OÜRANT. N°' 2(>. Maandag 1870. 31 Januari. Middelburg 29 Januari. Naar wij vernemen is de minister van justitie voornemens in den loop van dit jaar een voorstel bij de staten generaal in te dienen, waarbij liet radicaal van meester in de rechten verplichtend wordt gesteld om tot het examen voor candidaat-notaris te worden toege laten Gron.-ct Vanwege do alhier gevestigde afdeeling der Maat schappij tot nut van 't algemeen had gisteren avond op de,bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging eene volks voorlezing plaats waarin de heer dl'. II. van Ilall als spreker optrad. Hij besprak en helderde het gespré^ kene door afbeeldingen op den ijpe- of olmboom, waar van hij den tak, het blad, de bloem, de vrucht, den stam, het merg en wat daarmede in onmiddellijk verband staat, beschreef en aanschouwelijk voorstelde. Ook wees hij op het korstmos dat op den ijpeboom zoo overvloedig te vinden is, en naar aanleiding hiervan weidde hij uit over het gewicht van verschillende, ook onaanzienlijke mossoorten voor inensch en dier. Nadat de spreker het vrij talrijke gehoor omstreeks een tweetal uren had be ziggehouden, besloot hij met den wensch dat zijne uit den aard der zaak korte vermelding van een en ander den hoorders opmerkzaam mocht gemaakt hebben op de tallooze schoonheden der natuur die zich bij iederen voetstap aan den meusch voordoen. Uit den naag schrijft men ons: „Het besluit, door onzen gemeenteraad in zijne jongste zitting-genomen, om in de drinkwaterquaestie vooralsnog een afwachtende houding te bewaren, zou onverklaar baar, ja onverantwoordelijk zijn, zoo velen der afwach- te'rS niet gestemd hadden in de overtuiging dat de verder te nemen proeven met het Norton-pompstelsel toch slechts de noodzakelijkheid van een radicalen maat regel zullen doen uitkomen. Hoe inen nog bij mogelijkheid er aan kan twijfelen dat goed en volop water in de volle heteekenis des woords eene levensbehoefte is voor den Haag, is onverklaarbaar, tenzij men kon aannemen dat er raadsleden waren die nooit een voet gezet hadden in onze achterbuurten, waar liet water, zoowel dat tot reiniging wordt gebruikt als dat hetwelk er gedronken wordt, zoo allerellendigst is, dat men de bewoners dier buurten maar behoeft aau te zien of onze dokters er op na te lezen, wat hunne praktijk er leert, om op de hoogte der quaes tie te komen. „De Hagenaars zullen dus nog wel' eenige meetings over deze zaak kunnen houden, al loopen zij gevaar daarmede hünne vertegenwoordigers in den gemeenteraad te er- gèren. „Jammer dat zij er nog den slag niet schijnen te heb ben. Hetbestuur'der Haagsche afdeeling der Maatschappij van landbouw had tot hare vergadering, waarin als eerste punt van behandeling het belang van den landbouw bij hét behoud van faecale stoften aan de orde was gesteld» ook hén opgeroepen, die geen leden der maatschappij zijn, maar kennis van en belang bij het onderwerp had dén. Zeer terecht verwachtte men dat de discussie belang rijk zou zijn in eene stad, waar het rioolstelsel al even noodzakelijke voorziening eischt als de behoefte aan zuiver en goéd water. Vooral omdat tegen het plan van den gemeente-architect, dat een schat van geld zal kos ten, het groote bezwaar wordt geopperd dat het noch voor de gemeentekas, noch voor den landbouw eenig voordeel belooft. „Intusschen werd die verwachting deerlijk teleurge steld, daar het veertigtal opgekomenen, onder- de ver velende voordracht van ellenlange rapporten, die de voorzitter hun liet voorlezen ofschoon niemand daar voor was opgekomen, allengs tot de helft dunde. En zelfs over die helft scheen na het gehoorde een geest van dofheid en bedwelming, de stof bracht het wel licht mede,te zijn gekomen, die allen lust tot dis cussie had doen verdwijnen, zoodat ten