MIDDELBURGSCHE COURANT. r 24. Vrijdag 1870. 28 Januari. Oiimmlanh AANBESTEOIXG. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen zijn voornemens op Zaterdag den 5 Februari 1870, des na middags te 1 uur, in het raadhuis aldaar, bij enkele inschrijving te herbesteden liet onderhoud der hrandbluschmidde- len gedurende het jaar 18 ?0. De bestekken zijn op franco aanvrage, tegen betaling van vijftig cent, verkrijgbaar ter gemeente-secretarie, terwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den ge meente-bouwmeester. VÜssingen, den 25 Januari 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 27 Januari. In een Dinsdag avond door de kiesvereeniging „Am sterdam" te Amsterdam gehouden vergadering is de heer mr. G-. C. J. van Reenen candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten- generaal. {Nieuwe Rolt.-cour) De minister van binnenlandsche zaken maakt in de Staats-courant van lieden bekend dat in de maand April a. voor de eerste maal in het loopende jaar gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter ver krijging van het diploma of van akten van bevoegdheid als arts, hulpapotheker of apotheker. Volgens bekendmaking van den minister van koloniën in de Staats-courant van heden zullen met den le" Sep tember van dit jaar twee jongelieden worden bestemd om te worden opgeleid tot militaire apothekers voor den dienst in Oost-Indië. De Staats-courant van heden bevat de wetten tot vaststelling van de hoofdstukken IVa, VII# en VIIA der staatsbegrooting voor het loopende jaar. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan m1". D. J. ba ron Mackay en nv. M. M.'von Baumhauer, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van het Legioen van eer, hun door Z. M. den keizer der Franschen geschonken. Kerknieuws. De heer E. C. Segers, predikant bij de Waalsche gemeente te Groningen, heeft voor het beroep naar de Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen be dankt. Gemengde berichten. De hoogte van den Rijn voor Keulen was gisteren morgen 38.54 meter -{- A. P. Tengevolge van het drijfijs dat zich vertoonde was de schipbrug weggenomen. Naar men verneemt, ligt het in de bedoeling der regeering het loodswezen van Terschelling over te bren gen naar ITarlingen. {Nieuwe Roit.-cour.) De kolonel-kommandant van het zoogenaamd legioen van Antibes te Rome, Argy, is overleden. De gezondheidscommissie van het departement Zwolle der Maatschappy tot nut van 't algemeen heeft in eene onlangs gehouden vergadering onder anderen zich beziggehouden met de vergiftigde verfstoffen, waar mede onderscheidene voorwerpen van dagelijksck ge bruik en consumtie niet zelden gekleurd zijn. Meer in 't bijzonder zijn de groene verven besproken, waarmede -zekere blaadjes, dienende tot versiering van taarten en boeken, sommige dameskleedjesstoffen, voorts speelgoed, vele behangselpapieren, papier voor ophaalgordijnen, meubelkatoen en andere stoffen geverfd worden. Onder deze zijn er, waarvan het gebleken is dat zij betrekkelijk aanmerkelijke hoeveelheden arsenicum of rattenkruit bevatten, en de voorbeelden van personen, die daarvan de nadeelige gevolgen hebben ondervonden, zijn volstrekt niet zeldzaam. Een aantal gevallen kunnen worden aangevoerd van vergiftiging van kinderen ten gevolge van het aflikken van de zoo,even vermelde blaadjes of van speelgoed, en van hevige ongesteldheid met alle teekenen van vergiftiging bij dames na een in een groen 'oalcostuum bijgewoond bal, alsmede bij naaisters die aan zulk een kleedje hadden gewerkt. Bekendste hoevele hardnekkige oogontstekin- genVcn silftTJnljare