dijk, tijdelijk verblijvende te Kotidekerke; beklaagd I dat zij den I5en October 1869 des avonds omstreeks 10 1 uren in het publiek huis de Grand salon te Middelburg, Petrus Johannes Panen, te zamen en in vereeniging, j moedwillig hebben mishandeld;zijn bij vonnis der r arrondisseinents-rechtbankte Middelburg dd. 18 Novem- bcr 1869 schuldig verklaard aan het moedwillig toebren gen van slagen en stooten, zonder dat hierdoor eeniger- lei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan van meer dan 20 dagen, en te dier zake veroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van éene maand in eenzame opsluiting te ondergaan en eene geldboete van f 8 met subsidiaire gevangenisstraf van éen dag cellulair voor iedere boete en in de kosten der procedure. Op het door de veroordeelden en den officier van justitie ingesteld hooger beroep: is door het hof boven gemeld vonnis bevestigd met veroordeeling van de nu mede-appellanteu in de kosten ook op het hooger beroep gevallen. Gemengde berichten. Ecu leening, groot f 17.000 tegen 4 pet. 'sjaars, uitgeschreven door het departement Haarlem der Maat schappij tot Nut van 't algemeen, is binnen een week volteekend. Aan de ondersteuning van corporatiën zoo wel alsaan die van particulieren is deze gunstige uitkomst toe te schrijven. De leening strekt tot het aankoopen van perceelen, die de reeds belangrijke gebouwde eigendom men van het Departement omgeven. Men verneemt, dat deze aankoop in verband staat met de oprichting van eeu kweekschool voor onderwijzeressen daar ter stede. Laatstleden Dinsdag hoorde men te Keulen in den laten avond een gedreun, zóo sterk dat in verscheidene woningen de schilderijen van den wand en stukken uit de plafonds vielen. Men dacht terstond aan een ontploffing van buskruit, doch bij onderzoek bleek dat de dynamiet- fabriek te DUnwald, op een paar uren afstands van de stad gelegen, in de lucht was gesprongen. Binnen een wijden omtrek waren alle gebouwen zwaar beschadigd Van de fabriek was slechts een puinhoop overgebleven. Van de 15 werklieden, die aldaar tijdens de ontploffing bezig waren, heeft men slechts de verminkte ledematen gevonden. Op nagenoeg tién minuten gaans van de plaats vond men een lijk zonder armen of beenen, en een weinig verder een voet. Drie andere werklieden zijn zwaar ge wond. Onder de omgekomen personen waren acht huis vaders, benevens drie kostwinners voor bejaarde betrek kingen. Voor zoover men kan nagaan moet de ontploffing plaats hebben gehad in een voorraad dynamiet van 200 centners. Terwijl het lijk van George Peabody in de haven van Portland op de Amerikaanschekust door eeo.eskader van drijvende batterijen en monitors werd opgewacht, werden de weldaden van Peabody voortgezet door den lieer Lenox, een der rijkste bewoners van New-York. Reeds was zijn milddadigheid bekend door de stichting van een groot ziekenhuis, dat een milliocn dollars had gekost. Thans geeft hij bij zijn leven aan de stad New- York zijn prachtige bibliotheek, de rijkste van geheel Amerika, tegelijk met twee acres grond, en een som van 300,000 dollars om een gebouw te stichten, onder belofte van meer gelden tot instandhouding der door hem ge stichte bibliotheek. De ongeregeldheden onder de mijnwerkers in Yorkshiic duren voort Jl. Vrijdag heerschte te Barnsly een groote agitatie. Zonder de goed beraamde maat regelen ten opzichte van de gevangen arbeiders zou on getwijfeld eene poging gedaan zijn om deze te bevrij den. De getuigen die in deze zaak reeds zijn gehoord, zijn langs een grooten omweg naar hunne woning gevoerd, teneinde te voorkomen dat de trein, die hen anders zou overbrengen, door bonderde met steenen gewapende mannen en vronwen overvallen zou worden. In het Mansion House te Londen is een groote meeting gehouden onderjpraesidium van den lord-mayor, tot bespreking van de emigratie quaestie. Dc genomen besluiten waren in den zin van noodzakelijkheid van geldelijke tusschenkomst der regeering tot bevordering van landverhuizing. De lord-mayor deed opmerken, hoe door de verbeterde middelen van vervoer landverhuizing naar de koloniën in waarheid slechts een verplaatsing van werkvolk naar een ander deel van het rijk mocht heeten. Sir George Grey herinnerde, hoe de vreese- lijke uitbreiding der armoede in Engeland dateerde van het ophouden der uitzending van landverhuizers op kosten der regeering van het moederland en van de koloniën. Zegt men, zeide deze spreker, dat wij groot genoeg zijn, en geen nieuwe uitbreiding der koloniën behoeven, dan antwoord ik, dat ophouden aantegroeien hetzelfde is als achteruit