Üuitfnlani». ffianMsbmctjtm. Algemeen overzicht. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten, hetzelfde zijn door wien hij vervangen wordt. Doch tot meerdere zekerheid is spreker voor het amendement van den heer van Deinse. Dit laatste wordt daarop in stemming gebracht en met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Rekker, Lantsheer, Lnteijn en de voorzitter. De instructies worden daarna zonder verdere beraad slaging goedgekeurd. Alsnu wordt overgegaan tot verschillende benoemin gen, waarbij de heeren Snijders en Mathon met den voorzitter hot stembureau uitmaken. Achtereenvolgens worden uit de vroeger medegedeelde dubbeltallen be noemd Tot secretaris der commissie van bestuur over de leenbank: de heer P. Pichal met 13 stemmen; de heer A. E. Verwijs kreeg 1 stem. Tot leden van het burgerlijk armbestuur: ter vervul ling der gewone vacatures, de aftredende leden J. Poley Cz. en D. Jeras, beide met algemeene stemmen; in de plaats van jonkheer m>\ A. W. Snouck Hurgronje, op verzoek ontslagen, de heer F. Ermerins met 12 stemmen, zijnde 3 stemmen uitgebracht op den heer J. Jvan der Harst Az. en ter vervanging van wijlen den heer J. A. Sistermans de heer H. Olthoff, met 15 stemmen. Tot leden van het bestuur der godshuizenin de plaats van dr. L. J. de Marrée, op verzoek ontsla- gen, dr. M, H. Datnme, met 13 stemmen; op den heer P. M. de Ligny waren 2 stemmen uitgebracht; voorts ter vervulling der gewone vacature het aftredend lid J. P. van Visvliet, met 12 stemmen, terwijl jonkheer m'. D. G. van Teylingen 1 stem verkreeg en 2 biljetten van on waarde zijn verklaard. Tot lid der commissie van bestuur over de leenbank: het aftredend lid D. Jeras, met algemeene stemmen. Tot commissaris over de wisselbank: de aftredende heer J. J. I- Sprenger,'met 14 stemmen, zijnde 1 biljet oningevuld. Tot lid der commissie van toezicht over hot middel baar onderwijsde heer mr- G. N. de Stoppelaar, met algemeene stemmen. Tot opzichter bij de gemeente-fabricage: de heeren J. C. van der Ilell en J. A. Wuijkhuijse, beide met 13 stemmen, zijnde bij de benoeming van ieder hunner 1 stem uitgebracht op den heer J. Tol en 1 biljet onin gevuld ingeleverd. Burgemeester en wethouders worden gemachtigd van den uitslag dezer benoemingen aan de verschillende colleges en de benoemden kennis te geven. De heer van Visvliet deelt aan de vergadering mede, dat de financieele commissie vermoedelijk morgen (Don derdag) gereed zal zijn met haar rapport betreffende de comptabiliteit van het burgerlijk armbestuur. Deze me- dedeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Ton slotte wordt door de daartoe benoemde commissie rapport uitgebracht betreffende eene wijziging van de verordeningen op de plaatselijke directe belasting op de inkomsten (zie dit gedeelte van bet verslag in ons vorig nommer), en daarna de zitting gesloten. In de Spaansche Cortes is dezer dagen de bestaande legerorganisatie ter sprake gebracht, waartegen zoo vele en gewichtige grieven bestaan. De heer Garrido heeft deze grieven in eene uitvoerige redevoering ont wikkeld, waarbij hij in de eerste plaats wees op de om standigheid dat elk soldaat in Spanje een vierde meer aan onderhoud kost dan in Frankrijk, terwijl het aantal officieren bi) elk Spaansch legerkorps bijna tweemaal zooveel bedraagt als bij een Fransch korps van gelijke sterkte. Met het oog op de Spaansche geschiedenis der laatste jaren wees do heer Garrido voorts op de omstan digheid dat het leger, gelijk het thans is samengesteld, steeds tot werktuig was gebezigd bij alle revolutiën en reactiën, dat het dus voortdurend gevaarlijk is voor het behoud der rust en de handhaving der vrijheid. „Spanje, zeide de spreker, is zoo afhankelijk van zijn leger, dat men, bij de vraag omtrent de kansen welke een candi- daat voor de kroon bezit, niet nagaat op hoeveel stem men hij in 's lands vertegenwoordiging kan rekenen, maar hoeveel bataljons zich ten zijnen gun3te zullen verklaren." Deze redevoering maakte natuurlijk eene levendige sensatie en de heer Prim wist er, naar het schijnt, niets beters op dan met de meeste schaamteloosheid te bewe ren dat het Spaansche leger nooit aan eenige samenzwe ring had deel genomen en nooit tegen een gouvernement was