O i! A N T. MIDDELBÜRGSCHE C 1869. 22 December. r 253. Woensdag Otnncirlaniï. Middelburg 21 December. Benoemingen en besluiten. N Rechtzaten. Kerknieuws. Koloniën. KEKIISCETI1ÏG. SLUITING DEK JAGT OP KLEIN WILD. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, Gezien het besluit van heeren gedeputeerde staten van den 17™ December 1869, n°. 83; Gelet op art. 11 der wet van den 13™ Jung 185? (Staatsblad n°. 87) Maakt bekend dat de sluiting der jagt op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, ook met schiet geweer, in deze provincie is bepaald op Vrijdag den 31cn December 1869 met zons ondergang, en dat bet tijd stip van de sluiting der jagt op houtsnippen en water wild nader zal worden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad plaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 18™ December 1869. De Commissaris des Konings voornoemd R. W. VAN LIJNDEN. De begrooting voor oorlog is heden door de tweede kamer met 45 tegen 33 stemmen aangenomen, nadat een amendement tot vermindering van den post voor kazer neering uitgetrokken, met f 50,000 was aangenomen. Ook zijn nog onderscheidene wetten van geringen omvang aangenomen. Bij de jl. Zaterdag te üoedekenskerke gehouden ver kiezing van een lid voor den gemeenteraad hebben de heeren A. Serverans 18 en L.van Doesselaar en J. Raven ieder 7 stemmen verkregen. Tusschen dezen moet den 30™ dezer eene herstemming plaats hebben. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Heinkenszand II. C. van der Peen, thans te Werkendam. lager onderwijs. Benoemd tot schoolopzieners in het 2e schooldistrict, te Zierikzee, dr. P. J. Andreae, en in liet 4C schooldistrict, te Goes, J. II. de Laat de Kanter. B e n o e m dtot teekenaar hij het topographisch bureau van de directie der genie F. K. Witsen, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. (Javasche courant van 9 November.) civiel departement. Erkend en toegelaten: krachtens machtiging des konings, de heer H. P. J. van n ej-g, als consul van Wurtemberg te Samarang. "ffuiïalagen eervol, uit zijne betrekking wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de le commies bij de algemeene rekenkamer Th. E. van Hek; uitzijn ambt, de notaris tevens vendumeester te Poerworedjo S. J. Wiselius. Benoemd: tot adsistent-resident van Patjitan, de rqbtepaar op nonactiviteit W. H. van (Ier Hplltot vMi eester, tevens kassier en boekhouder bij het vendu departement te Soerakarta, do commies op het residentie kantoor aldaar W. Mac Gillavry; tot i™ commies bij het departement der burgerlijke openbare werken, de 9® commies C. J. Brouwer; bij de landelijke inkomsten en cultures op Java en Madura, tot controleurs der 1« klasse de controleurs der 2e klasse mt P. Deketh, N. F. H. van Slijpe, P. J. van Berckel, F. J. G. Kutten en J. W. Obdam tot controleurs der 2e klasse, de ambtenaren ter beschik king A, Boudewijnse, A. C. Uljée, inr. J. F. Kramer, J. A. Muller en C. P. H. Backiene, militair departement. Verleend een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den i™ luitenant der infanterie L. H. de Grijs. In het bij de Staats-courant van Vrijdag 17 dezer behoorende bij voegsel is opgenomen een staat van nala tenschappen, afkomstig van militaire gegageerden, berustende bij de Weeskamers te Batavia, Samarang, Soerabaija en Macassar, waarvan de saldo's, als iniuder dan f 250 bedragende, ingevolge koninklijk besluit van 24 November 1849, n». 81, door de daarop rechthebben den, onder overlegging van de vereisehte bewijzen van erfrecht, kunnen worden opgevraagd en ontvangen bij liet ministerie van koloniën in Nederland. Daarop komt onder anderen voor Hendrik 'Priegel, geboren te Vlis- singen den 3™ October 1823, en den 26™ October 1867 te Batavia als gegageerd sergeant overleden; het zuiver geldelijk bedrag ten bate der onbekende erfgenamen is f 10.17. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Dreischor, heeft uit het vroeger medegedeelde drietal tot predikant aldaar beroepen den heer G. Keijers, thans te Ellewoutsdijk. De berichten uit Oost-Indië, gisteren hier per mail aangebracht, loopen tot 11 November, docli behelzen geen bijzonder nieuws. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië beeft de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van 5 November.) civiel departement. Ontslagen: uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de vendumeester tevens kasêier en boekhouder bij het vendu-departement te Soerakarta J. van Lingen. Benoe nul: bij bet algemeen beheer der posterijen in Nederlandsch-Indië: tot 1™ commies, de 2e commies A. A. Bier, tot 2™ commies, de 3e commies G. J. Lauren- sen; tot 3™ commies, de klerk H. W. Hamilton of bilver- tonhill. militair departement. Ontslagen: eervol, uit ■s lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de teekenaar bij hettopograpkischbureau van de directie der genie V. Prott; bij den militairen geneeskundigen dienst eervol, uit Zr. M". militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, metbehoud van recht op pensioen, de dirigee- rende officier «an gezondheid der 1' klasse L. Lindman endedirigeerende officieren van gezondheid der 2« klasse J. R. A. Bauwer, C. A. Bensen en G. F. Charlie'r, allen thans met verlof in Nederland. