eeling op Java, de kolonel E. C. van Daalen, komma dant der infanterie te Willem 1tot kommandant der Padangsche bovenlanden, de luitenant-kolonel C.L. St- A. M. de Roy van Zuydewijn, plaatselijk kommandant te Soerabaija; tot chef van den staf in de eerste militaire afdeeling op Java, de kapitein van het 9e bataljon infan terie J. F. Haus. Bevorderd: tot militair ambtenaar der tweede klasse, de teekenaar hij het topographisch bureau der genie-directie M. G. F. Bajetto. Geplaatst: bij het departement van oorlog, de ge neraal majoor N. II. W. S. Whitton, kommandant der eerste militaire afdeeling op Java; de kapitein der infan terie P. A. A. Collard, chef van den staf in de eerste militaire afdeeling op Java. B e v o r d e r dbij het wapen der infanterie, tot kolonel? kommandant der iufanterie te Willem I, de luitenant kolonel G. P. de Neve, kommandant der Padangsche bovenlanden. Benoemd: tot plaatselijk kommandant te Soera baija, de luitenant-kolonel der infanterie op nonactivi teit H. A. M. Latour. Bevorderd: bij den militairen geneeskundigen dienst, tot apotheker 2C klasse, bij het garnizoen te Soe- rakarta, de apotheker 3C klasse H. G. Stamm, en bij het groot militair hospitaal te Samarang, de apotheker 3e klasse M. V. van Lissa. Overgeplaatst: bij het groot militair hospitaal te Willem I, de apotheker 3C klasse A. Machielse, van het garnizoen te Soerakartabij het groot militair hospitaal te Soerabaija, de apotheker 3e klasse H. Feenstra, van het groot militair hospitaal te Willem I. Bevorderd: bij het wapen der artillerie, tot majoor; de kapitein jonkheer C. H. C. Flugi van Aspermout, thans met verlof in Nederland. Gemengde berichten. Het Gjarig dochtertje van den arbeider J. van Boven, te 's-Heer-Arehdskerke, is jl. Zaterdag, spelende op het brooze ijs, er door gezakt en op die treurige wijze omge komen. De werkstaking die in Thorncliffe, in het Engel- sche graafschap Gloucester, uitgebroken is, neemt meer en meer een gevaarlijk karakter aan. Een duizendtal werklieden hebben een aanval gedaan op eenigo huizen van arbeiders die niet tot de werkstaking toegetreden waren; zij vernielden de meubels en richtten groote schade aan. Verscheidene huizen zijn in brand gestoken, tengevolge waarvan een vrij hevig gevecht tusschen de onruststokers en de politie heeft plaats gehad, waarbij een politie-agent gedood en anderen gewond zijn. Eenige troepen zijn afgezonden om de orde te handhaven. De hoogleeraar J. Bona Meyer uit Bonn hield de vorige week in de Vereeniging voor wetenschappelijke voorlezingen te Keulen eene lezing over de godsdienstig- historiscbe ontwikkeling der verdraagzaamheidsbegrip pen. Hij onderscheidde drie hoofdoutwikkelingsperioden dier begrippen: 1. de verdraagzaamheid uit onverschil ligheid jegens de verschillende godsdienstige begrippen, tengevolge van geringschatting of twijfel ten aanzien van eenige waarheid welke ook, welke verdraagzaamheid vooral bij de Buddhisten in de>hoogste mate voorkomt; 2. de verdraagzaamheid der dulding van slechts enkele godsdiensten die van de in den staat erkende afweken, met beperkingen evenwel ten aanzien van den hun ver oorloofden godsdienst enz., zooals zulks in het oude rijk der Joden plaat3 vond en 3. de verdraagzaamheid der algeheele erkenning en burgerlijke gelijkheid voor de wet, die, reeds in den aanvang van het christen dom voor komende, van de aanvankelijke onverdraagzaamheid door de perioden der dulding van dien godsdienst heen, zich thans meer en meer openlijk doet gelden. Ten slotte maakte de hoogleeraar, onder de bijvalsbetuigingen der toehoorders, de opmerking dat alle drie de vormen in den tegenwoordigen tijd bij verscheidene individu's de eene vorm bij deze, de andere bij gene gevonden worden, doch dat de derde de eenige ware en houd bare is. Naar m en meldt, heeft de Nederlandsche regeering onlangs België's tusschenkomst tot schikking der vol gende, niet onbelangwekkende quaestie ingeroepen. Een inwoner van Groningen had 16 jaren geleden een Belgische vrouw gehuwd. Uit die echtverbintenis sproot een meisje, wier geboorte der moeder het leven kostte. De grootouders van het kind, in België gevestigd, belast ten zj.ch met hare opvoeding, waarvoor hun zekere? zeer matige som per jaar als kostgeld door den vader zou worden betaald. Ofschoon deze in vrij gunstige om standigheden schijnt te verkeeren, voldeed hij slechts twee jaren aan die afspraak en bekommerde zich later niet meer om zijn dochter, die