en deze zullen zich blijven voordoen, zoolang niet door de bijeenroepingeener vrije vertegenwoordiging aan de natie gelegenheid gegeven is ora het woord te voeren." Openingsrede van liet Engelsoh parlement. Het Engelsch parlement is Dinsdag namens de konin gin met de volgende rede geopend. „Mylords en mijne heeren! „Wij zijn door hare majesteit gelast, U uit tenoodigen, uwe werkzaamheden te hervatten en u harer majesteits leedwezen te betuigen, dat zij door ongesteldheid ver hinderd is geworden u persoonlijk te ontmoeten, gelijk haar voornemen was. „Er bestaat in het tegenwoordig tijdperk, zoo gewich tig voor de openbare belangen, in alle landen jegens ons land een vriendschappelijke gezindheid, die door hare majesteit op dezelfde wijze wordt beantwoord. Bij voor komende internationale geschillen wordt er hoe langer hoe meer geneigdheid aan den dag gelegd, om de goede diensten van bondgenooten in te roepen. De verzoenende geest, waarin onderscheidene dezer gevallen onlangs zijn behandeld en afgedaan, heeft hare majesteit versterkt in liet vertrouwen op de voortdurende handhaving van den algemeenen vrede. „Verschillende stukken zullen worden overgelegd, betreffende de jongste aangelegenheden in Nieuw-Zce- land. „Mijne heeren, leden van het lagerhuis! „Weklra zullen de begrootingen voor het eerstvolgend dienstjaar gereed zijn. Zij zijn wel in de eerste plaats opgemaakt met bet oog op de cischen van den openbaren dienst, maar tevens zóo, flat daardoor de lasten van barer majesteits onderdanen zullen verminderd worden. „De inkomsten des lands hebben beantwoord aan de verwaentingen, 'die tijdens de vorige zitting daarom trent werden te kennen gegeven. „Hare majesteit vertrouwt dat zij u bereid zal vinden tot voortzetting en afdoening van het onderzoek, het welk in het vorige jaar door u is ingesteld omtrent de wijze, waarop de verkiezingen voor lie.t parlement en de gemeentebesturen plaats hebben, teneinde dat onderzoek cle noodige bouwstoffen moge leveren voor eene heilzame en tijdige wet. „Mylprds én mijne heeren „Voorstellen zullen bij u worden ingediend tot verbe tering der wetten op het landbezit in Ierland, op de wijze, die 't meest overeenkomt met de eigenaardige toestanden aldaar en tevens, gelijk hare majesteit ver trouwt, geschikt, om de betrekkingen tusschen de ver schillende bij den Ierschen landbouw belanghebbende klassen, die da ar gezamenlijk de massa des volks uitma ken, te verbeteren. „Wanneer eenmaal door uwe wijsheid die betere toe stand tot stand zal zijn gekomen, dan verwacht liare ma jesteit, dat een vast vertrouwen op de wet zal worden gevestigd bij die personen, wien het daaraan thans nog ontbreekt, en dat zij zich zullen genoopt gevoelen om de openbare autoriteiten te ondersteunen, iets waardoor harer majesteits onderdanen zich over het algemeen ken merken, zoodat ook zij zullen medewerken tot bevesti ging van de grondslagen der instellingen van het land. „Voorts heeft bare majesteit ons gelast, u mede te deelen, dat tot onderscheidene andere onderwerpen van algemeen belang uwe zorg zal worden ingeroepen, en inzonderheid ter uwer kennis te brengen, dat er een wetsontwerp tot aanmerkelijke uitbreiding der middelen tot volksopvoeding in gereedheid ligt. „Om aan eene verbintenis jegens het gouvernement der Vereenigde staten te voldoen, zal bij de vertegen woordiging een wetsontwerp worden ingediend, strek kende tot omschrijving der politie van onderdanen of burgers uit vreemde landen, die alhier wenschen gena turaliseerd te worden, en om hunne naturalisatie gemak kelijk te maken. „Gij zult ook worden uitgenoodigd, de wetsontwerpen e behandelen, die bewerkt zijn in overleg met de daar bij betrokken commissie, ter verbetering in de samen stelling der hoogere rechtbanken, zoowel in eerste in stantie als in appèl, alsook tot verbetering der bestaande wijze van