ÖuitenlaniX Yerkoopingen en aanbestedingen. Therniometerstan(i. Staten-generaal. Algemeen oyerziclit. Brieven uit België. Gedurende het jaar 1868 was de opbrengst der brievenposterij in Engeland ongeveer 4,567,000 pd. st. of ruim 230,000 pd. st. meer dan in het vorige jaar. Te Gent is dezer dagen een poging tot moord ge daan. Een winkelbediende meende reden tot jaloezie te hebben ten opzichte van een fabriekarbeidster, met wie hij betrekkingen aangeknoopt had. Hij kocht een pistool met twee loopen, laadde het met schroot en begaf zich naar de woning van bedoeld meisje, riep haar en trok, toen zij op de straat gekomen was, een schot op haar af dat haar onder den linkerboezem trof. De dokter, die onmiddellijk geroepen werd, heeft het lood uit de wond gehaald en verklaard dat de wond niet doodelijk was. Toen de jaloersche minnaar de politie gewaar werd nam hij de vlucht, zich van tijd tot tijd ornkeerende en de agenten met bet nog geladen pistool dreigende. Een van hen sprong echter op hem toe en arresteerde hem. Adeline Patti geniet te Petersburg nog steeds het meest enthousiastische onthaal. lederen avond waarop zij zingt, wordt een fauteuil met 52 j- roebel, circa f 100, betaald. Te Petersburg zijn choleragevallen waargenomen; verscheidene huisgezinnen hebben do stad verlaten. Te Kew heeft de cholera sinds het begin dezer maand op gehouden te heerschen: zij was aldaar vermoedelijk uit Perzië overgebracht. Toen eenigen tijd geleden eenige Erankforter jon gelingen zich aan den militairen dienst ten gerieve van hun geoctroieerd vaderland onttrokken, verhief zich overal in de Pruisische monarchie een kreet van veront waardiging over zooveel lafhartigheid en gebrek aan vaderlandschen zin. En thans openbaart zich diezelfde afkeer van den militairen dienst in Rijnland en West- falen met het graafschap Mark, en dat niet rond en cor- daat, zooals in de oude keizerstad, maar in 't geheim en met behulp van 't geslepenst bedrog. De nasporingen in deze gewichtige zaak, die' door de meeste officieuse bladen niet of zeer vluchtig worden aangestipt, hebben eeue reeks van wetenswaardige bijzonderheden aan den dag gebracht, die een vreemd licht werpen op de zoo hoog geprezene nationale gezindheid der bevolking in die gewichtige provinciën. Bij de gebroeders Dickhoff te Bochum, die zich in hechtenis bevinden, is eene som van ICK',030 thaler gevonden, die bestemd was voor de omkooping der ambtenaren en de overige onkosten aan de zaak der vrijstelling verbonden. De naamlijst der klanten bevat eenige honderde namen. Niet minder dan 22 officieren van gezondheid zijn geairesteerd, en ook burgerlijke beambten zijn bij de zaak betrokken. De on derneming i3 verraden door een boer, die voor de vrij stelling van zijn zoon een wissel van 500 thaler had afgegeven, maar dien niet wilde betalen, toen zijn spruit langs den gewonen wettigen weg van den dienstplicht was ontslagen. De gebroeders Dickhoff waren onvoor zichtig genoeg hem tot betaling aan te spreken, en daar door aanleiding te geven, dat hunne handelingen aan den dag kwamen. Heden werd alhier aanbesteed de gedeeltelijke ont manteling van de vesting Vlissingen, bestaande in het maken van twee aarden dammen in de grachten der vesting Vlissingen, nabij de Duinpoort, ter vervanging van de te sloopen houten bruggen enz aangenomen door den heer A. Rindcü.s, te Breskens, voor /7,700. 28 Dec.'s av. 11 u. 34 gr. 29 'smorg.7u 30gr.'smidd.lu.34gr.'sav.6u.33gr. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 27 December. Ingekomen zijn, behalve regeeringsbescheiden, de laat stelijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen Onder de ingekomen adressen zijn er van de synode der hervormden en van verschillende andere kerkelijke col leges omtrent de wijziging door de tweede kamer in de begrootingvan hervormden eeredienstgebracht, door het laten vervallen van de voor het algemeen college van toezicht uitgetrokken kosten De verschillende wetsont werpen worden naar de afdeelingen verzonden. Daarna gaat de vergadering over tot het trekken der afdeelingen Emile Ollivier en Troppmann zijn thans bij het Parijsch publiek de helden van den dag. Wat laatstgenoemden betreft berekent men dat de behandeling van het tegen hem gevoerd rechtsgedinger zijn 63 getuigen a charge gedagvaard hoogstens vier dagen zal duren. Wat eerstgenoemden aangaat hopen wij dat de samenstelling van het nieuw ministerie ons nog voor het afdrukken van dit nommer zal worden medegedeeld. Do heer Emile Ollivier zal daarin de portefeuille