6uitcnlanïi. Behalve deze ongel ukkigen zijn nog 8 paarden en al het huisraad door de instortende gebouwen gedood en vernield. Het bekend studenten-duel van den zoon des minis ters von Bismarck heeft een door de regeering uitge lokt besluit van den Acadeinischen senaat omtrent dc universiteiten ten gevolge gehad, waarin op echt prui- sische wijze de „orde op de academiën wordt gehand haafd." Krachtens dit regeeringsbesluit worden de stu denten-clubs meer aan het toezicht van het Academisch gezag onderworpen en alle elnbs, wier statuten duels veroorloven wegens nietigheden, opgeheven. Ieder stu dent, die buiten tegenwoordigheid van een geneesheer en zonder de bekende hootdbeschntting duelleert ont vangt het consilium abeundien de club, waartoe hij be hoort, kan onder zekere omstandigheden opgeheven worden. De industrieelen van Engeland, de katoenspinners en wevers, de ijzersmederijea en de scheepstimmerlieden klagen en beweren dat door de gedruktheid van den handel hunne zaken achteruitgaan. De Engelsche kamers van koophandel hebben zich deze klacht aangetrokken, en al kunnen zij ook het geneesmiddel niet aan de hand doen, zoo willen zij toch de voldoening hebben cle oor zaak der ziekte aan te duiden. Het resultaat van hun onderzoek is niet bemoedigend maar zeer leerzaam. Het feit is, zeggen zij, dat de behoefte aan katoentjes begrensd en niet onbegrensd is. Men kan de markten wel wat vergrooten, bijv. die van China, doch niettemin bestaat er slechts een bepaald aantal verbruikers en een bepaalde som geld, welke zij kunnen besteden. Het helpt niets, dat gij katoenen goederen weeft en aarde werk bakt, indien het volk niet betalen kan, en dit is toch de eenige reden waarom de katoenhandel van Manchester zoovele klanten verloren heeft. Katoen is dubbel zoo duur als vroeger, daarom worden de calicots ook duurder, en zij, die ze anders gekocht zouden heb ben, trachten zich nu te tjehelpen met hun oude kleede ren, zoodra de katoen weder goedkoop wordt zal de vraag ook toenemen. Hiermede mogen de katoenwevers van Manchester zich troosten. De kamer van koophandel te Birmingham, neemt de ijzersmedcrijen onderhanden, en verhaalt den industri eelen van het ijzerdistrict, dat het hun eigen schuld is dat zij thans geld verliezen. Gij verliest al uw oude markten omdat gij goedkooper waar zijt,gaan leveren, doch niet langer het beste ijzer en staalwerk levert. Goedkoop is duurkoop, zeggen de verbruikers. Voor eenige jaren voorzaagt ge de vereenigde staten met scherpe gereedschappen, met landbouwwerktuigen enz., en dat ge dit niet langer doet is voornamelijk hieraan te wijten, dat ge niet langer uitmunt door uw ijzerwerk, en dat men u in Amerika de baas is geworden. Het is niet te ontkennen, zegt de kamer van koophandel, dat de Engel- sche werklieden zichzelven in de vinders gesneden heb ben door hunne Trade- Unions en voortdurende werkstakin gen. Zij hebben het kapitaal willen dwingen, en door hunne werkloonen op te drijven, en het aantal werkuren te verminderen, hebben zij de concurrentie zeer moei lijk gemaakt, en er zeker toe bijgedragen dat de klanten weg zijn gegaandoch niet te min is de prijs van den arbeid niet de hoofdreden, want in Amerika zijn de arbeidsloonen nog hooger, zij voeren ons ijzer en staal in en uit, en hebben vervoerkosten en zware inkomende rechten te betalen, en niet te min overtreffen zij ons op onze eigene markten, en de reden hiervan ligt voor de hand. Zij hebben niet gepoogd goedkooper te werken dan wij, maar betere waar te leveren. Het beste artikel is het goedkoopste en in een land al3 Amerika waar b. v. in het westen een bijl een onmisbaar werktuig is, geeft men liever 20 gulden voor een uitmuntende bijl dan 5 gulden voor een inferieur artikel, en het is noch dc paniek, noch gebrek aan handels vertrouwen en krediet, noch gebrek aan kapitaal, dat de schuld heeft van het kwijnen der ijzerindustrie, maar alleen de mindere qualiteit van uwe goederen. {Hel Handelsblad.) Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is te Ylissingen ten behoeve der garni zoensbakkerij aldaar aanbesteed: de levering van 420 hektoliter roode of Rijmaiwe, minste inschrijving /"8 58 per hektoliter; 420 hektoliter Zeeuwsche of witte tarwe) ƒ7.98 per hektoliter, en 225 hektoliter inlandsehe of Pruisische rogge, ingeschreven voor inlandsehe ad 6 38 per hektoliter. Nog werd aanbesteedhet leveren van het noodige legstroo voor het garnizoen aldaar. In geschreven voor ƒ19.38 de 1000 kilogram. ThermometerstanU. 