MIDDELBURGSCHE COURANT. r 255. Vrijdag 24 December. 1869. "Wegens het KERSTFEEST zal Zaterdag geen nommer der cou rant- worden uitgegeven, ^KnncnlaniX Middelburg 23 December. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Onderwijs. «k SMEDERIJEN. De Burgemeester en Wethouders van 1'lissingen maken bekend Gezien liet adres van M a r 11 n u s E d u a r d K a ra e r- mans, houdende verzoek om vergunning tot het in richten van het pand wijk L, no. 25, tot smederij Geiet op zijner majesteits besluit van den 31™ Januari 1824 (Staatsblad n». 19) maken bekend: dat de bij genoemd koninklijk besluit voorgesehrevene informatie de contniodo et ineommodo zal plaats hebben op Vrijdag den 24™ December 1869, des namiddags te 2 uren, ten raadhuize dezer gemeente: en roepen bij dezen op, om daarbij tegenwoordig te zijn, teneinde in hun belang te worden gehoord, alle eigenaars ol'gebruikers van de hierboven bedoelde ot daaraan grenzende gebouwen of erven, en in het alge meen ieder, die vermeenen mocht, tegen de gevraagde vergunning eenig bezwaar te moeten inbrengen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20™ December 1869. NDe Secretaris, De Burgemeester, P. FOKBES YVELS. WINKELMAN. De leden van de eerste kamer der staten generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen a. Maandag, des avonds te half acht uur. De tweede kamer beeft heden hoofdstuk X der staats- be^rooting (onvoorziene uitgaven) met eenparige stem men aangenomen. Daarna zijn de algeineene beschouwin gen over hoofdstuk IX (koloniën) gevoerd en in deze zitting nog geëindigd; de minister heeft daarbij de sprekers breedvoerig gerepliceerd. In eer.e heden te houden avondzitting zal de begrooting verder afgedaan worden. De Staats-courant van gisteren bevat de wetten van den 7™ dezer, houdende vaststelling der begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1870 (hoofdst. 1 uitgaven in Nederland en II uitgaven in Nederlandsch- Indië) en aanwijzing van de middelen en inkomsten ter goedmaking van de uitgaven begrepen in bovengenoemde begrooting (hoofdst. I, middelen en inkomsten in Neder land) In de Staats-conrant van heden zijn opgenomen de wetten van den 3™ dezer, houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Noord-Brabant, Gelderland en Zuid-Holland, alsmede die tot aanvulling en verhooging der begrooting van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor het dienstjaar 1869. Het te 's-Gravenhage gevestigde comité tot bevorde" ring eener directe stoomvaart tusschen Nederland en de Vereenigde staten van Noord-Amerika beveelt, in een schrijven hetwelk in het Handelsblad en Het Vaderland is opgenomen, de deelneming in deze zaak met den meesten aandrang bij zijne „stad- en landgenooten" aan. Nagedaclitenwisseling met de in Juli jl. te Rotterdam saamgekoraen commissie, die een plan heeft ontworpen, en evenzeer met de Koninklijke Nederlandsche stoom - bootmaatschappij te Amsterdam, die mede plannen be raamd heeft, geeft het Haagsche comité als zijne over tuiging te kennen, dat wat omtrent de voorgenomen Amsterdamsche en Rotterdamsche ondernemingen is gedaan, de kenmerken draagt van nauwgezet, volledig en grondig onderzoek; dat beide reeds in het bezit zijn van uitgebreide en welgevestigde handelsbetrekkingendat, terwijl Rotterdam als uitgangspunt van het eene plan de eigenaardige voordeden aanbiedt die eene groote handelstad met alle hare daar bestaande inrichtingen oplevert, Vlissingen, van waar de stoombootmaatschappij hare vaart wil doen uitgaan, eene groote toekomst tege moet gaat, wanneer de spoorweg- en havenwerken zullen voltooid zijn; dat aan het hoofd van