MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 21. Dinsdag 1870- 25 Januari. 6imtmfanïr. NATIOSfALE MILITIE, 1 vergadering een zilveren sigaarstel met toepasselijke attributen en inscriptie namens de afdeeling aangeboden, De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, als hulde aan zijne verdiensten als secretaris, waardoor Gelet op art. *26 der wet van den 19™ Augustus 1861 de afdeeling volgens den voorzitter geworden is wat zij (Staatsblad n°. 72); thans is. De heer Dronkers aanvaardde dit geschenk on- Brengen bij deze ter keunis van belanghebbendender een gepaste toespraak. dat het register van de in het vorige jaar voor dAT? leden van het bestuur werden herkozen de heeren nationale militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte alphabetLche lijst, voor elk op de secretarie ter lezing zullen nederleggen van den 25™ Januari tot en met den 3™ Februari 1870; dat .tegen register en lijst, binnen den tijd der neder- legging, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den commissaris des konings in de provincie,door raiddel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoek schrift op ongezegeld papier, onderteekénd door hem, die ze inbrengt; welk verzoekschrift zal moeten worden jvergebraclit bij den Burgemeester tegen bewijs van ontvang. f En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24™ Januari 1870. De Secretaris, De Burgemeester, P. FORBES WEES. WINKELM AN. Domenie, voorzitter, Dronkers, secretaris, en Ballet, penningmeester. TERKIË'IIINGËN. De Burgemeester van Vlissingen; Gezien art. 7 tweede alinea der wet van den 4™ Juli 1850 (Staatsblad n°. 37), regelende het kiesrecht en de benoeming van de afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal; noodigt de inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen z'jn aangeslagen, daar van vóór den 15e» Februari eerstkomende, te doen blijken. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24™ Januari 1870. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. Middelburg 2d Januari. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a. des na middags te half drie uren een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: overeenkomst met den staat der Nederlanden tot overdracht van het haven kanaal ca.idem met de centrale directie vanjWalcheren, graskanten der wegen. Vrijdag had hier de jaarlijksche algemeene vergade ring plaats van de thans ruim 160 leden tellende afdee ling Middelburg der schippersvereeniging Schuttevaer. Uit de mededeelingen die gedaan werden bleek onder meer het volgende: dat de gevraagde plaatsing van een licht aan de Klundertsche haven door den minister van marine als onnoodig is beschouwd, doch het licht te Strijen sas eenigszins versterkt en gewijzigd is ter op heffing van de moeilijkheid voor de vaart naar de Kil; dat de gevraagde betonning van de zoogenaamde Olij door den inspecteur van het loodswezen in het 4L' en 5e district doelloos is geacht; dat eenige schippers te Bergen op Zoom zich aan de Middelburgsche atdeeling hebben aangesloten; dat, in overleg met verschillende reéders alhier en te Vlissingen pogingen zijn aangewend tot het verkrijgen van een vuurschip bij den Banjaart ter verdere voorkoming van ongelukken en in het be lang van handel en zeevaart, doch dat de minister dit, bij de reeds bestaande uitmuntende zeewerken tot het vei lig bevaren van het Brouwershavcnsche zeegat, niet van zoodanig belang acht dat de groote kosten die dit zou vorderen, gerechtvaardigd zouden zijn; dat de aan dacht van den minister van marine is gevestigd op twee zeer gevaarlijke plaatsen op de Zeeusvsche strcoraen, zijnde de gezonken stoomboot Faurus voorde monding van de haven van Ellewontsdijk, en een ophooging van steen nabij de haven van Stavenisse, waarop onder an deren de stoomboot Stad Vlissingen gestooten en ge zonken is, met verzoek om in die bezwaren te voorzien; aan dit verzoek is wat het laatste punt betreft reeds vol daan door het stellen van een baken. Aan den heer H. J. Dronkers werd bij het einde der Uit Vlissingen meldt men ons dat door eenige inwo ners dier gemeente een adres aan den gemeenteraad is gericht, houdende bezwaar tegen het bestaan eéner berg plaats van geraffineerde petroleum in de Nieuwstraat al daar, het middelpunt der stad. Uit Rotterdam schrijft men ons: „Het oprichten van vereenigingen van werklieden neemt hier nog steeds toe, altijd onder de leiding van den „hoogweledelgeöoren heer" Ph. von Roesgen von Floss, „practisch machinerie-werkman" en „groot-kom- mandeur van de militaire Hermann-orcle", die ook zijne „godsdienstige bijeenkomsten" „zoo de fleer wil" nog trouw voortzet, thans tegen verminderde entrée- prijzen. Men betaalt nu maar éen stuiver op alle rangen, terwijl het vroeger een dubbelt je kostte om den „anti revolutionairen" revolutionair „naar aanleiding van het woord Gods" het algemeen stemrecht te hooren pre diken. „De petitie aan den koning, om Z. M. te verzoeken dat het hem goedgunstiglijk behage de grondwet te veran deren en het sujfrageuniversel in te voeren, is thans ein delijk ingediend nadat het maanden en maanden geduurd had, eer men althans zooveel handteekeningen bij elkaar gescharreld had, dat zij eenig veftoon kon maken. „Voor de bijeenkomsten der verschillende handwerks- vereenigen en voor de voordrachten van den groot-kom- mandeur heeft