Üluitmlanïi. F.eusel, Hoogeloon, Vessem, Eersel en Duizel; en aange- wezen een grenskantoor der in- en uitgaande rechten te Reusel, overeenkomstig art. 8 van Zr. Ms. besluit van 20 Mei 1869, n°. 29; gevoegd de gemeente Oost-, West en Middelbeers by het kantoor der directe belastingen en accijnsen te Oirschot c. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, G. D. P. S. ÏÏubar: en de gemeente Hooge en Lage Mierde bii het kantoor dei- directe belastingen en accijnsen te Hilvarenbeek. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen: te Hilvarenbeek c. a., P. A. Broers, thans ont vanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Reusel r.. a.\ te Bladel c. a., J. Meyer, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hoogeloon c. a. Kerknieuws. De heer G. J. Vos, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente Zevenhuizen, heeft voor het beroep naar die gemeente te Koudekerke bedankt. Door den heer C. de Wilde, predikant te Poortvliet, is voor het beroep naar de Nederduitsche hervormde gemeente te Losdorp bedankt. Marine en leger. De minister van oorlog heeft vastgesteld het vol gend bedrag der sommen, welke gedurende het jaar 1870, bij de landmacht, voor het werffonds zullen wor den te goed gedaan, mitsgaders van het maximum der sommen, welke voor hand- en aanbrenggeld mogen wor den betaald. 1. Op de afrekeningen van dc korpsen en van de koninklijke militaire academie, met1 s rijks schatkist) wordt te goed gedaan: voor iederen nieuw aangenomen militair beneden den graad van korporaal, die den ouderdom van 18 jaren heeft bereikt, (trompetters, tam boers en hoornblazers daaronder begrepen), mitsgaders voor iederen tamboer en hoornblazer beneden dien leef tijd en iederen milicien, die zich verbindt om als vrij williger bij het leger te dienen, 45; voor iederen mili tair beneden den graad van korporaal, telkens wanneer hij zich voor zijn 40 levensjaar op nieuw voor de tweede, derde of volgende maal voor den dienst verbindt (welke kosten in rekening worden gebracht op het tijdstip waarop de nienwe verbintenis ingaat, mits de belang hebbende niet in eene positie is gekomen, waaraan geene werfkosten zijn verbonden). §2. Het maximum van het handgeld bedraagtvoor een nieuw aangenomen militair en voor een milicien die zich verbindt om als vrijwilliger bij het leger te dienen 30; voor een nieuw aangenomen tamboer en hoorn blazer beneden den ouderdom van 18 jaren 15voor een zich op nieuw verbonden hebbend militair 40. Een en ander, behoudens het bepaalde bij artikel 14 van de instructie op de werving, vastgesteld bij koninklijk besluit van den 17™ Januari 1862, n°. 101. 3. Het maximum van het aanbrenggeld bedraagt: voor een nieuw aangenomen man en voor een milicien, die zich verbindt om als vrijwilliger bij het leger te die nen 8; voor een tamboer en hoornblazer beneden den leeftijd van 18 jaren ƒ4. Voor recrnten, die op autori satie van het departement van oorlog worden aangeno men, en voor die, herkomstig uit de verpleegden van de gestichten te Ommerschans en Veenhuizen, wordt geen aanbrenggeld betaald. 4. De biervoren vermelde sommen worden toege staan voor dienstverbintenissen van zes en meer jaren. Voor verbintenissen van korteren duur wordt voor ieder jaar een zesde deel van het toegestaan bedrag gerekend. Gemengde berichten. H. K. H. prinses Frederik der Nederlanden heeft aan het dames-comité te Vlissingen, hetwelk zich voorstelt eene loterij te houden ten voordeele der weduwen en weezeh van de verongelukte Terschellinger visschers, een prachtig canapékussen geschonken. Een ontploffing van rioolgas had jl. Vrijdag te Amsterdam plaats in de openbare school in de Zandstraat, waardoor het stadsriool tot aan de Raamgracht opsloeg, en in genoemde school deuren werden verbrijzeld en andere schade werd aangericht, zonder persoonlijke on gelukken teweeg te brengen. De oorzaak schijnt te zijn, dat bij het openbreken van een put het rioolgas met de vlam eener kaars in aanraking is gekomen. Het Vaderl Algemeen zijn te Arnhem de klachten over de onveiligheid van personen en goederen. LI. Woensdag avond, tijdens de voorstelling in den schouwburg, werd uit het gesloten rijtuig van den burgemeester, hoofd der plaatselijke politie, de overjas van den koetsier ge stolen, zonder dat de dader tot heden ontdekt is. Bij den Amerikaanschen gezant te Londen, den heer Motley, werd dezer dagen ingebroken. De dieven J ontvreemdden eenige jiyweelen ter waarde van 1000 p. st. I Het Noorden doet de volgende opgave van prijzen waarvoor 71e kubieke meter lichtgas wordt geleverd: j f 0.10. Utrecht. 