MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 35. Donderdag 1870. 10 Februari. Middelburg 9 Februari. XlDrN lid van de tweede kamer is in het kiesdistrict Amsterdam, ter vervanging van den beer Godefroi, ge kozen de heer mr. G. C. J. van Reenen, met 1039 van de 2049 uitgebrachte geldige stemmen. De heer uw. T. M. G. Asser verkreeg 939, de heer mr. J. J. Teding van Berk hout 56 stemmen. De Hollandsche post, die heden middag te 1.1 uur alhier moest zijn, is niet aangekomen, tengevolge waar van ons alle met die post verwachte brieven en dagbladen ontbreken. De Staats courant van Dinsdag 8 Februari bevat de wet van den 19cn Januari 1870, houdende defenitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Curasao voor hot dienstjaar 1870. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan W. H. de Heus, te Utrecht, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 3C klasse der orde vau den Nischan Iftikhar, hem door Z. H. den bey van Tunis geschonken en aan mr. T. M. G. Asser, hoogleeraar en advocaat te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van 't Legioen van eer, hein geschon ken door Z. M. den keizer der Franschen. Onderwijs. Volgens de schoolberichten iu de Nieuwe bijdragen van Januari 1870, bedraagt het getal vacante scholen openbare voor gewoon 30, gewoon en meer 2meer uit gebreid onderwijs 2; gesubsidieerde bijzondere voor ge woon en meer 1, en voor meer uitgebreid onderwijs 1. Vacante hulponderwijzers-betrekkingen 16. Kerknieuws. Wij vernemen dat de op laatstleden Zondag in de ver schillende godsdienstoefeningen der Nederduitsche hervormde gemeente alhier gehoudeno inzameling van gelden ten behoeve van de stichting van twee nieuwe hervormde gemeenten in de provincie Drenthe de niet onbelangrijke som van 207*05heeft opgeleverd, terwijl daarna nog eene gift van 2.50 is ingekomen, zoodat die collecte in het geheel f 209 55.J heeft bedragen. Tot leeraar der Friesche doopsgezinde gemeente te Zaandam, is bij stemming der gemeenteleden beroepen, de heer P. Brouwer, van Barsingerhorn. Met deze waren in stemming de heeren P. W. Feenstra, van Dantuma- woude; A. W. Wijbrands, van Edam, en S. Cramer, van Zijldijk. Gemengde berichten. De groothertog van Luxemburg heeft tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd den Belgischen geschiedschrijver Theodore Juste, II. M. de koningin zal vermoedelijk den 21en dezer naar Torquay (Engeland) vertrekken en daar eenigen tijd verblijven. Naar men verneemt, zou de opening van den spoor weg Assen—Meppel niet op 10 April maar 10 Mei geschieden. De moorden nemen te Parijs tegenwoordig met on rustbarende snelheid in aantal toe. De laatst bekende moord is die van een wijnkooper die door zijn bediende, welke ji Maandag als naar gewoonte het huis zijns meesters binnentrad, badende in zijn bloed in den kel der gevonden werd. De wijnkooper was door een en twintig messteken getroffen; benevens deze vond men op zijn lichaam nog de sporen van verscheidene slagen met een stomp werktuig, waarschijnlijk een hamer. UitKopenhage wordt aan het Vaderland geschreven „Wij zijn midden in bet seizoen, en het is dus een geschikte tijd om een bezoek in den schouwburg af te leggen, in een der hoeken van het grootste plein der stad gelegen. Gelukkig is het echter zóo donker, dat wij niet kunnen bemerken hoe onaanzienlijk en leelijk het gebouw er van buiten uitziet, maar dit doet niets ter zake, evenmin als dat de zaal nog met olielampen verlicht wordt; wij zijn er zeker van dut de voorstelling onze verwachtingen niet zal teleurstellen, dat wij wezenlijk kunstgenot zullen smaken De Denen zijn een aesthetisch volk; er zijn tijden geweest, bi; v. een 50 jaar geleden, dat zij zich bijna uitsluitend met aesthetiek bezighiel den; vandaar de groote beteekenis van het theater, de innige harmonie