s* m MIDDELBURGSCÏIE COURANT. Donderdag W 30 December. 1869. Middelburg 29 December. Beiioemingen en besluiten. Ouderwijs. Marine en leger. Koloniën. De Staats-courant van heden bevat de wetten van den 3C« dezer, houdende bekrachtiging van provinciale be. lastingen in Zeeland en Drenthe. Uit Utrecht schrijft men ons: „Voor eenigen tijd had iemand in den Spectator de goedheid dit in de berichten uwer correspondenten te prijzen, dat zij niet zoo zeer dagelijksche nieuwtjes be vatten, inaar ineer beschouwingen inhielden, schilderin gen van den godsdienstigen, politieken of intellectueelen toestand der stad of provincie, waarvan zij correspondent waren. Was die opmerking juist, dan ligt het ook in den aard der zaak, dat zij niet eiken dag, niet elke week de pen opvatten (tenzij uw Haagsché correspondent, wiens veld zoo zeel breeder is), maar soms wel maanden moeten wachten, voor en aleer de een of andere gebeurtenis, karakteristiek genoeg, om dat godsdienstig- politieke leven te schetsen en duidelijk te schilderen, voorvalt en tot een brief opwekt. „Wanneer gij nu na dezen aanhef de beschrijving van een groot evenement verwacht, zult gij u vergissen; dit maal hoop ik uit verschillende kleine feiten u te bewij zen, wat ik u reeds vroeger schreef, dat hier bij de libe rale partij steeds meer leven ontstaat en dat de orthodox- conservatieve partij hier in Utrecht toch nog wel zooveel bestrijding ondervindt, dat, al is het dan ook niet zoo terstond, er wel eens een tijd zou kunnen komen, waarin onze stad niet meer het bolwerk, niet meer de hoofdzetel van kerkelijk dogmatisme en partijzuchtige onverdraag zaamheid zou mogen genoemd worden. Wellicht dat de Genestet's profetie dan nog eens uitkomt: Eu dan o Gojndan is liet Sticht Weer aan de beurt, om met nieuw licht Ons Neerland te overschijnen. „Een breede bres, geloof ik, wordt hier in de orthodoxe partij geschoten sedert de komst van den predikant Ma- ronier, een man, die door zijn veelzijdige kennis, ener gieke werkzaamheid en beminnelijke persoonlijkheid niet alleen zelf zeerveel zal uitwerken, maar ook zijn vroeger zoo alleenstaanden collega van dezelfde richting den heer Nolst Trenité, ten krachtigste in zijn willen en werken zal stennen. Door hun toedoen is hier een afdeeling der Vereeniging tot stand gekomen ter verspreiding van christelijke blaadjes in modernen geest. Elk der leden ontvangt een zeker aantal dier blaadjes en verspreidt en verdeelt ze onder die klassen onzer bevolking, welke van den kansel als anderszins, niet of in kwaden zin over de moderne richting heeft gehoord. 01 die blaad jes veel zullen uitwerken laat ik daar; ik noem het feit slechts als een bewijs der werkzaamheid dier predikan ten, en dat de tegenpartij ze vreest, moet ik daaruit opmaken, dat ze den man die met de infeekenlijst zou rondgaan voor leden der afdeeling, bedreigde met het ontnemen van elk voordeel, 't welk hij tot dusverre door 't rondgaan met lijsten voor diaconie als anderszins genoot. Door bovengenoemde predikanten zijn ook de godsdienstige lezingen van moderne theologen tot stand gekomen, die door helderheid en diepte van inhoud zoo wel als door schoonheid van vorm uitmunten en zeer veel hoorders trekken. Jammer slechts dat de entrée (ik meen bniten inteekeuitig) op f 1 is gesteld, waardoor meer dan de lagere klassen verhinderd worden op te komen. En toch is hier bij de mingegoede middelklasse, den schoen- en kleermaker en barbier, het orthodoxisme het meest ingeworteld. Bij die klasse, ook al om hunne af hankelijkheid van de hoogere kringen, vindt men de heftigste tegenstanders van al wat nieuw is. Zoo iemand mocht meenen, dat deze lezingen ook al niet voor die lagere burgerij, evenmin als v.ior de lagere klassen in 't algemeen, bestemd zijn, maar slechts voor de haute bourgeoisie en de ontwikkelde standen, dan moetik ze beschouwen als niet bestemd ter bekeering, slechts als middel van opwekking en versterking na de