in gebruik geeft, want dan zouden er twee afzonderlijke perceelsgedeelten naar art. 24, 2, lett. b, zijn ontstaan. I In het laatste geval zou alleen de nieuwe bewoner tot aangifte gehouden'zijn, maar voor het geheele perceel. j „De vorenstaande beschouwingen zouden ook gelden, indien hier, in plaats van den eersten huurder, van den eigenaar sprake was, met dien verstande evenwel, dat de laatste zinsnede slechts dan van toepassing kan zijn, wan neer de eigenaar bij zijne verhuizing den eigendom van het perceel aan een ander heeft overgedragen." Benoemingen en besJuiten. schutterijen. Benoemd bij de rustende schutterij in de provincie Zeeland, hij het 2« bataljon, tot auditeur bij den schuttersraad mr. C. J. Fokker, vroeger auditeur bij den schuttersraad van het opgeheven half-bataljon 110.85 en bij het 5C bataljon, tot auditeur bij den schuttersraad J. Rottier, dezelfde betrekking bekleed hebbende hij den schuttersraad van het opgeheven bataljon n°. 5. Onderwijs. Volgens de sehoolberichten in de nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van December 1869 be draagt het getal vacante scholen: openbare voor gewoon lager 30, gewoon en meer uitgebreid 1, en voor meer uit gebreid onderwijs 2; bijzondere voor gewoon lager 1 en voor meer uitgebreid onderwijs 1: gesubsidieerde bij zondere voor gewoon en meer uitgebreid 1 en voor meer uitgebreid onderwijs 1. Vacante hulponderwijzers-be trekkingen 18 en dito van bulponderwijzeressen 2. In twee vergaderingen van de Geldersche maat- schappii voor geschied- en letterkunde, is bet middelbaar ■onderwijs voor meisjes zeer ernstig behandeld. Als resul taat van de gebonden discussiën beeft de vergadering zich vereenigd met de volgende stellingen: 1. Het onderwijs der vrouwelijke jeugd behoeft in ons vaderland dringend uitbreiding en hervorming. 2. Die hervorming en uitbreiding kunnen niet tot stand gebracht worden door een verbeterde inrichting der scholen, welke ouder bet bereik vallen der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 103). 3. Een voldoende inrichting van dat onderwijs kan in ons vaderland het best verkregen worden door bet op richten van hoogere burgerscholen voor meisjes met vijfjarigen cursus. 4. De inrichting eener hoogere burgerschool voor meisjes moet op andere grondslagen berusten dan die eener dergelijke school voor jongens. 5 Het onderwijs in de exacte wetenschappen moet op een hoogere burgerschool voor meisjes niet worden uit gesloten, maar mag er vosral niet de eerste plaats be- kleeden. 6. Onder de leervakken moet opgenomen worden: „bennis der classieke oudheid en letterkunde." 7. Op een hoogere burgerschool voor meisjes dient almede in de eerste plaats gelet te worden op de ge schiedenis der beschaving. 8. Het. bestuur over de school moet worden toever trouwd aan een directrice, bijgestaan door een weten schappelijk man. Het onderwijs moet zooveel noodig gegeven worden door mannen. Kerknieuws. De groote kerkeraad der evangelisch luthersche ge meente te 's-Gravenhage heeft de volgende nominatie van predikanten opgemaakt ter vervulling der vacature bij die gemeente, te weten: J. A. Böhringer, te Maas tricht; H.C. Lom te KampenJ. C. Manssen jr.,te Amers foort J. C. de Meijere, te Deventer; C. Rasch, te Monni kendam, en C. L. W. "VVesthoff, te Utrecht. Zondag jl. zijn gedelegeerden van de beide Neder- duitsch-Portngeesch Israëlietisehe gemeenten in het rijk te Amsterdam bijeengekomen, teneinde het plan 'te be spreken van de vestiging van een afzondei'lijk Portu- geesch-Israëlietiscb kerkgenootschap. De besproken grondslagen zullen aan de kerkeraden dier gemeenten worden overgelegd. Marine en leger. De minister van oorlog heeft, met het oog op het tijd stip van de aflevering der miliciens, bepaald dat het mouvement der troepen, bij de aanstaande garnizoens verwisseling, zoodanig zal moeten worden geregeld, dat het vóór of uiterlijk op den len Mei a. afgeloopen zij. Koloniën. Bij het door het departement van marine ontvangen algemeen verslag van den kapitein-luitenant ter zee B. D. van Trojen, kommandant van Zr. Ms. stoomschip Vice- Admiraal Koopman en stations-kommandant ter Kuste van Guinea, betreffende de krijgsverrichtingen tegen Commendah, is tevens overgelegd het aan dien hoofd, officier gerichte rapport van den luitenant ter zee 1* klasse P. ten Bosch, kommandant der landingsdivisie; waaraan in de Staats-courant van lieden een uittreksel is opgenomen. Gemengde berichten. Tot aanvulling van het bericht omtrent het opma ken van processen verbaal, in verband met het' telaat aankomen van treinen der Nederlandsche