MIDDELBURGSCHE COURANT. N°* 22. Woensdag 1870. 26 Januari. iJimtenlanïi GllONJHBELASTIN De Burgemeester van flissingen; maakt bekend: dat het op heden bij hem ontvangen kohier der grond belasting, dienst 1870, ter invordering aan den rijks ontvanger is verzonden en noodigt mitsdien de daarop voorkomende belasting schuldigen uit, om hunne aanslagen op den daartoe bepaalden termijn aan te zuiveren. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 22 Januari 1870. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. Middelburg 25 Januari. In eene gisteren avond gehouden vergadering van vennooten in de Zeeuwsche maatschappij van stoomvaart is besloten om de directie te machtigen een advies van twee rechtsgeleerden, buiten 's-Gravenhage, in te winnen, bepaaldelijk omtrent de al of niet aansprakelijk heid van den staat met betrekking tot het verongeluk ken van de stoomboot Stad Vlissingen, op 10 Decem ber jl. Na de ontvangst van dat advies zal de vergadering 'op nieuw worden bijeengeroepen. De S taats-courant van heden bevat de wetten van den 14™ dezer, houdende vaststelling van hoofdstukken I en II der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1870. Benoemingen en besluiten. marine. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 7c0, wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebre ken de luitenant ter zee 2e klasse J. L. Inckel. Bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborsten le klasse J. C. F. Westpalm van Hoorn en B. de Groot. Onderwijs. Van de 10 adspiranten die Zaterdag aan hetadmissie- examen aan de Utreclitsche hoogescbool hebben deelge nomen, zijn 8 aangenomen. Voor dat te Groningen hebben zich drie adspiranten aangegeven die allen toegelaten zijn. De heer Steyn Parvé, inspecteur van het middel baar onderwijs, behandelt in de Economist de verbetering van het onderwijs voor de meisjes. Hij zegt daarover o. a.: „De ware emancipatie der vrouw moet daarin ge legen zijn, dat hare opvoeding degelijker wordt dan tot nutoe liét geval was; dat men haar die algemeene ont wikkeling, die veelzijdige kennis verschaft, die haar steeds tot voordeel zal wezen, in welke betrekking zij ook moge werkzaam zijn, onder welke omstandigheden zij zich ook moge geplaatst zien. Geleerde vrouwen be hoeft men niet te makenhet doel is niet, het meisje eene menigte positieve kennis te geven, maar om die heerlijke vermogens, die bij haar niet minder dan bij den man worden aangetroffen, niet braak te laten liggen. De aard der vrouw maakt bovendien dat men in dit opzicht niet voor overdrijving bevreesd behoeft te zijn; zooals door vele schrijvers terecht is aangemerkthet gemoedsleven komt bij haar meer op den voorgrond; men zal dus meer moeite hebben om haar aan de beoefening der positieve wetenschappen te houden, dan om te voorkomen, dat zij zich al te zeer in die richting bewege, tot nadeel van de forraeele cn aesthetische ontwikkeling barer vermogens. Eenig onderwijs in wiskunde acht de heer Steyn Parvé voor de meisjes noodzakelijk; stelkunde kunnen zij mis sen, maar om haar logisch te leer en denken is beoefening tot zekere hoogte van de meetkunde noodzakelijk. Tegen de natuurkundige wetenschappen vooral wordt strijd gevoerd door hen, die vreezen dat de vrouwelijke aard, het gemoedsleven onder die studie zal lijden en dat het zoo gevreesde materialisme daardoor zijn invloed zal doen gevoelen. Het onderwijs in de kennis der natuur heeft ook op de lagere scholen, geen schade gedaan, of materialistische begrippen ontwikkeld. De beschrijvende natuurwetenschappen liggen bij het vrouwelijk onder wijs het eerst voor de hand. De beoefening der plant kunde, de ondervinding te Haarlem leert dit, wekt