lap! jij hmet jou eigen volk uit de keetjij valsche eedaflegster!'' eu op den 21e" December: rjou smerige h...! dief! betaal mij mijn rijksdaalder maar!" is schuldig verklaard aan het eerste haar ten laste gelegde feit, zijnde hoon, en te dier zake tot eene geldboete van 8 benevens in de kosten veroordeeld. Wat het tweede feit betreft, is het openbaar ministerie niet ontvankelijk verklaard, als zijnde niet gerechtigd tot vervolging op een te laat ingediende klacht, gelijk hier heeft plaats gehad. Jacobus Zwamveld, polderwerker te West-Sou burg beklaagd dat hij in den avond van 12 December jl. in de keet van H. Hubregtse aldaar, toen men hem na bezetten tijd daar niet meer wilde binnenlaten, twee glasruiten heeft ingeslagen is schuldig verklaard aan het opzettelijk verbreken van afsluiting, en, onder aan neming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van 8 en in de kosten. Cornelis van Veen, oud 36 jaren, arbeider alhier beklaagd dat hij den 16en December jl. in zijne keet aan H. van Balgooijen beleedigend heeft toegevoegd: „ge zijt een dief van de menage" en hem daarna achterover op een bank heeft geworpen is schuldig verklaard aan het beleedigend uiten van smaad- en scheldwoorden zonder daartoe uitgetergd te zijn, alsmede aan het moed willig toebrengen van slagen, een en ander gepleegd onder verzachtende omstandigheden en veroordeeld tot twee geldboeten: een van 1 ten bate der gemeente Middelburg, en een van ƒ8, benevens in de kosten. Ludovicus van Aalst, oud 56 jaren, polderwerker alhier beklaagd dat hij den 22cn December jl. van een op den Blaauwendijk liggenden hoop steenkolen arglistig eene hoeveelheid weggenomen en zich toegeëigend heeft is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot vier dagen gevangenisstraf en in de kosten veroor. deeld. Gemengde berichten. Jl. Woensdag gaf men te Hulst door het uitsteken van vlaggen blijk eener feestelijke stemming omdat daar des avonds voor de eerste maai gaslicht ontstoken werd. De directeur achtte de opening der eerste gasfabriek in Staats Vlaanderen belangrijk genoeg om daarvan, zelfs per telegram, aan Z. M. den koning kennis te geven. Zaterdag avond werd voor het wees- en armhuis te Leiderdorp gevonden een kin d v an het vrouwelijk geslacht, ongeveer drie weken oud. Men vond daarbij een ongeteekeud briefje, waarin te lezen stond, dat men verzocht werd het kind aan te nemen, dat het nog niet gedoopt was en den naam droeg van Johanna. Het wordt voorloopig in het wees- en armhuis aldaar verpleegd. Te den Helder heeft de vorige week een concert plaats gehad van jeugdige solisten voor jengdige toe schouwers. De nog al zeldzame aanleiding tot dit minia- tuurcoucert was de volgende. Eenige leerlingen van de school voor middelbaar onderwijs hadden bij een hunner spelen de ondervinding opgedaan dat de glazen eener lantaarn niet bestand zijn tegen harde voorwerpen die, al of niet opzettelijk, daartegen geworpen worden. Bij die ondervinding voegde zich nog deze dat een politie agent geen werkeloos toeschouwer blijft bij dergelijke omstandigheden, tot welk besluit vooral een der jonge lieden kwam, die bij den den arm gegrepen en voor den commissaris van politie gebracht werd. Wel bekende hij zijn euveldaad, doch hij verzweeg de namen zijner mede plichtigen. Dit had echter ten gevolge dat hij solidair aansprakelijk gesteld werd voor de kosten, ten bedrage van ƒ6, bij niet-betalingte vervangen door eenige dagen gevangenisstraf. Radeloosheid bij het vernemen dat pa noch moe te bewi gen zijn de kosten te voldoen! Geluk kig komt een broer op de gedachte een concert te geven,waarop hij zijne talenten op de fluit en de schul dige de zijne op de viool ten beste zouden geven. Inteeken- lijiten werden onder de schoolmakkers verspreid, waar door weldra denoodige gelden bijeen waren, terwijl hun desnoods de zaal kosteloos afgestaan werd. Het concert der beide solisten, door niemand geaccompagneerd, had daarop zeer ten genoege der hoorders plaats. De exploitatie-maatschappij heeft besloten de spoor- weglijn GroningenAssenMeppel met den lcn Mei a. voor het publiek verkeer te openen. De navolgende curien3e bekendmaking werd jl. Woensdag avond te Winschoten door een der gepaten teerde omroepers op de gewone, luidschellende wijze afgekondigd: „De burgers van Winschoten en leden der Harmonie worden verzocht geen wijn te gebruiken in de Harmonie, die afkomstig is van Maastricht of Groningen, maar alleen van de Winschoter kooplieden." De Daily Telegraph meldt dat de rijks marinewerf te Woolwich openlijk aan den meestbiedende zal worden verkocht. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 23en dezer: P. Cornelisse, jra. 25 j. met P. Cevaal, jd. 24j. (Van 15 tot 22 Januari.) Vlissingen. Bevallen: E. M. Woltering, geb. Witte, z. M. Wijsveld, geb. Barentsen, z. J. M. Contant, geb. Cor- nelissen, z. J. A. Barbé, geb. Nyland, z. D. de Weerd, geb. Reraijn, z. (doodgeb.) Overleden: E. M. Terwiel, vrouw van J. Alexandre, 67 jaar. Goes. Gehnwd: W. Nagel kerke, jm. 28 j. met J. P. Ver meulen, jd. 26 BevallenO. Meijler, geb. van der Hage, d. E. Alrae- kinders,geb.Lamsue,d. H. Luitwieler, geb. Persenaire, z. Overleden: G. Blanker, z. 15 dagen. Zierikzek. Bevallen: W.Papeveld,geb.Peute,d. A.Pa- terik, geb. van der Valk, z. M. Appel, geb. Iluson, z. C. C. Ketjen, geb. de Wetstein Pfister, z. E. van der Hoek, geb. Sies, z. L. Schults, geb. Kandel, d. C. Moeli- ker, geb. Bolle, z. Overleden: W. van der Weele Augustijn, jm. 31 j. J. M. Gilden, d. 9 j. N. Trommel, jm. 38 j. P. Stahlböfer, man van C. Battes, 60 j. W. van Lier, man van P. Schoen maker, 77 j. Thermometer s tand 22 Jan, 's ar. 11 u. 41 gr. 23 's morg. 7 u.36gr.'smidd. 1 u.40gr. !s av. 11 u.36gr. 24 'stuorg.7n.32gr. 'smidd. iu.32gr.'sav.G u.33gr. Algemeen overzicht. In de zaak van Henri Roekefort, Zaterdag voor de zesde kamer der Seine-rechtbank behandeld, heeft het openbaar ministerie, ingevolge daartoe van den minister van justitie ontvangen instructiën, slechts het minimum der tegen de misdrijven van beleediging des keizers en opruiing tot oproer bedreigde straffen gerequircerd- De rechtbank heeft voorts den beklaagde slechts tot dat minimum van straf veroordeeld, zijnde eene gevan genisstraf van zes maanden, benevens eene boete, doch zonder ontzetting van eenige rechten. Het door den minister Ollivier als zoo bijzonder zwaar misdrijf voorgesteld artikel van Henri Rochefort in la Marseillaise is alzoo gestraft met het minimum der bij de wet bedreigde straften. Het dagblad le Temps zegt te dien opzichte„Indien de uitspraak der rechtbank door de regeering is geïnspireerd" een treurige on derstelling, welke in het kedendaagsch Frankrijk maar al te zeer gerechtvaardigd is „begrijpt men niet hoe het ministerie in de kamer heeft kunnen verklaren dat het niet aan het bestuur kon blijven, indien de heer Rochefort niet tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Is, gelijk wij moeten aannemen, de ilitspraak niet geïnspireerd geweest, dan bewijst zij dat de rech terlijke macht in gevoelen met het gouvernement ver schilt en den heer Rochefort niet als een gevaar voor de openbare orde beschouwt, want de uitspraak heft het gevaar niet op en vermindert het zelfs niet." De uitspraak der Seine-rechtbank is overigens volstrekt niet gemotiveerd. Men zal zich herinneren dat de heer Louis Noir den heer Ledru-Rollin gaarne voor zich zou wenschen te zien optreden tot verdediging van een eisch tot schade vergoeding, ten bedrage van een frank, tegen prins Pierre Napoleon Bonaparte. De heer Ledru-Rollin heeft echter geweigerd om aan dit verzoek te voldoen, „omdat hij daardoor in zekeren zin de door het keizerlijk gou vernement aangestelde rechters als zoodanig zou er kennen." In de werkstaking te Creuzot worden weder sporen gezocht van opruiing door de internationale arbeiders- vereen iging te Londen. Men beweert dat zelfs eenige duizende franken als ondersteuning door die vereeni- ging naar dit mijndistrict zijn gezonden. Wat daarvan intusschen zijn moge, de vrees voor onlusten te midden dezer werklieden-bevolking van het departement der Saöne en Loire heeft zich niet bewaarheid. Reeds is een groot deel der arbeiders, die hun werk hadden gestaakt naar de werkplaatsen teruggekeerd, waartoe een door Schneider en Cic onderteekend manifest veel heeft bijge dragen. Zonder nieuwe incidenten zal dan ook de heer Eugène Schneider weldra naar .Parijs terugkeeren om zijne politieke werkzaamheden te hervatten. Men ver haalt van den president van het wetgevend lichaam dat hij op ongeveer twee en twintigjarigen leeftijd tot de zeer gewichtige betrekking van directeur van Creuzot aangesteld door de toenmalige eigenaren, hetParijsch ban kiershuis Seiliières et Poupillondestijds een zeerjeug- dig uiterlijk had. Hij vertrok naar Creuzot en aanvaardde zijne betrekking terwijl de onderneming juist in allerlei moeilijkheden en procedures was gewikkeld en meldde zich aan bij den president der rechtbank te Sedan om hem oyer de aangelegenheden der onderneming te spre ken. „Wat is uw verlangen, mon