Rijnspoorweg maatschappij, deelt men aan de Nieuwe Rotterdamsche courant mede, dat ook tegen de Ilollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij ter zelf der zake ruim een veertigtal processen-verbaal zijn opgemaakt Naar men meldt, wordt van rijkswege ook een statistiek gehouden van de ver zuimde minuten op de lijnen der exploitatieraaatsehappij. Jl. Dinsdag avond had in hot huis van burgerlijke en militaire verzekering te's-HertogenbOiCh een opstand onder verscheidene gevangenen plaats, die, niettegen staande alle aangewende pogingen van den directeur, tot laat in clen avond voortduurde. Deze nam zijne toe vlucht tot de commissie van administratie, welke aan stonds ter plaatse was en dadelijk de noodige maatrege len nam, door te gelasten eenige der grootste belhamels te boeien en ze in donkere kelders te brengendeze gingen echter tot laat in den nacht voort mat tieren en schreeuwen. Eene massa volks was terstond op de boen, en alles is thans tot de orde teruggekeerd. - De Pro vinciale Noord-Brabander bericht echter dat het niet zoo erg is geweest Het volgende is ontleend aan de Evangelische Ivir- chenzeitung 1869, n°. 55. „In Ohio had een predikant der Methodisten tot tekst gekozen„en hij wierp een duivel uit." Onder de preek verhief een .brandewijnstoker van die plaats zijn stem en riep: „Gebeuren zulke won deren tegenwoordig ook nog?" De predikant echter ging met Stoïcijusche kalmte voort met preeken, en nu klonk de vraag ten tweeden male door de kerk. Toen de man echter ten derde male zijn vraag herhaalde, kwam de predikant, die, zooals de meeste Methodistenpredikers, sterk en krachtig gebouwd was, van den kansel af, greep den lastigen rustverstoorder bij zijn kraag en wierp hem met de woorden „en hij dreef een duivel uit in de ge daante van een brandewijnstoker," de kerk uit. De uitgeworpene gevoelde zich hierdoor beleedigd en stelde een klacht in, doch werd als verstoorder van den open baren godsdienst met 50 dollars boete gestraft." Hier te lande schreeuwt men straffeloos in de kerk. Maar1 dat doen ook zoogenaamde rechtzinnige' ouderlin gen, b. v. te Amsterdam. (Oir. daghl Bij de arrondissements rechtbank te M-iastricht is eene klacht ingebracht tegen een notaris door den kooper in publieke veiling vaneen- huis, dat, naar het beweren van dezen laatste, was verkocht zonder de voor waarde van beraad, zoodat de laatste bieder kooper moest worden. Hij wenschte tc meer, dat de koop zou doorgaan, omdat hij crediteur is in den in veiling ge- brachten hoedel. De verkooper beweert, dat hij zich beraad heeft voorbehouden, en weigert den verkoop te erkennen, waartegen de kooper aanvoert, dat dan de voorwaarde van beraad later in de conditiën is inge voegd, zoodat de notaris zou schuldig zijn aan verval- sching van publieke akten. Uit Deventer schrijft men aan het Vaderland: „Langzamerhand begint men elkander op de nieuwe benamingen der maten en gewichten te onthalen, die dikwijls heel origineel klinken. Dringend is echter noodig dat die benamingen worden aangenomen en be grepen, want reeds bij het bespreken daarvan komen vreemde dingen aan 't licht. „Eenige voorbeelden zullen dit staven. „Een kan melk b. v., die met 16 cent wordt betaald is hier dubbel zoo groot als een kan olie. De laatste is de kan of liter, en wordt dan ook in 10 potjes of maatjes (deciliters) verdeeld, terwijl een kan melk 4 oorten (elk van 5 deciliters)' houdt. „Daarentegen heeft een oort olie, azijn, brandewijn, slechts 4 deciliters, van welke oorten er 2 op een flesch en 2^ op een kan gaan. „Aardappels worden hier verkocht bij de maat ('5 kop of liter) en halve maat (2 kop of liter). Een mud (hekto- liter) houdt 100 kop. dat is dus 20 maten op een mud, zou men zeggen, doch men bedriegt zich. „Een mud houdt hier 4 kwartmudden of manden en elke mand houdt 4 maten of 4 vijfkoppen, dat is slechts 16 maten op een mud. „Men kan dus nooit van vijfkop tot mud besluiten en omgekeerd, zonder een verdeeling te bezigen, die door de verkoopers, als zeer aannemelijk, gaarne wordt behou den, maar den onkundigen kooper zeer kan benadeelen evenals de halve vijfkop, die slechts twee kop houdt. „In garen- en band winkels wordt de kon3enwol nog dikwijls gevraagd per oud lood van 32 op een pond (on geveer gelijk aan vijf ons (hektbgram). die 50 looden (decagram) honden. Het is dus zeer te vreezen dat men, oude looden vragende en betalende, slechts nieuwe ont vangt, omdat ook voor oude looden geen gewichten bestaan. „Een en ander mag een bewijs temeer zijn voor de wenschelijkheid dat het oude stelsel geheel door het