MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r is. Dinsdag '1870. 18 Januari. Middelburg 17 Januari. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden cle hoofdstukken VI en Vila (marine en nationale schuld) met algemeene stemmen en hoofdstuk VIII (oorlog) met I stem tegen aangenomen. Bij de behandeling van laat,3- gemeld hoofdstuk verklaarde de minister o. a. dat de uitvoering der wet op de defensie een tijdsvak van zes jaren zou eischen. In deze zitting is voorts een aanvang gemaakt met de beraadslaging over hoofdstuk VIIA der staatsbegrooting (financiën). De minister van binnenlandsclie zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Amsterdam, noodzakelijk geworden tengevolge van het door den heer mr. M. H. Godefroi genomen ontslag als lid dier kamer, zal geschieden op Dinsdag den 8c» Februari a. en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dinsdag den 22c» Februari daaraanvolgende. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag a., des namiddags te half twee uren, in eene te houden openbare zitting de volgende onderwerpen behandelen: missives gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbeslui ten; missive commissarissen wisselbank, af- en overschrij ving begrooting 1869; concept overeenkomst met den staat der Nederlanden, overdracht havenkanaal; idem uitbreiding van den kruidtuin; voorstel burgemeester en wethouders, gratificatie kommiesen plaatselijke be lastingen en keurmeesters van de visch. Benoemingen en besluiten. ridderorden'Alsnog benoemd tot ridder 4C klasse van de Militaire Willemsorde de gewezen officier van administratie 3C klasse bij de zeemacht G. C. Daum, ter zake van zijn moedig gedrag op den 28™ Juni 1846, toen hij tijdens de expeditie tegen Bali als scheepsklerk diende aan boord van Zr. Ms. schooner Kameleon. Kerknieuws. De heer C. de Wilde, predikant bij de Nederdüitsche hervormde gemeente te Poortvliet, is beroepen te Har derwijk. Marine en leger. Naar men ons mededeelt, zullen met 1". Mei e. k. de havenmeester der marine, de inspecteur van het loods wezen en de directeur en komandant der marine, te Willemsoord, op pensioen worden gesteld. Met het oog op bezuiniging, zouden beide eerstgenoemde betrek kingen niet meer door hoofdofficieren der marine worden bekleed. {Ebl.) Kolonirn. De heden hier per mail aangebrachte berichten uit Oost-Indië loopen tot 9 December jl. Zij bevatten weinig belangrijk nieuws. Volgens het Bataviaasch Handelsblad is den 22c» No vember een begin gemaakt met het onderzoek door de rechtbank van omgang in de zaak van de Bekassischei ongeregeldheden. Van de 58 overgewezen beklaagden zijn 7 overleden. E.en der overledenen was de hoofdbe- klaagde. Ruim 60 getuigen waren opgeroepen. Men schrijft van Poutianak dd. 10 November „De Westkust van Borneo mag zich thans verheugen in de rustigste rust vpelke er ooit geheerscht heeft. Net is de volslagen kalmte na de woelingen eener langdurige worsteling. De 3C compagnie van het garnizoen-bataljon, die gedurende de onlusten het Sintaugsche bezet hield, is thans naar Singkawan teruggekeerd, zoodat thans te Sintang de le en te Nangah Ainoh de 6C compagnie nog slechts aanwezig zijn. „Er is een oorlog onder eenige radja's in de onaf hankelijke of liever nog niet onder geregeld bestuur gebrachte Battaklanden uitgebroken. Nauwkeurige be richten omtrent de aanleiding van den ontstauen twist schijnt het bestuur nog niet te hebben ontvangenslechts door een boodschapper heeft het vernomen dat Kalij^ Bonar eene zware beleediging zou hebben ondergaan van den Radja van Pagaradja en dat, toen deze genoeg doening weigerde, Kalie Bonar de vijandelijkheden is begonnen door de kampong Pagaradja te verbranden