MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°" 33. Dinsdag 1870. 8 Februari. OhmmlmiLi Burgemeester en wethoudörs van Sas van Gent (provincie Zeeland), Brengen ter kennis, dat de betrekking van Hoofd onderwijzer aan de Gemeenteschool, waaraan eene jaarwedde van 760, vrije woning en tuin verbonden, met 1° April a. zal openvallen. Sollicitanten, die tevens akten voor de Fransclie taal bezitten, gelieven hunne bewijzen in te zenden vóór den 25cn Februari 1870. Sas van Gent, 3 Febrnari 1870. (Get.) N. KERCKHAERT, Burgem. (Get.) A. STUBBÉ, Secretaris. Middelburg 7 Februari. De tweede kamer der stateu generaal is thans bijeen geroepen tegen Dinsdag 15 dezer, des namiddags te drie uren. Op grond van het vrij algemeen verschijnsel van het afnemen der duinen, hetwelk ook op Walcheren wordt waargenomen, komt ons de volgende beschouwing, in het Brugsche blad la Pat'rie opgenomen, niet onbelangrijk voor. „De toestand onzer kust wordt ieder jaar ongunstiger. De zee heeft op verscheidene plaatsen 30 tot 40 meters ge wonnen, op verscheidene punten ducht men doorbraken. Te Knoeke zijn de duinen in eenige jaren 180 meters af genomen, en gedurende den laatsten winter heeft de zee over een groote uitgestrektheid 5 meters aan de duinen ontnomen. Te Mariakerke, te Midilelkerke, te Wilskerke zijn de duinen zoo smal geworden dat een overstrooming dreigt. „Door die ernstige quaestie wordt de petitie van den 15en December 1869 gemotiveerd, waarbij de heeren Otto de Nieulandt, Breydel de Broek en andere leden van het landbouw-comité in het arrondissement Brugge de aan dacht der kamer inroepen voor de noodzakelijkheid om een stelsel van voldoende verdediging tegen de invallen der zee aan te nemen. „Die toestand, zooals de heeren de Vrière, de Clercq en van Iseghem hem in de zitting van 28 Januari bloot gelegd hebben, ia te wijten aan het nieuwe stelsel dat door de administratie der bruggen en wegen in gebruik gebracht is, en dat bestaat in liet verkorten der zeebre kers en paalhoofden, in plaats van ze te verlengen, en bovendien door ze op vele plaatsen te vervangen door metselwerk dat slechts een onvoldoende tegenweer aan biedt. „Het gevoelen van den heer de Vrière omtrent dit punt is het volgende „„Eertijds, zeide de geachte afgevaardigde, werden de werken aan de Belgische kust geroemd als voorbeelden voor buitenlandsche ingenieurs. Zij maakten de bewon dering gaande der Fransche en tot zekere hoogte zelts der Nederlandsche ingenieurs.Wij hadden, mijne heeren, ingenieurs die aan onze kusten opgekweekt waren het waren practici die van hunne kindsheid de uitwerkselen van de verwoestingen der zee gevolgd, en, op de plaats zelve, geleerd hadden die verwoestingen te bestrijden. Die ingenieurs zijn niet meer. de dood heeft hen wegge rukt en uit onze scholen zijn jongere, wellicht geleer dere ingenieurs opgetreden, ik betwist geenszins hunne bekwaamheid; maar die ingenieurs hebben,in strijd met een eeuwenoude ondervinding, een stelsel van zeewering willen invoeren dat op verschillende principes rust. „„Die ingenieurs of de onder hunne bevelen staande beambten hebben de rijshoofden ingekort waar de oude ingenieurs ze zooveel mogelijk verlengd hebben. Het systeem van dezen bestond daarin, dat zij den vijand zoo ver mogelijk aantastten, dat tij beletten dat hij den voet der kusten ondermijnde, en tot dien einde verzuimde men geen enkele poging; gedurende de ebben werkten men om de zee in haar eigen gebied aan te tasten. „„Indien men, door het onvoldoende van het rijsbeslag het zand dat het strand vormt, laat wegslaan, zullen de stevigste en de hoogste stecnen dammen