bekeering; want bij deze klassen hadden sinds lang de meest ortho doxe predikanten hun grooten in vdoed verloren. Ook te Utrecht, wat te dikwijls vergeten wordt, reiken de laagste klassen en de aristocratie elkander de hand maar de burgerij heeft zich sinds lang geëmancipeerd. „Zooals gij verder znlt gelezen hebben, heeft zich hier eindelijk een afdeeling van het Schoolverbond geconsti tueerd. Het ontstaan dezer afdeeling is daarom zoolang vertrffagd, naar ik verneem, dewijl verschillende corpo raties: het Nut, de Nijverheid enz. enz. eiken dagde een van de ander het initiatief nemen verwachtten, zonder dat daarom van ée.i hunner werkelijk de oproeping tot een voorloopige bijeenkomst uitging. Eindelijk bad dan toch oproeping en voorloopige bijéénkomst plaats: de afdeeling bestaat uit 70 leden. Het aanta! is voor Utrecht niet bijzötwJÓr groot. De reden zoek ik hierin, dat er in onze stad velen gevonden worden, die, warme voorstan ders van schoolplichtigheid, niet genoeg vertrouwen stel len in het Schoolverbond, dat vooreerst zijn toevlucht tot pallcatieven zal nemen, om het laatst,zoo deze onvoldoende blijken te zijn, stappen te doen om tot leer- of school plichtigheid te komen. In de juristen debatingclub is de quaestie der sehoolplichtigheid dezer dagen behan deld en in het Constitutioneel gezelschap zal zij Maandag behandeld worden. Wellicht hebt gij reeds gelezen, wat in dien debatingclub is voorgevallen. Prof. de Geer prefereerde geen onderwijs boven godsdienstloos onder wijs, en de stelling dat schoolplichtigheid bij 'ons nood zakelijk was, is daar gevallen. Behalve prof. de Geer stemden de hoogl. Fruin en Quack, die niemand van halve liberaliteit zal verdenken, evenzeer tegen. In het Consti tutioneel gezelschap zal prof Opzoomer tennaastenbij de zelfde stelling verdedigen 'k hoopdatzij ook daar valle. Ik voor mij blijf schoolplichtigheid een dwang noemen en hoop nimmer dat hij ons de liberale partij! ie in haar programma opneme. Juist de hooge waarde van on. derwijs en de verderfelijke gevolgen van slecht of geen onderwijs zullen het besef bij alle klassen levendig ma ken, dat de vader die zijn kind van de school houdt om het te cxploiteeron, een zedelijken moord begaat. Aan het Schoolverbond om dat besef spoediger, door alle mid delen op te wekken of levendiger temaken dan dit anders het geval zou zijn. Door dwang zal men in dezen bij ons volk nooit de ware animo verkrijgen. Nimmer heeft men mij verder het bezwaar kunnen oplossen, waarom de tegenstander der neutrale school, bij gemis van bij zondere school, gedwongen kan worden zijn kind toch naar die godsdienstlooze school te zenden. Zijn eindelijk alle palleatieven gebezigd Is het Schoolverbond reeds in werking geweest? Waarom reeds nu aan zijn wer king gewanhoopt of zich er aan onttrokken? Wenscht men wellicht, dat het zijn doel niet bereike? Wij mee nen, dat in deze quaestie hot ware woord door de. Bos scha je. gezegd is: „Het Schoolverbond make sehool- plichtigheid overbodig!" Van het Constitutioneel gcs zeischap gesproken, het heeft een geheele verandering ondergaan en is voor een groot deel debatingclub ge wordentoch zijn er ook wel goede veranderingen aan gebracht, die hot nieuwe levensvatbaarheid kunnen schenken, waarover later meer. ministerieele DErARTEMENTEN. Benoemd bij het de partement van binnenlandsche zaken tot commies C. A. van Oldenbarneveldt genaamd Witte Tullingh. marine. Met ingang van den 10«i Januari 1870 op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de met ingang van den le« dier maand tot luitenant ter zee D klasse bevorderde luitenant ter zee 2° klasse C. C. Vermeer. Benoemd tot dirigeerend oflicier van gezondheid: de dirigeerende officier van gezondheid le klasse H. L. Oudenhoven de dirigeerende officieren van gezondheid 2» klasse J. van Hattem, II. J. van Wessem, J. D Sachse en A. H. Neyssel; en tot dien rang bevorderdde officier van gezondheid 1« klasse J. G. Siieker zoomede