Verkoudheden, hoevele slepende ongesWjlheden van andereu aard gebleken zijn veroor zaakt te zijn door het stof in eece kamer met een helder groen behangsel of met zoodanige papieren rolgordijnen; in het van den vloer opgeveegde kamerstof vond men dan een vrij groote hoeveelheid rattenkruit. De commissie achtte het niet alleen van belang het publiek, dat gevaar loopt voorwerpen te koopen die met schadelijke groene verfstoffen gekleurd zijn, daartegen te waarschuwen, maar ook hen, die gevaar loopen zoo danige voorwerpen te verkoopen, zooals banket- en koek bakkers, manufacturiers, handelaren in behangselpapie ren, in kinderspeelgoed enz., daarop opmerkzaam te maken. Zij bezat de overtuiging, dat geen van dezen een dergelijk voorwerp zou willen verkoopen, wanneer hij wist dat het de gezondheid van de gebruikers zou kunnen benadeelen. Zij meende daarom, dat het opmerk zaam maken op het bestaan van dergelijke vergiftigde waren hun welkom wezen zou .en hen zou aansporen om alle met vergiftige stoffen gekleurde waren uit hunne winkels te weren, voor zoover deze iuderdaad voor den verbruiker gevaarlijk kunnen zijn. Zou evenwel deze waarschuwing eenige vrucht dra gen, dan moest er ook een weg worden aangewezen, langs welken de confiturier, de bakker en de handelaar zich kon vergewissen of de voorwerpen en stoffen, hem terbewerking of ter debiteering aangeboden, al dan niet met vergiftige stoffen bedeeld zijn. De commissie heeft daarom besloten, langs dezen weg bekend te maken, dat debitanten te Zwolle, die omtrent zulke verdachte waren inlichting verlangen, zich te dien einde tot haar kunnen vervoegen, en wel door tusschenkomst van den secretaris der commissie, den heer E. Meulenhoff. Op 31 December 1869 was de bevolking der voor naamste steden in België als volgt: Brussel 169,249 in woners, Antwerpen 123,334, Geut 119,848, Luik 104,169. Sinds het jaar 1860 is de bevolking van Antwerpen ver meerderd met 12,000 inwoners; die van Luik met 8000, die van Geut slechts met 1700. In eene onlangs te Mechelen gehouden bijeenkomst is besloten eene maatschappij te stichten, met het doel de wetenschappelijke studie der moedertaal in Zuid- Nederland te bevorderen, en aan de lieeren van Beers, de Gort, ïïcndrickx, Heremaas, Roucourten Schuermans de last opgedragen zich tot ecu beperkt getal beoefenaars der taalkunde in onsland te wenden, met verzoek hun bij het oprichten van zoodanige vereeniging behulpzaam te zijn, en verder aan hunne werkzaamheden deel te nemen. Het Leidsehe studenten korps heeft besloten de viering van het 295jarig bestaan der Leidsehe hooge- school te doen plaats hebben op Dinsdag 7 Juni a., bij welke gelegenheid een gecosturaeerde optocht zal ge houden worden, voorstellende „het bezoek van Robert Dudley, graaf van Leicester, aan de Leidsehe hoogeschool in het jaar 1586." In Heerlen bij Maastricht is door een werkman ter diepte van ongeveer 3 meter in den grond gevonden een Romeinsche urn, in den vorm van een kruik. De urn is van witte aarde; aan de eene zijde ontbreekt een oor en uit het breedere gedeelte wordt een stuk gemist. Daar in denzelfden omtrek vele voorwerpen van dien aard gevonden zijn, vermoedt men, dat hier een Romein sche begraafplaats is geweest. Het Geïllustreerd stuivers-magazijn behelst een be richt aangaande een tocht, dien dr. Pierotti eerlang, met een reisgezelschap, naar Palestina ondernemen zal. Die geleerde heeft vroeger reeds het Heilige land bezocht en daar met vrucht opdelvingen gedaan. Bij de uitbreiding welke de tochten der toeristen thans door de vermeer derde spoor- en stoomvaart-gemeenschap hebben