slotte vier stel lingen, zóo waar dat niemand ze kon betwijfelen, maar ook zóo vanzelf sprekend dat men er geen meeting voor behoefde om ze te constateeren, zonder tegenspraak jy.mLeu afgekondigd, hierop nederkouiende: het behoud v4ogiiiAcale stoffen is voor den landbouw wenschelijk en noodz'aKelfjkzij moeten tot het geschikte oogeublik voor den landbouw bewaard kunnen blijven; verzameling in depots en vermenging met straatvuil wordt nuttig ge acht; desinfectie is in 't.belang der volksgezondheid wenschelijk, indien het vruchtbaarmakend vermogen der meststoffen daarbij niet teloor gaat of de prijs van deze er niet te zeer door verhoogd wordt. „Gisteren avond heeft ook onze afdeeling van het Schoolverbond haar bestuur benoemd. Zeer wijselijk heeft men er geen personen in gekozen die deel uitma ken (of uitgemaakt hebben) van het officieele schooltoe zicht. En even verstandig als billijk is de benoeming tot bestuurders vjin personen, die, zeer verschillend van richting, het toch in de allereerste plaats eens zijn op dit groote punt: de noodzakelijkheid der bestrijding van het schoolverzuim. Overigens is de afdeeling nog altijd niet sterk, ofschoon er sedert de vorige vergadering een 30 a 40tal leden bijgekomen zijn. „De Dnitsche operavoorstelling van eergisteren-avond was weder even druk bezocht als de beide vorige. Mozart's onsterfelijk meesterstuk Don Juau werd opge voerd, en ofschoon buiten de dames Saar Jiiger (dona Anna) en Slevogt (Zerlina) de bezetting der verschil lende partijen niet uitstekend mocht hecten, maakte toch het ensemble een zeer gunstigen indruk. Het frissche, rijke, prachtig dramatische der muzikale compositie kan ook moeilijk anders dan indruk maken, vooral bij een zoo uitstekende begeleiding van het or chest en zulk een goede samenstelling d,er koren. Bovendien bewees deze voorstelling op nieuw, met hoeveel zorg, ja eerbied, de werken der groote meesters/loor Duitsche kunstenaars gezongen worden, en dat reeds is een ver schijnsel, hetwelk men ten onzent, waar men in de Eransche opera soms zoo onbarmhartig de eischen dei- kunst aan een persoonlijk succes ziet ten offer brengen, wel mag opmerken en huldigen. „Overigens is het zeer natuurlijk en volstrekt niet te betreuren dat beide scholen, de Fransche en de Dnitsche, hier hare warme verdedigers hebben, zoodat men in den Joyer soms getuige is van schier hartstochtelijke discus- sien over de betrekkelijke waarde van beider operamuziek in 't algemeen, en over de opvoeringen der Haagsche Rotterdara'scbe operisten in 't bijzonder. Ook erken ik het recht van de toehoorders om tegenover onverdiend applaus te chuteerenmaar dat men het eergisteren-avoud bij de opvoering van Don Juan (L-ed, acht ik even onbe leefd als 011 rechtvaardig, en, als ik wel heb, werd het vernomen van eene zijde, die, in verband met de onbe dwingbare hilariteit die er heerschte en'de hinderlijke drukte die er gemaakt werd in éen van de ongesloten loges grillóes, tot ïiict zeer vereerende gevolgtrekkingen loidt omtrent den aard der oppositie, waarvan een en ander liet sein scheen te wezen." Men schrijft ons uit Rotterdam: „Orde en Burgerplicht, beide hebben heden bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad weder eene nederlaag geleden, en geen kleine. Hun candidaat kreeg circa 200 stemmen minder dan die der tegenpartij, die gekozen is. „Een politieke heteekenis heeft intusschen deze be- teekeilis niet, ofschoon de conservatieven wel weer vic torie zullen kraaien en roemen op hunne kracht in. dat Rotterdam, dat den naam heeft van zoo liberaal te zijn. De candidaat van Burgerplicht en Orde was geen libe raal, de gekozene is geen verklaard conservatief. Er was geen strijd over politieke beginselen tussehen de ver schillende kiczer3vereenigingen. „Burgerplicht cn Orde hebben den heer m>'. 