tot offi cier van gezondheid le klasse: de officier van gezond heid 2e klasse H. van Stockum. belastingen. Bettoeind tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Meppel H. A. KInit, thans ont vanger derzelfde middelen te Leerdam c. a. Op verzoek eervol ontslag verleend aan R. H. Troost uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastin gen, 2e afdeeling, te 's Gravenbage; en benoemd tot ont vanger der directe--belastingen, 2? afdeeling, te 's-Gra- venhage, J.' fcuyper Hz., thans hoofdcontrolenr der directe belastingen, in- en-uitgaande rechten en accijnsen te Amsterdam. leger. Benoemd tot paardenarts 1" klasse (naar ouderdom van rang) bij het regiment rijdende artillerie, de paardenarts 2" klasse J. J. Hinze, van het 3e regiment huzarentot paardenarts 3e klasse, bij het regiment veld artillerie, de veearts D. F. van Esveld. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den 2» luitenant J. D. T. W. Jans, van het 2C regiment vestingartillerie. Tot directeur dor te Rotterdam op te richten han delsschool is benoemd de heer D. de Vries, leeraar aan de ambachtsschool te Amsterdam. De Staats-courant van heden bevat het verslag aan den minister der commissie belast met het afnemen van het eindexamen der hoogere burgerscholen in Zuid-Hol land. 'Is. Ms, fregat met stoomvermogen Admiraal van Was- senaer, onder bevel van den kapitein ter zee T. R. toe Water, is, volgens een bij het departement van marine ingekomen telegram, den 21«> dezer van Malta naar Spezzia vertrokken. Aan boord was alles wel. De gouverneur-generaal van Nederlandseh-Indië heeft, blijkens de heden hier aangekomen mailberichten, de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 12™ November.) civiel departement. Ontslagen: eervol, uit'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de opziener bj het boschwezen J. W. van Braak hij het boschwezen op Java en Madura. benoemd: tot houtvester le klasse, de ambtenaren voor het boschwezen J. Beijerinck en J. W.II. Cordes; tot houtvester 2'- klasse, de ambtenaren voor het boschwezen W. A. A. de Sturler en WC. Mauve; tot houtvester 3« klasse, de ambtenaren voor het bosch wezen A. B. Lucardie, D. J. Crol, W. Buurman, G. S. de Graaf en A. H. Warren tot adspirant-houtvester, de amb tenaar van het boschwezen F. E. Senn van Basel; tot opzieners 1« klasse, W F. Lapré, F. J. L. van Maanen, D. K. Greuder en G. Wirth, de eerste, tweede en laatst e opzieners bij het boschwezen, de derde gewezen opziener bij het boschwezen, thans op wachtgeld. militair departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, als adjudant bij den militairen kommandant der Wester-afdeeling van Borneo, de le luitenant der infanterie P. W. II du Pon; bjj het wapen der infanterie, eervol, uit Zr. M». militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behond van recht op pensioen, de kapi teins O. A. Koocken, thans vnet verlof in Nederland C. W. J Cartell en C. F. van Casteren bij den militairen geneeskundigen dienst,bevorderd: tot dirigeerende officieren van gezondheid 1'- klasse, de dirigeerende officier van gezondheid 2« klasse J. H. A. B. Sonnemann Rebentisch, met verlof in Nederland bij den geneeskundigen dienst in de 2« militaire afdeeling op Java, de dirigeerende officier van gezondheid 2e klasse C. W. F. Mogk, inspecteur der hospitalen op de buiten bezittingen tot dirigeerend officier van gezondheid 2e kl. bij het bureau van den chef over den geneeskundigen dienst, de officier van gezondheid le kl.E. W. A.Ludeking, van het groot railitar hospitaal te Willem Itot officier van gezondheid der le klasse bij het groot militair hos pitaal te Willem I, de officier van gezondheid 2e klasse E Benjamins, thans ter beschikking te Batavia. Overgeplaatst: als inspecteur der hospitalen op de buitenbezittingen, de dirigeerende officier van gezond heid 2e klasse B. E. J. H.Becking, van het bureau van den

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1