MIDDELBURGSCHE COURANT. r 34. Woensdag 9 Februari. Middelburg 8 Februari. Een heden middag door ons ontvangen telegram uit Dordrecht luidt: „Veel drijf ijs en aanhoudend laagwater bemoeilijken de vaart. Verschillende booten blijven liggen." Men schrijft uit Groningen aan het Handelsblad: „Sinds eenige dagen loopt hier het gerucht, dat in het wetsontwerp tot voltooiing van het vestingstelsel wordt voorgesteld, Groningen als vesting op te heffen en alleen deütrechtsche en Noord-Bollandsche liniün te behouden. Naar het schijnt, is dit gerucht niet van allen grond, ontbloot." Benoemingen en besluiten. huizen van verzekering. Eervol ontslag verleend aan dr. L. J. de Marrée, als lid der commissie van admi nistratie over het huis van verzekering te Middelburg. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie tot kapi tein van de 3i' klasse (naar ouderdom van rang) bij het P regiment de P luitenant A. G. F. de Petit, van het regiment grenadiers en jagers; tot lc luitenant (naar ouderdom van rang) bij het 2c regiment de 2C luitenant J. A. L. Schoemaeckers, van het corps. Op pensioen gesteld, ad 990, de kapitein J. A. de Vassy van het 7« regiment infanterie. Op pensioen ge steld, ad 1300, met toekenning van den rang van luite nant-kolonel, de majoor J. Paulus, komraandant der divisie maréchaussees van Noord-Brabant en Zeeland. Eervol ontslagen, tengevolge van lichaamsgebreken, veroorzaakt door verwonding in den strijd bekomen, de met verlof uit Indië teruggekeerde majoor der infan terie A. W. F. Iieyligers. Kerknieuws. De heer P. Deetman, predikant te Bennejtom, heeft voor bet beroep naar de hervormde gemeente te Zaam - slag bedankt. Marine en leger. Bij zijner majesteits besluit van den 5cn dezer, n°. 6, wordt de luitenant ter zee lc klasse J. H. P. E. Knip- horst met den laat9ten Maart aanstaande eervol onthe ven van de betrekking van lid der commissie tot het examineeien der zee-officieren enz. en met den leD April daaraanvolgende in die betrekking vervangen door den luitenant ter zee der le klasse H. van Goens, adjudant van den minister van marine. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, is, volgens een bij het departement van marine ingekomen telegram, den 6«n dezer te Malta aangekomen. Aan booi;d was alles wel. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van 17 December 1869 civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den hoofdonderw. aan de openb. 2e lagere school te PadangP. C. van Ghert. Benoemd: Tot president der wees- en boedelkamer ter Sumatra's Westkust (te Padang), de hoofde, bij de algem. rekenk. A. A. Meijsenheim Knipschaar; totlen coram, bij het op te richten dep. van justitie, de subs.- griff. bij den raad van justitie te Sainarang mr. H. van Dissel; tot 3°" comm. bij liet dep. van onderwijs, eered. en nijverli., de le klerk bij het dep. van binnen 1. bestuur J. F. W. Michel; tot pn hulpondcrw. aan de openb. le lagere school te Soerabaija, de 2c hulponderw. aan de openb. lagere school te Tagal J. G. Theunissen; tot griff. bij den raad van just, te Makasser (Celebes en onder- hoorigh.), de ambt. voor den bnrgerl. cjienst in Ned.-Indië mr. H. Deutz; tot griff. bij den raad van just, te Amboina mr. N. van Beers; tot derden subst.-griff. bij den raad van just, te Batavia rar. J. C. Mulock Houwer. (Javasche courant van 21 December.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver- naar Nederland, wegens ziekte, aan den direct, van bin- nenl. bestuur F. G. van Bloemen Waanders, Benoemd: tot direct, van binnenl. bestuur, de eer- "st'e gouvernements secret, mr. H. D. Levyssohn Norman. Ter algm. secretarie. Tot pn gouvern. seer., de gouver- nera. seer. II. J. Bool. Tot gouyernem. secr., de referen daris mr. W. Stortenbeker. Tot referendaris, de hoofd commies mr. IT. J. Canter Visscher. Tot hoofdcommies, I de eerste commies W. C.Veenstra. Tot eerste commiezen, j de tweede commiezen M. A. C. Herderschee en D. H. W. I Ravia de Ligny; tot 2®" comm., de 3C coram. G. TI. Panne- j koek en J. L. Spengler; tot 3e comm., de klerken P. C. Croon en P. N. Veenstra. Aangewezen: als secr. vpji den raad van NederL- Indië, de benoemde gouv.