zeer de'belangstelling der vrouwdit is ook het geval met de beginselen der dierkunde, waaraan regels van hygiène kunnen verbonden worden. Afzonderlijk onderwijs in delfstof en aardkunde schijnt minder noodig en kan voldoende in verband met scheikunde en geographie wor den behandeldmen kan ook met natuur- en scheikunde aanvangen, die de heer P. bij het onderwijs niet wenscht te scheiden, ofschoon ze van anderen aard moeten zijn dan dat onderwijs voor de jongens. Ook wenscht.. de heer Steyn Parvé, dat de beginselen van het boekhouden en van de staatshuishoudkunde, alsmede de 'grondslagen onzer staatsregeling, op de middelbare school voor meis jes zullen worden geleerd, en zet hij de voordeelen daar van uiteen. In den breede betoogt hij ten slotte, dat het onderwijs op scholen niet uitsluitend aan mannelijke' docenten mag worden opgedragen. Alleen het onder richt in wis- en natuurkundige wetenschappen wenscht hij te zien toevertrouwd aan leeraren, de overige vak ken aan onderwijzeressen. Koloniën. Aan de berichten uit Oost-Indië met de jongste land mail aangebracht, ontleenen wij het volgende. De berichten van overstroomingen, die van vele zijden Batavia bereikten, bewijzen dat de zoo dikwijls verlangde regen in den laatsten tijd overvloedig geval len is. Te Samarang, de plaats dfë bijna gedurende iederen Westmousson door bandjirs geteisterd wordt, is het wa ter wederom in eene wijk in de huizen binnengedrongen en heeft het bereikte peil door achterlating van modder en slijk ,'afgeteekend. Meer angst, dan de reeds aan der gelijke ongevallen gewende ingezetenen van Samarang, hebben de bewoners van Banjoemaas te doorstaan ge had. De aanhoudende regen, die in de laatste dagen der vorige maand aldaar viel, was de eerste herinnering aan het drama van 1861. Het duurde niet lang of de rivier trad huiten hare oevers, en in den nacht van den 25C|> op den 26cn stond er in sommige gedeelten der plaats 4 a 5 voet water. Ook in het telegraafkantoor drong het water door. Met opoffering van eigen have, bracht de chef van het bureau zoo spoedig en goed mogelijk de toestellen in veiligheid en had in korten tijd de commu nicatie met andere plaatsen hersteld, 's Nachts te drie ure vluchtten 29 personen, met achterlating hunner be zittingen, naar de heuvelen aan de zuidzijde. Gelukkig is bet water weder gevallen en beeft men geene onge lukken of belangrijke schade te betreuren gehad. Bij deze gelegenheid is de aandacht gevestigd op het dooi den Directeur van openbare werken de Bruyn aange geven denkbeeld om de hoofdplaats naar veiliger oord te verleggen. De aardbevingen van den Oostmousson maken bet schoon gelegen Banjoemaas tegenwoordig een niet. te begeeren verblijf. Aangaande Padang wordt in het overzicht van liet N. Bat. Hand. nog gemeld: „Welke voorzorgen men ook nemen moge, de veeziekte krijgt in de Padangsche bo venlanden weder uitbreiding. In het Rausche stierven in October nog 368 karbouwen. Neemt men daarbij in aanmerking dat enkele vuurspuwende bergen blijk heb ben gegeven van weder te zullen gaan werken, dan moet men tot de slotsom kohien, dat voor eenige bewoners van Sumatra's Westkust de toekomst niet lachend is. Het verhoor van de schuldigen aan de Bekassische ongeregeldheden duurt nog voort. Zij worden thans on dervraagd voor de rechtbank van omvang. Intusschen zijn er van de gevangenen verscheidenen gestorven, en daarbij van de voornaamsten, o. a. een inlander, die zich Pangeran Alibassa liet noemen en er zich in de dagen zijner grootheid op verhoovaardigde, geheel alleen Batavia te zullen vermeesteren. Hij is vrij plotseling dood gebleven. Men verwacht dat het verhoor der schul digen nog in deze maand Volbracht zal