erlangd, heelt hij het denkbeeld opgevat een reisgezelschap van ten minste 30 en ten hoogste 80 personen tot genoemd einde te vereenigen. Hij is voornemens daarmede den 28e|' Februari a. van Marseille te vertrekken. „Ik heb, zegt d<'. Pierotti o. a., dit tijdstip des jaavs gekozen, als het meest belangwekkende om het land in zijn vollen wasdom te zien prijken, als het meest geschikt om zijne uitgestrekte bloemtapijten te bewonderen en tevens om het felle van de zon te ontgaan voorts is dat tijdstip juist datgene, waarop men te Jeruzalem de bedevaart gangers van alle godsdienstige gezindheden, zoowel uit het Oosten als uit het Noorden, ziet samenstroomen, die er het Paaschfeest komen vieren." De heer Pierotti neemt de verantwoordelijkheid van het geleide op zich, van den dag der inscheping te Mar seille tot dien van het vertrek van Jaffa. Men zal ook Syrië en Fenicië bezoeken. Uit Vourla, in de provincie Smyrna, wordt de dood van een waren patriarch gemeld. Hadji Athanassi had den eerbiedwaardigen leeftijd van honderd vier en twin tigjaren bereikt. Men vreest nog steeds voor eene herhaling van het reeds gemeld oproer onder de Fransche gedeporteerden, die dezer dagen te Toulon ingescheept zijn. Het schip dat hen zal overvoeren is genoodzaakt nog eenige dagen te blijven liggen wegens herstelling der machine. De gedeporteerden worden intusschen streng bewaakt. De vier vertrekken waarin zij geplaatst zijn worden door met revolvers gewapende wachten omringd, terwijl twee met schroot geladen houwitsers ieder oogenblik een groote slachting kunnen aanrichten.. De Livcrpoolscke bladen deelen zeer wijdloopige verhalen mede omtrent het ongeluk dat Zondag jl. in de roomsch-katholieke kerk St. Joseph te Liverpool plaats had. De avonddienst was den vorigen Zondag zóo druk bezocht geworden, dat het nu noodig werd geoordeeld om zoowel in de kerk als in het schoollokaal, dat onder de kerk gelegen is. dienst te houden. Dit lokaal is slechts van Óen deur voorzien. Reeds voor den aanvang van den dienst was de school eivol. De priester had zijne predi katie schier voleindigd toen een dronkenman uitriep „Zeg eens, me dunkt dat 'tnu lang genoeg is!" Onmid dellijk daarop hoorde men van alle kanten: „Gooi hem er uit!" Pogingen werden in het werk gesteld om hier aan te voldoen, doch de dronkaard verweerde zich krach tig, zoodat er een geregelde vechtpartij volgde. Er heerschte de grootste verwarring toen men plotse ling den valschen alarmkreet hoorde „brand! brand!" Hierop ontstond een paniek. Sommige personen spron gen van de galerij af, anderen sloegen de vensters in, om zoodoende de straat te bereiken. Er was een vreeselijk gedrang; maar indien niet het meerendeel rustig was blijven zitten dan voorzeker zouden er nog oneindig meer ongelukken hebben plaats gehad dan thans het ge val is. Zestien personen vonden den dood. Hunne lijken waren schier onkenbaar; ze waren in den letterlijken zin des woords vertrapt en vertreden. De groote natuurkundigen Decandolle en Hervé Mangre hebben reeds door hunne proeven bewezen dat kunstlicht het groen worden der planten bevordert. Doch den invloed van het kunstlicht op de zuurstof ontwikkeling der planten aan te toonen was tot nutoe niet mogelijk geweest. Voor eenigen tijd is het echter den heer Prillieur gelukt te constateeren dat zoowel het electrische, het Drommondsche kalklicht en het lichtgas als het zonnelicht de omzetting van het koolzuur in de planten en de zuurstofontwikkeling van deze op gelijke wijze, ofschoon in geringer mate, bevorderen.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1