van binnenlandsche zaken aanvaarden. Gisteren avond was te Parijs het gerucht in omloop dat de heer de la Tour d'Auvergne aan het hoofd van zijn departement blijven zal. Het kabinet Ollivier zal volgens den gisteren medege- deelden brief des keizers moeten voldoen aan drie voor waarden: homogeniteit, vertegenwoordiging der meer derheid in het wetgevend lichaam en aanneming van het senaatsbesluit van 8 November als politiek programma. De moeilijkste voorwaarde is zeker wel de tweede, omdat er eigenlijk nog geen meerderheid bestaat. Het rechter- centrura, waartoe de heer Ollivier met zijne politieke vrienden behoort, telt slechts 128 leden, die nog volstrekt geen aaneengesloten geheel vormen. Doch al ware dit het geval, dan tellen de overige partij-fractiën te zamen nog 164 leden. De heer de Forcade la Roquette, de „laatste" minister vertegenwoordiger van het persoonlijk gouvernement in Frankrijk gelijk sommigen hem noemen die vertrou wen op 's keizers toezegging om in werkelijkheid het constitutioneel stelsel in te voeren heeft zich can- didaat gesteld in het departement de Lot-et-Garonne. Waar hij reeds zoo dikwijls de verkiezing wist te bewer ken der door hem aanbevolen officieele candidaten, zal hij ook thans wel weten te zegevieren waar het eigen verkiezing geldt. In de gisteren gehouden vergadering van het wetge vend lichaam zijn de heeren de Talhouët met 176 stom men, Chevandier de Valdröme met 141 stemmen, Jeröme David met 140 stemmen en Daru met 130 stemmen tot onder-voorzitters gekozen. De tot voorzitter verkozen heer Schneiderhield bij deaanvaarding zijner betrekking eene toespraak en noemde den vrijwilligen afstaud door den keizer van een deel zijner macht gedaan, eene vre delievende revolutie, waarbij alle partijschap moest ver dwijnen. Hij deed voorts een beroep op alle partijen om met kalmte, gematigdheid en waardigheid aan de beraad slagingen deel te nemen en te toonen dat zij allen éen doel voor oogen hebben, de behartiging namelijk van het algemeen welzijn. Het wetgevend lichaam is na de ver kiezing van het bureau tot 10 Januari uiteengegaan. De ministerieele crisis in Oostenrijk zal spoediger een oplossing erlangen dan men algemeen verwachtte. Het officieel regeeringsorgaan bevattegisteren de mededeeling dat de regcering van baar plan om de adres-debatten af te wachten, is teruggekomen, en dat de kroon zeer spoe dig ten aanzien van het door eenige leden van het mi nisterie aangeboden ontslag eene beslissing zal nemen. Het geboortefeest der Oostenrijksche keizerin Elisa- beth is dezer dagen door de Weener bevolking met weinig ingenomenheid gevierd. In de Oostenrijksche hoofdstad duidt men het der keizerin euvel dat zij naar Rome is gereisd terwijl de pauselijke en Oostenrijksche gouvernementen voor het oogenblik alle diplomatieke betrekkingen met elkander hebben afgebroken. De Neue Freie Presse bevat naar aanleiding van keizerin Elisabeth's reis naar Rome een vrij heftig artikel, waarin onder meer wordt gezegd dat de keizerin Elisabeth het voorbeeld van keizerin Eugénie niet moet volgen, zonder wier invloed paus Pins misschien niet meer te Rome zou wezen. „Wij vreezen wel niet zegt de Neue Presse dat keizerin Elisabeth een ongunstigen invloed zal uit oefenen op den gang van ons staatsbestuur, maar van de zijde der geestelijkheid zal men haar den vooruitgang van Oostenrijk gedurende den laatsten tijd voorstellen als groote zonde, én haar gemoed alzoo van haar vader land vervreemden. De moeder van Jozef II was ook een geloovige vrouw maar, waar Maria Theresia moest kiezen tusschen het welgevallen der jezuïeten en het geluk van haar rijk, aarzelde zij geen oogenblik. Zij be wees dat men zeer wel goed katholiek en tevens een goede Oostenrijksche kon wezen. Laat ons dan den wensch durven uitspreken dat hare majesteit de keizerin het welzijn des rijks hoogerzal stellen dan de egoïstische hoffelijkheden, waarmede Rome haar overlaadt." Het is mogelijk dat de Neue Freie Presse juist ziet, waar zij de houding van keizerin Elisabeth in zoo vollen ernst opvat, doch waarschijnlijker komt het ons voor, gelijk wij teeds dezer dagen opmerkten, dat die houding kan gerekend worden tot de hoogere regeeringspolitiek te Wcencn te behooren, welke de invloed der kroon op de clericale partij langs dien weg zoekt te behouden. De opstandelingen inhetOostenrijksch district Cattaro hebben zich reeds gedeeltelijk weder aan het keizerlijk gouvernement onderworpen en hunne wapenen aan de militaire autoriteiten ingeleverd. De onderhandelingen