te gaan. Het parlementslid Morley wilde niet vergeten, dat ook in Engeland rail- iioenen akkers onbebouwd zijn: doch op de verbetering der wetten op den grondeigendom, tengevolge waarvan het bestaan der uitgebreide parken en weeldebosschen onmogelijk zal worden, kon men niet wachten. Er wonen, zeide hij, in Londen familiën, die van vader op zoon aan de armen zijn, en jaar op jaar aan de gemeente 100 p.st. kosten; dat geld zou veel beter besteed worden, zoo men er het verhuizen dier armen naar andere streken mede bevorderde. Overigens was ook deze «preker van oordeel, dat deze zaak zoo grooten omvang had, dat alleen de staat haar met kracht kon ter hand nemen. De heer Beales wees ook op een verhuizing uit de Bas- kisclieprovinciën van Spanje naar Monte-Video, waartoe de Spaansche regecring de gelden had voorgeschoten, die haar door 39,700 personen van de 40,000, die uitge zonden waren, eerlijk waren terugbetaald. De meeting was aangelegd ter bevordering van den zoogenaamden Emigratie bond, die zich ten doel stelt de medewerking de regeering te verkrijgen, de emigratie te bevorderen, een fonds bijeen te brengen, en raad en hulp te geven aan landverhuizers bij hun vertrek uit bet moederland en bij hun aankomst in de koloniën. Verkoop inzeil en aanbestedingen. Gisteren is alhier vanwege het departement van finan ciën aanbesteed 1° het onderhouden tot 3L December 1870 van cle ge bouwen, genaamd De Oost Indische kamer op de Rotter- damsche kaai. Ingeschreven door de heeren W. van Uije JJz, voor f 1798; J. Snel, f 1790; J. Sonius, f 1749; P. Jeras, 1739en P. J. van Puffelen, f 1680, allen alhier; en 2° het gedeeltelijk bekleeden en herstellen van het zinken bedeksel van het dak van het arsenaal, staande op de voormalige marinewerf van uitrusting te Vlissin- gen. Ingeschreven door de heeren P. Monjé; te Breskens, voor f 958; D. J. Smits, te Vlissingen,/680,40; J. Loois, te Vlissingcn f669; A. flinders, te Breskens, f 649; P. J. Kakenberg, te Ylissingen, f 620; F. W. Braat, te Delft, f 570; C. de Wolf, te Ylissingen, 506,70; J. Do- misse, te Vlissingen, f 389. Thermometers tand. 31 Jan. 's av. 11 u. 41 gr. 1 Feb. 'smorg. 7 u. 39 gr. 'sidd. lu.41mgr.'sav.6 u.41gr. Staten-generaal. Door den minister van'financiën is eene memorie van beantwoording ingezonden op het verslag der tweede kamer omtrent het wetsontwerp houdende regeling van het hooger beroep bij den raad van state op uitspraken van gedeputeerde staten in zake van 's rijks directe be lastingen. De bezwaren resumeerende tegen dit ontwerp in de afdeelingen op nieuw ingebracht, en welke de meerder heid, die aan het onderzoek deel namen, tegen de aan neming dól* voordracht stemden, komt de minister tot de conclusie, na die bezwaren op nieuw en met nauwgezet heid der leden te hebben overwogen, dat de opdracht cener zelfstandige rechtsmacht aan den raad van state niet is in strijd met de grondwet; dat daarom de eindbeslissing over uitspraken van gedeputeerde staten in zake van 's rijks directe belastingen aan de afdeeling contentieus van den raad van state mag worden toevertrouwd; dat deze regeling eiken waarborg oplevert voor het verkrijgen eener deugdelijke en onpartijdige eindbe slissing dat die eindbeslissing op veel eenvoudiger en minder kostbare wijze van de afdeeling contentieus dan van den hoogen raad kan worden verkregenen dat de voorgestelde regeling mitsdien met vertrouwen mag worden aanbevolen. Het belang der belastingschuldigen is hierbij boven dat der administratie in aanmerking genomen, voor welke een langdurig en kostbaar cassatie-proces bij den hoogen raad geen bezwaar oplevert. Wat den aard van het beroep bij den raad van state betreft, het heeft niets gemeens met dat van cassatie ot appèl volgens de wet boeken van rechts- en strafvordering; het is een zuiver administratief beroep zonder al cle formaliteiten bij be doelde wetboeken voorgeschreven. 0uitcnlanï>. Algemeen overzicht. Hoewel telkens tegengesproken treedt te Parijs telkens weder het gerucht der aanstaande aftreding van de mi nisters Daru en Buffet op den voorgrond. De heer Emile Ollivier begint, naar de meening van verschillende dag bladen, zoozeer het door den heer Rouher vertegen woordigd politiek systeem te naderen, dat de positie der leden van het linker cent rum, die aan de ministertafel plaats namen, politiek onhoudbaar wordt. Men beweert voorts dat de heeren Segris en de Talhouët, ingeval eener aftreding van hunne beide ambtgenooten, hun voorbeeld zouden volgen. Intnsschen tracht het dagblad le Frangais, het orgaanvan den minister Buffet, de na de laatste