MIDDELBURGSCHE COURANT. r 16. Woensdag 1870. 19 Januari. Middelburg 18 Januari. Iri de zitting der eerste kamer van heden is hoofdstuk VIIó (financiën) der'slaatsbegrooting met 25 stemmen tegen "1 aangenomen. Daarna hadden breedvoerige dis cussion plaats over hoofdstuk IX (koloniën), waarvoor de heeren Hartsen en van Nispen als bestrijders, en de heer Duymaer van Twist als verdediger optraden. De beraadslagingen zullen in eene heden avond te hou den zitting voortgezet worden. Te Rilland hebben bij de verkiezing van een lid van deu gemeenteraad, in de plaats van wijlen den heer J. de Jager, 20 van de 36 kiesbevoegden hunne biljetten ingeleverd. De heer J. J. van Gorsel verkreeg 19 stem men, de heer K. Zandée 1 stem. Onderwijs. In. eene vergadering van onderwijzers te Leiden is besloten tot het oprichten van e,en verbond om te stre ven naar verhooging van het minimum der traktementen van de onderwijzers aan de lagere scholen. Aan eene voorloopige commissie is het ontwerpen van een pro gramma opgedragen. Marine en leger. De minister van marine brengt ter kennis van belang hebbenden, en zulks met wijziging der advertentie, voor komende in de Nederlandschc Staats-courant van 7/8 Juni 1868, dat in het jaar 1870 een vergelijkend examen- zal worden gebonden voor drie plaatsen van adspirant- ingenieur bij de marine. Rechtzaken. Do arrondissements rechtbank te Goes heeft gisteren uitspraak gedaan in de vroeger gemelde zaak van den heer 's Jacob, directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, wegens het in Novem ber en December jl. vijf malen te laat aankomen van treinen. De rechtbank heeft den beklaagde vrijgesproken, op grond dat, daargelaten nog of het feit strafbaar is, het openbaar ministerie het bewijs niet heeft geleverd dat de beklaagde vöor dat feit aansprakelijk is. Onder de vonnissen, door de rechtbank te Gronin gen in de vorige week uitgesproken, verdienen twee de aandacht ook elders, omdat ze overtredingen betreffen, die mot de exploitatie van den staatsspoorweg in ver band staan. Bij bet eene vonnis is een spoorwachter veroordeeld tot eene geldboete van f 10, wegens liet. als wachter niet nauwkeurig schouwen van den spoorweg, voordat de eerste trein verwacht werd, en bij het andere is een brugwachter veroordeeld tot eene boete van [lö, uithoofde hij eene beweegbare brug in den spoorweg ten minste 15 miouten vóór de komst van den trein niet behoorlijk had gesloten. Gemengde berichten. Gisteren voormiddag is een begin van brand ontstaau in een huis in de Langstraat te Arnemniden, toebehoo- rende aan L. van Eenennaara en bewoond door eene behoeftige vrouw, wier man zich op zee bevindt. De bewoonster werkte in de weverij toen de brand uitbrak in de bedstede, die geheel is uitgebrand, zoodat bed en beddegoed geheel verloren zijn. Ook is een gedeelte der zoldering beschadigd, alsmede de achtterramen, waarin 46 ruiten gesprongen zijn. De klok werd ge luid en de brandspuit en eenige werklieden waren spoedig aanwezig ter stuiting va» den brand. De vermoedelijke oorzaak waardoor hij is ontstaan is dat de vrouw des morgens een lucifer had willen aansteken, die echter niet afging en toen door haar was weggeworpen, liet huis was verzekerd bij de Haarlemsche brandwaarborg- maatschappij de schade bedraagt ongeveer f 100. De inboedel was niet verzekerd. In het vorig nommer deelden wij de spoorlooze ver dwijning mede van zekeren van Nieuwenhuyse, koopman in konijnenvellen te Brugge. Omtrent deze zaak verneemt men de volgende bijzonderheden. De politie der stad Gent, van het gebeurde kennis be komen hebbende, stelde terstond alles in het werk om den vermeenden dader te ontdekken. Zij vernam weldra dat de gezel, met wien van Nieu wenhuyse zich naarLau- degliem had begeven, zekere Hendrik Duchatelet was, gewezen koffiehuisbediende, nu handel in kiekens drij vende. Duchatelet was sedert Donderdag