CntitcnlaniX 3jecti)i)mgen. Algemeen overzicht. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. ven van een niet te veranderen toestand. Mocht de kamer eene beslissing nemen in tegenovergestelden zin van het door hem voorgestelde stelsel, dan zal hij zich met de uitvoering daarvan niet kunnen heiasten. Art. 18 is daarop goedgekeurd. Bij art. 19 stelt de heer Nierstrasz een amendement voor, strekkende om door vermindering met de daarvoor bestemde kosten ad 350,000 de quaestie van het al of niet bouwen bij particulieren vooralsnog onbeslist te laten. Tevens protesteert hij er tegen dat de minister eene portefeuille-quaestie maakt van eene tot dusver economische zaak. Zitting van Maandag 20 December. Behandeling en aanne- ming begrooting marine enz. Verschillende wetsontwerpen worden aan de orde gesteld tegen Dinsdag. Daarop wordt de beraadslaging over hoofdstuk VI (marine) voortgezet en wel over art. 19 en het daarop voorgestelde amendement van den heer Nierstrasz. De heer Stieltjes doet aan den minister van marine drie vragen, van welker beantwoording hij zijne stem om trent het amendement afhankelijk maakt. Vooreerst: zal door den voorgestelden bouw van een monitor op eene particuliere inrichting de aanbouw versneld worden, of zon die snelheid ook verkregen kunnen worden door uitbreiding van de werf te Amsterdam, dan wel zal het geene vertraging in de oplevering teweeg brengen dat de particuliere inrichting zich tot het panseren moet voortbereiden. Hij zet in het breede zijn gevoelen uiteen, dat volgens hem het te baat nemen voor eene enkele gele genheid van particuliere krachten tot geen goed resul taat en ook niet tot besparing zal leiden. De heer van der Hucht tracht door cijfers aan te toonen dat de bouw van schepen bij particulieren, en vooral het panseren van die schepen, veel duurder is dan dat zulks van rijkswege geschiedt. De heer van der Linden zegt reeds in 1850 het stelsel om particuliere krachten in dit opzicht in te roepen, ver dedigd te hebben. De minister doe echter, in geval van onderhandsclie uitbesteding, onderzoeknaar de soliditeit van personen en inrichtingen. De heer Insiuger bestrijdt het voorstel der regeering; men heeft daardoor het stelsel van vrije concurrentie verlaten. Bovendien betwijfelt hij of het hier niet zal blijken te zijn eene bijzondere bevoordeeling van de fa briek te Fijenoord, die toch niet verplicht zal zijn eene panserinrichting tot stand te brengen. Hij keurt het .af dat do minister van deze zaak eene politieke quaestie maakt. Ook de heeren de Casembroot, Begrain en Hoffman verklaren zich op verschillende gronden voor het amen dement van den lieer Nierstrasz, terwijl de heeren Storm en de Roo het bestrijden en de handeling van den minis ter als eene eerste proefneming goedkeuren. De heer Heemskerk Az. acht openbare mededinging in het algemeen wenschelijk, maar in dit geval is hij uit sluitend voor bouwen op 's rijks werf. De minister van marine zegt dat hij, alvorens over te gaan tot de bestrijding van het amendement, een aangename taak te vervullen heeft. Hij had beloofd indertijd dat de bevolking van Comraendah aan de kust van (fuinea, naar aanleiding van de bekende gebeurte nis niet eenige zeeofficieren, „een pak" zon hebben; hij kan thans mededeelen dat zij dat pak gehad heeft; de Staats courant van heden zal daarvan een relaas publiek maken. Bij de wederlegging van de verschillende gevoelens tegen zijn voornemen om voorloopig te Fijenoord een monitor te laten bouwen, blijft hij van meening dat hot noodig is met hot oog op tijden van oorlog eene panser inrichting in liet zuidelijke frontier te hebben. Er was nu geene andere kenze dan genoemd etablissement. De werf te Amsterdam is pas in haar leertijd, in 't vervolg zal zeker meer productiviteit daarvan verwacht kunnen worden; maar daarop alleen mag men niet steunen. De minister blijft van meening dat hij thans eene poging heeft voorgesteld om een eersten stap te zetten op den weg die leiden kan tot blijvende besparing; wil men den stap niet doen, men klage dan ook nooit meer over hooge uitgaven voor marine. Nadat de heer Nierstrasz zijn amendement op nieuw verdedigd had en nog andere leden hadden gerepliceerd, wordt het amendement van den heer