beide ondernemin gen zich mannen bevinden der zake kundig en die op bil lijk vertrouwen aanspraak mogen makenin éen woord, dat-^lkjier plannen eigenaardige voordeelen aanbiedt. Beide' plannen bezitten, volgens het comité, levens vatbaarheid en beloven aan hen die ze met hunne kapi talen willen ondersteunen niet-onbevredigende geldelijke resultaten, terwijl het eene plan hef andere niet behoeft uit te sluiten, maar beide, naar de erkentenis der ont werpers zei ven, kunnen samengaan. In een brief uit Amsterdam aan lietUtrechtsch dagblad komt het volgende voor: „Over de vaart op Amerika en de leening der Konink lijke Nederlandsche stoombootmaatschappij hoort men hier weinig meer spreken, tenzij door misnoegden. Deze zijn de inschrijvers die niet de voorwaarde bedongen dat de leening moest zijn volgeteekend, en de transatlanti sche vaart door Ue maatschappij moest worden onder nomen om bun inschrijven van kracht te doen zijn. De niet-voorwaardelijk ingeschreven twee en een half mil- lioen gulden zullen nu gebruikt .worden 1». om een schuld, van f 495,0;:0, rendecrende 5 pet., te delgen, (ter wijl de leening ad 90 pet. is uitgegeven, dus rendeerende 5 j pet.) en 2". om het materieel der maatschappij van de thans bestaande lijnen te verbeteren .Wat de misnoegden ook mogen pruttelen, ik geloot niet met het prospec tus der leening voor mij dat zij zich niet van de Stor ting zullen kunnen excuseereu, zoo de maatschappij dit, desnoods in rechten, eischt. In afwachting nu dat de nog te plaatsen anderhalf millioen gulden van obligatiën (voor éen millioen is voorwaardelijk ingeschreven en dut wordt aangenomen) zijn genomen, zal de Konink lijke Nederlandsche stoombootmaatschappij haar tegen woordige vaart, o. a. in de Middellandsche- en Oostzee, uitbreiden. „Hoewel !t nu waar moge zijn dat gelijk ook de heer van Oosterwijk Bruyn in ziju veelgelezen „Beknopt overzicht van de geschiedenis der Amsterdamsche fond- seninarkt in 1869" zegt ook niemand van de Amster damsche beurs heeft gedacht dat de leeniug van 5 mil lioen gulden zou worden volgeteekend in een tijd waarin men 6 pet. gaf voor gelden op prolongatie, zoo moet men aau don anderen kant niet vergeten dat de maatschappij, evenals bijna ieder andere onderneming die zoo goed ais een monopolie is en autocratisch handelt, alles behalve gezien is bij den handel, door de willekeurige wijze waarmede zij met de goederen omspringt; en 't is mij bekend dat velen die iedere andere transatlantische vaart met warmte zouden hebben ondersteund, der Kouinklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij alle medewerking ontzeggen. Zoo heeft o. a. de maatschappij de gewoonte ooi de goederen tijdens de vaart op de schepen te verpakken. Nu is dit misschien noodig, daar de schepen soms 5 a 6 havens moeten aandoen, maar voor de handelaars kan dit zeer verdrietig worden, omdat de goederen door die verpakking lijden of be schadigd worden en er geen schadevergoeding te krijgen of te reelameeren is." Naar het Vaderland verneemt heeft de heer E. H. Kol, van Utrecht, zich onttrokken aan het comité ter bevor dering van de stoomvaart op Amerika en zouden ook andere leden, die zich evenmin met de handelwijze en opinie van den heer M. II. Jansen kunnen vereenigen, het voorbeeld van den heer Kol volgen. ridderorden. Vergunning verleend aan L. Heukens- feldt Slaghek,consul-generaal der Nederlanden te Livorno, tot het aannemen en dragen der versierselen van kotn- mandeur der Christus-orde, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissemënts-rechthank te Zutfen, m'. F. J. M. Jespers, thans griffier bij liet kantongerecht te Zierikzee, en