debatten ontstane vredebreuk tusschcn den heer Thiers en het ministerie te herstellen en de schuld daarvan op de rechterzijde te werpen, welke door hare toejuichingen een verkeerde beteekenis zou hebben gege ven aan de door den heer Olli vier uitgesproken bcfuiging, dat het kabinet niemauds bescherming" behoefde. Die woorden werden volgens het ministerieel orgaan niet gericht tot den heer Thiers, maar tot den heer de Forcade la Roquette, die alleen „een beschermende hou ding jegens het ministerie had aangenomen". In de dezer dagen gehouden vergadering van den bondsraad te Berlijn is vanwege den bondskanselier medegedeeld dat de commissie tot samenstelling van een strafwetboek hare werkzaamheden heeft volbracht en het ontwerp gereed is. Ook het ontwerp voor een nieuw wetboek van burgerlijke rechtsvordering is bijna voltooid en de werkzaamheden aan een ontwerp van strafvorde ring worden ijverig voortgezet. Voorts zullen ook de wet geving omtrent het faillietcnrecht en de rechterlijke organisatie aan eene herziening worden onderworpen. In het laatst dezer maancl komt het bondsparlcment bij een en zal in zijne zitting waarschijnlijk nog eenigc dezer wetsontwerpen in behandeling nemen. Uit het verslag van de zitting der eerste kamer in Beieren, waarin over het adres van antwoord op de troonrede weid beraadslaagd, blijkt dat de meerderheid hare grieven tegen het ministerie von Hohenlohe voor namelijk formuleerde in de bewering dat het kabinet meer de belangen van Pruisen dan die van Beieren voor staat. De woordvoerders der minderheid zagen hierin slechts een voorwendsel, en betoogden hoe gevaarlijk het is om, waar beide staatspartijen ongeveer gelijk staan, van een wellicht tijdelijke meerderheid gebruik te maken om een ministerie te doen vallen, hetwelk, gelijk het na de laatste wijziging is samengesteld, nog niet heeft kunnen handelen. Dc hoofden der clericale meer derheid trokken overigens heftig tc velde tegen alle neigingen der ministerieele partij om Beieren in den Noord-Duitschen bond te doen treden, waardoor het „onder het juk zou komen van het Pruisisch militarisme en het Pruisisch belasting-systeem." Men weet dat het ontwerp-adres ten slotte weid aangenomen cn wel met 31 tegen 12 stemmen. Eergisteren is te Munchen diner ten hove geweest, waartoe al de ministers waren uitgenoodigd, alsmede de twaalf leden der eerste kamer, die tegen het ontwerp- adres van antwoord op de troonrede hadden gestemd. Na het besluit der afgevaardigden uit Tyrol in den Oostenrijkschen rijksraad om hun mandaat neder to leggen, verwacht men dat ook de Poolsche leden uit Gallicië dit voorbeeld zullen volgen na verwerping der eischen van den landdag dier provincie door den rijks raad, waaromtrent thans eene uit 24leden bestaande com- missie van rapporteurs is benoemd. Intnsschen is het ministerie nog altijd niet-voltallig, terwijl bovendien sprake is van het voornemen des ministers van binnen- landsche zaken Giskra om insgelijks af te treden tenge volge der oppositie tegen zijn verlangen om de politie bij zijn departement te zien gevoegd. Vorst Karei van Hohenzollern heeft dezer dagen zijne populariteit bij de Róraaansche bevolking vermeerderd door afstand te doen van een jaargeld, hetwelk men hem na zijn huwelijk wilde toekennen. Het daartoe in de kamer van afgevaardigden gedaan voorstel is ingetrok ken op mededeeling van den president-minister dat de vorst dit jaargeld niet zou aannemen daar het financie wezen des rijks nog niet behoorlijk geregeld is. De verhouding tussclien de regeeringen te Constan- tinopel en teCaïro is nogaltyd weinig vriendschappelijk. De thans op den voorgrond tredende grief van den sul tan tegen zijn vazal is dat hij de vijanden- van Turkije en daaronder meer in het bijzonder een paar hoofden der opstandelingen op Candia in zijn militairen dienst zou willen nemen, terwijl de Turksche regeering integen deel aandringt op hunne verwijdering uit E ypte. Ismaïl pacha heeft in antwoord hierop te kennen gegeven dat van de aanstelling der bedoelde personen hij het Egyp tisch leger geen sprake is, doch dat hij tot hunne ver wijdering niet kan overgaan. Overigens betuigde de on derkoning in een brief aan den Turkschen grootvizier dat de geruchten, als zou hij zich wapenen en geheime onderhandelingen voeren met Griekenland, onjuist of overdreven zijn. Te Constantinopel weigert men echter, eenigszins stelselmatig, alle geloof aan deze en dergelijke betuigingen uit de Egyptische hoofstad. Intusschen meldt the Levaut-IIerald dat door de Turk-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2