Uit Padang wordt van 24 November gemeld, dat de zware en aanhoudende regens den vorigen nacht weer een bandjir, doch ditmaal van modder, hadden doen ontstaan, waarvan de gevolgen vooralsnog niet te bere kenen waren. Men had reeds vernomen dat in de om streken van Padang niet minder dan 20 menschen in het holst van den nacht door den modderstroom overv.aIJcjv""Victor Emmanuel deed, het volgende in I'Echo du uit hunne huizen zijn weggespoeld en in den modderJaet leven verloren hebben. Te Bandjermasin leed de bevolking voortdurend veel aan koortsen en kwamen er ook nog aanhoudend gevallen van pokken voor. Tengevolge van aanhoudende stortregens is de Serajoe in den nacht van den 26c» November buiten hare oevers gelreden, waardoor de hoofdplaats BaDjoe- maas overstroomd werd. Het water daalde echter spoe dig, zoodat de ramp van minder bcteekenis was dan zij zich aanvankelijk liet aanzien. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Friesland heeft Folkert Westra, koopman te Drachten, schuldig verklaard aan het opzettelijk in brand steken van-een gebouw, waar door te voorzien was dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebracht, en hem te dier zake tot cle doodstraf veroordeeld, Dchooge raad (burgerlijke kamer) heeft jl. Vrijdag uitspraak gedaau in de zaak van den burgemeester van 's-Gravenhage, namens die gemeente optredende, eischer, tegen den heer H. A. Insiuger, verweerder. Bij deze uit spraak is beslist dat een lid van de tweede kamer dei- sta ten-generaal, die gedurende het geheele jaar zijn ver blijf met zijn gezin houdt te 's-Gravenhage, aldaar niet behoeft bij te dragen inden hoofdei ij ken omslag, wanneer hij zijn wettig domicilie iri eene vroegere woonplaats niet heeft opgezegd, en aldaar in den omslag is blijven betalen. De eiscb in cassatie is mitsdien verworpen. Gemengde Berichten. Men verneemt, dat bij de regeering een aanvraag is ingekomen voor de concessie van een spoorweglijn van den Hoek van Holland naar Rotterdam, met inbe grip van bet maken van een berghaven aan den Hoek van Holland. Die aanvrage, is geschied door de heeren L. Pincoffs en mr. D. van Weel, te Rotterdam, Th. J. Stieltjes, te Delft, S. Raphael en cie., te Amsterdam, en R. Raphael Sons, te Londen. Te Arnhem is het lijkje van het pasgeboren kind eener gehuwde vrouw gevonden op een aan hare moeder toebehoorend stuk land; het was gewikkeld in een blauw voorschoot eu bad een bandje om den hals. De moeder dier vrouw is in hechtenis genomen, de vrouw zelve vooralsnog onder bewaking gesteld. De brigadier-majoor der rijksveldwachtW. van Kien geren en de. brigadier-titulair N. Lamens, gestationeerd te Zutfen, hebben den 9cn dezer een arme krankzinnige in de gemeente Voorst uit den staat der diepste ellende verlost. Reeds lang koesterde men eenig wantrouwen tegen een boer, die met twee dochters en een zoon een buis bewoonde. Een van die twee dochters kreeg men echter nooit te zien, terwijl steeds, wanneer naar haar gevraag werd, het antwoord luidde: „die is op 'toogenblik niet te huis." Zondag der vorige week nu traden genoemde ambtenaren de woning binnen en knoopten eerst een onverschillig gesprek met de bewo ners aan; de eene dochter was als altijd afwezig. Onder 't spreken echter hooren zij een verdacht geluid, alsof iemand met een keten rammelde. De bezoekers gaan in hun qualiteit op dit geluid af een onderzoek instellen en de Krakauer gebeurtenis staat in huiveringwek kende werkelijkheid voor hen. In een bedstede of hok ligt op een hoop stroo, waaruit het water sijpelt, een vermagerde vrouw van ongeveer 32-jarigen leeftijd, met een ijzeren ketting met groot slot om het naakte lichaam en verder met een dik touw aan den muur ge