opgestaan. Alleen moest de heer Prim erkennen dat het leger altijd blindelings gehoorzaamde aan hem die daarover het hevel voerde. Men mag wellicht onderstellen dat in deze woorden van den minister van oorlog minder een argument lag voor zijne beweringen, daar het dan ook meer daarmede in strijd was, dan wel eene bedreiging voor de toekomst. Met hetzelfde ongunstige weder, waardoor de manifes tatie te Florence tegen het concilie belemmerd werd, hebben ook de concilie-feestelijkheden te Rome te wor stelen. Niet alleen de|groote illuminatie moest uitgesteld worden, maar ook op de volgende dagen eene groote wapenschouwing over de pauselijke troepen en een con cert op de Piazza Colonna. Men zal echter die feestelijk heden later kunnen doen plaats hebben, daar men bere kent dat de kerkvergadering minstens tusschen de drie en zes maanden noodig zal hebben tot voleindiging harer werkzaamheden. Pessimisten spreker, zelfs van eenige jaren welke men noodig zou hebbeu om elkander op sommige punten te verstaan. Gisteren heeft het nieuw Italiaanse,h ministerie, bij monde van zijn président Lanza, in de kamer van afge vaardigden zijne plannen voor de toekomst ontwikkeld. Orde en bezuiniging in 's lands administratie, ook wat de departementen van oorlog en marine betreft, stonden daarbij op den voorgrond. Indien echter de in te voeren bezuinigingen niet voldoende zijn want de strijd krachten des rijks zullen niet verminderd worden zal men, volgens het ministerie, weder tot eene nieuwe be lasting moeten overgaan. Met een beroep op de onder steuning van „alle politieke partijen" eindigde de toespraak. De laatste redevoering van den Fransehen minister van binnenlandsche zaken in het wetgevend lichaam, waarin gezegd werd dat de regeering gedurende eenige maanden geene drukpersvervolging heeft doen instellen, maar thans daartoe weder is moeten overgaan, wordt door den heer de Girardin in la Liberté op heftige wijze bestreden. De regeering schrijft de Girardin kan dus naar willekeur drukpersvervolgingen doen instellen of niet. De regeering kan dus de toepassing der wetten schorsen! Wat wordt er dan van de rechterlijke macht? Welk eene rol speelt zij Wat wordt er dan van de wet en haar karakter? Nooit werd onvoorzichtiger erkente nis gedaan door den minister. Nooit werd krachtiger wapen in handen gegeven aan de verdediging van wegens drukpersdelicten vervolgden voor de correctio- neele rechtbanken. De regeering vervolgt dii3 eigenlijk als openbaar ministerie. Het is waar dat de heer de Forcade la Roqnette vrij onvoorzichtig de bedoelde erkentenis heeft afgelegd, doch hij deelde daarbij toch waarlijk niets nieuws mede. En het is juist daarom dat elke drukpersvervolging van het gouvernement slechts tot eigen nadeel uitloopt. Het verderfelijke echter van deze drukpersvervolgingen is, gelijk wij dezer dagen reeds als onze meening mededeeldennog minder het daardoor aan het gouvernement berokkende nadeel. Hot Napoleontisch gouvernement zal to'rii, wat zijn essentieel kenmerk betreft, niet zoolang meer bestaan, maar de rechterlijke macht, welke zich als werktuig door dat gouvernement laat gebruiken, blijft wel bestaan en het verlies van haar prestige is in de allerhoogste mate dcmoraliseerend voorde natie. Dit is ook in hetalgemeen een der redenen, waarom de optreding der jury voor drukpersdelicten zoo hoogst wenschelijk is. D.in is der gelijke vermindering van prestige voor de rechterlijke macht niette vreezen,noeh haar te overwegendeinvloed, haaralmaoht, welke evenmin als van weinig beteekenis te beschouwen nadeelen ten gevolge heeft. Het Pruisisch huis van afgevaardigden heeft met eene meerderheid van 114 stemmen het wetsontwerp tot consolidatie der schuld met eenige kleine wijzigingen aangenomen. Bij het daarover gevoerd tweedaagsche debat bleek dat van de aanneming dezer financieele voorstellen des ministers Camphausen geen partij-quaes- tie gemaakt werd. Men vond verdedigers en bestrijders van het ontwerp onder alle partijen in het huis. Een gerucht, als zou de minister von Bismarck zich tegen dit financieel plan van den heer Camphausen hebben ver klaard, werd overigens zeer bepaaldelijk tegengesproken en de minister van financiën zelf verklaarde dat hij zijno portefeuille slechts had