0.10J. Zwolle. 0.11. Amsterdam. Groningen en Haarlem. 0.12. Deventer, Maastricht, Schiedam, Sneek en Vlissingen. 0.121. Bergen op Zoom en Rotterdam. 0.13. Arnhem. 0.14 i. Roermond. 0.15.' Amersfoort, Assen, Dokkum, Gouda, Harlin- gen, Hilversum, Middelburg, Nieuwediep, Roozendaal, Vechel, Vlaardingen, Winscho ten en Zierikzeé. 0.16. Apeldoorn,Bolsward,Kuilenburg, Delfshaven. Edam, Eindhoven, Enkhuizen, Goes, Grave, 's-HertogenboschHoornJoure Meppel, Schoonhoven, Waalwijk, Worraerveer en Zutfen. 0.161. Alkmaar. 0.17. Almelo, Franeker, Heerenveen, Hengelo, Oos terhout, Oss, Pui-merend, Steenwijk, Venlo en Zaandam. 0.18. Bommel, Dordrecht, Gorinchem, 's-Graven- hage, Maassluis, Sliedrecht, Tiel en Wage- ningen. 0.19. Enschedé en Weesp. 0.20. Rijp. 0.21. Kampen. Donderdag nacht omstreeks half drie uren, is te Amsterdam,, door oen nog onbekende oorzaak, het koop vaardijschip Maria Regina, liggende in de nieuwe vaart bij de brug aan den Kadijk, omgeslagen, terwijl zich de gezagvoerder en de stuurman met hunne vrouwen en ze ven kinderen aan boord bevonden. Op hun hulpgeroep spoedden zich de nachtwachts van Oostenburg en Wit- tenburg met eene boot ter hulp, en hadden het geluk allen in tijds te redden, waarna de drenkelingen met bereidwilligheid in de woning van den in de nabijheid wonenden heer F. G Zwart voorloopig werden opgenomen. Het bestuur van het „^ederlandsch tooneel7erhond" heeft zijn programma bekend gemaakt. Het. verbond wil: 1°. Door de uitgave van vlugschriften de belangstelling in het tooneel opwekken of levendig honden. 2°. de op voering van stukken van letterkundige waarde en dege- lijken inhoud, benevens goede vertalingen der beste buitenlandsche tooneelwerken uitlokken. 3° De tot nog- toe te zeer verwaarloosde tooneelcritiek bevorderen, ook door de uitgave van een tijdschrift. 4° Een jaarlijksch verslag uitgeven van den toestand der voornaamste too- neelgezelschappen; en eindelijk 5° een tooneel stichten. De contributie van een lid is 5 franken. Het bestuur van het verbond bestaat thans uit de heeren Jan van Beers, voorzitter, cn Pieter Benoit, te Antwerpen, Max Rooses en Karei Miry, te Gent, prof. van Driessche te Brussel. [Amslerd. courant tDe Moniteur Universel geeft de volgende inlichtin gen omtrent den persoon die zich bij de politie als een medeplichtige van Troppmann had aangemeld. „Diege waande medeplichtige, Si raéon-Francois Libande ge naamd, een geëmploieerde, werd, na den 5™ dezer bij zijn eerste verhoor de aanwezigen in ontroering ge bracht te hebben door de droevige kreten die hij slaakte onderwijl hij zich van denkbeeldige ondeugden beschul digde, naar het bureau van het Palais de justice gebracht waar hij met onverstoorbare koelbloedigheid verklaarde Troppmann in de vervulling van zijn afschuwelijke mis daad behulpzaam geweest te zijn. Slechts te Mazas, naar welke gevangenis hij onmiddellijk overgebracht werd, bemerkte men dat Libande krankzinnig was, en heeft men hem na gedaan onderzoek in een gesticht gebracht." Belangrijk is het dat deze reeds de elfde persoon is wiens geestvermogens door de misdaad van Pantin ge krenkt zijn geworden, iets wat deze misdaad wel tot een der beruchtste maakt die ooit hebben plaats gehad. In het Russische blad de Tamtofif leest men onder de hofberichten het volgende: „Gisteren behaagde het Z. K. M. des morgens om 7 uren te ontwaken, en na een matig ontbijt besloot hij goedgunstig om op de beren jacht te gaan. In het bosch gekomen kwam er spoedig een beer onder het bereik van den vader aller Russen en verstijfd van schik op het gezicht van den beheer- scher van zooveel millicenen wezens, die hem aanbidden, stond het dier stil; de woestheid,.die dergelijke heesten kenmerkt, maakte plaats voor een uitdrukking van in wendige