ötutenlanö. lukte het hem langs omwegen tegen vier uur 's morgens j Mandelay te bereiken. Ongelukkigerwijze moest de zwaar mishandelde man daar, tengevolge van zijn onbe kendheid met de landtaal, in plaats van schadeloosstel ling van den koning te bekomen, de door den eer sten minister over hem uitgesproken straf ondergaan. Hij werd in den kerker geworpen en met nog honderd vijftig misdadigers in zoo'n klein hol gesloten, dat zij als gepakte haringen zaten. Zware kettingen werden hem om de beenen geklonken, en de hitte ep de bedorven lucht in de gevangenis waren boven beschrijving hin derlijk. Door twee vrienden van den gevangene vernam de koning ten laatste een waar verhaal van hetgeen had plaats gehad. De heer Bredemayer werd, trots het bevel des konings om hem dadelijk op vrije voeten te stellen, eerst na vijf dagen van onuitsprekelijk lijden en marte len ontslagen. De koning had medelijden met hem en bood hem een diergelijke betrekking, als hij had waar genomen, in de zilvermijnen in Jekke-Daur, doch ook hier kon hij het niet uithouden hij diende zijn ontslag in, en verloor daardoor zijn aanspraak op een traktement van twee maanden en de gelden voor zijn overtocht naar Europa. Thans bevindt de heer Bredemayer zich in Calcutta, waar hij door Engelsehe bemiddeling de beta ling zijner pretensie van den koning van Birman hoopt te ontvangen, die echter waarschijnlijk nooit volgen zal. Zoover strekken de berichten der courant. Het ligt niet in onze bedoeling door deze mededeeling een nieuwe bijdrage te leveren tot de martelaarsgeschie denis der Europeeërs in Azië; wij willen veeleer ons leedwezen uitspreken, dat in weerwil van de zoozeer vereenvoudigde gemeenschap met het verre Azië, in weerwil van de menigvuldige berichten en beschrijvin gen, dieheden ten dage over aard- en volkenkunde ver spreid worden, toch nog jaarlijks een vrij grootaantal Europeeërs wordt gevonden, die zich door voorspiege lingen van Luilekkerland en door een ij dele hoop van in een oogwenk fortuin te maken en als nabobsnaar Europa terug te keeren, laten verlokken. Zoo heb ik in den loop van dit jaar drie Duitschers ge zien, die door de grootspraak van Perzische zendelingen in Europa verleid, en in de vaste overtuiging van gou den bergen te zullen winnen, in Perzische bergwerken een onderkomen hebben gezocht. De onnoozele borsten gelooven dat regeeringsverdragen met Aziatische vor sten even deugdelijk zijn als die in Europa worden ge sloten. Tot hun eigen schade verkeeren zij in een schro melijke dwaling; want als Europeesche industrieeJen en militaire instructeurs in Turkije, alleen dank zij de be scherming der daar aanwezige gezantschappen, het kunnen uithouden, hoe zou men zoo iets dan in het oos ten mogelijk achten? Hoe verder men daar doordringt, hoe geringer de Europeesche invloed wordt, des te min der vertrouwen dient men te hechten aan beloften van Aziatische vorsten. En aangezien het tegenwoordig werkelijk mogelijk is zelfs zich bekendheid met de verst verwijderde streken eigen te maken, zouden ongedurige ondernemende jongelieden wijs doen, zoo zij, alvorens zich in die verre landen te wagen, zochten taal, zeden, gebruiken en karakter van de volksstammen goed te leeren kennen. Tliermometerslaiid. 9 Feb. 's av. 11 u. 20 gr. 10 'smorg. 7 u. 16 gr. 'smidd. lu.25gr. 'sav.Ou. 25 gr. Algemeen overzicht. De laatste gebeurtenissen te Parijs hebben de juistheid bevestigd der meening van hen, die in de vervolging van Rochefort een groote politieke onhandigheid van het ministerie Ollivier zagen. Zij die daaraan nog twij felden, scharen zich thans, na de ongeregeldheden welke Rochefort's arrestatie vergezelden en uitlokten, geheel en al aan de zijde der dagbladen, welke van den beginne af zoo uitdrukkelijk te velde trokken tegen de houding van den heer Ollivier. Nu is het intnsschen waar dat aan de thans plaats gehad hebbende rustverstoringen slechts door een be trekkelijk klein deel der Parijsche bevolking is deel genomen maar ook de zoogenaamde „rustige burgerij1' verliest langzamerhad hare sympathie voor een bestuur, waaronder toch de handel en nijverheid in den treurigen toestand blijft van voorheen. Overigens houdt zekerlijk de thans te Parijs aanwezige ontzagverwekkende troepen macht, omtrent wier gezindheid om het keizerrijk' te handhaven nog geen twijfel schijnt te bestaan, velen in bedwang. Wat overigens de persoonlijke houding van den heer Rochefort betreft, wordt door de onafhankelijke dagbla- den vrij algemeen erkend