tusschen de dichters en de uitvoerders hunner werken, zooals die zelden in een ander land ge vonden wordt. „Het koninklijk nationaal theater dagteekent uit de vorige eeuw. Holberg, de schrijver van Niels Klim, is er een der grondleggers van; hij stelde evenals Molière de gebreken van zijn volk op het tooneel voor, maakte ze daar belachelijk, en had de voldoening vele bespottelijke gewoonten in het verkeer der menschen, die elders nog bestaan, in zijn vaderland te verdrijven. Na den dood van Holberg (in 1754) was het tooneel eenigen tijd in verval, maar het herleefde eerst door uitmuntende toone..lspelers en later vooral door de nationale trage dies van Oehlenschlager in het begin dezer eeuw. Tal van dichters hebben behalve hem hunne krachten aan het theater gewijd, onder anderen professor Heiberg, de schrijver van „Een ziel na den dood", en de vader der Deensche vaudevilles, ook Andersen en zooveel anderen, in het buitenland niet bekend, wier stukken nog voor tien jaar zoo voortreffelijk gespeeld werden als ergens in Europa. Ook de opera kan nationale namen opnoemen, die wereldberoemd zijn geworden, als Kuhlau, Weyse en Gade, en ook het ballet is door het genie van Bournon- ville op een groote hoogte gfbracht. Het Deensche theater bezit van hem een menigte balletten met hande lingen uit de Noordsche mythologie, de geschiedenis, het volksleven, enz. die iederen vreemdeling verbazen. „Het is dus vrij natuurlijk, dat het voor de meeste be- beschaafde menschen alhier een behoefte is naar de komedie te gaan om hun smaak te veredelen, terwijl de acteurs en actrices, in plaats van door fatsoenlijk gezel schap geschuwd te worden, iu alle groote gezelschaps kringen gezocht zijn, omdat ze in den waren zin des woords beschaafde kunstenaars zijn. „Dezen winter en over 'talgemeen in de laatste jaren zijn niet veel nieuwe dramatische werken verschenen in dat opzicht schijnt in Noorwegen een gouden tijdvak begonnen te zijn. Daarentegen hebben wij ons in een nieuwe opera van Heyse en een nieuw vaderlandsch ballet kunnen verheugen. Gade heeft helaas de opera reeds lang vaarwel gezegd, daar hem hierin te veel ban den opgelegd wordenhij wijdt liever zijn genie aan vrije composities voor zang en orehest. „De koninklijke schouwburg heeft tot hiertoe jaarlijks een vrij aanzienlijke ondersteuning van den staat ont vangen, die nu ongeveer f 100,000 bedraagt; daardoor werd voorkomen dat de kunst ten voordeele van slechten smaak verwaarloosd werd. De boerenpartij en meer ande ren vinden deze som echter te hoog, en er zijn voorstel len gedaan om de komedie aan particulieren over te doen; een commissie, die de zaak nader moest onder zoeken, is echter tot het besluit gekomen, dat de staat de schoone kunsten op deze wijze moet blijven onder- stéunen, maar het bedrag is volgens een pas ingediend wetsontwerp verminderd tot 65,000. Vele vrienden van het Deensche tooneel zien hieruit den ondergang er van tegemoet." Adeline Patti (de markiezin de Caux) wordt in Petersburg, waar zij zich gedurende het gansche winter seizoen bevindt, met eerbewijzen overladen. Van keizer Alexander heeft zij het eereteeken van verdienste ont vangen, waarbij zij tevens tot eerste hofzangeres be noemd is. Dat eereteeken is in diamanten gevat en voor zien van de keizerlijke kroon. De graaf Adelberg heeft het haar in een prachtig fluweelen kistje overhandigd. De markiezin draagt het op een wonderschoonen bracelet. De aanzienlijke Russische dames dragen dat sieraad óf op die wijze óf midden op de borst. Rubini is de eenige artist die het verkregen heeft, en dan nog eerst na tien jaren in Rusland zijn kunst uitgeoefend te hebben. De bekoorlijke markiezin moet bij het ont- vangen daarvan gezegd hebbendat is de bekroning mijner kunstenaarsloopbaan. Men weet dat zij nog een jaar in Frankrijk en