te Gent niet meer gezien en werd Zaterdag avond, bij zijn terugkeer van Roubaix, aangehouden, op het oogcnbliic dat hij zich ge reed maakte om met eenige vrienden een avondmaal te nemen. Duchatelet heeft talrijke kneuzingen aan het aangezicht, die bij zegt ontvangen te hebben in eene wor steling, welke hij, naar zijn beweren, te Landeghem, te half elf uren 's avonds, met van Nieuwenhuyse tegen drie gewaande kwaaddoeners heeft gehad. Tot hiertoe is er niets dat stellig bewijst dat er een moord is gepleegd, daar van Nieuwenhuyse nog niet is teruggevondeu. De belangrijke uitgaven die Duchate let echter na zijne terugkomst heeft gedaan hebben aan de politie grond geschonken om hem in hechtenis te nemen In de Amsterdamsche courant leest men de vol gend-! dichterlijke ontboezeming van „geen-speculant:'' j „De mislukte leening der Koninklijke Nederlandschc stoomboot-maatschappij voor het tot stand brengen eener stoomvaart op Amerika. «Als hier soüede liêti hun landgenooten vragen Om met hen voor veel goeds een beetje geld te wagen Zoo 't wagen heeten mag waar de ondervinding leert, Bat alles goed besteed, verstandig wordt beheerd, En alle grond bestaat de zaken te zien slagen Neen, neen, dan hen' je hier verkeerd lloe minder zekerheid hoe harder men zal loopen. Zwets van een lióoge rente cn je krijgt geld hij hoepen Is 't maar een dobhelfonds, dan wil men er wél aan. Stel morgen, onbeschaamd, een monsterlesning open Voor spoonveglijnen in de maan En 't zal, geloof me, als vau een leien dakje gaan 't Staal droevig met het volk geschapen Dat eens door énergie onnoenibre schatten won Wat blijft er over, als het eens. is uitgeslapen? Verhuizen met de Noorderzon!" De proeven te Sneek in bet huis van arrest genomen met de boring van een pomp volgens het Nortons systeem, zijn ten eenenmale mislukt. Na vier weken arbeids zijn de pijpen gebroken en is daarmede f 350 verloren. Men heeft thans voor goed liet plan opgegeven, 0:11 voor rekening der gemeente, dergelijke putten te boren. De kiesvereeniging Burgerplicht te Rotterdam heeft Zaterdag-avond een vergadering gehouden, waarin over de inkomsten-belasting werd gehandeld. Het vraag stuk of deze belasting voor ons land wenschelijk is, werd uitvoerig ingeleid door m1'. E E. van Kaalte, die zich als warm voorstander deed kennen en de voordeelen der invoering uiteenzette, waarbij hij echter meende dat zekere accijnsen er naast moesten behouden blijven. Hij achtte het wenschelijk en noodig, dat de volksgeest werd opgewekt om de overtuiging van de voordeden der inkomsten-belasting ingang te doen vinden en liet schrikbeeld, dat velen daarvan maken, te neutraliseeren. Na langdurige discussie, waarbij o. a. werd gewezen op de ongelukkige meeuing, hier te lande maar al te zeer gangbaar, dat smokkelen geen stelen is, werd met 33 tegen 13 stemmen de volgende resolutie aangenomen: „De vergadering is overtuigd, dat aan de inkomsten belasting een plaats in ous belastingstelsel moet worden ingeruimd." Onlangs arriveerde per stoomboot te Harlingen een bejaard heer, die zijn vracht en vertering niet had be taald en zich zoo vreemd aanstelde, dat hij de weinig benijdbare attentie van de straatjeugd opwekte en ein delijk zich bij den burgemeester vervoegde ora f25 tel leen. De man verhaalde aan het hoofd van het gemeen tebestuur, dat hij gepensioneerd majoor was, en noemde een dorp bij Utrecht als zijn woonplaats op. Intusschen had de burgemeester bemerkt, dat de man niet wel bij het hoofd was, en, na heen en weder telegrapheeren, bleek het dat de opgaven van den patiënt nopens zijn persoon juist waren. Hij werd nu behoorlijk ingekwartierd en den volgenden morgen, onder voorwendsel van met den heer van Heemstra en een paar vrienden een uitstapje naar Utrecht tc doen, in den trein gebrachtde burge meester ging mee naar Leeuwarden en vervolgens na men de beide vrienden (twee