intusschen zeer aan hare grootouders gehecht geraakte. Nu zij echter tot een löjarig meisje is opgewassen, wordt het kind door den vader teruggeëischt. De grootouders en het kind wei gerden. De eersten beriepen zich op de omstandigheid dat de vader zijn dochter geheel aan haar lot had overge laten en zij uitsluitend in hare behoeften hadden voorzien. De vader heeft de hulp der Nederlandsche regeering in geroepen. De Belgische autoriteiten schijnen echter weinig geneigd om de restitutie van het kind te bevor deren, dat met de meeste zorg en liefde door hare groot ouders is opgebracht en waarschijnlijk niet zonder baat zuchtige bedoelingen door haren vader wordt terugver langd. Inderdaad spreekt de billijkheid hier luide ten gunste der grootouders en van het kind. Maar de wet? Het bestuur der telegrafen in den Kaukasus heeft bekend gemaakt, dat voortaan niet alleen echtgcnooten of vrouwelijke verwanten van telegrafisten, maar alle vrouwen of maagden, die de Russische, Duitsche en Fransche taal verstaan, tot „telegrafistinnen" kunnen worden aangesteld. Uit Gotha wordt aan de Kölnische Zeitung ge schreven „Daar te Weenen, Berlijn, Munchen en Dresden in den laatsten tijd grootsche musea gebouwd zijn, moest men ook te Gotha een dusdanig museum bezitten, ofschoon de plaatsruimte op het slot Frieden- stein voor de tentoonstelling van de slechts spaarzaam bezochte verzamelingen van verschillenden aard toerei kend is. Een buitenlandsch architect heeft een plan en eene begrooting tegen 120,000 thaler opgemaakt. De stenden hebben deze som toegestaan, en men heeft eenige jaren rustig voortgebouwd. De 120,000 thaler waren echter spoedig uitgegeven, en daarop zijn eerst 80,000 en vervolgens 30,000 thaler, deels uit 's lands middelen, deels uit de opbrengst der domeinen, en deels door den hertog verleend. Thans, nu, in plaats van 120,000, 230,000 thaler verbouwd zijn, is alleen de buitenbouw voltooid, en zullen nog 100,000 thaler vereischt worden voor de inwendige inrichting van het museum. Voor het oogenblik is het werk gestaakt." De snelheid der vogelvlucht zal door den snelsten spoortrein niet worden geëvenaard. Valken er. verschil lende andere vogelen leggen 240 kilometers per uur af, eenden 140 terwijl de kraaien berekend worden op 40 kilometer per uur, de zwaluwen ongeveer gelijk staan met de eenden, en de torenzwaluw op eene driemaal grootere slelheid wordt geschat. Een valk van Hendrik IV ont snapte te Fontainebleau en werd 24 uur later te Malta gevonden. De afstand tusschen Malta en Fontainebleau is ruim 2400 kilometer, zoodat de valk ongeveer 100 kilometer per uur moet hebben afgelegd, voorondersteld, dat hy in het geheel niet gerust heeft. Een valk vliegt 's nachts echter nooit en de snelheid van vlucht moet dus veel grooter worden genomen. Weinige vogels leggen in denzelfden tijd zoo grooten afstand als de torenzwaluw, die 400 kilometer aflegt. Tliermometersland. 24 Jan. 's av. 11 u. 33 gr. 25 'smorg.7 u.31gr. 'smidd. lu.,31gr.'sav.6u.30gr. Gemeenteraad yan Zierikzee. In de zitting van den gemeenteraad van Zierikzee van 24 dezer, werd o. a. medegedeeld dat het verdiepen der havens gedurende 1870 tot en met 1874 in het open baar is aanbesteed aan M. Mallander, te Zierikzee, voor 78 cent per kubieke meter voor den zacht.en grond en 99 cent per kubieke meter voor den harden grond; dat in 1869 heeft opgebracht de zelk-asch f 13,948.40, de schor- grond 116, graszoden en korenaarde 17, de in ge bruik gegeven gemeentegrond f 44.15 en de weekmarkten f 260.42 i. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt uit den post van onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1869 beschikt over de som van /T2, voor het ver richten der doodschouw, bedoeld bij art. 4 der wet van 10 April 1869, (Staatsblad n°. 65), van 12 personen door dr. J. N. Boom. Aan J. van Huizen wordt op zekere voorwaarden in ge bruik gegeven voor onbepaalden tijd het door de over dekking der openliggende vroonen verkregen terrein sectie B n°. 1056, voor zoover dit grenst aan het hem toebehoorend perceel sectie B n». 