volks-vertegenwoordigers ook den lieer Daru arresteerde. De optreding van den heer Emile Ollivier als minister van justitie heeft, niet het minst bij de balie, een gunsti- gen indruk gemaakt. Men ziet in hem een zeer groot voorstander der vrije verdediging met het oog op zijn eigene houding als lid derParijsche balie. Zoo trad hij een tiental jaren geleden, op 30 December 1859, voor de Seine-rechtbank op als verdediger van den hoogleeraar Vacherot in een drukpersdelict, waarbij te midden eener woordenwisseling tusschen den heer Ollivier en bet openbaar ministerie, cle toenmalige president Ghislain de Boutin tusschen beide kwam en van den verdediger eischte dat hij eene, naar zijne mcening ongepaste, uit drukking zou intrekken. Die uitdrukking was het ver wijt „dat het openbaar ministerie een beroep deed op de meest irriteerende hartstochten." De heer Emile Ollivier weigerde de intrekking, en cle rechtbank schorste hem daarop voor drie maanden, welke uit spraak door het hof werd bevestigd. Dit voorval maakte te dier tijde veel sensatie en leeft nog altijd voort in de herinneringen der Parijsche balie, welke bij al de wisselingen van bestuur in Frankrijk steeds onder alle gouvernementen de vrijheid der verdediging zoozeer geëerbiedigd ziet. Meermalen werd er dan ook door ver schillende schrijvers op gewezen dat de vrijheid der verdediging een dier vrijheden is, welke zelfs de meest absolutistische regeering en de door haar'geïnspireerde magistratuur slechts hoogst zelden heeft durven aan randen. In de gisteren gehouden zitting van den Franschen senaat is door den heer de Manpas het verzoek ingediend om eene interpellatie te mogen richten tot het nieuw ministerie omtrent zijne binnenlandsehe politiek. Deze vertegenwoordiger der oud-Napoleontische school zal dus reeds dadelijk het ministerie willen ondervragen. Morgen zal daarover de discussie plaats hebben. Te midden der miuisterieele verwikkelingen te Madrid is de Cortes tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. On der verschillende groepen afgevaardigden heerschte eene levendige agitatie naar aanleiding der laatste gebeurte nissen. Overigens was er gisteren in cle Spaansche •hoofdstad een geruchtin omloop, volgens hetwelk te ïtetiro een moordaanslag op den regent des rijks zou zijn gedaan, welke echter mislukt was. Men zal zich herinneren dat er te Caïro in verband met het drukker handelsverkeer, hetwelk de opening van het Suez-kanaal belooft eene internationale com missi c is bijeengekomen om cle moeielijke quaestie der consulaire jurisdictie te regelen. Eene sub-commissie, 'belast met liet uitbrengen van een rapport te dien op zichte, heeft thans voorgesteld om, ter vervanging van den bestaanden toestand, drie rechtbanken van eerste instantie in liet leven te roepen, waarvan een te Alexan dria en een te Caïro, voorts een hot' van appel te Alexan dre en een lioog gerechtshof te Caïro. Laatste berichten. Florence. Koning Victor Emmanuel heeft per tele graaf aan de regeering te Madrid officieel doen weten dat hij zijne toestemming niet kan verleenen tot de aan vaarding van de Spaansche kroon door den hertog van Genua, tengevolge der hiertegen door de hertogin van Genua gemaakte bezwaren. Parijs. Het officieel regeeringsorgaan bevat een keizerlijk decreet, waarbij aan den heer ïïaussraann eervol ontslag wordt verleend als prefect der Seine en de heer Chevreau daartoe wordt benoemd, tot dusverre prefect te Lyon. Uit ionden. 31 December. Als ooiteen oogenblik geschikt is om te zeggen: laat ons de ernstige bezigheden tot morgen uitstellen, dan is het wel thans! Wat wil men van Kerstdag tot Nieuwjaar in dit laucl wel anders doen dan eten en drinken, zich mis schien een indigestie op den hals halen en goede sier maken? Waarlijk, er ligt diepen zin in het gezegde van Armancl Marrast: „De Engelsche natie is een volk het welk eene groote kast met verschillende laden tot zijne beschikking heeft!" Naarmate van cle omstandigheden opent het Engelsche volk de eene of andere lade, die dei- treurigheid bijvoorbeeld,' als bet aan een lid van de vor stelijke familie behaagt te sterven. Hoelang' zou men dan niet moeten zoeken naar eene dame clie zich op haar savoir-vivre laat voorstaan en den rouw niet aanneemt. Maar daarom draagt men clen rouw niet in het hart; hoe zou dat mogelijk zijn? Geen roiuv- kleederen aan te trekken zou echter in strijd zijn met alle gebruiken ten miustc bij alle, die geen deel uit