MIDDELBURGSCHE COURANT. lV0- 256. Zaterdag 1869. 25 December. Middelburg 24 December. Onderwijs. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Gemengde berichten. In de gisteren avond gehouden zitting heeft de tweede kamer hoofdstuk IX der staatsbegrooting (koloniën) met 47 tegen 24 stemmen aangenomen. De West-lndjstm hegrootingen zijn met eenparige stemmen aangen~ De kamer is daarna op reces geseheiden. herdenkt de In de heden namiddag gehouden zitting van den ge meenteraad alhier is ingekomen de begrooting van inkomsten en uitgaven der commissie van bestuur ovei den MiddelburgVlissingschen rijweg voor het jaar 1870. De beraadslaging daarover is aangehouden en het stuk ter inzage gelegd. Voorts zijn burgemeester en wethouders gemachtigd eene nog bestaande hypotheek als borgtocht van wijlen den heer P. N. Schorer, vroeger ontvanger der belastin gen alhier, te roieeren. Blijkens mededeeling des voorzitters heer J. D. M. de Stoppelaar heden de 25-jarige vervul ling zijner betrekking van gemeenteontvanger en is dien heer een afschrift uitgereikt van een besluit van burgemeester en wethouders, hetwelk is voorgelezen, waarbij hem, onder gelukwensch, de verzekering wordt gegeven dat het gemeentebestuur alleszins waardeert en op prijs stelt de wijze waarop hij tot dusver zijne werk zaamheden heeft vervuld, en de wensch wordt toege voegd dat het hem vergund moge zijn nog vele jaren die betrekking te bekléeden. Deze handeling van bur gemeester en wethouders is door den raad goedgekeurd. Daarna is de behandeling der concept verordeningen op de begraafplaats en het begraven van lijken voortge zet en teneinde gebracht. ilet gewoon verslag van het verhandelde in deze en de vorige zitting geven wij bij ons volgend nommer. geneeskundigen dienst: tot paardenarts le klasse (naar ouderdom van rang) bij het 4C regiment huzaren, de paardenarts 2C klasse J. L. N. Weissenbruch, van het 2e regiment huzaren. Uit Botterdam schrijft men ons: De oprichting van werldieden-vereenigingen is hier aan de orde van den dag. Eene schoenmakersvereeniging 'is reeds tot stand gebracht; bijeenkomsten zijn belegd tot oprichting van vereenigingen van sigarenmakers en sjouwerlieden, en men is voorts bezig zulke vereenigin gen te stichten onder de winkelbedienden, de timmer lieden en metselaars. Ilet initiatief daartoe gaat uit van het Volksblad en onder leiding van „den hoogwel- edelgeboren heer" machinerie-werkman von Roesgen von Floss. Deze belegt ie vergaderingen, presideert die, houdt opwekkende speechesontwerpt de statuten, in stalleert met veel plechtigheid de besturen, enz., terwijl de uitgever van het Volksblad bij zulke gelegenheden als secretaris fungeert. „Middelerwijl worden de godsdienstige bijeenkom sten „voor het waarachtig welzijn van den arbeidenden stand naar aanleiding van het woord Gods" ook tot andere steden uitgebreid. De ridder von Koesgen, predikende het algemeen stemrecht aan alle creaturen, is reeds te Leiden en te Schiedam in dergelijke bijeenkomsten opge treden, en heeft erthams eene te Dordrecht aangekondigd. Evenals hier hebben ook in die steden deze bijeenkomsten plaats in hier- of koffiehuizen. Of het elders ook het geval is weet ik niet, maar hier wordt onder de preek van den' geïmproviseerden domine drank getapt. „Ik heb onlangs gemeld, dat het contra-Volksblad, dat onder den titel De Strijd werd uitgegeven, opge houden had te bestaan wegens gebrek aan deelneming van de zijde van het publiek. Ben ik wel onderricht, dan zal binnen kort onder een anderen titel weer een ander blaadje verschijnen, voor het volk bestemd en ten doel hebbende den invloed van het Volksblad te neutra liseeren." telegkapiiie. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren de telegrafist 2e klasse II. J. Ger- bers en de telegrafist 3» klasse J. P. de Keizer. leger. Benoemd bij het personeel van den militairen faS Jl. Woensdag is te Ellewoutsdijk de nieuwe gc- *""""rrï8t!nteschool feestelijk ingewijd. De kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht heeft uit het vroeger medegedeelde drietal tot predikant beroepen den heer E. F. H. Wolf, te Valburg. OndcjAitrekking der plaatsing met den Januari a. op Zr. Ms. ramschip de Buffel van den luitenant ter zee 2' klasse II. C. Juta, wordt met genoemde datum op dat schip geplaatst de luitenant ter zee 2« klasse J. Fichet. De arrondissements-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken. Ralph van den Broeke, oud 51 jaren, zonder beroep en zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd alhier beklaagd dat hij in de eerste helft der vorige maand zonder vaste woonplaats en zonder middel van bestaan onderVlisaingen heelt rondgezworven; terwijl hij wegens lichaamszwakte buitpn staat is te werken en hij tever geefs de hulp der openbare instellingen van weldadig heid heeft ingeroepen, zoodat hij zelf straf, als een middel van uitkomst, verzocht heeft is schuldig ver klaard aan landlooperij en veroordeeld tot drie maauden gevangenisstraf, met last dat hij na het eindigen dier straf naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zal worden overgebracht. Hendrik van Wijk, liehtwackter te Vrouwepolder beklaagd dat hij in het laatst van de maand October jl. van het strand onder genoemde gemeente arglistig weg genomen en zich toegeëigend heeft eenige aangespoelde voorwerpen bestaande in eene hoeveelheid van circa 7 kilo palmolie, twee mandjes, een eindje touw en een scheepsnaambord is schuldig verklaard aan eenvou- digen