illrntjclwerli. Srctijiringm. C)anMsbrrid)tnt. 2iövcvtcntiën. eigen kamp deed verwerven, doch dat i3 van minder belang tegenover het verkregen resultaat. Toen Lincoln vermoord en Seward voor dood achter gelaten was, droeg Stanton, die bij toeval aan den dolk der moordenaars ontsnapt was, zonder te zwichten de zware verantwoordelijkheid van eenige uren tusschen- regeering. Men herinnert zie dat hij gedurende de eerste maanden der nieuwe administratie dengeen was, naar wiens raad de heer Jonhson het meest luisterde. "Voorts begon deze van politiek te veranderen, en legde de heer Stanton, beveiligd door den tenure of office bill, zich met al zijne macht er op toe om de uitvoering van de plannen van den president te verhinderen. Men herinnert zich ook dat, doordien de heer Johnson hem onwettig afge zet had, de eerste in staat van beschuldiging gesteld werd. Slechts éene stem was oorzaak dat het besluit niet afgekondigd werd. De heer Stanton nam zijn ontslag en keerde op nieuw in het privaat leven terug, vast beslo ten naar men zegt, om het niet weder te verlaten. Alleen de aandrang van generaal Grant deed hem besluiten den post van rechter in het hooggerechtshof aan te nemen. De senaat had juist, zooals reeds gezegd is, zijne benoe ming bekrachtigd toen hij stierf. Behalve eenige organen der uiterste richting in het zuiden die door hun toestand verplicht zijn de harts tochten hunner partij te vleien, betreurt de gansche pers het eenstemmig dat zulk een man aan het land ontrukt is geworden, op het oogenblik waarop men recht had nieuwe diensten van hem te verwachten. De heer Stan ton was nog slechts vier en vijttig jaren oud. Thans zijn twee zetels van rechters in het hoog ge rechtshof vacant. De president had tot dien post den heer Hoar benoemd, die door zijne betrekking van attorney-general deel uitmaakt van het kabinet. Doch de senaat schijnt den heer Hoar niet gunstig te zijn, en het is niet waarschijnlijk dat zijne benoeming bekrach tigd zal worden. Men denkt dat hij spoedig zijn ontslag als attorney-general zal moeten nemen. Men wijst den heer Pierrepoint van New-York als zijn vermoedelijken opvolger aan. Wie den heer Stanton zal vervangen weet men nog niet. Generaal Sherman heeft den generaal Ferry benoemd tot militairen kommandant van Georgië. De heer Bul lock, de gouverneur van dien staat, heeft de oude wet gevende macht tegen den 10c» Januari bijeengeroepen. Een nieuwe constitutie, overeenkomstig de wetten om trent de uni-rcconstructie, zal ingevoerd worden, en Georgië zal slechts zijn plaatsin de Unie wederom inne men na het vijftiende amendement op de federalistische constitutie aangenomen te hebben. De heer Fish heeft de diplomatieke correspondentie betrekkelijk de Alabama-zaak openbaar gemaakt. Uit een brief van lord Clarendon aan den heer Thornton, den Engelschen gezant te Washington, dd. 6 Novem- 1869, blijkt dat bet Engelsehe kabinet geneigd is de onderhandelingen wederom te openen, doch dat, om niet het gevaar van een nieuw échec te loopen, het vooraf wenscht te kennen „den grondslag waarop het Ameri- kaansche kabinet wenscht te onderbandelen." Men kan geenszins ontkennen dat deze eisch niet pertinent schijnt. Daarbij is de zaak gebleven. Men spreekt van de inlijving der republiek van St.-Doraingo als van een reeds volbrachte zaak. Een tot hiertoe geheim gehouden verdrag zou door het Ameri kaan sch gouvernement met den president Baez gesloten zijn. Binnen kort zal men waarschijnlijk weten of die geruchten gegrond zijn. Uit Haïti wordt de val van Salnave bevestigd. De bewoners van Engelsch Columbië wenschen bij de Vereenigde staten geannexeerd te worden. Zij hebben te dien einde bij den president een verzoekschrift inge diend. Ook hebben zij naar Londen afgevaardigden ge- zouden teneinde machtiging te vragen om over henzei - ven te beschikken zooals hun goeddunkt. De berichten van Cuba zijn onzekerder .en verwarder dan ooit. Het eenige wat bepaald zeker schijnt is dat de fusillades, dc inbeslagnemingen en de verbanningen meer dan ooit hun gang gaan. De opstandelingen, in kleine benden verzameld, bestoken de Spanjaarden zonder hun ooiteen