MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- '18. Vrijdag 1870. 21 Januari. Middelburg 20 Januari. In eene gisteren gehouden zitting van den Vlissing- schen gemeenteraad waarvan wij het verslag morgen geven zijn onder anderen de volgende besluiten ge nomen. liet in de vorige zitting ingekomen verzoek van L. en J. Stroo, ora gebruik te mogen maken van een afgesloten pad, is toegestaan. Een voorstel des voorzitters tot het brengen van eenige wijzigingen in de verordening van algemeene plaatselijke politie is aangenomen. Naar aanleiding van een nader ingekomen brief van kerkvoogden der Nederduitsche hervormde gemeonte, is besloten aan dit college te kennen fe geven, dat na onderzoek is gebleken dat dc gemeenteraad geen recht heeft op de regeeringsbank in de Groote kerk, en bet kerkelijk bestuur derhalve over die zitplaatsen kan be schikken zooals het meent noodig te wezen. De verordeningen op de begraafplaats en het begra ven van lijken, waartegen bedenkingen waren gemaakt, zijn gewijzigd. Dit is mede het geval voor wat de ge- meentebegrooting voor 1870 betreft, waarbij echter niet is toegegeven aan het bezwaar van gedeputeerde staten tegen de subsidie voor het arm-gast- en weeshuis, daar met 8 tegen 4 stemmen besloten is den daaronder voorkomenden post voor koffie en thee ten behoeve van de verpleegden te behouden. Tot lid der commissie voor het middelbaar onderwijs is benoemd de heer A. N. van Goethem. De heer C. Maas is erkend en toegelaten als consulair agent van Rusland te Scheveningen, en zulks op den voet van Nederlandsch onderdaan. Staals-cour Benoemingen eu besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan P. F. Peters, landschapschilder te Stuttgart, tot het aannemen en dra gen der versierselen van ridder le klasse der orde van verdiensten van St.-Michael, hem door Z. M. den koning van Beieren geschonken. geneeskunde. Benoemd: tot lid en voorzitter der commissie in 1870, belast met het afnemen der natuur kundige examens, volgens art. 4 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n». 59), dr. F. C. Donders, hoogleeraar te Utrecht; tot lid en ondervoorzitter dier commissie d^. p. L. Rijke, staatsraad en hoogleeraar te Leiden: tot lid en secretaris dp. W. Berlin, hoogleeraar te Amster dam tot ledend>'. J. H. van den Broek, officier van gezondheid le klasse te Breda, dr. F. A. W. Miquel, hoogleeraar te Utrecht en dr. M. Salverda, hoogleeraar te Groningentot plaatsvervangende leden dr. A. Heyn- sius, hoogleeraar te Leiden, dr. P. J. van Kerckhoff, hoogleeraar te Utrecht, dr. D. Lubach, inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Overijssel en Drenthe te Kampen, dr. C. J. Matthes, hooglecraar te Amsterdam, dr. W. F. R. Suringar, hoogleeraar te Leiden en dr. T. Zaaijer, hoogleeraar te Leiden. Tot lid en voorzitter der commissie in 1870 belast met het afnemen der geneeskundige examens, volgens art. 5 dier wet, dr. F. Z. Ermerins, hoogleeraar te Gioningen; tot lid en ondervoorzitter dr. A. E. Simon Thomas, boog leeraar te Leidentot lid en secretaris dp. A. M. Ballot te Rotterdamtot ledendp. E. A. van der Burg, leeraar aan 'siijks hoogere burgerschool te Leeuwarden, dr. M. Polano, hoogleeraar te Leiden, dp. F. Rienderhoff te Rot terdam, dp. W. Koster, hoogleeraar te Utrecht, en d>'. J. W, R. Tilanus, hoogleeraar te Amsterdam; tot plaatsver vangende leden: dr. J. A. Boogaard, hoogleeraar te Leiden, dp. D. Doijcr, hoogleeraar te Leidon, dp. L. C. van Goudoever, hoogleeraar te Utrecht, dp. T. Halbertsma, hoogleeraar te Utrecht, dp. L. Lehmann, hoogleeraar te Amsterdam, dp. G. J. Loucq, boogleeraar te Utrecht, J. van Rijn van Alkemade, 1° apotheker aan 's rijks ma gazijn van géneesmiddtlen te 's-Gravenkage en dp. W. M. H. Sanger, hoogleeraar