maken van de geheel en al onbemiddelde klasse. Nu onderstelt gij zeker, en terecht, dat daar waar eene lade van treurigheid bestaat, er ook een ander van vreugde is. Deze laatste wordt op Christmas opengezet Dan stroomt de vreugde op een gegeven oogenblik daaruit. Op Kerst mis niet gelukkig zijn! Men zou evengoed kunnen zeg gen dat men honger zou mogen hebben op een ander uur clan dat hetwelk daarvoor volgens de pendule be stemd is. Maar hoe legt men het aan om op een gegeven tijdstip gelukkig te zijn? Op Kerstmis bestaan daarvoor in Engeland vier middelen1° door zich te onderwerpen aan de zachte, tyrannic van hunne majesteiten cle kin deren; 2o door aan lieeren apothekers bijzonder veel bezigheid te verschaffen; 3° door zich aan de deuren van den schouwburg te verdringen, in cle koortsachtige ver. wachting van een schouwspel, dat steeds dezelfde ge schiedenis is maar toch altijd nieuw blijft: een panto mime; en 4° door, ondanks alle bezwaren, naar avond partijen te gaan. Maar wat is heilig voor den revolutionairen geest? Ziet, hij zal zelfs de traditioneele Kerstgenoegens niet eerbiedigen, indien men hem niet breidelt. De verwoes tende invloed van clen vooruitgang cloet zich reeds ge voelen. De revolutie heeft echter nog geen aanslagen gedaan op de behoorlijke souverciniteit door Kerstmis aan cle kinderen opgedragen. Dit jaar beeft men evenals ge woonlijk aan hen gehoorzaamd, en ik geloof niet dat er merkbare vermindering heeft plaats gehad in het cijfer der belasting die zij op dat tijdstip hebben ge heven in speelgoed, poppen, bonbons, cadeaus en lek kernijen van eiken aard. Wat, naar den schijn te oordeelen, evenmin is vermin derd, is de bovennatuurlijke eetlust, de waarlijk razende dorst, waarmede Engeland dan op eenmaal begiftigd wordt in den tijd die verloopt tusschen het jaar dat zich gereed maakt heen te gaan en het jaar dat komt. De vereering van den beo/van den behoorlijk met sherry of alc besproeiden beof is nog even sterk. Het ribstuk heeft de algemeene achting nog niet verloren, en bewijst wederom clat Karei II gelijk had om dit in den ridder stand te verheffen en het sir Loin te noemen. De kalkoen en de mince pie hebben, geheel als gewoonlijk hunne cere- plaats gehad bij de pantagruelische consumtie van clen dag. Een mijner kennissen, een groot statisticus, heeft het vorig jaar berekend dat liet aantal plumpuddings ge durende vier en twintig uren in het Yerëenigde ko ninkrijk opgegeten, tot zes millioen opklimt. Dat verba zende cijfer is dit jaar waarschijnlijk hetzelfde gebleven. Naar aanleiding van cle vereering van den plumpudding verhaalt men dat men het verbranden van zes menschen in een buis in de Sandwich street op Kerstdag daaraan te wijten heeft gehad, daar het eerste werk van den huis heer niet was om alarm te maken, maar om naar de kast te snellen en zijn plumpudding te redden! Waar nu echter de boosaardige revolutie-geest zich reeds in geopenbaard heeft,'t is in 't verval der pantomimes. Van de meer dan twintig schouwburgen van Londen hebben zich slechts vier of vijf aan de traditie getrouw betoond. Treurige achteruitgangHelaas, zullen clan de bewonderenswaardige wezens, de kortgckleede feeën, de diamanten grotten, de hanen en krokodillen die eigenlijk mannen, de godinnen in de lucht die vrouwen, de dui veltjes clie kinderen "Zijn, Arlequin met zijn sabel, Colora- bine met hare luchtige sprongen, de clown en de schoppen die hij uitdeelt, Pierrot en de schoppen die bij krijgt, en zijn eeuwige aardigheden, steeds ten koste van onzen vriend den politie-agent, die altijd toegejuicht worden zullen al deze zaken voortaan onherroepelijk tot het verleden behooven? Zullen wij bij al dergelijke bekoor lijke dwaasheden clen Engelschman piet meer hooren lachen met dien hartelijken lach dien de natiën, welke slechts kunnen glimlachen, niet kennen? Zou het Anglo-Saksische geslacht ontaard zijn, dat het den smaak voor cle pantomine verloren heeft? Neen, en het bewijs daarvan is, helaas! clat zij nog- te Bristol het leven gekost heeft aan achttien personen, aan de deuren van clen schouwburg doodgedrongen door eene menigte die de haast en nieuwsgierigheid om het schouwspel te zieu, woedend gemaakt had. Doch het schijnt clat cle decoraties en liet overige te veel kosten, en dat, hoe enorm de recetten ook zijn, zij niet meer de uitgaven kunnen dekken. Ik weet dit uit goede bron, daar ik de verklaring van dit geheim ver schuldigd ben aan den