procedure. „Het punt der oxamina bij de universiteiten en col leges te Oxford en Cambridge, voor de toelating tot kerkelijke betrekkingen, heeft reeds sedert vele jaren een punt van overweging uitgemaakt. Hare majesteit meent u zoodanige wettelijke regeling van dit onder werp tc moeten aanbevelen, als dienstig kan zijn tot uitbreiding van bet nut dezer belangrijke instellingen en tot verhooging van den eerbied, die kaar terecht wordt toegekend. „Wetsontwerpen zijn er gereed tot verdere regeling der belastingen, en inzonderheid om de plaatselijke heffingen van grooto sommen voor verschillende uitga ven op een eenvoudiger en gelijkmatiger voet tc brengen. „Hare majesteit wenscht ook uwe aandacht te vestigen op de noodige verbeteringen in de wet op bet patent tot verkoop van gegiste en sterke dranken. „Nog zullen aan uwe beoordeeling worden onderwor pen maatregelen tot vereenvoudiging der overdracht van landbezit tot regeling der successie bij gebreke van een uitersten wil, alsook tot wijziging en verbetering der wetten betreffende de koopvaardij vaart. „Het heeft hare majesteit met leedwezen vervuld, dat do agrarische misdaden ia verschillende deelen van Ierland toenemen. Het bestuur heeft van de tot zijn dienst staande middelen gebruik gemaakt, om de euvel daden tegen te gaan. Er is dan ook een gedeeltelijke verbetering waargenomen, ofschoon bet aantal euvelda den grooter is dan van te voren. Het moet ook opge merkt worden, dat dd justitie zoo weinig hulp ondervond in het ontdekken der misdadigers. Hare majesteit ves tigt hare hoop op de werking van verstandige cu noodige wijzigingen in de wet, maar zij aarzelt niet u aan te bevelen, om speciale maatregelen in het leven te roepen, indien zij in den loop der zitting mochten blijken noodig te zijn in het belang der handhaving van den vrede en de orde. „Hare majesteit bidt den zegen des hemels af over uwe werkzaamheden bij het behandelen van deze en andere aangelegenheden, die aan uw oordeel zullen worden onderworpen." Graanmarkten enz. Oostburg 9 Februari. Ofschoon de aanvoer van granen heden niet zoo groot was als de beide vorige weken, was de vraag weder beperkt en zijn de prijzen in navol ging van de hoofdmarkten op nieuw teruggegaan. Voor tarwe, rogge en paardenboonen is dc verlaging dooreen 25 cent: op de overige artikelen 10 cent per hektol. te schatten. Voor tarwe 7.75, 7.50, 7.25, betaaldeenige partijtjes werden geplaatst a 10 per 100 kilogr. Yoor blauwe en geringere zou 6 50 a f 6 zijn te bedingen geweest, doch men hield meestal kooger. Rogge 5.75 a f 5.50. Wintergerst ƒ5.80, ƒ5.60, f5.25. Zomerdito 5.40, f 5.25, f 5 tot f 4.75. Haver f 3.25, f 3, f 2.15 a f 2.35. Paardenboonen f 6.50, f6. Erwten f S, f 7. St. Nicolaas 10 Februari. Tarwe fr. 21.00; rogge fr. 14.40; boekweit fr. 19.50; haver fr. S10; gerst fr. 13.90; boonen fr. 18.00; lijuzaad fr. 21.50. Middelburg 10 Februari. Door de strenge vorst zijn onze haven en kaaien met ijs bezet, waardoor de gewone marktschuiten niet konden aankomen en er al zoo geen aanvoer was. Uit Walcheren was de aanvoer van granen klein en de handel zeer lusteloos, zoodat er bijna niets dan voor da- gelijksch verbruik is gekocht tot vorige prijzen, en is er alzoo van alle artikelen geen veranderde noteering op te geven. gemibdelde marktprijzen Middeiprijzen van bakbare tarwe ƒ8.80 en rogge f 6.50. Aardappelen 3.00 a 3.25 per kektoliter. Ver- sche boter ƒ1.05 a 1.15 per kilogram. Prijzen van effecten. Amsterdam 10 Februari 1870. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 54 *dito dito dito 3 „65 *<iito dito dito 4 84$ *Aand. Handelmaatschappij 41 dito exploitatie Ned. staatssp. België. *Certiticaten bij Rothschild 21 59$ Rusland. *0bligatiën 1798/1816 5 92? *Certific. adm. Hamburg 5 67$ *dito Hope Co. 1S55, 6e serie 5 751

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3