diefstal, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot acht dagen gevange nisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten, P. H. Lacor, sjouwer alhier beklaagd dat hij den 26™ November jl. op de openbare straat alhier, ten nadeele van M. Mijnheere, te Hoedekenskerke, arglistig een katoenen parapluie weggenomen en zich toegeëigend heeft, en zulks nadat hij voor hem de kaai schoonge maakt en daarvoor 50 cent in plaats van de bedongen som van 30 cent gekregen had is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, en onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf en in de kosten. Pieter Stovers, polderwerker alhier beklaagd dat hij den 8™ November jl. in kennelijken staat van dronken schap op de openbare straat alhier is gevonden en twee maréehaussées die hem met zich namen beleëdigende uitdrukkingen toegevoegd heeft is bij verstek schul dig verklaard: 1°. aan het zich in kennelijken staat van dronkenschap op de openbare straat bevinden, en 2°. aan beleediging met woorden van bedienende beambten in de waarneming van hun dienst, en veroordeeld tot twee geldboeten, een van f 8 en een van f 3, de laatste ten bate der gemeente Middelburg, henevens in de kosten. Johannes Hersmis, oud 27 jaren, timmerman te Veere, en Pieter Dubois, oud 24 jaren, sjouwerman al hier beklaagd dat zij in den avond van 21 November jl. zich feitelijk en gewelddadig hebben verzet tegen den brigadier der maréchaussee te eere, teneinde te belet ten dat de eerste beklaagde werd opgebracht; de eerste beklaagde bovendien dat hij dien brigadier uitgeschol den en een slag met de vuist gegeven heeft zijn aan de verschillende hun ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en veroordeeld tot gevangenisstraf, de eerste van eene maand en de tweede van zes dagen, alsmede solidair in de kosten. Centinus Jacobus Kluyfhout, werkman alhier beklaagd dat hij den 13™ November jl. uit de gemeente St. Laurens op het grondgebied dezer gemeente is ge komen met een zak tarwezemelen en een week tarwe brood, wegende twee kilogram, bestemd om in zijne wo ning te worden opgeslagen, zonder aangifte of betaling der verschuldigde plaatselijke belasting te hebben ge daan is niet schuldig verklaard en vrijgesproken, op grond dat door wettige bewijsmiddelen het bewijs niet is geleverd dat de beklaagde die goederen met zich droeg met bestemming om ze in zijne woning binnen de gemeente op te slaan en door geen enkele daad is gebleken dat hij de bedoeling had de belasting-verordening te ontduiken; de kosten te dragen door den staat. Maria Verhoeve, oud 57 jaren, wonende te Vlissin- gen, was beklaagd dat zij, als inbrengster in de leenbank te Vlissingen, op onderscheidene tijdstippen verschil lende goederen, ter inbrenging tegen het daarvoor ver schuldigde loon van vijf cent per voorwerp, heeft ont vangen van A. van Hoof, huisvrouw van van Beek, doch de daarvoor ontvangen pandbriefjes aan deze niet ter hand gesteld maar onder zich gehouden en in pand ge geven heeft aan zekeren J. Smit aldaar, van wicn zij f 90 geleend had. Die man leende haar meermalen geld tegen den matigen intrest van 2 of 2|-pet, per week, zijnde 100 of 126 pet, per j aar De vrouw leende geld om daarvan de voorschotten te betalen die zij soms op de te beleenen panden gaf vóór zij het geld daarvoor ontving, waarbij zij, gelijk door het openbaar ministerie werd opgemerkt, een prooi is geworden van een derzul- ken die, eenmaal zoodanig slachtoffer in hunne handen hebbende, dit niet loslaten maar zoo lang mogelijk afper sen. De man die aan eene vrouw onder dergelijke om standigheden als deze beklaagde geld leent tegen een intrest van 100 of 126 pet. is voor haar wanbedrijf zedelijk verantwoordelijk en zal dus ook, al'treft de stiafwethem niet, door alle weldenkeuden veroordeeld worden. Op een en ander werd als verzachtende omstandigheden ten aanzien der beklaagde gewezen. De rechtbank heeft haar, onder aanneming daarvan, schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan alsmede in de kosten. De bijeenkomsten, Woensdag en Donderdag door de vereenigingUit het volk voor het volk in den schouw- bnrg alhier gegeven, hebben niet zooveel personen tot zich getrokken als zij verdienden. Gisteren vooral wa ren, in het bijzonder in de benedenloges, zeer vele plaatsen onbezet. Dit is temeer jammer, daar men van de gegeven voorstellingen gerust kan getuigen dat daarin zeer gelukkig hfet aangename en nuttige ver- eenigd waren. Voor de aanstaande verloting van vrouwelijke handwerken alhier te houden, heeft H. M. de koningin een paar fraaie lampen ten geschenke gegeven. Gisteren is de roomsch-catholieke kerk en toren te Rapenburg, gemeente Stoppeldijk, geheel in de asch gelegd. De pastorij en gedeeltelijk de meubels heeft men nog kunnen redden. In de jl. Maandag avond te Utrecht gehouden ver gadering van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond is het volgend telegram namens den koning ontvangen: „Het zal Z. M. den koning zeer aangenaam zijn, dat de aanstaande wedstrijd in Augustus te Apeldoorn plaats heeft." Zaterdag jl., op het oogenblik dat de boot van Luik naar Maastricht van wal stak, kwam in allerijl een pas sagier aanloopen, die op de boot wilde springen. Door de duisternis misleid, het was vijf uur 's avonds, deed hij een verkeerden sprong, waardoor hij in de Maas viel en, ondanks alle aangewende pogingen om hein te redden omkwam. Het lijk heeft men tot heden nog niet ge vonden.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1