tjanöclsluTifljtcn. IDdöaöhjljciïr. Dincjencs Jacobs Az., aoneü en feiten voor te stellen. Bepaaldelijk verweet ik hem dat hij nog al vaak door het kleinste glas van den kijker zag. Die gebreken doen zich nog wel in het tweede deel van het werk gevoelen, doch zij zijn minder merk baar, en verdwijnen hier en daar geheel, vooral ddar, waar de schrijver op subjectieve wijze de smarten der ballingschap schildert. Allen die niet kunnen begrijpen hoe men nog Haat dragend kan zijn jegens het tweede keizerrijk, dat toch, boetvaardig en berouwvol, bereid is tot schikkingen en transactiën, allen die de „onverzoenlijken" laken en veroordeelen, moesten de twee deelen van den heer Saint Ferréol lezen. En zoo bij hen nog éen enkele zenuw trillen kan voor onafhankelijkheid, als bij hen nog een schaduw van gevoel wordt gevonden voor wat goed en edel is, zullen zij zich met medelijden, vermengd met afschuw, afwenden van den Gesar, die zich thans met een liberaal masker vermomd heeft. Ja, ik beweer en houd mij verzekerd dat geen onafhankelijk gemoed, geen man van karakter die boeken zal lezen zonder met den dichter'uit te roepen, zooals ik bij menige bladzijde deed: Der Menschheit gcmzer Jammer fasst mich an!" De meest bewonderenswaardige redevoeringen van den heer Emile Ollivier zullen dan ook de bloedvlekken van den 2en December evenmin kunnen uitwisschen, als Napoleon III, de ex-messias der Voorzienigheid en de gepatenteerde „redder der maatschappij", de wereld zal kunnen overtuigen van de oprechtheid zijner laatste omk'eering. Het was aan het keizerlijk régime niet vol doende ieder bladzijde van het boek getuigt het om duizende ongelukkige medeburgers tot de doodelijke beproevingen te Cayenne en in Algerië te doemen, het vergenoegde zich niet met de overtuiging dat zijne ban nelingen in België, in Engeland, in Zwitserland, in Duitschland, in de Vercenigde staten verspreid waren, neen, het vervolgde die ongelukkigen nog in den vreemde en trachtte hun het zoo zuur te verdienen brood der ballingschap zoo niet te ontnemen, dan toch zoo bitter mogelijk te maken. En helaas er waren enkele regeerin gen die zich nog tot werktuigen dier wraak maakten Overal moesten zij omzwerven, zonder buiselijken haard of plaats om hun hoofd neder te leggentot den toestand van heloten wilde het keizerlijk gouvernement al de nog levende getuigen der misdaad van den 2*» December brengenDe kolonel Oharras werd uit België gedrevea onder voorwendsel dat bij te woelig was; Langrange omdat hij te veel sprak; Etionne Arago omdathij teveel schroef. Slechts enkelen der uitgewekenen, wien het met groote moeite gelukt was in België te blijven, waren zoo gelukkig als de heer Raspail, die, toen men hem uit België wilde zetten, bij den beer Vilain XIIII een toe vluchtsoord vond. Deze Dam den ballingin zijne woning op en gaf aan het hoofd der openbare veiligheid te kennen, niet alleen dat hij slechts voor het geweld zou bukken, maar dat hij zelfs desnoods met geweld zijn gast en de onschendbaarheid van zijn huis zou verdedigen. De graaf Vilain XIIII verbeelde zich, zeker wel ten on rechte, dat zijne hoedanigheid van afgevaardigde zijne woning onschendbaar deed zijn. Zijn krachtige houding maakte echter indruk op de regeering, en de heer Ras pail kon in België blijven totdat een onvoorwaardelijke amnestie hem Frankrijk's poorten weder ontsloot. En die bevoorrechte uitgewekenen, die in België konden blijven, hoe werden zij behandeld? Evenals publieke vrouwen, waren zij genoodzaakt althans in de eerste jaren om minstens eenmaal iedere maand voor het hoofd der politie en der openbaré veiligheid te verschij nen om hunne vergunning tot liet verblijf in dit laud te doen hernieuwen. Zij leefden als de vogel op den boom en waren blootgesteld aan alle kwellingen, en aan belang zuchtige aanklachten van lieden die in de uitgewekenen concurrenten zagen, maar bovenal aan de aanklachten der Fransche agenten die dikwijls