Nierstrasz, strek kende ora 350,000 van de kosten voor bouw bij parti culieren van de begrooting te schrappen in stemming gebracht en verworpen met 44 tegen 31 stemmen. Voor het amendement (waarvan de minister eene portefeuillequaestie had gemaakt) stemden de heeren: Amerongen, van der Hucht, Nierstrasz, Kalff, van Was- senaer, van Sypesteijn, de Casembroot, Hasselman, Heij- denrijk,van Lijnden, van Goltstein, Vader, Heemskerk Az., Biehon, Bergraann, Hoffinan, Begram, van Kuyk, van Voorthuijsen, Insinger, Haffinans, van Hardenbroek, 's Ja- cob, Borret, de Brauw, van Loon,de Willebois, Verheijen, Luyben, Stieltjes en Rutgers. Bij de behandeling van de verdere artikelen verklaart de heer Storm zich tegen de aanschaffing van de dure stalen kanonnen. Bij de afdeeling personeel der zeemacht, bespreken de heeren de Casembroot en Nierstrasz de belangen der officieren hij de marine, eerstgenoemde vooral die van het korps officieren van gezondheid bij de zeemacht. Hij acht de tegenwoordige opleiding ondoelmatig en te kost baar. Eene motie door hem voorgesteld ora door de kamer een afkeurend oordeel over het tegenwoordig stelsel van opleiding der toekomstige geneeskundigen bij de marine uit te spreken, trekt hij later weder in. Hij zou het wenschelijk gevonden hebben dat men er toe besloten ware om de geneeskundigen voor do marine te trekken uit de civiele artsen. De begrooting van marine, in stemming gebracht, wordt met 54 tegen 23 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Stieltjes, Rutgers, Amerongen, van der Hncht, Nierstrasz, van Wassenaer, van Sypesteijn, Guljé, de Casembroot, Hasselman, van Lijnden, Gratama, Dumbar, Vader, Heemskerk Az., Bichon, Hoffman, van Voorthuijsen, Insinger, Haffinans, van Hardenbroek, van Loon en llombaeh. In den loop der zitting is bepaald dat het wetsontwerp tot goedkeuring der huwelijksverbintenis van prinses Marie den volgenden dag onmiddellijk na de pauze zal behandeld worden. Dezer dagen ontving een der Spaansche afgevaar digden, Paul Angulo, die deelgenomen had aan den laatsten republikeinschen opstand en naar het Fransch giondgebied de wijk had genomen, bevel om Frankrijk binnen vier en twintig uren te verlaten. Hieromtrent heeft de heer Henri Rocliefort gisteren in het Fransch wetgevend lichaam eene interpellatie tot de regeering gericht, waarbij hij betoogde hoe weinig deze handel wijze van het gouvernement strookte met zijne houding jegens de vervkllen verklaarde koningin Isabella, die in volle vrijheid deelneemt aan samenzweringen tegen den nu in Spanje bestaanden toestand. Dc heer Roehefort verklaarde de gedragslijn der keizerlijke regeering uit hare vrees voor do republiek, „welke toch weldra aller- wege zal zegevieren." Namens het gouvernement antwoordde hierop de mi nister van binnenlaudsche zaken de Forcade la Roquctte] dat Frankrijk aan koningen en onderdanen gastvrijheid betoont, maar dat de heer Angulo opstand prodikte en dus aau de regeering het recht gaf om dc wet van 1849 toe te passen. De regeering zal zoo handelen ten op zichte van elke poging oin onlusten teweeg te brengen. Het incident werd hiermede gesloten veyklaard. Uit Madrid wordt gemeld dat de partij van den hertog van Montpensier weder ijverig aan het werk is om haren candidaat op den voorgrond te stellen. In verschillende groote steden van Spanjp zijn adressen ter onderteeke- ning in omloop, waarin bij de Cortes wordt aangedrongen om den hertog van Montpensier tot koning te procla- meeren. Omtrent het gisteren medegedeeld bericht betreffende onderhandelingen tot eene algemeene ontwapening is nog niets naders bekend geworden. Wij treffen alleen in hel officieus regeeringsorgaan le Coostitutionnel de mcdedeeling aan dht er sprake zou wezen ora het leger- contingent van honderd duizend man tot tachtig duizend man te verminderen. Het bekende woord van keizer Napoleon I ilfaut en finirP' schijnt thans ook door Napoleon III te zijn uitge sproken ten opzichte der ministerieele crisis. Daarbij wil hij echter een gansch nieuw personeel van ministers doen optreden en vandaar, naar men beweert, de moei lijkheid om een kabinet te vinden. Verschillende staats lieden blijven weigeren om in een ministerie Ollivier zitting te nemen. Onder de