enfant? vroeg de presi dent toen Eugène Schneider zijn kabinet binnentrad en mompelde van verbazing buiten zichzelven toen hij tot antwoord kreeg: „ik ben de directeur van Creuzot" „zij schijnen te Parijs wel gek!" Toen de president echter, na een onderhoud van twee uren, hem tot aan denbenedentrap uitgeleide had gedaan, zeide hij totzijne huisgenooten„hij zal het ver brengenEn de pre sident der rechtbank te Sedan heeft zich niet bedrogen- Op de laatste receptiën der verschillende leden van het ministerie Ollivier en van den heer Ollivier zelf waren, tot veler verbazing, verschillende politieke per sonen aanwezig, zooals de heeren Guizot, Odilon Barrot, de Broglie, de Remusat, die zich sedert den coup d'etat geheel en al uit de regeeringskringen hadden terugge trokken. De politieke vrienden van het. nieuw ministerie zien hierin een waarborg voor de duurzaamheid van het thans opgetreden bestuur. De aanhangers der oud-Napo leontische school voorspellen daaruit sroor de toekomg- de zegepraal der Orleanistisclie partij. De heer Tiers heeft Zaterdag bij de debatten iu het Fransch wetgevend lichaam weder zijne bekende pro tectionistische gevoelens ontwikkeld in een zeer uit voerige rede, welke vooral tegen den heer Jules Simon gericht was, die de handelsvrijheid had voorgestaan- Zoolang wij zeide laatstgenoemde aan onze grenzen een leger van belasting ambtenaren hebben, staat dit de verbroedering der volken in den weg. Maar zoodra de natiën slechts concurrenten van elkander zijn in plaats van vijanden, laat men dan maar oorlog willen voeren bet is onmogelijk. Door vrijheid van arbeid en vrijheid van handel wordt-de toekomst der vrijheid gevestigd en daarmede een einde aan allen oorlog gemaakt. De betoogen der Berlijnsche officieuse regeeringsor- ganen en de houding der Pruisische regeering, aan wier invloed de conclusie der commissie van rapporteurs uit de eerste kamer in Saksen omtrent bet ontwapenings voorstel werd toegeschreven, hebben toch de meerder heid in dat staatslichaam niet kunnen bewegen om die conclusie aan te nemen. Men weet dat die conclusie strekte om de zaak voorloopig te laten rusten. De meer derheid is echter van een ander gevoelen geweest, en met 24 tegen 21 stemmen is het voorstel om bij de regee ring op ontwapening aan te dringen aangenomen, ondanks de heftige bestrijding van het voorstel door het ministe rie. Men verwacht dat dit votum van de beide huizen der Saksische vertegenwoordiging een grooten moreelen indruk in geheel Duitschland zal teweegbrengen. Het is in allen gevalle weder een gunstig resultaat der ijverige pogingen van de ligue de la paix en zal die vereeniging te meer nopen om niet te verflauwen in de voortzetting harer edele taak. Te midden van de woelingen der centralisten en au- tonomisten in Oostenrijk heelt de rijkskanselier von Beust bij de adresdebatten positie genomen tusschen beide partijen en daardoor, gelijk het gewoonlijk gaat geen van beide bevredigd. De heer von Beust verklaarde zich een voorstander der handhaving van de bestaande constitutie en het e pluribus duo,gelijk het Oostenrijksch- Hongaarsch dualistisch systeem wordt gekenmerkt, doch daarbij tevens zooveel mogelijk concilieerend met de autonoraisten te werk te willen gaan. De autonomisten willen echter van conciliate niets weten en dreigen dat zij den rijksraad zullen verlaten, indien het ontwerp- adres van antwoord op de troonrede, waarbij hunne eischen piet worden gehandhaafd, wordt aangenomen. Bij de politieke verwikkelingen in Oostenrijk voegt zich tbans ook de meer en meer toenemende agitatie onder de werklieden. Volgens een te Weenen verschij nend dagblad zou de politie het bestaan hebben ontdekt eener zeer uitgebreide socialistische vereeniging, welke in alle- steden van Bohemen bare vertakkingen heeft Brieven uit België. Brussel 20 Januari. Het tweede deel van het werk van den heer Saint Ferréol, getiteldLes proserits Framjais en Belgiqtie, is eindelijk verschenen. Het is veel beter geslaagd dan het eerste. Toen ik u eenigen tijd geleden over dat werk onderhield, ontveinsde ik niet dat, lioo achtbaar en waardig het politiek en moreel karakter van den schrij ver, hoe rijk aan stof zijne aanteekeningen waren, er enkele essentieele hoedanigheden aan ontbraken als: een objectieve opvatting, een ruime blik, in staat om den samenhang der gebeurtenissen te overzien en die van een verheven standpunt te knnnen beoordeelen, en ein delijk vooral een heldere en plastische wijze om de per-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2