-secr. tnr. W. Stortenbeker. ^3ij de plaatsel.^coram. te Serang (residentie Bantam), Ontslagen: eervol, wegens vertrek, als lid, W. B. O- de Bas, onder dankbet. voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Benoemd: tot lid, J. Leidelmeijer, 2e comm. op het resid, kantoor aldaar. Bij de plaatselijke schoolcommissie te Soerabaija. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens vertrek, als lid, mr. M. P. J. Coster, onder dankbet. voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. B e n o e m dtot lid dr. P. L. Onnen, part. geneesheer. Goedgekeurd: dat door den landr. te Poerwokerto Banjoemas is benoemd tot buiiengew. subst.-griffier by die rechtb. buiten bezw. van den lande, W. P. T. Mar tens, ambt. ter besch. bij de landel. ink. en cult. militair departement. Benoemd: tot adjud. bij het P bat. int., de P luit. L. F. M. Schulze, van het 5C bat. Goedgekeurd: dat door den komm. van het leger en chef van het depart, van oorlog in Nederl.-Indië zijn geplaatstbij den geneesk. dienst ter Sumatra's West kust en onderhoorigheden, de offic. van gez. der P ki. A. E. Neeb, onlangs van verlof uit Nederland terugge keerd bij de inf. bij het 7e bat. de le luit. P. F. A. van Stuwe, onlangs van verlof uit Nederl. teruggekeerdbij het 9c bat. de 2c luit.W. ~C. Nieuwenhuyzen, onlangs uit Nederland aangekomen en bestemd voor den dienst hier te lande; bij het 16e bat. de P luit. A. H. de Bruin, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; dat zijn overgeplaatst bij de infanterie: bij het 2e bat. de kapt. J. B. van Overvest, en de 2e luitenants W. F. A. van der Noorda, IT. L. F. Ligterberg en J. F. Tetar van Elven, de twee eersten van het 13e, de twee laat. respect, van het 9c en 1P bat.; bij het 5e bat. de 2c luit. H. H. Men- singa van het garn.-bat. der 2e mil. afd. op Java; bij het 9e bat., de kapt. H. C. V. A. Demmeni, van het garn.-bat. van Kiouw en onderh.; bij het IP bat., de kapit.R. D.W. Koops en de le luitenants R. J. G. M. de Bruijn en W. Wunder respect, van het garn.-bat. van Banka,het 16cbat. en het garn.-bat. van Palembang; bij het 13e bat., de kapt. O. H. J. Muller, van het 2C bat.; bij het garnizoens bataljon der 2c militaire afdeeling op Java, de lc luit. H. M. de Graaf, van het 3e bat.; bij het garn.-bat. van Sumatra's Westkust en ouderhoorigheden, P luit. J. H. Kievits, van het 2C bat.; bij het garnz.-bat. der Wester- afd. van Borneo., de kapt. J. H. C. Godin, van het 1P bat.bij het garn.-bat. der Zuider- en Ooter-afd. van Borneo, de 2e luit. G. A. J. Mahncke, van het 14e bat.; bij het subs, kader te Soerabaija P luit. M. L. L. Schcll van het 14e bat. Dat zijn gesteld bij de inf. op nonactiviteit de kapt. A. M. de Buck, van het garn.-bat. van Palem bang, en zulks te rekenen van den 29"» September 1869; de P luitenant J. A. van der Kruk, van het materieel, benevens de P luit. D. J. H. Schafer en de 2L' luitenants n. IJpes cn G. de Wijs, van het personeeldat zijn her steld bij de inf.: in activ., de P luit. op nonact. E. C. Juhien, zijnde htj ia verband daarmede geplaats; bij het IP bat.; de 2<- luitenants J. F. E. Fex, A. M. Winkel en J. W. Evers, en zulks te rekenen van 12 en 17 Mei en 23 Sept. 1869; zijnde zij in verband daarmede ternggepl. bij hunne resp. vroegere korpsen (het 5e, 2c en 9e bat.). Javasche courant van 24 December.) civiel departement. Benoemd: tot eersten hulp onderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Batavia, de hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Meester-Cornelis (Batavia), J. van Hout. Tot