8 Feb. 'sav. 11 u. 27 gr. 9 's morg. 7 u. 22 gr. 's midd. 1 u. 26 gr. 's av. 6 u. 25 gr. Gemeenteraad van Goes. De gemeenteraad ,van Goes hield gisteren een open bare vergadering, die door alle leden werd bijgewoond, en waarin 1°- Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen stukken, onder anderen van eene missive van gedepu teerde staten, houdende kennisgeving dat het rijks sub sidie voor de hoogere burgerschool verhoogd was van ƒ7000 op ƒ8500 en tengevolge waarvan wordt besloten zijne majesteit dank te betuigen voor deze verhooging, en de begrooting over 1870 te wijzigen, door die som in ontvang te brengen, het bedrag van den hoofdelijken omslag met 1000 te verminderen en de onvoorziene uitgaven met 5C0 te verhoo^cn. 2°. Machtiging aan burgemeester en wethouders werd verleend tot onderhandsche verhuring van twee percee- len grond, waarvan de pachttijd weldra geëindiird zal zijn, aan de tegenwoordige huurders rar. J. J. van Deinse en N. de Lange. 3°. Werd goedgekeurd eene wijziging in de begroo ting van liet gasthuis door daarin op te nemen, in ont vangst de iukoopsom van een provenier, en in uitgaaf de belegging dezer som. 4°. Werd aan burgemeester en wethouders .vrijheid verleend, om eenige voorwerpen uit het archief tijdelijk af te staan voor eene te houden tentoonstelling van oud heden te Middelburg. 5°. Werd op advies van burgemeester en wethouders afwijzend beschikt op een verzoek van den directeur der posterijen, om een postkantoor met directeurswoning vanwege de gemeente in te richten, waarvoor het rijk bereid is huur te betalen.' 6°. Werd op gelijk advies afwijzend beschikt op het verzoek van A. Willeboer om grond en erfpacht. Aan het einde der vergadering had nog een kleine discussie plaats over de bevoegdheid van den directeur en een der leeraren aan de hoogere burgerschool, totdat door den lieer Fransen van dc Pm te eene motie van orde werd gesteld, om de discussiöu te sluiten. Algemeen overzicht. De Fransche hoofdstad doorleeft dezer dagen weder 1 eene periode van spanning en agitatie. De tenuitvoer legging van het tegen deil heer Henri Rochefort gewe zen vonnis heeft plaats gehad, en vandaar de op zich zelf eenigszins zonderling klinkende berichten van opgeworpen barrikaden. Bijzonderheden omtrent de gebeurtenissen der laatste dagen zullen onze lezers in dit uommer onder een afzonderlijke rubriek aantreffen. Plaatsgebrek verbiedt ons om heden de Engelsche troonrede in haar geheel mede te deelen. Onder de gis teren reeds per telegraaf geresumeerde hoofdpunten werd echter eeu zeer belangrijk punt, hetwelk wij heden in den tekst van het stuk aantreffen, weggelaten. De troonrede belooft namelijk de indiening van verschillende bills, houdende verbetering der rechterlijke organisatie alsmede der rechtspleging bij de verschillende rechts colleges. Het Pruisisch huis viin afgevaardigden schijnt weder zeer verbitterende debatten tegemoet te gaan. De com missie, belast met het onderzoek van het budget, heeft ontdekt dat gedurende den dienst van 1868 voor een bedrag van eenige honderd duizende thalers door de regeering onwettig is uitgegeven. De leden der progres- sistische partij willen de leden van het kabinet persoon lijk verantwoordelijk stellen voor deze in strijd met de wet uitgegeven gelden. Het nieuw Oostenrijksch ministerie het ministerie der rechtsdoctoren genoemd, daar zes of zeven zijner leden dien titel voeren--- heeft eergisteren, door zijne houding ten opzichte van een voorstel tot volledige opheffing van liet concordaat, blijk gegeven van zijn vooruemeu om den strijd tegen de reactie met kracht door te zetten. De heer Reehbauer had als lid van den i rijksraad bij die vergadering bedoeld voorstel ingediend, 1 strekkende tot opheffing van het concordaat en tot in voering van het verp'icht burgerlijk huwelijk. Dit voor stel is door de meerderheid in overweging genomen en in handen gesteld eener commissie, om daaromtrent rap port uit te brengen. Het ministerie bad zich ten gunste van de benoeming dezer commissie verklaard. Laatste berichten. Parijs. De beden verschenen Figaro meldt dat een groot aantal rustverstoorders bij de verschillénde, met de politie plaats gehad hebbende kleine botsingen ge kwetst zijn door degenstooten en slagen met casse-léles. De troepen werden in den afgeloopen nacht op sommige punten zeer uitgetart. De redacteur der Marseillaise Flourens is niet gearresteerd. Hij houdt zich schuil. Brussel. Het ministerie heeft in de heden gehouden