te Groningen. Tot lid en voorzitter der commissie in 1870 belast met het afnemen der examens van hulpapotheker, volgens ait. 8 dier wet, dp. C. A. J. A. Oudemans, hoogleeraar te Amsterdam; tot lid en ondervoorzitter dp. C. Ii. D. Buys Ballot, hoogleeraar te Utrecht; tot lid en secretaris dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogleeraar te Gioningen; tot ledendp. L. A. J. Burgersdijk, directeur der hoogere burgerschool te Deventer en dp. J. E de Vrij, te 's-Gra- venhage; tot plaatsvervangende leden C. H. van Ankum, apotheker te Groningen, d>'. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam, P. M. de Ligny, apotheker te Middelburg, dp. W. M. Logeman, leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem en d>'. N. W. P. Rauwenkoff, te Rotterdam. Tot lid en voorzitter der commissie, in 1870 belast met het afnemen der examens van apotheker, volgens art. 9. dier wet, d»\ G. A. J. A, Oudemans, hoogleeraar te Amsterdam; tot lid en ondervoorzitter dp. J. E. de Vrij, te 's Gravenhagetot lid en secretaris dp. R. S. Tjaden Modderman, boogleeraar te Groningen; tot leden: R. J. Opwyrda, apotheker te Nijmegen en W. Stoeder, apothe ker te Arasterdam; tot plaatsvervangende leden: C. H. van Ankum, apotheker te Groningen, dp. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam, P. M. de Ligny, apotheker te Middelburg, dp. N. W. P. Rauwenkoff, te Rotterdam en W. Robertson Az., apotheker te Rotterdam. consulaten. Eervol ontslag verleend als Nederlandsch consul te Hongkong aan den heer C. Bosman, en als zoo danig benoemd de heer Ludwig Beyer. Kerknieuws. Te Zaannlag is bij de Nederduitsche hervormde ge meente tot predikant beroepen de heer P. Deetman, predikant te Bennekom. Marine en iêger. De scheepsklerk J. Metz wordt met den 21«j dezer geplaatst op Zp. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Gemengde berichten. Den 31'cn December jltusschen vijf en zeven uren des avonds, heeft een persoon zich toegang weten te ver schaffen in dc schuur van den landbouwer J. T. Claaeys te Oudelanden, door welke schuur hij zich begeven heeft op den zolder, waar hij uit een gesloten kleerkist f 25 heeft ontvreemd ten nadeele van den knecht van ge noemden landbouwer. Thans is een te Ilansweert woon achtige pensoon door de justitie als van dien diefstal verdacht aangehouden en naar Goes overgebracht. Berichten uit China melden dat de Britsche bark Crofton, die, in lekken toestand verkeerende, in de vorige maand op de hoogte der Ladronen-eilanden door zee- roovers aangevallen is. Deze hebben een ijselijk bloed bad aangericht en de geheele bemanning, met uitzonde ring van eenige vroeger om hulp uitgezonden matrozen, omgebracht. Eenige der roovers heeft men in handen weten te krijgen. In eene particuliere correspondentieaan deAinster- damsche courant wordt uit Liverpool het verlies van het schip Kenihvorth met 20 personen gemeld. Het vaartuig verging in de Cardigan-baai. Volgens een later bericht echter zijn 13 personen, die men verdronken waande, door de reddingboot gered. Het schip, waarvan niets terecht komt, had 3000 balen katoen van New-Orleans in en de waarde der lading werd op 70,000 a 80,000p. st. geschat. De zee was zóo woedend dat zoodra de boo ten werden uitgezet deze tegen het schip aan splinters sloegen. In onze jongste Brusselsche correspondentie deelde de schrijver eenige artikelen mede, door de commissie belast met de herziening van het wetboek van burger lijke rechtsvordering voorgesteld ten aanzien van het gebruik der Vlaamsche taal in de provinciën waar die gesproken wordt. Tegelijkertijd drukte onze correspon dent echter zijn twijfel uit of de Vlamingen met die artikelen wel voldaan zouden zijn. De bevestiging van dien twijfel geeft bet Antwerpsche