geregeld gevecht te leveren. Uit Spanje zijn nieuwe troepeu aangekomen. Men rekent dat sedert de maand October 1868 ongeveer 17000 man van het Schiereiland naar Cuba gezonden zijn. Het Spaansclie gouvernement schijnt besloten te zijn om de wintcr-cam- pagne krachtig' te voeren. Wanneer men zekere dagbladen gelooven mag, die tot heden jegens den opstand gunstig gezind waren, zou de heer Plumb, consul-generaal te Havanna, aan den heer Fish een rapport gericht hebben waarin hij mededeelde dat hij het eiland in alle richtingen doorloopen had cn aldus de visu de zekerheid bekomen had dat de opstand ten einde loopt. Men beweert nog dat aan generaal Sickles opgedragen is om met de Spaansche regeering te onderhandelen om trent het bezit van Cuba. Doch het schijnt niet waar schijnlijk dat een voorloopig bewind, hoe groot zijne behoefte aan geld ook zijn moge, zulk een verantwoor delijkheid op zich zou willen en kunnen nemen. EEN NIEUWE INDUSTRIE. (struisvogel broe1erij.) In den jongsten tijd hebben de dierentuinen machtige conourrenten in de algemeene belangstelling gekregen de acclimatisatietuinen. Men moet erkennen, dat die vrucht van onzen zoo practischen tijd dan ook werkelijk een groot voordeel heeft boven de eersten, al hebben deze ook hier en daar door de studiën van Brehm e. a. rijke vruchten afgeworpen voor de wetenschap. Onder de interessantste proeven, in de acclimatisatie tuinen genomen, behoort ook de opkweeking van struis vogels, die, zoo ze gelukt, een belangrijken tak van industrie kan opleveren. Wel zijn tot dusver die proeven op de meeste plaatsen mislukt, maar de goede resultaten, vooral te Grenoble verkregen, moedigen aan de hoop niet op te geven. De heer Bouteille, die met het toezicht over deze proefneming belast was, bericht dienaangaande het volgende. Jn April 1864 had een mannetjes-struis vogel in den acclimatisatietuin een 1} voet diep en meer dan 3 voet breed gat gegraven tot het opnemen der eieren. Het leggen begon in Mei en ging met de grootste regelmatigheid en tusschenruimten van telkens twee dagen tot den 6e» Juui voort, toen er 11 welge vormde eieren bijeen waren. Den 25«» Mei wilde het mannetje gaan broeien en na den 30e» Mei verliet het 't nest niet dan om het wijfje te veroorlooven een ei te leggen. Nadat het laatste ei gelegd was, zat het wijfje dagelijks eenige minuten lang op de eieren, het mannetje daarentegeu nam deze taak steeds minstens 22 uren van den dag op zich. lederen morgen te 7 uren werden de struisvogels uit hun nest opgejaagd om voor het ontbijt, dat uit brood, gerst en gras bestond, wat beweging te nemen. Na dit maal keerden zij naar hun nest terug en verwijderden er zich verder niet van. Yan de 11 eieren waren twee vóór het begin van het broeien gebroken; den 44C|> dag zag men eindelijk een jong aan den rand van het nest en nu dwong men de struisvogels het nest te verlaten. Er bevonden zich twee jongen in, die nog niet geheel uit de schaal vrij waren. Drie onbe vruchte eieren werden verwijderd en vier twijfelachtige eieren bleven liggen. Het mannetje nam, zoodra het kon, zijn plaats op het nest weer in, alsof er niets gebeurd was, maar van dc vier eieren kwam toch niets terecht. De twee jongen kropen den volgenden dag van onder het mannetje te voorschijn en begonnen in het zand en in het voor hunne ouders bestemde voedsel te pikken. Zij hadden ongeveer de gedaante en grootte van een wilde wijfjeseend, maar werden binnen veertien dagen dubbel zoo groot en vergezelden de ouderen overal. I-Iad het mannetje bijna alleen voor het broeien ge zorgd, nu toonde zicb het wijfjen de zeer angstige moe der, liet de jongen niet uit haar oogen en liep oogenblik- kelijknaar hen toe, als zij ze hoorde schreeuwen. Iletont brak die struisvogels dus niet aan natuurlijk gevoel, eu evenmin waren zij zoo dom, als wel beweert wordt; zij waren schuw, maar even gemakkelijk kon men ze aan zich gewennen als andere huisdieren. In het jaar 1S65 was de struisvogeibroeierij tot de 10e» maand voorspoedig, maar toen stierven er drie volwassen jongen aan zwakheid van het gebeente, waardoor men zich genoodzaakt zag de voeding te wijzigen. Mag