op die wijze wraak namen over de minachting, waarmede de uitgewekenen de hun zoo dringend ter onderteekening aangeboden requesten om gratie aan den keizer afwezen. Niet tevreden dat men al die personen verbannen en velen hunner tot diepe ellende had gebracht, aan hun werkkring en omge ving had ontrukt, wilde men hen ook van hunne eer be- rooven. Men speculeerde op die ziekte der ballingschap die vreeselijke ziekte welke ziel en lichaam zoozeer knakt bet heimwee. Zij heerschte inderdaad onder al die landgenooten die door duizend banden aan het va derland verbonden waren, en die door duizend belangen gedrongen werden om naar het vaderland terug te koe ren. En ondanks dat alles waren er slechts weinigen die zwichtten. Zij waren te tellen. Zekere Guezweiler, door een onweerstaanbare behoefte om Frankrijk terug te zien aangegrepen, teekende een request om gratie en verkreeg haar ook. Hij vertrok, na afscheid genomen te hebben van zijne lotgenooten in het ongeluk, die tot hem geen verwijt wilden richten, terwijl hij zichzelf een laf aard noemde, en nog verscheidene jaren na zijne terugkomst verklaarde hij dat hij zich nooit die onge lukkige daad zijns levens kon vergeven. Genty Parre, een voormalig journalist, deed beter. Gevoelende dat hij slechts weinige dagen meer te leven had, vertrok hij onmiddellijk naar Parijs, zonder zich te békornrriereri over het gevaar dat hij liep van herkend te wordenhij stierf eenige dagen later, onbekend en onder een valschen naam, in een hospitaal te Parijs. Allen teerden hier langzaam weg, zonder echter tot het laatste oogenblik de hoop te verliezen. Zij rusten thans voor immer in de aarde der ballingschap. Saint Ferréol ver haalt o. a. van zekeren Blane de PHerault, dien men schier iederen dag in de omstreken van Laecken ont moette. Hij zag daar de landlieden aan den arbeid en weende bij de gedachte boe zijn eigen landerijen thans door anderen bebouwd werden. Zelfs den laatsten wil van in de ballingschap gestor ven Franschen schrootöde men niet te schenden. Zekere Verdun-Lagarde had aan zijne geboorteplaats eene som van 60,000 franken gelegateerd, ten behoeve van een ambachtsschool. Een zijner neven liet het testament ongeldig verklaren en stak de 60,000 franken in zijn zak. Noch vernederingen, noch kwellingen werden den uitgewekenen gespaard. Hoewel zij ver verwijderd waren ging men zelfs zoo ver van hen in de bladen der prefec turen te belasterenzoozeer duchtte de 2e December den moreelen invloed zijner slachtoffers. Die 2C December koesterde dan ook een onbestemde vrees dat er van die zijde nog wrekers zouden opstaan te midden dier dapperen. En waarlijk, een is er geweest (Baudin) die letterlijk weder opgestaan is om den eer sten mokerslag tegen het keizerlijk staatsgebouw te rich ten. Daarna zijn zij van alle zijden toegesneld. De heer Delescluze, de hoofdredacteur van den Reveil, kwam uit Cayenne. De heer Considerant kwam uit Texas, de heer Bancel kwam uit België enz., en allen ziet het kei zerrijk nu dreigend voor zich staan. Weldra zullen zij op de tribune van het wetgevend lichaam de verklaring uitspreken dat zij gekomen zijn om nu op hunne beurt te oordeelen en om zeker arrest van het hooggerechtshof van den 2"> December ten uit voer te doen leggen.*) De executie van dat arrest bleef nog achterwege, doch verjaring liep daartegen niet f Dit arrest werd medegedeeld in liet nommer van 15 Januari. Graanmarkten enz. Axel, 23 Januari. Tarwe 7.45 a 7.95; Rogge ƒ5.51 a f 6.05; wintergerst f5.80 a f 6.15zomer dito f4.95 a ƒ5.40; haver 3.25 a f 3.75; paardenboonen 6.55 a 7.duiveboonen ƒ7.45 a ƒ7.95; groene erwten fl a ƒ7.95; gele dito 6.55 a 7.45boekweit ƒ7.45 a ƒ8.05. Rotterdam 24 Januari. Tengevolge van liet vriezend weder der vorige week bestond ter markt van heden geen noemenswaardige aanvoer, waardoor de noteerin gen ook dezelfde bleven. Amsterdam, 24 Januari. Raapolie op 6 weken f 32J. Lijnolie op 6 weken 32;}. Prijzen van effecteir Amsterdam 24 Januaii 1870. Nederland.'