nieuwe wordt verdrongen." ITet boek van Beecher Stowe, waarin zij haar artikel tegen de nagedachtenis van Byron zou voort- I zetten en bewijzen, is te New-York verschenen onder den titel van „Vindication of Lady Byron." De geheele Amerikaansclje pers keurt het werk af en verklaart zich j teleurgesteld. Een Engelsch blad zegt: „toen het eerste artikel van Beecher Stowe over Byron verscheen, zei een Amerikaan, dat men nu voortaan Byron's gedichten 1 wel ongelezen kon laten; thans kan men met meer recht j van Beeeher Stowe zeggen, dat men haar hoeken gerust ongelezen laten kan." In Hongarije evenals in Griekenland werd in den laatsten tijd veel geklaagd over het toenemend aantal 1 roovers; zoodat de regeering eindelijk meer afdoende maatregelen heeft moeten nemen. Ongeveer 350 roovers rusten nu in de gevangenis te Pesth uitdaaronder be- vinden zich twee zeventienjarige roovers, die aan man slag zich hebben schuldig gemaakt; sommige roovers hebben 30 a 40 moorden gedaan. Bij de jongste algemeene volkstelling heeft zich, naar men ons verzekert, te Amsterdam de bijzonderheid voorgedaan, dat een geheele gracht in den omtrek van den Nieuwraarkt is overgeslagen. De bewoners, die het niet aardig vonden dat men hen buiten tel had ge laten, hebben zich dan ook tot het gemeentebestuur ge- wend, dat zich gehaast heeft hen in de gelegenheid te stellen onder de „zielen" van Nederland te worden mede- gerekend. (Handelsblad.) In de verleden week te Haarlem gehouden verga- dèring der afdeeling Haarlem en omstreken van dc Hol- 1 landsche maatschappij van landbouw, kwam o. a. de quaostie van het verzamelen en ten dienste van den landbouw aanwenden der faecale stoffen ter sprake. Algemeen werd het wenschelijk erkend, zoowel uit een oeconomisch als uit een sanitair oogpunt, om de wegrui- 1 ming en de verzameling dier stoffen op een meer doel matige en winstgevende wijze dan thans geschiedt te 1 doen plaats hebben. Vooral was men het op dit punt eens, dat de waarde der faecale stoften voor den land- 1 bouwer hierin gelegen is, dat deze hem zoo zuiver en i versch mogelijk worden afgeleverd; terwijl, naar het i algemeen oordeel, door clen landbouwenden stand gretig gebruik zou worden gemaakt van de aan te bieden ge legenheid om zich van deze kostbare meststof te voor- 1 I zien. Na een alleszins belangrijke discussie, waaraan ook de 1 heer J. I. de Beuker, leeraar aan de landbouwschool Linnaeus, deelnam, die o. a. in het bijzonder de groote waarde van den beer voor den tuinbouw deed uitkomen, j werd bij acclamatie besloten, dat de afdeeling zich tot 1 het gemeentebestuur van Haarlem zou wenden om zijn I aandacht op deze voor de gezondheid der ingezetenen, 1 het welvaren der gemeente en de belangen van den i landbouw zoo gewichtige zaak te vestigen. I Hoewel de zaak van clen moord op twee dames 1 gepleegd in de Rue du Brabant te Brussel schijnt tc sluimeren, is dit toch niet het geval, maar wordt de in- structie integendeel met kracht voortgezet. Onlangs heeft het parket zelfs de lijken der slachtoffers doen opgraven, teneinde eenige uit de instructie gebleken I feiten te kunnen verifieeren. In den zoölogischen tuin te Londen bevindt zich tegenwoordig een exemplaar eener nieuwe aapsoort, door l kapitein Brown aan die inrichting ten geschenke afgc- staan. Het Londensch exemplaar is van het vrouwelijk geslacht, heet Jenny en heeft innige vriendschap geslo- ten met een jongen haan, die aan boord van hetzelfde schip was, en die thans met Jenny dezelfde kooi bewoont. Merkwaardig is het dat zij zeer gemakkelijk rechtop gaat en daarbij zelfs gaarne lichte voorwerpen draagt. Vaak neemt zij den haan op den arm en wandelt met 1 hem rond, evenals een vrouw die een kind draagt. Wan- i neer men haar een flesch sodawater geeft, dan ontkurkt zij die en drinkt ze leêg. Doch liet meest curieuse van de zaak is, dat zij een pijp rookt en daarbij haar grogje drinkt, als ware zij de beste matroos. Een sigaar rookt zij smakelijk tot aan het einde op. De Andamansche eilanden zijn haar vaderland. Het is eene verschijning op natuurkundig gebied, ongetwijfeld wel de aandacht der geleerden waardig. Te Leipzig is thans een spreekmachine ter bezich tiging gesteld. Zij is geheel ingericht als het menschelijk hoofd: alle spreekorganen zijn nagemaakt en Averken op dezelfde wijze als bij clen mensch. De bewegingen worden voortgebracht door eene soort van piano die de a, 0u, i e, I, r, w, f, s, b, g, d, sehaangeeft; de andere letters wor den door denzelfden toestel weergegeven, maar door de

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2