897, behoudens goed keuring van gedeputeerde staten. De rekening van het burgerweeshuis over 1868 wordt vastgesteld in ontvang op f 6994.474; in uitgaaf op f 7032.06; nadeelig slot 37.58.j. De begrooting van gezegd weeshuis over 1870 in ont vang en uitgaaf op /"7400. De rekening van de commissie voor de bouwvallen loopende van 1865 tot en met 1868 wordt goedgekeurd met een batig saldo van f 410.32. De geloofsbrief met de bijlagen van het nieuwbenoemde raadslid den heer J. K. Labrijn is goedgekeurd zoodat tot diens toelating als raadslid besloten is. öhtitmlaniX Algemeen overzicht. Ook in Wurtemberg is thans bij het huis van afge vaardigden een voorstel aanhangig om bij de regeeïing op ontwapening aan te dringen. Evenals het Saksisch ministerie daartegen heftigen strijd voerde, zal ook de regeering te Stuttgardt zich tegen de aanneming ver zetten. Als hoofdargument wordt tegen het voorstel reeds door de regeeringsorganen aangevoerd dat der gelijk votum in strijd zou wezen met de tusschen Wur temberg en Pruisen bestaande militaire tractaten. Dezer dagen is door het Pruisisch huis van afgevaar digden een wetsvoorstel tot het brengen van eenige li berale beginselen in de drukpers-wetgeving, met vrij groote meerderheid aangenomen. Het huis der beeren te Berlijn schijnt echter volstrekt geen plan te hebben om dit voorbeeld te volgen, waarvan het orgaan van dit staatslichaam, de. Kreuzzeitung, reeds mededeeling doet. In het oog der reactionaire partij is het aangenomen wetsvoorstel natuurlijk veel te liberaal. Eergisteren avond is de Oostenrijksche aartshertog Karei Lodewijk in de Pruisische hoofdstad aangekomen om het reeds vroeger aangekondigd bezoek aan het hof van koning Wilhelm to brengen. Hij is met de gebrui kelijke formaliteiten aan het station ontvangen, en ver schillende feestelijkheden wachten hem. Het door den heer Jules Simon in het Fransch wet gevend lichaam aangekondigd wetsvoorstel tot afschaf fing der doodstraf is gisteren door hem ingediend. De heer Cremieux deponeerde voorts een voorstel om de verkiezingen voor de gemeenteraden te Parijs en te Lyon binnen de eerstvolgende twee maanden te doen plaatsebben. Te Creuzot blijft de rust onder de werklieden-bevol king ongestoord, en men vertrouwt dat, ofschoon nog een groot getal fabriekarbeiders het werk blijven staken, binnen weinige dagen het district tot den normalen toe stand zal zijn teruggekeerd. De zonderlinge wijze waarop de wet omtrent het be heer van de goederen der kerkelijke gemeenten in de Belgische kamer van afgevaardigden is aangenomen, heeft in België eenige sensatie gemaakt. De omstandig heden waaronder bedoeld votum der kamer heeft plaats gehad, worden in den in dit nommer voorkomenden brief van onzen correspondent te Brussel eenigszins nader aangegeven en ontwikkeld. Iu eene bijeenkomst van leden der meerderheid in de Cortes te Madrid is besloten om het voorstel der repu- blikeinsche partij tot vervallenverklaring der Bourbons van de Spaansche kroon niet aan te nemen. In deze bijeenkomst deden de ministers Prim en Topete zich kennen als voorstanders der eandidatuur van den hertog van Montpensier voor de Spaansche kroon. Sommige dagbladen hebben gemeld dat de hertog van Montpensier bij de verkiezingen in Spanje, ter vervulling Yan eenige vacatures in de Cortes, te Oviedo de zege praal zou hebben behaald op den tegencandidaat. Dit bericht was onjuist, en de verhouding der stemmen, waaruit dit werd opgemaakt, was slechts het resultaat der stemming op den eersten dag. De stembureaux houden echter in Spanje drie dagen zitting en hetschynt dat reeds de tweede dag voor den hertog van Montpensier veel minder gunstig is'geweest. Laatste berichten. Madrid. Het voorstel der republikeinsche partij om de Bourbons voor altijd vervallen te verklaren van de Spaansche kroon is in de Cortes verworpen met 150 tegen 37 stemmen. Uit de verklaringen van den minister Prim is echter gebleken dat dit votum noch aan de partij der ex-koningin Isabella, noch aan de Carlisten tot voor deel zal wezen. De hertog van Montpensier heeft te Oviedo, blijkens het eindresultaat der stemming voor een lid der Cortes, de nederlaag geleden. Parijs. Het lid van het wetgevend lichaam Bancel is ernstig ziek. Hij is door de typhus aangetast. Brussel. In de kamer van afgevaarden is een ver zoek ingekomen van het parket om autorisatie te mogen ontvangen tot vervolging van het lid Coremans, afge vaardigde uit Antwerpen, ter zake van valschheid in geschrifte ten aanzien van stukken op de laatste ver kiezingen betrekkelijk. Uit Parijs. Men was eenigszins nieuwsgierig hoe Henri Rochefort in zijn orgaan la Marseillaise het vonnis van de zesde kamer der Seine-rechtbank, waarbij hij tot eene gevan genisstraf van zes maanden en eene boete van drie dui-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2