dat hij door zijne toespraak bij zijne arrestatie een meer ernstige botsing met de gewa pende macht heeft voorkomen. De nieuwe onhandigheid van den minister Ollivier om Henri Rochefort te doen arresteeren aan de deur der vergaderzaal eener openbare bijeenkomst, heeft hierdoor gelukkig geen bloedige ge volgen gehad. De agitatie te Parijs heeft zich intusschen reeds uit gebreid tot de bevolking te Marseille. Verschillende sa menscholingen hebben daar reeds plaats gehad, welke uiteengejaagd werden, terwijl een dertigtal personen in hechtenis zijn genomen. De meerderheid der eerste kamer in Beioren heeft dezer dagen een officieuse vergadering gehouden, om te beraadslagen omtrent hetgeen haar te doen staat bij de weigering der kroon om het adres van antwoord op de troonrede te ontvangen. Na ecnige discussie kwam men tot het besluit dat de adres quaestie moest gelaten wor den in den staat waarin zij was, en verder de loop der gebeurtenissen behoorde te worden afgewacht. Gelijk in Engeland de gewoonte is, zijn de ontwerp- adressen van antwoord op de troonrede onmiddellijk in behandeling gebracht in de heide huizen van het parle ment. In het lagerhuis opende deheerDisraëli reeds dade lijk namens de oppositie den veldtocht tegen het minis- terie-Gladstone, en stelde dit verantwoordelijk voor de agitatie en rustverstoringen, welke in Ierland nog altijd voortduren. Hij verweet aan het gouvernement dat het niet krachtiger in Ierland optreedt. De heer Gladstone ver dedigde daarop de concilieeren de staatkunde der regee ring, waarna het ontwerp adres werd aangenomen. In het hoogerhnis werd het ontwerp-adres schier zonder beraadslaging goedgekeurd. Uit Romanië wordt gemeld dat aldaar een ministe- rieele crisis is ontstaan en reen te Bucharest spreekt van de wederoptreding des oud-ministers Bratiano, wiens politiek, gelijk men weet, ernstige vrees deed koesteren voor een oorlogsuitbarsting in het Oosten. Vandaar dat dit gerucht vooral in de Oostenrijksch-Hongaarsche mo narchie eenige sensatie heeft verwekt. Laatste berichten. Parijs. Sedert gisteren hebben geenc belangrijke rustverstoringen meer plaats gehad.Volgens o f f i c i e e 1 e mededeelingen heeft bij de laatste ongeregeldheden slechts éen persoon het leven verloren. De officier de paix Lombard, die bij een der barrikade-gevechten zwaar gewond werd, is tot* ridder van het Legioen van eer benoemd. In de lieden gehouden zitting van het wetgevend lichaam heeft dc minister Richard de in een der vorige vergaderingen gedane interpellatie van den heer Keratry beantwoord, omtrent het verdwijnen uit het archief van zes en dertig stukken betrekkelijk den aanslag van Louis Napoleon Bonaparte te Boulogne. De minister verklaarde dat die stukken waren overgebracht uit 's-rijks archief naar het archief der keizerlijke familie. Het dossier der zaak van Boulogne is overigons nog compleet met uitzondering eener kleine portefeuille. Bij de debatten hierover werd de heer Keratry, die deze overbrenging uit 's-rijks archief zeer afkeurde, tot de orde geroepen. ïïit Parijs. Het Journal de Paris, dat, zooals het zelf in herinne ring brengt, medegewerkt heeft tot dc vorming van het tegenwoordig kabinet, geeft inlietvolgende artikel zijne meening te kennen over de enorme fout die zijne vrien den begingen toen zij vervolgingen tegen den lieer Rochefort instelden. „Terugblikken omtrent vroegere gebeurtenissen lig gen geenszins in onzen smaak. Wij zijn echter ver plicht terug te komen op dio ongelukkige vervolging tegen den heer Henri Rochefort, waaruit al de moeilijk heden, waarin het ministerie thans gewikkeld is, voort gesproten zijn. Toen men zulk eendelicateen ernstige zaak aanvifig, zonder zich den tijd gegeven te hebben er rijpelijk over na te denken, hebben wij gedacht dat men eene dwaling beging, en omdat wij dat dachten moesten wij het ook zeggen. „Men geloofde ons echter niet. En toch waren onze raadgevingen oprecht gemeend. Wij zijn geen vijanden van het ministerie. Wij hebben zijne totstandkoming toegejuicht en misschien wel een weinig geholpen. Wij wenschen het succes en een lang leven. De beste vrien den van het kabinet deelden bovendien onze gevoelens. Alleen zijne vijanden juichten toen zij he't dien gevaar vollen weg zagen inslaan. Zij juichen nog. „Hunne berekening is toch zeer eenvoudig. De popu lariteit van het ministerie is op dit oogenblik, zoo al niet in Parijs dan toch in het overige van Frankrijk, zóo groot, zijn toestand is zóo solide, dat niets minder