tot laatstgenoemde betrekking m'. J. A. Bolle, advo caat. hooger onderwijs. Eervol ontslagen, wegens voort durende ongesteldheid, de hoogleeraar in de wis- en natuurkunde bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord J. M. Brute! de la Rivière, onder toe kenning van zoodanig wachtgeldals waarop hij bevonden zal worden aanspraak te hebbenen als zoodanig be noemd d<". G. A. Oskamp, thans tijdelijk met de waar neming dier betrekking belast. belastingen. Benoemd tot ontvanger dér directe be lastingen en accijnsen tc Ternaard c. a., J. II. Wijbrands, thans ontvanger derzelfde middelen te Warga c. a.te Warga e. a., A. J. Vening, thans ontvanger derzelfde middelen te Dronrijp; te Dronrijp, C. L. Klein, thans surnumerair der directe belastingen, iu- en uitgaande rechten en accijnsen ter inspectie Zutfente Rave- stein c. a.} A. G J. Hamming, thans ontvanger derzelfde mid leien te Zundert c. a.te Zundert c. a., P. A. Broers, thans ontvanger derzelde middelen te Erp c. a.; te Erp c. e., II. J. J. A. Lulofs, thans surnumerair der-directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen ter inspectie Rotterdam; te Werkhoven c. a.. M. C. Merens, thans surnumerair der, directe belastingen, in-en Uit gaande rechten en accijnsen ter inspectie Amsterdam. De kerkeraad der Evangelisch-luthersche gemeente alhier heeft heden avond uit het vroeger medegedeelde drietal tot predikant beroepen den heer J. A. Heiwig jr., predikant bij de Hersteld-evangelisch-luthersche ge meente te Enkhuizen. Uit Sneek wordt het volgende geschreven De kerke lijke quaestie, waarover we anders het stilzwijgen zou den bewaren, omdat, ze saai en vervelend wordt, is nog verre vah opgelost, integendeel ze dreigt door eene nieuwe handeling der bekende commissie van 7 personen nog ingewikkelder te worden. Zooals door ons is ge meld in een vorig nommer is het ontworpen reglement op het beheer der kerkelijke fondsen en de benoeming van notabelen c. a. door ruim 300 leden der gemeente goedgekeurd en alzoo van kracht geworden, natuurlijk voor hen, die het willeb erkennen, wat door het liberale deel der gemeente, dat den l«n December jl. 8 notabelen benoemde en alzoo de bestaande orde van zaken goed keurde, volstrekt niet geschiedt. De commissie, hare bevoegdheid ontleenend aan dat nieuwe reglement, roept thans de gemeente op om den 27™ December a. een tiental notabelen te verkiezen, welke notabelen daarna 5 kerkvoogden te benoemen hebben. We hebben dos den i™ Januari 1870 een dubbel stel éen, bestaande uit 12 notabelen en 7 kerkvoogden, die thans het bestuur in handen hebben en 't zeker niet zul len overgeven, éen van 10 notabelen en 5 kerkvoogden, allen ministers zonder portefeuille, wat ze zeker voorloo- pig ook wel zullen blijven, daar we van procedures nog niets vernemen. Ia hoever het gerucht waarheid behelst, dat de commissie heeft getracht hij hut comité, dat zich in Utrecht heeft gevormd en dat de zoo bekende circu laire in de wereld heeft gezonden, geld te krijgen tot bestrijding der kosten van het rechtsgeding, welk aan zoek moet afgewezen zijn, wetcu we niet; alleen mer ken we nog op, dat de thans bestaande toestand hij velen in de gemeente niet meer die bezorgdheid wekt als voor eenige weken en velen vrij gerust den loop der dingen afwachten. {Liet Noorden) Volgens den Leidschen Studenten-almanak waren op 15 November aan de boogeschool te Leiden ÏDgeschre- ven 647 studenten, waarvan 102 in de geneeskunde, 308 in de rechtsgeleerdheid, 47 in de godgeleerdheid, 69 in de wis- en natuurkunde, 68 in de letteren en 53 elders studeerende.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1