men nu zelfs eenc „eigen" zaal. De zaken gaan dus vooruit. Twee vereenigingen zijn definitief tot stand gekomen: die van schoenmakers en die van scheepstimmerlieden. Bijeenkomsten zijn uitgeschreven voor: ververs, kleermakers, sigaarmakers, sjouwerlieden, metselaars, bakkersknechts. Later zullen volgen (reeds voorloopig aangekondigd)stukadoors, winkelbedienden, banketbakkersknechts en.modistes. „Ja, waarlijk ook modistes! Dit is geen aardigheid. De heer von Roesgen von Floss en de overige volksvrien den a la Volksblad strekken hunne goede zorgen ook uit tot het schoone geslacht. Eene vereeniging van mo distes willen zij tot stand brengen Misschien krijgen wij later vereenigingen van keukenprinsessen, bonnes en bakers. „In afwachting heeft de echtgenoote van den heer von Roesgen von Floss, de groot-kommandrice der militaire Hermann-orde, een oproeping gericht aan de vrouwen der handwerkslieden, om eene vereeniging tot stand te brengen tot bevordering der vrouwen-emancipatie." Ten verzoeke van de hoofdcommissie tot oprichting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz., is in de Staats-courant van Zondag 23 en Maandag 24 dezer opgenomen een uittreksel uit het verslag van hare vergadering van 16 November jl., benevens de oorkonde waarbij het gedenkteeken in eigendom aan de gemeente 's-Gravenhage is overgedragen. Benoemingen en besluiten. militieraden. Herbenoemd tot voorzitter van den mi litieraad in Zeeland H. J. van Deinse, tot plaatsvervan gend voorzitter mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, tot lid ra1-. M. Verbrugge, tot plaatsvervangend lid II. Rekker. Belastingen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Hoorn J. R,ol dan us, thans ontvanger der registratie en domeinen te Middelharnis; te Doesburg G. IJ. Blaauw, thans ontvanger der registratie en domei nen te Schagen. Leger. Benoemd tot apotheker 3C klasse bij den mili tairen geneeskundigen dienst: in Oost-Indië de voor die betrekking opgeleide kweekelingen der pharmacie J. G. Milius, J. W. Slangen en J. van Selms; en in West- Indië de voor die betrekking opgeleide kweekeling der pharmacie K. us. Onderwijs. Ookf te Axel en Scherpenisse zijn afdeelingen van het Schoolverbond tot stand gekomen. In laatstgenoemde gemeente zijn tot bestuurders gekozen de heeren I. Was, voorzitter, D. Polderman, J. Craaijo en G. O. W. van Geijtenbeek, en J. M. Clement, secretaris. Kerknieuws. Bij de Nederduilsche hervormde gemeente te Zoute- lande is tot predikant beroepen de heer IJ. A.Leenmans jr. candidaat bij het provinciaal kerkbestuur in Overijsel, en niet de heer N. A. Zeemans jr., zooals in een vorig nommer abusievelijk vermeld stond. Marine en leger. De luitenant ter zee 2c klasse D. L. M. E. Keus, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam, wordt met den Iaatsten dezer op nonactiviteit gesteld en met den i™ Februari daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2c klasse A. A. Escher. Koloniën. Vervolg der beschikkingen (Javasche courant van 7 December.) civiel departement, ontslag en: op verzoek, eervol uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de ambtenaar op nonactiviteit J. II. Ch. G. Hinzeeervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de 2c deurwaarder bij het hooggerechts hof van Nederlandsch-Indië A. F. L Leidelmeijer. militair, departement, ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kolonel der artillerie jhr. F. W. R. Flugi van Aspermont. marine departement, benoemd: tot dokmeester van het ijzeren drijvend dok B. van de Linde; tot teeke naar bij het marine-etablissement te Soerabaija, de klerk bij het departement der marine J. W. Carter. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeftDonderdag de volgeude vonnissen uitgesproken. Paulina Kooman, huisvrouw van P. Lorier, oud 32 jaren, arbeidster te Vrouwepolder beklaagd dat zij in de maanden October en November des vorigen jaars, tijdens zij als werkster in dienst was bij J. J. de Roos te Middelburg, te diens nadeele en in zijne woning arglis tig twee glaasjes en een pakjecenten weggenomen en zich toegeëigend heeft is schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende ten nadeele van haren meester en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, alsmed e in de kosten. Seraphinus van Overloop, oud 27 jaren, polderwer ker alhier beklaagd dat hij den 13<n December jl., ten nadeele van den aannemer P. J. Licnders alhier, bij wien bij in dienst was, arglistig een stuk plank weggenomen en zich toegeëigend heeft is bij verstek mede aan diefstal in dienstbaarheid schuldig verklaard en. onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot zes dagen gevangenisstraf en in de kosten veroordeeld. Jacob Minderhout, oud 29 jaren, landbouwer te Westkapellc beklaagd dat hij den 29™ October jl., ten nadeele van den polder Walcheren 21 Walchersche staken arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft is schuldig verklaard aan eenvondigen diefstal en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot acht dagen gevangenisstraf en iu de kosten veroordeeld. Tjische Koster, vrouw van II. Veltkarap, polderwer ker alhier beklaagd dat zij in het openbaar aan Jet- zina Iluizinga, vrouw van V. van 0o9t, beleedigend heeft toegevoegd, op den 7«i December jl.: „jou slechte smeer-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1