vergadering der kamer medegedeeld dat in de volgende zitting eeu wetsontwerp omtrent het kanaal van Terneu- zen zal worden ingediend. Rochefort's arrestatie. Het gisteren door onzen correspondent afgezonden, telegram omtrent den toestand te Parijs, was eenigszins onduidelijk, daar hij de arrestatie van 'Rochefort en de daarop gevolgde gebeurtenissen op Maandag avond en. in den nacht van Maandag op Dinsdag als reeds bij ons bekend onderstelde. Het verhaal daaromtrent, thans aan de Parysche dagbladen ontleend, luidt aldus: Maandag middag na het votum van he.t wetgevend lichaam,omtrent de interpellatie van den heer Oremioux over de tenuitvoerlegging van het vonnis tegen den heer Rochefort, liep het gerucht in dc vergaderzaal en op do tribunes dat laatstgenoemde by het verlaten van het gebouw in hechtenis zou worden genomen. De heer Rochefort verschijnt met de heeren Ordinaire en Gam- betta. De heer Rochefort neemt een rijtuig en zegt met luider steinmc aan den koetsier: 57 me Provence. Te half negen uren vertoont zich een commissaris van politic met vier agenten in de bureaux van het dagblad la Marseillaise; hij vraagt naar den lieer Rochefort, tegen wien hij een bevel tot inhechtenisneming hoeft. Een der tegenwoordige redacteurs geeft-hein te kennen dat de heer Rochefort afwezig is. Dc commissaris van politie is echter met dit antwoord niet tevreden en doet een nauwkeurig on lerzoek in de bureaux van redactie en administratie der Marseillaise, welk onderzoek echter geen resultaat oplevert, waarop tie commissaris van politie vertrekt. Op dit óogenblik zijn de place des Viotoires en de rue d'Aboukir door een talrijke politiemacht bezet. Eenige groepen nieuwsgierigen bevinden zich hier en daar, doch geen enkele kreet wordt gehoord. Ongeveer op datzelfde uur kwam de heer Rochefort per rijtuig aan het gebouw, alwaar in de rue de Flandre een openbare bijeenkomst zon gehouden worden. Nau- welyks stak hij het hoofd uit het portier of eenige agenten schoten toe, verklarende dat zij hem gevangen namen. Nu vernam uien van cle zijde tier aldaar verza melde menigte eenig gemor en eeni-te dreigende kreten, waarop de heer Rochefort eenige calmeerende woorden tot haar richtte. Het rijtu g, waarin de heer Rochefort gezeten was, werd vervolgens naar het nabij zijnd bureau, van den commissaris van politie gevoerd. Weinige oogenblilcken later zag uien den heer Rochefort die bureaux, door eene deur aan dc achterzijde, weder ver laten en per rijtuig naar Sainte-Pelagie gevoerd worden. Binnen liet gebouw, alwaar de openbare bijeenkomst werd gehouden, was intusschen een der sprekers bezig met te betoogen dat het volk zich zou verzetten tegen dc arrestatie van zijn afgevaardigde, en niet zou toelaten dat hem een haar op het hoofd gekrenkt werd, toen het bericht der plaats gehad hebbende arrestatie in de zaal werd gebracht. De aanwezige commissaris van politie verklaarde daarop de bijeenkomst ontbonden. De redacteur der Marseillaise Flourens nam voorts het woord en zeide: „Ik verklaar dat wij thans in een toestaud van openbaar verzet zijn en ik begin met den commissaris van politie te arresteeren." Hij haalde daarop een revolver uit den zak en beval aan den commissaris van politie, den heer Bariet, om hem ie volgen, terwijl hij daarbij voegde: „Ga gewillig mede en gij zult niet gedeerd worden!" Op dit oogenblik hoorde men het lossen van een paar schoten en zag men den heer Flou rens die den commissaris van politie bij deu arm vasthield van ongèveQr driehonderd personen ver gezeld, langs de bniten-boulevards gaan in de richting van Belleville. Omstreeks half elf uur werden twee omnibussen aan gehouden in de straat Faubourg du Temple bij het kanaal St.- Martin. Men verzocht de personen, die daarin zaten om de-rijtuigen te verlaten, en de daarop omver geworpen omnibussen vormden het begin eener barrikade- tot- afsluiting der passage. Te Belleville, bijna aan den ingang der rue de Paris werd op datzelfde uur eveneens eene barrikade opge worpen met fiacres en planken, welke laatste men vaa een half afgebroken huis in de nabijheid weghaalde. Een ontzaglijke volksmenigte was daar aanwezig maar ongewapend, terwijl alle gaslantaarns vernield of uitgedraaid waren. Voorts werd ook eene poging ge daan om eene barrikade op te werpen bij de kazerne Saint-Maur en aan de overzijde der Seine bij de kazerne der rue de Lourcine. Even na half elf kwam een aanzienlijke menigte onder

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2