kunnen worden. Zooals bekend is werd eenigen tijd geleden een kus- ter-vaaftuig yan Padang, dat tot het drijven van liandel de Mentawie-eilanden bezocht, aldaar afgeloopen. De reis van Zr. Ms. stoomschip Borneo, ondernomen met tref doel om zoo mogelijk de hoofdschuldigen in handen te krijgen, liep vruchteloos af. Bij de inlandsche bevolking werd eerder tegenstand dan medewerking ondervonden. Naar men zegt zal de Borneo op nieuw derwaarts ver trekken, doch vergezeld van de Bromo, om indien noq- dig met kracht van wapenen de schuldigen te kunnen opeisehen. Ook door de Balineezen is een vaartuig afgeloopen en wel de Liong Goan Zcphir, die met eene rijke lading rijst en koffie, ter waarde van ongeveer f 50,000 op de klippen was geraakt. Men zegt dat volgens Balineesch recht, de inlanders bevoegd zouden zijn om, zooals thans geschied is, een schip dat op hunne kust vast raakt, te plunderen en te vernielen. Dit recht wordt hun intus schen door de indisclie regeericg betwist. Zij beeft aan den resident van Banjoewangi een plaatselijk onderzoek opgedragen en het oorlogschip Ardjoeno daarvoor ter zijner beschikking gesteld. De gouverneur-generaal van Nedcrlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen: (Javasche Courant van 10 December.) civiel departement, verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den landmeter bij de statistieke opname voor de residentie Pekalongan A. R. H. C. P. F. de Seyffeen tweejarig verlof naar E uropa wegens ziekte, buiteu bezwaar van den lande, aan den notaris te Tangerang P. Ch. Simon; ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gewezen raadsheer in het hoog gerechtshof van Nederlandsch-Indië m1'. .J. J. van Angel beek; op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de griffier bij den landraad te Magelang A. Martlierus benoemd: tot griffier bij den landraad te Magelang de griffier bij den landraad te Demak J. C. Beektot adjunct-griffier bij den landraad der stad en voorsteden van Batavia, de ambtenaar op wachtgeld P. A. Jasper; tot commies op het bureau van den adsistent-resident en magistraat te Maeasser, de klerk op gemeld bureau IJ. A. Claassen; tot tijdelijken vervanger van den notaris P. Ch. Simon te Tangerang gedurende de afwezigheid van dezen, met verlof naar Europa, A. Reiger, candidaat- notaris. militair departement. O ver geplaatst bij den ge- geneeskundigen dienst der Lampongsche districten, de officier van gezondheid 3C klasse J. B. Heesen, van het garnizoen te Anjer; bij liet garnizoen te Anjer, de offi cier van gezondheid 2« klasse R. W. Deibei, van het groot militair hospitaal te Weltevreden. (Javasche courant van den 14 December.) civiel departement. Verleend een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den adsistent-resi dent van Madjalengka J. van Yollenhoven; aan den controleur le klasse bij de landelijke inkomsten en cul tures D. Pies en aan den ingenieur 2« klasse bij de bur gerlijke openbare werken A. M. S. IJogerwaard. Ontslagen: uit zijne betrekking, de controleur D klasse bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Westerafdeeling van Borneo, J. W. IJalkema. Benoemd: tot controleur le klasse bij het binnen landsch bestuur in de residentie Wester-afdeeling van Borneo, de ambtenaar op wachtgeld L. de Scheemaker. militair departement. Ontslagen: op verzoek eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapi teins der infanterie B. C. F. Hamers en C. T. de la Cliaux; eervol, uit Z<'. Ms. militairen dienst, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie op nonactiviteit C. H. A. F. Catenius. Benoemd: tot kommandant der eerste militaire af- L.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1