een jaar in Amerika zingen zal. i Een bloedig drama viel de vorige week voor in een kosthuis in de Elisabethstreet te Londen. Te vfjf J uren bood zich een heer aan dat huis, door een Duitsche vrouw gehouden, en verkreeg voor dien nacht een achter kamer op de derde verdieping. Kort daarna deed de huisschel zich wederom hooren de heer opende zelf de deur, en eene vrouw, wier hoofd in een dikken sluier gewikkeld was, vergezelde hem naar de achterkamer. Midden in den nacht werden twee schoten in die kamer gehoord. De eigenares van liet huis riep een politie agent, die met haar naar boven ging. Daar gekomen vonden zij de dame stervende en de heer buiten kennis, een revolver in zijne hand houdende. Beide slachtoffers werden naar een naburig hospitaal gebracht waar hunne wonden doodelijk verklaard werden, de heer was in den rechterde dame in den linkerslaap getroffen. Bij onderzoek is gebleken dat de heer George Bauraan geheeten was en een gehuwd onderwijzer op het Duitsch seminarium te Williamsburg was, terwijl de dame, zijne maitressc, een van haren echtgenoot gescheiden vrouw was, onderwijzeres op hetzelfde seminarium waarvan Bauman het hoofd was. -- De Zwitscrsche kassier Schaerr, van wiens be'ang- rijke diefstallen ten nadeele van de ■Zwitsersche bank en daarop gevolgde aanhouding wij in der tijd melding gemaakt hebben, heeft dezer dagen te Zurich terecht gestaan. Hij heeft al de ten zijnen laste gebrachte feiten beleend. Hij heeft erkend van Februari 1868 tot 1 Octo ber 1869 eene som van 3,250,000 franken verduisterd te hebben. Het gerechtshof heeft hem tot 11 jaren gevan- genisstraf veroordeeld. In de vorige week heeft te Marseille een gelukkig j zeldzaam voorkomend ongeval plaats gehad, dat de be- woners in ontsteltenis gebracht heeft. In het midden 1 van den nacht vanjl. Vrijdag werden de bewoners van den i boulevard Jourdan, in de wijk des Grottes, door een ontzettend geweld uit den slaap gewekt. Twee naast i elkander staande huizen stoitten in. Een stalknecht had kunnen ontsnappen en schreeuwde om hulp. Op dit ge- j luid en op ie kreten der slachtoffers haastte men zich ter hulp te snellen en op middelen tot redding bedacht j te zijn. Onder het verklaarbaarste angstgevoel ving men toen i met de opruiming aan, een werk dat steeds met den I meesten spoed en de meeste voorzichtigheid moet ge schieden. Het redden van een mensch hangt oma van j een seconde af, evenzeer als een verkeerde beweging de laatste kans op redding kan doen verdwijnen. De nacht j was somber; er woei een ijskoude wind, terwijl een i fijne en dichte regen den redders in het aangezicht sloeg, i en deze in het slijk rond waadden. Toortsen en lantaarns j verspreidden een droevig licht over dat treurige tooneel hetwelk door een diepgeroerde menigte aanschouwd werd. liet korps pompiers was reeds spoedig ter plaatse vau i "het ongeluk aanwezig en betoonde den grootst mogelijken ijver. Na een half uur zoekens ontdekte men acht nog levende personen, wier wonden meerendeels niet doode lijk geacht werden. Op dat oogenblik kwamen de prefect van Marseille benevens verscheidene hooge ambtenaren, daar ter plaatse, hetgeen den redders met nieuwen ijver hun werk deed voortzetten. Nog een man en eene vrouw waren onder de puin- hoopen. Zou men die levend weervinden? Die gedachte woog allen zwaar. Eindelijk tegen vier uur in den mor gen vond men het lijk van een jongman van 24 jaren en dat van een reeds hoog zwangere vrouw. De lijken boden een vreeselijk schouwspelmet gapende wonden overdekt, met slijk en bloed over het geheele lichaam. De gewonden bevinden zich, behalve een enkele voor wiens leven men vreest, in een hoopvollen toestand; de lijken zijn den volgenden dag onder blijken van alge- meene deelneming ten grave gedragen.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1