men het dus voor uitgemaakt houden, dat de acclimatisatie der struisvogels mogelijk is, aan het winst gevende dezer industrie is geen twijfel. Te Algiers had Hardy de volgende resultaten. Gedurende tien jaren (1857—1867) legden 42 paren 875 eieren, en broei den zij 162 jongen uit, van welke na verloop van drie maanden nog 103 in het leven bleven. In 1866 won hij op zijne 21 paren eenc som van 5918 franken, ot 281 fran ken 80 centimes per hoofd. Het voedsel is zeer eenvou dig en min kostbaar: gras en gerst. Iedere struisvogel kost dagelijks aau voeding en oppassing niet meer dan 20 centimes. Het voornaamste voordeel geven de vede ren; te Algiers werden 50 uitgekozen vederen verkocht voor 199} franken en Bouteille kreeg in 1866, liet minst voordeelige jaar, 300 franken voor vederen en 180 fran ken voor eieren, die toen zeer goedkoop waren. Zoo men zelfs 100 gulden rekent voor voeding en oppassing van liet paar vogels, dan geeft dit nog een netto winst van 140 gulden. Het is echter duidelijk, dat door den verkoop van jongen a. a. deze winst op den duur nog aanmerkelijk grooter wordt. Te meer zal dit het geval zijn, wanneer het vleesch der struisvogels eenmaal een handelsartikel wordt. Het is namelijk voedzaam en sma kelijk, en heeft eenige overkomst met het vleesch van een haas. Ook de eieren, op verschillende wijze toebe reid, voldeden zeer goed. Drie leggingen in het jaar 1866 gaven 45 eieren, die samen 154 pond wogen. Men kan dus verwachten, dat te eeniger tijd de groote vreemdeling even goed bij ons ingeburgerd zal worden als reeds het geval is met de pauw en de fazant. (Onze Ujd) Heden is van Veere naar zee gezeild de schooner Adriana Wilhelmina, gezagv. J. van Eyk, van Middel burg iu ballast naar New-Castle. Prijzen van effecten* Amsterdam 5 Februaii 1870. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 54$ ♦dito dito dito 3 65^ ♦dito dito dito 4 84 ♦Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ned. staatssp. 72 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2} Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 93 *Certific. adm. Hamburg 5 67$ ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 76 ♦dito 1000 1864 5 90 J ♦dito 1000 1866 5 891 ♦Loten 1866 5 2271 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4} 81} ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 65^ ♦dito 1869 4 651 ♦Certificaten6 4l| ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 214$ ♦Oblig. dito 4 165 ♦dito dito 41 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 r 831 dito dito Jelez Orel 5 821 dito dito Charkow Azow, 5 801 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 641 Pruisen. ♦Obligatiën5 -- Oostenrijk. *Oblig.inetall. in zilver Jan.Juli 5 56 ♦dito dito April, Oct. 5 55}} ♦dito in papier Mei/Nov. 5 4:7} ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 ♦Obligatiën.2$ thans 3 27rV ♦dito 18673 271 ♦dito Binnenlandsche3 22$ Portugal, ♦dito 1856—1863 3 32 ♦dito 18673 32,% Turkije. dito (binnenl.)5 42$ Griekenl. dito (blauwe)5 31 Egypte. dito 1868 7 75A Amerika, ♦dito Vereenigde Staten (1874) 5 90 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 91 f} ♦dito dito dito (1885) 6 91$ ♦dito Illinois7 92 ♦dito dito Redewtion 6 Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(p) 7 dito dito geconsolideerde 7 26} dito dito debentures 8 28} dito St-Paui Pae. Spw. le sec. 7 "7" dito dito dito 2« sec. 7 66} dito dito 1869 dito 7 68 Brazilië, ♦dito 1863 4} ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 14 Grenada, dito afgestempeld6 20} Venezuela, dito3 10 Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam 4 Februari. Metall. 19.90; Dito zilver 24.12}; Dito Eng. per ƒ11.80; Eng. Russen per ƒ11.80; Eng. Portugal per ƒ11.80; Fransche ƒ56}; Belg. ƒ56}; Pruis, ƒ34}; Hamb. Russen Russen in Z.R. 28}; Pools. inFl. Spaans: 2.28; Amerik, Dollars ƒ2.41dito papier Spaans.-Frans. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Zoon Mejufvr. MARIA JACOB A JOHANNA FRIJE, geb. SMIT, geliefde Echtgenoot van Middelburg, L. A. FRIJE. 4 Februari 1870. Algemeene kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3