aanvaard om de politiek van den heer von Bismarck te ondersteunen. De geruchten van wijzigingen in het Oostenrijkseh ministerie voor de landen aan deze zijde der Leitha worden voor het oogenblik althans geheel ongegond verklaard. De aanstaande debatten in den rijksraad zouden echter, gelijk men erkent, daartoe aanleiding kunnen geven. Het budget voor 1870 is intusschen bij den rijksraad ingediend. Het sluit met een deficit van negen millioen florijnen, waarin echter de regeering op de eene of andere wijze meent te zullen kunnen voorzien. Door welke middelen dit geschieden moet, zullen das waarschijnlijk de begrootingsdebatten moeten leeren. Oostburg, 15 December. Bij ruimen aanvoer van gra nen was de kooplust heden zeer beperkt en kwamen alleen de puike monsters tot vorigen prijs in aanmerking. Lichte en afwijkende soorten waren niet dan aanmer kelijk lager te plaatsen. Jarige tarwe, waarvan de voor raad zeer is verminderd, kon van 10 tot 11.50 opbren gen. Nieuwe ƒ8 tot f8.25 in drooge blanke soort. Ge ringe en blauwe van 7 tot 7.75. Rogge 6, 6.25 tot 6 50. Wintergerst ƒ5.50, 6 tot 6.10, zeer enkele 6.25. Zomergerst 5.50 tot 6.10. Haver 2.50, 2.75 3 tot 3 50. Paardenboonen 7 tot 7.75. Erwten, die niet dan in afwijkende soort aan waren, 7 a ƒ8 gebo den, doch meest hooger gehouden. Zaden niet aan. St. Nicolaas 16 December. Tarwe fr. 22.40; rogge fr. 14.90; boekweit fr. 20.50; haver fr. 9.gerst fr. 13.90; boonen fr. 20.lijnzaad fr. 22.50. Mideelburg, 16 December. Uit Walcheren was de aanvoer van granen en peulvruchten ruim, uitgenomen van bruineboonen uit het overige gedeelte van Zeelaud iets meer toenemend. Jarige Walchersche tarwe 12 50 besteed. Zeeuwsche dito ƒ11.60. Puike nieuwe dito 9.25 a 9afwijkende en geringe soorten 8.50, 8.25 a 8. Puike rogge 7 betaald. De puikste wintergerst vond tot ƒ6.25 a 6.50 trage koopers, mindere soorten niet te plaatsen. Voor puike Walchersche zomergerst werd ƒ6 besteed. Zeeuwsche dito bracht ƒ5.50 op. Wal chersche witteboonén 13 gekocht. Dito bruineboonen 13.25. Dito paardenboonen 7.50. Dito puik kokende groene erwten met 8.75 a ƒ9 betaald. Raapolie ƒ41.50. Patentolie ƒ43.50. Lijnolie 35 per vat op zes weken, contant 1 lager. Lijnkoeken 13.50 per 104 stuks. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN, Middelprijzen van bakbare tarwe 10.40 en rogge ƒ7.60. Aardappelen ƒ2.70 a ƒ3.per hektoliter. Ver- sche boter 1.20 a 1.30 per kilogram. Amsterdam 16 December 1869. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2 pet. 53 J *dito dito' dito 3 62,1, ♦dito dito dito 4 84 j *Aand. Handelmaatschappij 4 dito exploitatie Ned. staatssp. r België. *Certifieaten bij Rothschild 2; Rusland. *Obligatiën 1798/1816 B 93) ♦Uertific. adm. Hamburg 5 *dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 751 *dito ƒ1000 1864 5 901 *dito 1000 1866 5 „89 *Loten 1866 f. 2201 *0blig. Hope Co. Leening 1860 4 j 814 ♦Certific. dito4 631 *1 nscript. Stieglitz Co. 2ea 4e L. 4 ♦Obligatiën 1867 4 64J ♦dito 1869 4 63J *Certificaten6 41 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 214 ♦Oblig. dito 4 160) ♦dito dito 4-) dito spoorweg Poti-Tiflis 5 82) dito dito Jelez Orel 5 81J dito dito Charkow Azow 5 „79 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 63§ Pruisen. ♦Obligatiën5 - Oostenrijk. *0blig. metall.in zilver Jan.Juli 5 55 *dito dito April-'Oct 5 55) *dito in papier Mei/Nov. 5 47 ♦dito dito Febr./Aug. 5 46/ Italië. Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. *Obligatiën2jj thans 3 25ï ♦dito 1867261 *dito Binnenlandsche3 21 Portugal, ♦dito 1856—1863 3 321 ♦dito 18673 32) Turkije. dito (binnenl.)5 4l| Griekenl. dito (blauwe)<...5 Egypte. dito 1868 7 74) Amerika, ♦dito Vereenigde Staten (1874) 5 „901 ♦dito dito dito (1904) 5 87 ♦dito dito dito (1882) 6 91' ♦dito dito dito (1885) 6 891 ♦dito Iliinois7 90, ♦dito dito Redemtion6 76 l Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(p) 7 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 dito SLPaul Pac. Spw. 1« sec. 7 681 dito dito dito 2« sec. 7 I 664 dito dito 1869 dito 7 67 lï Brazilië. *dito 1863 4, ♦dito 1865 i 5 831 Mexico. dito 18513 12 Grenada, dito afgestempeld6 17) Venezuela, dito3 Ecuador. dito 1 -

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3