niet heipén de zee zal voortgaan met ondermijnen, en een werk. al was het er een van cyclopen, zal als een kaartenhuisje instorten. „„Men moet dus het oude systeem, bestaande in het zoover mogelyk vooruitbrengen van zeebrekers, op nieuw opvatten". „Hiermede stemt ook overeen het gevoelen van adres santen, van de leden der landbonwcommissiën. en der wateringen, welke samengesteld zijn uit mannen die het algemeen belang béoogen en met dat soort van werk befcenfl zijn, die sedert hun jeugd de worsteling van ^ThmnrTensch tegen de kracht der stormen hebben gade- ■geslagerr en die zich met grond ongerust maken over de^faren die met eiken dag dreigender worden." Deze betogen beantwoordt de heer Jamar volgens la Patrie slechts met te wijzen op de fraaie dijken die men te Ostende, te Blankenberg en te ïïeyst gemaakt heeft, en die in vijf jaren tijds ongeveer 560,000 franken ge kost hebben. De ministers moesten zich, volgens ge noemd blad, daarop niet beroemen, terwijl voor nuttige werken de schatkist veelal gesloten blijft. Uit Breda schrijft men ons „Het incident betreffende de door eenige baldadige knapen weggenomen patronen, waarvan ik u vroeger schreef, nadert zijn ontknooping. Uit 's-Hage is alhier de last ontvangen om de zaak te laten rusten, mits de respec tieve ouders en voogden te zamen de schade vergoeden. Daar die schade niet zeer aanzienlijk is, zullen allen zich wel haasten hun aandeel te storten, en een einde maken dankbaar dat zij er op die wijze afkomen aan de span ning waarin zij zoovele dagen hebben verkeerd." Uit Amsterdam wordt van 5 Februari aan het Vader land geschreven. „De kléine maar dappere phalanx der anti-schoolwetmannen, of van de anti-revolutionairen, of hoe zij dan ook betiteld mogen worden, die bij elke ver kiezing verklaarde voorstanders van de bijzondere scholen wenschen afgevaardigd te zien, hebben voor de tweede kamer candidaat gesteld den heer mr. J. J. Teding van Berkhout, en voor den gemeenteraad mr. C. F. GuL cher. Deze heeren kunnen dus rekenen op p. ra. 100 a 300 steramen. De vereeuiging Recht voor allen vereenigt zich met de Kiesvereeniging Arasterdam en stelt de heeren Van Reenen en Bake. De candidaten van de Grondwet en Burgerplicht staan dus op zuiver terrein en, wat men zeggen moge van de onpartijdigheid der Kiesvereeniging Amsterdam, in vereeniging met Recht voor allen, blijft zij met haar candidaat staan, tegenover de partij die vooruitgang en vrijzinnigheid in haar vaandel schrijft. De lieer Van Reenen zou in elk geval, indien hij de schoolwetman van vroeger is gebleven, een hulp a's die der vereeniging Recht voor allen moeten afwijzen." De Staats-courant van Zondag en Maandag 6 en 7 dezer bevat de wet van den 17c" Januari 1870, houdende vaststelling van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1870. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter inde arron- dissements-rechtbank te Zierikzee mr. J. W. A. Schnei ders van Greyffenswertli, thans kantonrechter te Hulst. eereteekenen. Vergunning verleend aan J. F. C. Prince, le luitenant bij de dienstdoende schutterij te Gouda, tot het aannemen van de medaille voor het bij wonen der Abyssinische expeditie, hem door H. M. de koningin van Groot-Br'ittannië en Ierland geschonken. hooger onderwijs. Benoemd tot rector-magnificus aan de hoogcschool te Leiden voor het academiejaar 1870/71 de hoogleeraar mr. J. E. Goudsmit. consulaten. Erkend de Pina de St. Didier als consul van Frankrijk te Rotterdam, en zulks op den voet van vreemd onderdaan. belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der di recte belastingen en accijnsen, gevestigd