dan een opstand noodig zou zijn om het te doen wankelen, en dan nog een ernstige opstand, welke het vreedzame deel der natie zou komen verschrikken en de denkbeelden der reactie weder in aanzien zou brengen. „Dien opstand kondigen zij iedere week aan, maar het gelukt hun niet. Het is hun niet gelukt den morgen na den dood van den heer Victor Noir. Zij hoopten dat het gisteren zou gelukken. Maar hunne verwachting is nogmaals verijdeld. Ondanks alle pogingen die reeds gedaan zijn en die men ongetwijfeld n-og zal aanwenden om de opschudding, welke door de arrestatie van den heer Henri Rochefort verwekt is, te doen toenemen, is het gebleken dat de verwachte, aangekondigde, gewenschtc opstand uitgebleven is. „Het plan is echter slechts uitgesteld. Men zal opnieuw iederen dag onrust zaaien. Men zal opnieuw zeggen, aan de eene zijde tot de bourgeoisie: „het volk zal in op» stand komen," en aan de andere zijde tot het volk: „Maar komt dan toch in opstand, toont toch dat het parlemen tair regime niet zonder opstanden gaan kan, en dat alleen wij de orde in de straten kunnen handhaven. Men is ditmaal wel niet geslaagd, doch men zal een ander maal wel slagen „Dit is het spel dat thans gespeeld wordt ten koste van het ministerie en waartoe dat ministerie zich ver keerdelijk leent door vervolgingen tegen den heer Henri Rochefort in te stellen. Het linkercentrum begrijpt dien toestandhet ziet het gevaar, en daarom heeft het zich van de stemming onthouden. Het wilde een kabinet waaromtrent het de hoogste wensch van alle aan hun land verknochte mannen is, dat het lang aan het bestuur moge blijvenniet in minderheid brengendoch evenmin wilde het medewerken tot een maatregel die, ofschoon hij door het ministerie gevraagd werd. in werkelijkheid toch daartegen gericht was. Alleenmeenen wij dat het linker centrum zijne handelwijze had moeten motivceren. De ongemotiveerde buitenstemminghouding kan öf een daad van zwakheid zijn óf oen daad van vijandelijkheid tegen het ministerie. De wèl gemotiveerde had alleen kunnen schijnen hetgeen zij werkelijk is: de daad die het meest overeenstemt met de eischen van den toestand en met de ware belangen van het kabinet." De Marseillaise protesteert in de volgende termen tegen de arrestatie van den heer Rochefort. „Gisteren avond te half negen is Henri Rochefort, af. gevaardigde van de eerste circonscriptie der Seine, ver tegenwoordiger van het volk, gearresteerd door dc politie op bevel van den heer Emille Ollivier, op het oogenblik waarop hij de zaal der Marseillaise, door hem gehuurd tot vergaderzaal voor zijne kiezers, zou binnen treden. „Hij is in hun midden gearresteerd, terwijl hij zich, tot den einde aan ijn mandaat getrouw, naar het rendee-vout begaf hetwelk zij hem aangewezen hadden. „Nooit is het volk een bloediger beleediging aange daan. „Het is een vernieuwing van den tweeden December, doch ditmaal wordt de schuld gedeeld met de mannen van de rue de Poitiers. „De aanslag treft slechts de democratie, dlc alléén op dc bres gebleven is; was de democratie in 1851 eene partij, in 1870 is zij de natie, het ganeche volle. „Het is meer dan eene beleediging: het is een uit daging „Medewerkers, vrienden, geestverwanten van Roche fort! wij zullen vast en krachtig het vaandel omhoog blijven houden dat hij met ons hield en dat hij eens zal terugvinden, indien men het ons ten minste niet uit de handen rukt. „Dat vaandel het is het vaandel der socialistische democratie, der onverbiddelijke opeisching onzer rechten „Het is het vaandel van het volk. Het zal ons tot de overwinning geleiden op den dag waarop het volk dit zal willen. „De geheele redactie." Volgens le Gaulois heeft Henri Rochefort op het oogenblik zijner arrestatie den heer Flonrens toegeroe pen „Doe toch vooral geen beroep op het volk. Laissez faire Een berichtgever van le Gaulois verhaalt in dat dagblad zijne persoonlijke ontmoetingen op Maandag avond. Aan dit verhaal ontleenen wij het volgende. „Ons rijtuig kon met moeite door de mer.igte heenrij den, doch op den hoek der rue Saint-Maur waren wij ge noodzaakt deze straat in te slaan om ons naar Belleville te hegeven. Toen wij vervolgens onzen weg langs d£ buiten-boulevards wilden vervolgen, drongen eenige werklieden naar ons rijtuig en waarschuwden ons om niet verder te rijden, daar men anders ons rijtuig voor dc barrikaden zou gebruiken. "Wij gingen dus terug ea hoorden eenige oogenhlikken later de trom roeren: het

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2