tcgenwoordigen held van het Engelsch tooneel, Fechter. Ik ga thans over tot de avondpartijen, evening parlies. Wanneer men in vroeger tijd zijue vrienden bij zich wilde ontvangen, om onder thee en de gebakjes eens aan genaam met hen te keuvelen, cle grootouders rond een speeltafeltje te plaatsen en voor de jonge meisies een bal te improviseeren, begon men met uitte rekenen hoe veel gasten de kamer kon bevatten, waarin men allen wilde ontvangen en men had bij de toebereidselen tot zulk een huiselijk feest, het genoegen op het oog van zijne geinviteerder. en van zichzelf. Dit is heden ten dage echter niet meer het geval. Van dergelijke avond partijen is al het gezellige en huiselijke verdwenen. Men inviteert een groot aantal personen die men bijna vol strekt niet kent en bovendien in veel grooter getal dan de learners kunnen bevatten. Terwijl gij zelf op de robe eener dame ter rechterzijde trapt, verplettert een heer aan uwe linkerzijde u een paar teenen. Onder voor wendsel van te dansen dringt men tegen elkander op, en soupeert ten slotte staande, als men kan en voor zoover men kan. Dat noemt men dan een soirée en is een der genoegens van Christmas. Onder de verschillende genoegens van Kerstmis heb ik overigens nog een vergetendat van zijn hart en zijne beurs te openen voor het ongeluk. Dat is een der beste genoegens. Waarom zijn wij niet gedurende geheel het jaar in zulk een C^rn^m-y-stemming! Bretijöittgett. Plet Ncderlandschc barkschip Jonge Jan, gezagv. C. J. ltz, is Woensdag te 'Vlissingen in .het droogdok gezet, Heden is van Veere naar zee gezeild de schooner Adriana Wilhelm ine, gezagv. J. van Eijk, van Middel burg, in ballast naar Newcastle. i)anöclsbcrid)tcit. Te Antwerpen zijn gedurende 1869 binnengeloopen 3787 koopvaardijschepen, metende 1,225,596 tonnen, en derhalve 240, metende 106,845 tonnen, meer dan in het jaar 1867. Onder cle binnengevallen schepen bevonden zich 144 Belgische .(tegen 110 in het vorige jaar,) en 1769 Britsche, metende 689,941 Jonnen. Uitgevaren zijn 3784 schepen (2518 geladen en 1266 in ballast), en derhalve 360 meer dan in 1868. Onder dit aantal bevon den zich 135 nationale (waarvan 20 in ballast) tegen 111 in 186S, en 1835 Engelsche schepen. Door de Antwerpen b ezoekende stoombootenzijnin 1862 1316 reizen gedaan en alzoo 118 meer dan'in het voorafgaande jaar; terwijl de inhoud dier booten 693,622 ton, nagenoeg 150,000, meer dan in 186S, bedroeg. Graanmarkten enz. Oostburg, 5 Januari, Evenals vorige week was heden de aanvoer van granen gering en de kooplust beperkt, er werden alleen eenige zaken gedaan in tarwe tot ver laagde prijzen, van de overige artikelen werd tegen bie- diugsprijzen bijna niets afgegeven. Yo'or tarwe is betaald 6.75 a 8terwijl werd geboden voor: rogge f 6 a f 6.25; wintefgerst 5, 5.50, 5 75, enkele 6; haver 2.35 a 3.25; paardenÜoonen /"6.50, 6.75, 7. St. Nicolaas 6 Januari. Tarwe fr. 22.40 rogge fr. 14.70; bbekweit fr. 20.—; haver fr. 9.gerst fr. 13.40; bootten fr. 20.lijnzaad fr. 22.50. Middelburg, 6 Januari. De aanvoer van granen en peulvruchten uit Walcheren was tamelijk ruim, terwijl er uit het overige gedeelte onzer provincie zeer weinig was aangevoerd. Jarige Walchersche tarwe ƒ12 èi 12.25 besteed. Puike nieuwe dito 9,25: mindere en meer af wijkende dito 8.50, 8.25 a ƒ8. Zeeuwschc dito 8 nominaal. Puike rogge 6.60 a 7 gekocht. Dito win- tergerst 6.25 betaald. Dito Walchersche zomergerst 6 gekocht., Zeeuwschc bracht ƒ5 a ƒ5.25 op. Walchersche wittebponen 13 betaald. Dito bruiuebooncn 13,25. Dito paardenboonen ƒ7 met moeite gekocht. Dito puike groene erwten goed van kook 8,75 a 9 betaald. Onko- keude soorsen tot 7,50 verlaten. Kaapolie 41,50. Pa- teutolie f 43,50. Lijnolie 35 per vat op zes weken, contant 1 lager. Lijnkoeken 13,50 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Middelprijzen van bakbare tarwe 9.70 en rogge ƒ6.80. Aardappelen ƒ2.80 a 3.per hektoliter. Ver- sche boter 1.— a 1.10 per kilogram. Prijzen van effecten. Amsterdam 6 Januaii 1869. Nederland. «üertific. "V^erkelijke schuld 2 pet. 54 «dito dito dito 3 631 «dito dito dito 4 „85 *Aand. Handelmaatschappij 4£ dito exploitatie Ned. staatssp. België. «Certificaten bij Rothschild 2{ 59 Rusland. «Obligation 1798/1816 5 92| «Certific. aclm. Hamburg 5 r 68 «dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 „751 «dito 1000 1S645 91 «dito ƒ1000 1866 f 5 89fc «Loten 1866 5 227

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3