politiebeambten in poli tiek) het geleide geheel op zich. Eerst te Utrecht, waar een professor, specialiteit in waanzin en aanverwante vakken, de reizigers stond op te wachten, begreep de patiënt dat hij beetgenomen was. De familie van den verdwaalden reiziger was zeer erkentelijk voor de be langstellende tusschcnkomst van allen, die zich verdien stelijk gemaakt hadden jegens den ouden heer, en toonde dit o. a. door een goede belooning aan de geleiders en een brief van dankbetuiging aan den burgemeester. (/let adert/) De Courrier de Ia Meuse meldt het volgende„In Liraburg, tusschen het gehucht Haesdal en het Ravens- bosch, heeft men eenigen tijd geleden onder den grond, - in eigendom toebehoorende aan de familie van Oppen, overblijfselen van Romeinsche constructie ontdekt. De president van de Limburgsche verecniging voor geschie denis en archacologie, de vicaris Habets, heeft zich daarop beijverd de» grond door arbeiders te late» opgra ven. Deze opgravingen die sinds eenige dagen zij» aan gevangen, hebben alle verwachtingen overtroffen-, een voorgevel, meer dan 25 ellen lang, van eene groote ro- meuische villa, benevens een kelder en een oven zijn reeds ontgraven. Daarbij heeft men verschillende voor werpen, tot de huishouding betrekkelijk, gevonden. Op de naburige hoogte van het Ravensbosch moet, volgens de meeste archaeologen, de legerplaats Coriovallum ge weest zijn." IJaarlcour.) De graaf von Frankenberg, lid van het Pruisische linis der afgevaardigden, heeft een voorstel ingediend, 't welk door leden uit alle fractiën ondersteund is. De voorstellers verlangen een telegraphischen toestel in te voeren, die in den tijd van eene halve minuut den uit slag eener stemming zal doen kennen. Op twee borden in de zaal van liét huis zal het aantal voor- en tegenstem mende leden door den toestel worden aangeteekend, terwijl een derde bord de som van die twee getallen als middel van controle zal aanwjzen. Daarenboven zal de bedoelde toestel op een strook papier, waarop de namen van al de afgevaardigden gedrukt staan, achter den naam van eiken afgevaardigde aanteekenen of deze voor dan wel tegen gestemd heeft. Ieder afgevaardigde kan door middel-van een sleutel, die alleen voor zijne plaats is ingericht, het tecken ja of neen geven zoodra de voor zitter een voorstel in omvraag heeft gebracht. Achttien personen in Noord -SI eeswijk, van wie het denkbeeld was uitgegaan om eene deputatie naar Berlijn te zenden, teneinde bij den koning aan te dringen op de uitvoering van het 5C artikel van het Trager vredestrak taat, zijn allen tot geldboeten en in de kosten veroor deeld, op grond dat zij tot de behandeling van die zaak en de benoeming eener deputatie eene bijeenkomst heb ben gehouden zonder voorafgaande kennisgeving aan de politie. Het ministerie van justitie in Frankrijk heeft de volgende statistieke opgaven gedaan omtrent de veroor deelingen tot de doodstraf en de uitvoering dier straf. Van 1803 tot 1825 werden 6051 veroordeelingen tot de doodstraf uitgesproken, waarvan alleen in 1803 tot 1807 2094. Van 1816—1820 (tijdstip der royalistische r actie) 1986. Van die beide tijdvakken is het onbekend hoevele veroordeelingen daarin uitgevoerd zijn. Van 1826 tot 1830 werden van de 554 veroordeel ingen 360 of 65 pet. uitgevoerd. Van 1831 tot 1835 327 veroordeelingen en 154 executies, 47 r'a pct.|Van 1836 tot 1840197 veroordee lingen en 147 executies, 74ij pet. Van 1S41 tot 184-5 240 veroordeelingen en 178 executies, 74'r pet. Van 1846 tot 1850 245 veroordeelingen en 85 executies, 38Tfr pet.. Van 1851 tot 1856 282 veroordeelingen en 138 executies, 48 j"ö pet. Van 1.857 tot 1860 217 veroordeelingen en 120 executies, 55^- pet. Van 1861 tot 1865 108 veroordeelm- gen en 63 executies, 58 j pet. Van 1866 tot 1 Januari 1869 50 veroordeelingeu en 31 executies, 62 pet.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1