hoofdonderwijzers: aan de lagere school te Poerwakarta (Krawang), de eerste hulponderwijzer aan de openbare j tweede lagere school te Batavia P. Inklaar; aan de open- I bare lagere school te Meester-Cornelis (Batavia), de j hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Peka- i longan G. ter Marsch; aan de openbare lagere school te Pekalougan, J. C. Tarnson, laatstelijk onderwijzer aan de gouvernements eerste lagere school te Makasscr (Cele bes en onderhoorigheden), onlangs van verlof uit Neder land teruggekeerd. militair departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kolonel der inf., D. L. de Brabant, en aan den commies bij het hoofdbureau der militaire administratie (militair ambt. 3C kl.) C. F. Her mann. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, mot behoud van j recht op pensioen, de luit.-kol. der inf'. H. A. M. Latour I Benoemd: tot plaatselijken kommandant te Soerabaija de luit.-kol. der inf., op nonactiviteit P. F. L. von Hom- bracht. Bevorderd: Bij het wapen der infanterie. Tot kapit. bij het 1P bat., de P luit. A. G. C. E. W. von den Bussche Ipenburg, van het 10c bat., tot P" luit. bij het 14c bat. de 2c luit.. P. van den Blijk, van het kader van het strafdetachement te Klatten. Rechtzaken. Gisteren heeft het provinciaal gerechtshof in Zeeland, de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken. Johannes Hersmis en Pieter du Bois, thans verblijf houdende onder Veere beklaagd" da tvzij den 2P" No vember 1869, des avonds te 11 nren, zich gezamenlijk feitelijk en gewelddadig tegen den brigadier der mare chaussee te Veere hebben verzet, om te verhinderen dat de eerste beklaagde in bewaring werd gebracht, en wel de eerste beklaagde door te slaan en te trappen, de tweede door den eerste vast te grijpen en hem dour ruk ken en trekken te trachten te ontzetten: alsmede dat de eerste beklaagde tevoren genoemden brigadier beleedi- gend heeft toegevoegd: „die brigadier is een smeer lap, een geraeene kerel, een sen hem daarop moedwillig met de vuist een stomp tegen de borst heeft gegeven zijn bij vonnis der rechtbank te Middelburg dd". 23 December 1869 schuldig verklaard aanP feite lijk en gewelddadig vei zet door twee personen zonder wapenen tegen een bedienend beambte in de uitoefening van zijn dienst; 2® beleediging met woorden tegen een bevelhebber van de gewapende macht in de uitoefening van zijn dienst; 3° het moedwillig toebrengen van slagen zonder wapenen en zonder dat er kwetsuren uit zijn ontstaan, aan een bedienend ambtenaar in de waarne ming van zijn dienst, en te dier zake veroordeeld de eerste tot eene gevangenisstraf van eene maand, de tweede tot eene gevangenisstraf van zes dagen, en soli dair in de kosten der procedure. Op het door den eersten veroordeelde ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovengenoemd vonnis bevestigd zoo wat betreft het bewezen verklaarde der feiten en hunne qualificatie, als wat aangaat de schuld van den beklaagde daaraandoch het gewijzigd voor wat de op gelegde straf betreft en den appellant veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 15 dagen, in eenzame opslui ting te onder?aao, en in de kosten der procedure, ook op het hooger beroep gevallen. Jacob Versprille, oud 28 jaren, Lieven Versprille, oud 61 jaren en Isaac Versprille, oud 21 jareu, allen land bouwers, wonende te Aardenburg beklaagd dat zij te zaraen en in vereeniging in den nacht van 21 op 22 No vember 1869, voor de woning van den tweeden beklaagde te Aardenburg, Petrus de Clercq moedwillig hebben geslagen, alsmede dat de eerste beklaagde denzelfden persoon eenige oogenblikken te voren tegen het hoofd moedwillig een slag ten bloede heeft toegebracht zijn bij vonnis der rechtbank te Middelburg van 16 Decem ber 1869, schuldig verklaard aan het moedwillig toe-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1