kluisterd; een pot met water en roggebrood staat bij haar. Op last der beambten werd de ongelukkige dade lijk ontketend, behoorlijk gekleed en uit de bedstede naar een ander verblijf gebracht, vanwaar zij waarschijn lijk naar het krankzinnigengesticht te Zutfen zal wor den vervoerd. Een gerechtelijk onderzoek heeft reeds plaats gehad. Prins Pierre Bonaparte schreef in 1866 eenigen tijd vóór Sadowa, toen prins Napoleon een reis naar Luxembourg: En partant de Paris, Napole'on-Jerome Emporte le secret de quelqtie fait saillant Qui ue sera eonnn que lorsqu' un roi vaillant A sou gendre aura ditNapoléon, j'ai Rome. Uit Brugge meldt men dat de spoorlooze verdwij ning van zekeren van Nieuwenhuyse, koopman in konij nenvellen, aldaar zeer veel sensatie maakt. Een onbekend persoon wist den ongelukkige, die in het bezit van een vrij aanzienlijke geldsom was, naar Landeghera mede te tronen. Daarna heeft men niets meer van hem verno men, doch zijn hoed, stok en zak gevonden bij het kanaal van Gent naar Brugge, waarin men onderstelt dat hij geworpen is. - Onlangs lezen we in den Daily News overleed een man, op wien cle Donau-vorstendommen roem mogen dragen. Asaky was zijn naam. Niet ten onrechte heeft men hem den vader der Rumeensche letterkunde en een der eerste hervormers van zijn land geheeten. Gedurende een en twintig jaren wijdde Asaky al zijne zorgen aan de bevordering van bet volksonderwijs; op eigen kosten richtte hij eene drukkeiij op. en deed in 1829 het eerste Rumeensche dagblad het licht zien, waarvan hij vijf en dertig jaren lang uitgever was. Hij zuiverde de taal, door vreemde woorden te verwijderen en het Latijnsche ele ment er weder voor in de plaats te stellen. Hij was de eerste moderne Rumeensche dichter en geschiedschrijver. Van 18J3 tot 1850 droeg hij krachtig bij tothetin 't leven roepen van liefdadige inrichtingen, die sedert rijke vruchten hebben afgeworpen. Hij stichtte scholen voor muziek eu kunst, deed openbare parken aan leggen en schouwburgen bouwen, om bij zijn volk den smaak voor nuttige en geoorloofde uitspanning op te wek ken. In 1832 maakte hij deel uit van het gezant schap dat naar St.- Petersburg gezonden werd met het ontwerp eener constitutie voor Moldavië en Wal- lachyc. Ook was het Asaky die het denkbeeld aan de hand deed van de vereeniging der vorstendommen een denkbeeld, dat eerst acht en twintig jaren later verwezenlijkt werd. Eindelijk nam hij, in 1856, nogmaals het beheer van het departement van onderwijs op zich en drukte de kroon op zijn werk door het stichten van boekerijen, openbare leeszalen, schilderscholen, en bo venal door het scheppen van gemeentescholen in alle Rumeensche dorpen. De man. zegt de Daily News die zijn leven zóo nuttig besteedde, verdient, ook buiten de grenzen van zijn vaderland, ook daar waar zijn taal niet gesprokén wordt en zijn volk sleehts bij naam be kend is, een eereplaats onder de weldoeners der mensch- heid. Den 3ltn December jl. waren in Engeland 1223 mijlen spoorwegen in exploitatie, waarvan het aanleg- kapitaal 491 millioen p. st. heeft bedragen. De bruto- ontvangsten bedroegen 40 millioen p. st.., zijnde ongeveer 2900 p. st. per mijl; de exploitatie-kosten beliepen onge veer (lc helft, zoodat racer dan 20 millioen p. st. voor dividend beschikbaar blijven, dat gemiddeld 4.1 pet. van het kapitaal uitmaakt. Sedert 1847 hebben de spoorwe gen zulk eene gunstige uitkomst niet opgeleverd. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 16cn dezer: P. Blom, jm. 27 j. met E. A. Scheffers, jd. 24 j. J. Scliroevers, jm. 32 j. met C. J. Weraelink En tink, wed®. 33 j. J. de Nooijer, weduwn. 64 j. met W. Geloof, wede, 57 j.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1