dezer dagen bij den Fransehen senaat inge komen petitiën is er eene, waarbij wordt aangedrongen op de indiening van een wetsontwerp tot intrekking der wetten van 10 April 1832 en van 26 Mei 1848, waarbij de beide takken van het stamhuis Bourbon voor altijd uit Frankrijk werden verbannen verklaard. Het Pruisisch huis der heeren heeft het wetsontwerp houdende invoering van de rechtspraak der jury bij alle politieke misdrijven en drukpersdelicten met algemeene stemmen verworpen. Van het regeeringsitandpunt in Pruisen is dit natuurlijk zeer wel te verklaren. De agitatie in noordelijk Sleeswijk tegen de houding der regeering te Berlijn, welke stelselmatig weigert om het tractaat van Praag ten opzichte der Sleeswijksche bevolking ten uitvoer te leggen, begint thans een vrij ernstig karakter aan te nemen. De in Sleeswijk wonende Deenen trachten zich geheel en al van de Duitschers te isoleeren, door van geene Duitsche kooplieden meer iets te koopen en alle Duitsche werklieden en arbeiders uit hun dienst te ontslaan. De daardoor teweeggebrachte verbittering tusschen beide nationaliteiten is vooral te Sonderburg zeer groot en de aldaar in grooten getale gevestigde Duitsche arbeiders verkoeren thans in zeer armoedige omstandigheden. De-naderende winter zou dan ook in dezen staat van zaken tot botsingen kunnen leiden. Eergisteren heeft paus Pius IX een zeshonderdtal Franschen, die zich thans bij gelegenheid van het con cilie te Rome bevinden, in audiëntie ontvangen op het Vaticaan. In een bij die gelegenheid gehouden toespraak ontwikkelde hij de beteekenis van het Kerstfeest, als loerende aan den mensch zijne diepe afhankelijkheid. Het ouafhankelijkheidsgevoel kenschetste de kerkvoogd als de vijand van den mensch en de oorzaak der revolu- tiën. Eene demonstratie van gehechtheid aan den paus volgde op deze toespraak van de zijde der aanwezigen Uit Washington wordt gemeld dat men zich aldaar steeds bezig houdt met het plan tot doorgraving der landengte van Panama. Te dien opzichte is reeds door de Vereenigde staten eene overeenkomst gesloten met Nieuw Grenada, waarbij bepaald is dat het gouverne ment te Washington uitsluitend het recht zal hebben om bedoeld kanaal te doen graven, doch dat kanaal ver volgens voor alle natiën zal moeten worden opengesteld en in beheer zal overgaan aan de regcering van Nieuw Grenada. Aan den hoofdofficier der marine Davis, die tevens eenigen tijd directeur was van het astronomisch observatorium te Washington, is opgedragen om nog een gedeelte van het doorgravingsplan uit te werken. Laatste berichten. Brussel. Het eerste artikel van het wetsontwerp tot verkoop der terreinen der zuidelijke citadel van Antwer pen is heden door de kamer van afgevaardigden met algemeene stemmen aangenomen. Dit voorspelt de aan neming van het ontwerp met eene groote meerderheid. Het heden middag verschenen nommer van 1'Indé- pendance Beige bevat een bericht uit Berlijn, waarin de mededeeling van the Times, omtrent door Frankrijk ge opende onderhandelingen over een algemeene ontwa pening, geheel en al ongegrond wordt verklaard. De Engelsche bark G. Cummings, gezagv. Ilookway is Zondag nacht door twee sleepbooten van het strand bij Neuzen wederom in het vaarwater gebracht en naar Antwerpen opgesleept. Gisteren avond zijn een Belgische vischsloep en een Fransche schooner op de reede van Vlissingen met elkander in aanvaring geweest en belangrijke averij veroorzaakt. Beide vaartuigen komen aldaar in de haven om te repareeren. Rotteudam, 21 December. Runderen le qual. 75, 2e qual. 60 cent; kalveren lc qual. 95, 2e qual. 75 cent schapen 70 cent. Aanvoer nog niet bekend. Vlissingen 21 December. Boter ƒ1.30a 1.35 por kilogr. Amsterdam 21 December 1869. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 531 *dito dito dito 3 go'-, *dito dito dito 4 g^T* *Aand. Handelmaatschappij 41 dito exploitatie Ned. staatssp.' 791 België. *Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 935 *Certific. adm. Hamburg k "684 *dito Hope Co. 1855, 6e série* 5 741 dito ƒ1000 1864 5 89j *dito 1000 1866 5 „89 *Loten 1866 5 223i *0blig. Hope Co. Leening 1860 4i 81i *Certific. dito4 62j *Inscript. Stieglitz Co. 2e a 4«L. 4

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3