voldoening, alsof hij met verlangen het oogen- blik te gemoet zag dat de keizer hem het genoegen zou aandoen hem eigenhandig te dooden. Van de jacht terug- keerende vatte Z. M. koude, maar na de gewone genees middelen gebruikt te hebben, behaagde het hem goed gunstig den volgenden morgen weder geheel hersteld te ontwaken." Da verschrikkelijke beschuldiging van moorden ten laste van Dessous-lez Motysticr, koopman in schapen te Homu in Henegouwen, is nog verergerd. Volgens zekere inlichtingen door verscheidene getui gen, in het geschreven onderzoek geleverd, had het par ket verdenkingen nopens de wijze, waarop een jaar geleden zekere Havrez, schoonvader van Dessous-lez Moustier, is gestorven. Inderdaad, evenals de vrouw van Dessous-lez Moustier, kende Havrez, die in de woning verbleef waar de drie schapeukooplieden vermoord zijn, eenige der bijzonder heden, die zeer comproraitteerend waren voor den moor denaar van Hornu,en van toen af was zijne verdwijning noodig geoordeeld. Daarenboven moest Dessous-lez Moustier, bij het over lijden van zijn schoonvader,eene belangrijke som erven. Steunende op nog eenige andere aanduidingen, had het parket eenig vermoeden, dat Dessous-lez Moustier Havrez wel zou hebben kunnen vergeven, zooals het bijna zeker is dat liij zijne vrouw heeft vergiftigd. Bijgevolg is de ontgraving van het lijk van Havrez bevolen en is men do vorige week tot dat werk over gegaan. De ingewanden zijn naar Brussel gezonden om te wor den ontleed." De Courrier d'Etat meldt op eene stellige wijze dat de voorzitter der Amerikaansche republiek, de heer Grant, dit jaar eene reis in Europa gaat doen. Hij zou de vorsten van Frankrijk, Engeland, Pruisen, Rusland en Italië bezoeken. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 9"i dezer: C. M. de Rijke, weduwn. 44 j. met A. Keste- loo, wed®. 38 j. D. Thomassen, jm. 25 j. met J. M. J. Vrije jd. 27 j. C.L. Serie, jm. 32 j. met G. J. Bethlehem, jd. 19 j. H. L. Warnau, jm. 25 j. met A. M. C. van Schoor, jd. 23 j. (Van 1 tot 8 Januari.) Vlissingen. GehuwdC. L. Timmerman, jm. 23 j. met H. M. J. Bly, jd. 20 j. H Marchand, weduwn. van J. P Pauwels, 63 j. met J. van der Leede, wede van J. P. Wijs 55 j. BevallenR. van den Poel, geb. van Bragt, d. S. J. Hector, geb. van de Sande, z. W. E. Carre, geb. Le Breen, d. K. de Sraidt, geb. Eykelenberg, d. E. Bijleveld geb. Baart, d. M. Nysen, geb. van den Dorpel, d. OverledenL. Smits, d. 3 j. G. Daalhuyzen, weduwn. van L. Verkam, 60 j. Goes. Gehnw..'.- J. F. W. van den Dungen, jm- 25 j. met J. M. van dc-r Does, wede H. Fait, 36 j. BevallenM. Dirkse, geb. Sauderse, z. S. C. Boer, geb Westerweel, z. S. Blanker, geb. Botbijl, 2 z. (tweel.) Ch. Veijs, geb. Verweij, z. M. G. Boer, geb. van Schaik, d- M. de Dreu, geb. van de Scbraaf, d. Overleden K. Mulder, man van R. M. Rataille, 57 j. K. L. Delnaaij, d. 4 j. C. Daleboudt, z. 2 j. J. van der Staijs, wedc. J. van Put, 69 j. J. Adriaanse, man van M. Meerman, 46 j. R. Mijnsbergen, z. 2 j. C. van Loo, d. 16 ra. A. P. Daleboudt, d. 3 j. Zierikzee. Gehuwd: J. Louwerse, jm. 26 j. met A. Uil, jd. 23 j. J. Sies, jm. 19 j. met C. de Graaf, jd. 30 j. BevallenJ. de Bie, geb. Schoenmaker, z M. J. Veer- gever, geb. van Sas, d. P. C. Luijcx, geb. Mosselman, z. Overleden: C. M. Roels, wedc van J. Nelemans, 85 j. A. Noïet, vrouw van A. Perrenoud, 58 j. A. Schoof, wed« van M. Roskam, 70 j. M. A. Bakker, z. bijna 5 j. J. M. Swarts, d. 2 ra. J. M. Staalman, wed* van J. Schenke, circa 70 j. S. A. van Woerkens, d. 5 m. Therm o ra et er st and 8 Jan. 's av. 11 u. 46 gr. 9 'smorg. 7u.44gr.'smidd. lu.46gr.'sav.llu.43gr. 10 'a morg. 7 u. 42 gr. 'smidd. lu.44gr.'sav.6 u.39 gr. Algemeen overzicht. De „bekroning van het Napoleontisch staatsgebouw" heeft thans werkelijk plaats gehad, want reeds is op dat gebouw de girouette gezet. Zoo wordt vrij scherp gezegd door lien, die met de politieke persoonlijkheid van den heer Emile Ollivier weinig ingenomen zijn. Men moge zich verheugen over den veranderden toestand in het staatsbestuur, in den minister Ollivier, aan wiens naam het ministerie den zijnen ontleent, zien velen een poli- tieken weerhaan.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2