met de overige fractiën der Boccheeten zijn uitgesteld daar het jaargetijde verschillende wegen onbruikbaar heeft gemaakt. De geneigdheid om zich onder zekere voorwaarden en met zekere concessiën aan het Oosten- rijksch bestuur te onderwerpen schijnt echter bij de opstandelingen algemeen te zijn. Dit bericht is teWeenen met te meer genoegen ontvangen daar de poging om met Turkije eene overeenkomst tesluiten, krachtens welke de Turksche en Oostenrijksche troepen r.oowel op Oosten- rijksch als op Turksch grondgebied tegen de opstande lingen zouden mogen ageeren, tot dusverre mislukt is. De vertegenwoordigers der groote mogendheden hebben tegen dergelijke overeenkomst allerlei bezwaren bij den sultan ingebracht. Een bericht uit New-York meldt dat een district van Canada, alwaar de meerderheid der bevolking van Fran- sche afkomst is, in opstand is gekomen tegen de Engel- sche autoriteiten van Canada, den districtsgonverneur hebben verjaagd, en behoorlijk gewapend, ouder bevel van hun aanvoerder Louis Reille, den verderen loop van zaken afwachten. De verdreven gouverneur heeft op het grondgebied der Vereenigde staten vrijwilligers aange worven en krijgsbehoefte aangekocht om tegen de op standelingen op te rukken. Deze gebeurtenissen hebben te Washington eenige sensatie gemaakt en men ver wacht daarover een interpellatie zoodra de volksver tegenwoordiging weder zal zijn bijeengekomen. Laatste berichten. Parijs. Het officieel regeeringsorgaan bevat een brief van keizer Napoleon aan den heer de Forcade la Roquette. Daarbij schrijft de keizer dat hij met leedwezen het door hem aangeboden ontslag heeft aangenomen; gaarne er kent de keizer zijne aan hem en aan den lande bewezen diensten, bij de zoo getrouwelijk volvoerde toepassing der laatste hervormingen en bij de krachtige handhaving der openbare orde. De aftredende ministers van openbaar onderwijs en van openbare werken, de heeren Bourbeau en Gressier, zijn tot komtnandeurs van het legioen van eer benoemd. Omtrent de samenstelling van het ministerie Ollivier is nog niets met zekerheid bekend. Brussel 27 Decemler. De kamers hebben haar kerstvacantic genomen, iets wat uw correspondent ook gaarne zou doen, want hij voeltzich een weinig ongesteld Vergun hem dus kortte zijn. Bovendien is er geen overvloed van nieuwstijdingen. Eal ik tl in het breede onderhouden over de discussie die in de kamer de aanneming van het wetsontwerp betrek kelijk de overdracht van de Zuider citadel voorafging Waartoe zou het dienen. De regeering heeft er de taal gevoerd die alle andere, of bijna alle andere regeeringen voeren. Aan hen die den heer Frère Orban verweten dat hij van opinie veranderd was en heden toestond wat hij vroeger weigerde, op gevaar van de eerste handelstad des lands van zich te vervreemdenantwoordde het hoofd van het kabinet met den Moniteur in de hand, dat hij nooit anders gesproken had dan hij zoo even deed. Het was een zeldzame stoutmoedigheid. Hoe vergeetach tig men in de kamer ook zij, heeft toch niemand kunnen vergeten dat de heer Frère Orban, eenstemmig met den generaal Chazal, vroeger de Noorder citadel die hij thans als onnuttig laat slechten, en waarvan hij slechts de batterijen behoudt om de reede te bestrijken voor stelde als de uiterste toevlucht van het leger, zonder welke de soldaten den zwaren plicht om het laatste toe vluchtsoord der Belgische nationaliteit te verdedigen, noch zouden willen, noch zouden kunnen vervullen. Doeli de kerst vacantie was daarmen was moede van niets gedaan te hebben, ook wilde men der regeering niet te lastig vallen: men zweeg. Nauwelijks kon de heer Coomans eenige zijner scherpe pijlen afschieten, daar na ging men tot de stemming over. Men stemde voorts over nieuwe vestingwerken, ditmaal voor den linker oever. Wanneer zal men deze weder gaan slechten? De wallen van de noorder-citadel zijn nauwelijks gebouwd, en reeds biedt de heer Frère den Antwerpenaren aan ze af te breken en in de grachten te werpen, mits dat hun aangenaam zij. Kan men consequenter wezen? De natie zwijgt intusschen -- en betaalt. Dat getuigt van haar goedaardig karakter. De Belgen zullen weldra aangehaald worden als het model-volk wat geduld betreft. Hier en daar hoort men nog praten over kieshervor- ming, maar zoo zachtjes, zoo zachtjes dat de regeering zich er gerust bij te slapen kan leggen. De vrijzinnige vereenigingen die zich, als die van Brussel, van die beweging meester maken, hebben slechts éen doel in het

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3