te Hoogland, .'bevattende de gemeenten Hoogland, Bunschoten, Leus- den en Stoutenburg; en de gemeenten Hoogland, Leus- clen en Stoutenburg gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Amersfoort,-onder voortdurend beheer vandentegen- woordigen titularis, J. P. Schluiter; en de gemeente Bunschoten gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen -en accijnsen te Baarn c. a., onder voortdu rend beheer van den tegenvvoordigen titularis A. J. L. Kooy. Kerknieuws. De heer P. Hnët, beroepen predikant te Veenendaal, is na gehouden colloquium doctum door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht toegelaten tot den predikdienst in de Nederduitsche hervormde kerk. Marine en leger. De officier van gezondheid 2e klasse A. Peters, ge detacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den 10en dezer op nonactiviteit gesteld, en de officier van gezondheid 21' klasse L. F. Praegcr met den llen daaraanvolgende geplaatst op Z'\ Ms. drijvende bat terij Neptunus. Koloniën. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 28 December. Volgens het Nieuw Bataviaasch handelsblad heeft de uitspraak in de zaak der schuldigen aan de ongeregeld heden, den 31-'» April 1869 te Bekassi voorgevallen, thans plaats gehad. 29 personen zijn ter dood en 19 tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld, terwijl éen persoon is vrijge sproken. Aan de mededeeling dezer uitspraak wordt door het Nieuw Bataviaasch handelsblad eene beschou wing vastgeknoopt over den toestand der rechtspleging. Zoo zouden eenigen der beklaagden alles hebben ont kend op grond dat zij door onwettige middelen tot hun aanvankelijke bekentenis waren gedwongen. Enkelen der beschuldigden zouden met handen en voeten aan een paal zijn gebonden, en weder anderen gedurende geruimen tijd in het blok gesloten zijn. Er is een onder zoek ingesteld tegen den adsistent-resident van Meester Cornells en den Schout van Bekassi, die elkander be schuldigden van ongeoorloofde handelingen. Eindelijk waren vele klachten ingekomen tegen de politiebe ambten, o. a. dat zij geschenken aangenomen en daarvoor den straftijd van enkele veroordeelden eigendunkelijk verminderd hadden. Een mededeeling in de Soerabayasche courant houdt in, dat de minister van koloniën zou hebben toegestaan het departement van oorlog volgens de voorstellen van den generaal Kroesen te organiseeren. De oudste gene- raal-majoor zal aan dat departement worden geplaatst-, terwijl een kolonel zal optreden als kommandant der lc militaire afdeeling, voor welke betrekking de kolonel Van Daalen wordt genoemd. De overste De Neve, die eerstdaags tot kolonel zal worden bevorderd, is van Sumatra's Westkust opontbo den, teneinde voorloopig het komraaudo der 2e militaire afdeeling over te nemen en later op te treden als kom- maudant der drie bataljons te Willem I. In verband hiermede beweert men, dat de overste De Roij van Zuij- dewijn zal worden benoemd tot- kommandant der Padang- sche Bovenlanden, en door der. overste Hombracht als militair kommandant te Soerabaya zal worden opgevolgd. Aan de Locomotief wordt uit eene resident-ie-af- deeling in het buurtschap van Samaraug, ten bewijze dat de misdrijven toenemeu, het- volgende staatje gezon den: Voor den landraad werden afgedaan in 1866 88 crimineele zaken, 14 overtredingen; 1867 82 crimineele zaken, 16 overtredingen; 1868 114 crimineele zaken, 27 overtredingen; 1869 124 crimineele zaken. 21 overtre dingen. Onder de 124 crimineele zaken van 1869 waren ongeveer 100 gevallen van moord voor die eene assistent- residentie!

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1