*Certific. Werkelijke schuld 2\ pet. 54-^- ♦dito dito dito 3 64$ ♦dito dito dito 4 85 ♦Aand. Handelmaatschappij ..41 dito exploitatie Ned. staatssp. 72 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2J- 59 Rusland. ♦Obligation 1798/1816 5 92$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 67.J- ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 75 ♦dito ƒ1000 1864 5 B 89j ♦dito 1000 1866 5 „89 ♦Loten 1866 5 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4 81 k ♦Certific. dito4 62\ *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4cL. 4 62^ ♦Obligatiën 1867 4 641 ♦dito 1869 4 64 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 209' ♦Oblig. dito 4 166 ♦dito dito 4.^ dito spoorweg Poti-Tiflis 5 „82 dito dito Jelez Orel 5 811 dito dito Oharkow Azow 5 79 Polen. ♦Scbatkistobligatiën4 64 Pruisen. *0bligatiën5 Oostenrijk.'*Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 55{-$ ♦dito dito AprilOct. 5 55-i ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 52 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën2$ thans 3 pet. 27^ ♦dito 186727-vV ♦dito Binnenlandsche3 221 Portugal. ♦dito 1856—1863 3 „33^ ♦dito 18673 33J Turkije. dito (binnenl.)5 421 Griekenl. dito (blauwe)5 9j Egypte. dito 1868 7 76 Amerika, ♦dito Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 88J- ♦dito dito dito (1882) 6 91tV ♦dito dito dito (1885) 6 91 je ♦dito Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(p) 7 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 dito StPaul Pac. Spw. le sec. 7 dito dito dito 2e see. 7 66$ dito dit.n 1869 ditn 7 67? Qlto ültO löbJ dito i b Brazilië, ♦dito 1863 4.' ♦dito 1865 5 r 85 Mexico. dito 18513 14 j Grenada. dito afgestempeld. 6 19] Venezuela, dito3 Ecuador, dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam 22 Januari. Mefcall. f 19.90; Dito zilver ƒ24.15; Dito Eng. per 11.77.^; Eng. Russen per 11.77iEng. Portugal per ƒ11.774 Fransche 56; Belg. /56IrPruis, 344; Hamb. Russen Russen inZ.R./28 j; Pools. inFl. Spaans, Amerik. Dollars f2.40dito papier Spaans.-Fi-ans. f56. Veere, 22 Januari 1870. Bij vernieuwing ontvingen de ondergeteekenden weder een bewijs van belangstelling in het lot van de armen dezer gemeente door de ontvangst van een muntbipet a 10, op heden door den heer Mr. J. SNIJDER, als bij Zijned. van den Heer M. VAN BOVEN te Middelburg ontvangen, namens een onbekenden gever aldaar, in een gesloten omslag met het opschrift „Armen Veere" (E. J.). Innigen dank wordt daarvoor aan den edelen gever toe gebracht. J. P. VAN DEN HEUVEL. L. J. ROLAND. J. BRAAT. J. A. GELDOF. Jtoncrtrntim. Heden beviel van een Zoon A. M. STEENHART VERPLANKE. Hoofdplaat, 21 Januari 1870. Heden werd ons ouderhart diep gewond door bet plotseling overlijden van onzen lieveling JOSEPH, in den aanvalligen leeftijd van bijna 2 jaren. M. E. DE WOLF. R. DE WOLF, BAN NET. De Vleeschhouwerswinkel zal gesloten blijven tot Zaterdag-avond a. Heden overleed, tot diepe doefheid van zijne Kinderen en Behuwdkinderen, in den ouderdom van circa zeven en zeventig jaren, de Heer AUGUSTINUS NIJSSE. Diiewegen, Uit aller naam, 21 Januarij 1870. G. NIJSSE Az. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijn geliefd Dochtertje MARIA BASTIANA, in den jeugdigen leef tijd van ruim 13 jaren. Kruiningen, A. LE CLERCQ Jz. 23 Januari 1870. ONDERSCHEIDENE KIEZERS teBreskens meenen tot lid van den Gemeenteraad te moeten aanbe velen den Heer Koopman in Granen, een man die in de tegenwoordige omstandigheden de gemeente van veel nut kan zijn. (Ehratelijk JoinjclwjjH-Omemgw^ onder de zinspreukBom. 1:16". TIEN BE JAARFEEST op Woensdag 26 Januari, des avonds te half zeven uren, inde Zaal boven de Christelijke Burgerschool, Boogaard- straat' C. J. LUUK, President. J. a DE RIDDER, Secret. K O tl 1A 1.11:151: l; H, I i. Woensdag 2G Januari.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3