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, van jl. Zaterdag is Marinus Peter.van de Pas, oud 48 jaren, arbeider, wonende te Baarland beklaagd als zou hij in den nacht van 12 op 13 Juli jl., te half vier uren, te Baarland arglistig hebben weggenomen en zieh toegeëigend een paar schoenen, ten nadeele van Corne- lis Alinekinders, cn zulks van de rondom afgesloten erve der woning van Jan Priem aldaar schuldig ver klaard aan eenvoudigen diefstalop grond dat de zons opgang op 13 Juli moet gesteld worden op 3 uren 52 minuten, zoodat het bestaan der qualificatie van nacht niet genoegzaam zeker is en ten voordeele van den be schuldigde moet uitgelegd worden; en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van 2 maanden en in de kosten der procedure. Gisteren heeft hetzelfde hof de volgende arresten in hoogcr beroep uitgesproken. Marinus Anthonie Witte, oud 57 jaren, zoutzieder en voerman, wonende te Tholen beklaagd ter zake dat hij 1° in den avond van 27 September jl. omstreeks half elf uur, in de wachtkamer van het veer aan de Water poort te Tholen, zijne dienstmeid Catharina Karnoelje moedwillig een schop tegen de zijde van den onderbuik toegebracht, haar bij de keel gegrepen en op den grond geworpen heeft, ten gevolge waarvan zij een tijd lang bewusteloos is geweest, en eene dikte of kneuzing aan de linker zijde van de slaap van het hoofd heeft be komen; 2» in den nacht, volgende opdien zelfden avond, omstreeks 12 uren, buiten de Waterpoort in de ge meente Tholen, aan Laurens van den Berg, aldaar wonende, moedwillig met de vuist een slag in den hals heeft toegebracht, zoodat hij op den grond viel; 3o jn den avond van 2 October daaraanvolgende omstreeks 10 uren, bij het veerhuis aau de Waterpoort te Tholen den rijks- en gemeente-veldwachter O. G. van Es aldaar die naar het breken eener glasruit onderzoek deed, heeft beleedigd door tot zijn knecht, van Dijk, met wien ge noemde ambtenaar stond te praten, te roepen „Kom hier, laat die vent staan, die is bezopen", daarmede voormel den van Es bedoelende; 4» in den avond van 20 October 11. omstreeks half elf uur, in de voor het publiek toeganke lijke wacht van het veerhuis te Tholen, ten aanhoore van eenige personen, zijn knecht van Dijk voornoemd, die het veer bedient, heeft beleedigd, door, kennelijk op hem doelende, te zeggen„de bliksem zet maar over, en ik ontvang geen geld van hem" is bij vonnis.der arrondis sementsrechtbank te Zierikzee dd. 12 November jl. schul dig verklaard, ten aanzien van de twee eerste feiten: aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten aan iemand, zonder dat hierdoor ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen is onstaan; ten aanzien van het derde feit, aan beleediging met woorden aan een bedienend beambte, in de waarneming zijner bedie- uing, en ten aanzien van het vierde feit aan laster, door op een^ openbare plaats iemand daden ten laste te leg gen die ingeval zij plaats hadden, dengénen tegen wien zij geduid zijn, aan boetstraffelijkevervolging,of althans aan de verachting en den haat der burgers zouden blootstellen; en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot zes maanden cellu laire gevangenisstraf, en tot vier geldboeten, drie eik van f8 en éene van f 25, met subsidiaire gevangenisstraf van éen dag cellulair voor elke boete, alsmede in de kosten der procedure. Voorts rechtdoende ten aanzien der vordering van de beleedigde partij, den beklaagde veroordeeld, om aan de beleedigde partij voor vergoeding der schade, haar door zijne onrechtmatige'daad toegebracht, te betalen eene som van f 25 met ontzegging van haren verderen eisch en met veroordeeling van den beklaagde in de kosten door de voeging veroorzaakt. Op het door den veroordeelde en den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovenge noemd vonnis vernietigd, doch alleen in zooverre de beklaagde daarbij is schuldig verklaard aan do laatste hem ten laste gelegde feiten en te dier zake tot eene geldboete van f 25 met subsidiaire cellulaire gevange nisstraf van éen dag is veroordeeld, en hem te dier zake ontslagen van alle rechtsvervolging; en overigens het vonnis bevestigd, met veroordeeling van den geïnti meerde en medeappellant in de kosten-der procedure op het hooger beroep gevallen. Cornelis Legerstee, oud 53jaren, wonende te Goes beklaagd ter zake dat hij op 28 Augustus jl. des nachts omstreeks vier uren, terwijl hij zijn intrek had in de lier- berg van G. van Meelen, wonende aan den nieuwen dijk te Wemeldinge, stil onder de toonbank op handen en voeten in den winkel van genoemden van Meelen is geslopen, met het doel om een komijnekaas arglistig te ontvreemden en zich toe te eigenen, welk doel echter verijdeld is, daar hij door de huisvrouw van van Meelen is. vastgegrepen terwijl hij zijne handen reeds uitstak om bedoeld voorwerp te grijpen is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Goes, dd. 1 November j!., schuldig verklaard aan poging tot diefstal door uiterlijk bedrijf gebleken en tevens tot ecnig begin van uitvoering overgeslagen, die niet dan door toevallige en van des daders wil onafhankelijke omstandigheden hare uitwer king gemist beeft, gepleegd des nachts in een bewoond buis, en te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld lot eene cellulaire gevan genisstraf van drie maanden en in de kosten van het rechtsgeding. Op het door den veroordeelde en den officier van jus titie ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovengemeld vonnis vernietigd, voor zooveel de daarbij aan den mede appellant opgelegde straf betreft, en het, met bevesti- ging overigens, op dat punt verbeterende, den mede- apellant veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1