's Jacob (broeder van liet lid der tweede kamer en van den pre sident der spoorwegrexploitatiemaatsehappij) candidaat gesteld, ofschoon zij wisten dat-hij niet liberaal was cn zelfs in de schoolquaestie denkbeelden was toegedaan, welke niet die zijn der liberale partij. Waarom dan deze candidatuur? Misschien is er niemand die dat weet. De vergadering van Orde, waar hij candidaat werd gesteld, leverde een vermakelijk tooneel van wanorde opmen was blijkbaar met deze candidatuur verlegen cn wist niet wat men ter aanbeveling moest zeggen. De heer Smalt, die gekozen is, een geacht koopman en mede redacteur van het muzikale tijdschrift Caecilia, kreeg ook in Burgerplicht en Orde stemmen, en niet weinigen zijn de liberale kiezers, die op hem gestemd hebben, om dat, nu er toch geen politiek in het spel was, zij hem liever hadden dan den heer 's Jacob. Maar nog veel grooter is het aantal kiezers, die eenvoudig zijn thuis gebleven, omdat de keus hun onverschillig was. „Naar ik verneem, houdt de commissie voor het mid delbaar onderwijs alhier zich bezig met bet ontwerpen van een voorstel tot oprichting te dezer stede van eene school van middelbaar onderwijs voor meisjes. Reeds toen zoodanige plannen te Arasterdam aanhangig waren, werd hier aan de oprichting van zulk eene school ge dacht, maar men wilde de beslissing van den raad dei- hoofdstad afwachten. Het lot dat de Amsterdamsche plannen heeft getroffen, heeft de commissie alhier niet afgeschrikt, evenmin als het college van burgemeester cn wethouders, dat, naar men verneemt, bereid is een voorstel aan den raad te doen, zoodra de commissie met de uitwerking harer plannen gereed zal zijn. '„Woensdag zou hier in den schouwburg door het Fransche opera-gezelschap uit den Haag de Hugenoten worden opgevoerd. Toen de voorstelling zou beginnen, werd een changement 6e spectacle aangekondigd, omdat de fort ténor plotseling ongesteld was geworden, liet ge rucht wilde echter dat de ténor volmaakt gezond was, maar dat eenige voorname catholieken den opera-direc teur een aanzienlijke som gelcis hadden aangeboden, indien hij wilde besluiten de Hugenoten n ie t op te voe ren. In den foyer werd dat gerucht hoogop medegedeeld. Men weet dat de Hugenoten een opera is die de ultra- montaansche partij in alle landen zeer ongaarne op het tooneel ziet. „Als het gerucht waarheid is, dan heeft de directeur er geen plcizier van, want het grootste gedeelte van het publiek heeft de entrées teruggenomen en is naar huis gegaan." De minister van financiën maakt in de Staats-courant van heden bekend dat tot benoeming van acht surnume rairs der registratie en domeinen den 27(,|> April a. en volgende dagen het daarvoor bepaalde vergelijkend examen zal plaats hebben. De Staats-courant van lieden bevat de wetten tot vaststelling van de hoofdstukken IX en X der staatsbe- grooting voor het loopende jaar. benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Oost- Soubnrg A. Keiser, thans ontvanger dier middelen te D'eil. munt-en penningkabinetten. Verleend aan J. F. G. Meijer den titel van directeur van het Koninklijk pen ningkabinet te 's-Gravcnbage. Kerknieuws. Op een drietal van predikanten voor de Nederduitsche hervormde gemeente te Bergambacht is geplaatst de heer J. II. Gravenstein, predikant te Serooskerke. De heer G.Batteké, predikant bij de Nederduitsche hervormde.gemeente te Breskenheeft voor het beroep naar Hoofdplaat bedankt. Gemengde berichten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten het zoogenaamde Kommandantshuis op den Daim -aldaar voor den tijd van 5 jaren- aan bet rijk te verhuren, om het in te richten en te gebruiken als kantoren voor den

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1