blad de Koophandel hetwelk, na mededeeling van bovengenoemde artike len, aldus zijn ontevredenheid te kennen geeft: „Ziedaar het Vlaamsch nogmaals op het schap gezet, teneinde de Fransche taal, de taal der minderheid van -BTffgtff, te bevoorffeeligen. „In de Vlaamsche provinciën zal men mogen ge bruik maken van het Vlaamsch. „Maar dit recht hebben wij van heden afdit recht is ons gewaarborgd door de grondwet, welke de vrijheid der talen waarborgt. „En als er eene taal is, welke bet meest door de grond wet moet beschermd worden, dan is het wel de Vlaam sche taal, de taal van de meerderheid des volks. „'tls dus onnoodig dit artikel te schrijven in het wëtboek der burgerlijke proceduur. „ïloek er is nog meer. In de Vlaamsche provinciën zal men zich, naar willekeur, mogen bedienen van Vlaamsch of Franschdoch in de Waalsche provinciën zal men uitsluitend moeten gebruik maken van de Fransche taal, indien er slechts een persoon, toebehoo- rende aan het gerecht of de partijen, de Vlaamschel taal niet verstaat. „;tls nogmaals een schreeuwende onrechtvaardigheid, veroordeeld door de grondwet zelve, welke men in onze wetten wil neerschrijven; doch wij zijn overtuigd dat de pogingen der mannen, welke gelast zijn met de her ziening des wetboeks van burgerlijke proceduur, onder het bovenstaande opzicht, geheel en al zullen mislukken." Verkoopiugeu eu aanbestedingen. Heden werd alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteed het onderhoud gedurende 1870 tot en met 1872 van de gebouwen en aanlioorigheden ten dienste van 's rijks-belastingen te Ilansweert. provincie Zeeland. De laagste inschrijver is de heer II. J. E. Pol- - derman, te Ilansweert, voor f 3547. Heden is te 's Ilage aanbesteed het maken van ge bouwen en verdere werken op het stations-emplacement te Middelburg; de laagste inschrijver was de heer F. K. Osinga, te Leiden, voor f 259,000. Thermometer stand. 19 Jan. 's av. 11 u. 32 gr. 20 's rnorg. 7 u. 28 gr. 's midd. 1 u. 31 gr. 's av. 6 u. 32 gr. Staten-geiieraal. eerstb kamer. Avondzitting van Dinsdag IS Januari, begrooting. Afdoening der De beraadslaging over hoofdstuk IX wordt hervat. De heer Huydecoper motiveert zijne stem die hij voor de begrootiug van koloniën ditmaal zal uitbrengen. Hij behoort tot de conservatieve partij op koloniaal terrein, en betreurt het dat de heer van Twist die partij is aan gevallen; zij verlangt evenzeer vooruitgang in hetgeen nuttig en noodig is, maar behoud van datgene wat in het bestaande goedkeuring verdient. Spreker is het met den heer Rahusen eens dat, nu twee koloniale wetsvoor- drachten aanhangig zijn, het oogenblik niet geschikt is om bij eene begrooting een votum uit te brengen over de richting en de beginselen van den minister hij zal daarom ditmaal voor de begrooting stemmen. De minister van koloniën wijst in de eerste plaats op een paragraaf in het verslag der kamer waarin gezegd wordt ciat dc meeste leden eene discussie over koloniale rcgeeringsbeginselen thans ontijdig achtenhij meende dus aan het verlangen der meerderheid te voldoen door niet in beschouwingen of mededeelingen daaromtrent te treden. De qua'lificatie van zijn antwoord door den beer Ilartsen, als zoude het niet getuigen van deferentie voor de kamer, acht hij dus ongemotiveerd. Na de vroegere stemming over het budget van kolo niën heelt het den minister leed gedaan dat de heeren Hartsen, van Nispen en van der Lek reeds zoo pertinent verklaard hebben dat zij thans eene afkeurende stem zullen uitbreugeu. Hij zal niet trachten die leden te be- keeren; hetgeen bij in antwoord op hunne bedenkingen mededeelt, moet dus beschouwd worden als in het alge meen ter inlichting van de kamer gezegd. In de eerste

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1