OI1RANT. N°- m. Zaterdag 1869. 11 December. Middelburg 10 December. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Kerknieuws. Marine en ieger. Gemengde berichten. Verkoopingen eii aanbestedingen. Tliermometerstand. Met de behandeling van de afdeeling betreffende waterstaat en publieke werken der begrooting voor bin- nenlandsche zaken is de tweede kamer he^mjevorderd tot art. 91. De voorgaande artikelen zijn zonder wijziging goedgekeurd. In een heden avond te houden zitting is het onderhond der rivieren aan de orde. De heer mr. E.Cremers, te 's-Gravenhage, die zooals wij reeds in ons vorig nommer gemeld hebben in het kiesdistrict Zuidhorn is gekozenytot litis.iahjte'^tveede kamer der staten-generaal, heeft 3^0 van de 556 .uitge brachte stemmen verkregen. Voorts waren uitgebracht 121 stemmen op den heer Gratama, 66 op den heer Wierda en 31 op den heer Alberda. RiDDEEORnEN. Vergunning verleend aan den heer L. Alma Tadema, kunstschilder, wonende te Brussel, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse der orde van verdiensten van St. Michael, hem door zijne majesteit iien koning van Beieren geschonken, en aan d'. A. J. D. Steenstra Toussaint, eersten stads geneesheer te Batavia, tot het aannemen'der onderschei dingsteekenen van ridder der orde van het Legioen van Eer, liem door Z. M. den keizer der Franschen geschonken. hypotheken. Benoemd tot bewaarder van de hypothe ken, het kadaster en do scheepsbewijzen te Assen, A. G. F. Koltrop, thans ontvanger der registratie en domeinen te Hoorn. De Staats-courant van heden bevat het verslag van den staat der rijks-instelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leiden over het studiejaar 1868-1869, ingediend door den raad van bestuur van gemelde instelling aan den minister van binnenlandsche zaken De verslaggever van Het Vaderland omtrent de opening van het Suez-kanaal heeft den 25°" November het meest interessante gezien dat Caïro tegenwoordig oplevert. Hij heeft namelijk het jaarlijksch examen bij gewoond van de vóór twee jaren door den khedive gestichte „Ecole superieure de droit, de dessin et de langues." Deze school,onder directie van den heer Delval telt 500 leerlingen, die allen in het schoolgebouw wonen. De slaapkamers zijn- uiterst net en zindelijk. De leerlin gen zijn allen gekleed met witten kiel en broek en de traditioneele roode muts. Zij worden opgenomen zonder verschil van godsdienst, nationaliteit of maatschappelijke positie. Het onderwijs is kostelooselke leerling krijgt zelfs eene kleine geldelijke beiooning, die voor de twee hoogsten van elke klasse iets hooger gesteld is. De school is geheel op Enropeesche wijze ingericht, ofschoon vele leeraren inlanders zijn. De leervakken zijnArabisch, Turksch, Perzisch, Fransch, Engelsch, teekenen, handels recht, Mahomedaansch burgerlij k recht en aardrijkskunde. Het volgende jaar zullen hier nog bijgevoegd worden nieuwe geschiedenis, staathuishoudkunde, het burgerlijk recht volgens den Code Napoleon en internationaal recht. De Mahomedaansche, Christelijke en Israëlietiscke geestelijken worden op de school toegelaten om onder richt in den godsdienst te geven aan de leerlingen wier ouders tot hun godsdienst behooren, maar al wat het fanatisme kan gaande maken wordt daarbij streng bui tengesloten. „Ik hoorde zegt de verslaggever de leerlingen uit hun moedertaal met groote vlugheid in het Fransch en Engelsch vertolken en sprak met hen in beide talen. Een hunner droeg onder aanwijzing op een kaart van Afrika den loop van den Nijl, zijn oorsprong (voor zoo ver hekend) zijne nevenrivieren en armen voor met een vlugheid, die op geen Europeesche school verbeterd zou worden, en noemde daarna ook de oude zeven Nijlmon- den op. Een ander verklaarde het Suez-kanaal (het zee- en zoetwaterkanaal, de meren, steden enz. van den Isth- mus) met zeer veel juistheid. In het handelsrecht waren de antwoorden beter, dan die op vele doctorale examens te Leiden. De teekeningen (waaronder pastels, koppen, landschappen,plannen en opstanden van gebouwen,orna menten enz.) waren waardig in ons paleis voor volksvlijt naast de producten van onze burgeravond- en ambacht scholen te prijken. Ilc was verwonderd, verrukt, en kon mij bijna niet denken, dat de leerlingen, die ik voor mij had, grootendeels Arabieren, allen inboorlingen van Egypte warenDe heer Vidal verhaalde mij, dat in elk dorp van Egypte een kostelooze school bestaat, waar lezen, schrijven, de beginselen van het rekenen en de godsdienst geleerd worden. Alleen in Caïro tellen deze scholen meer dan 2000 leerlingen. In Alexandrië en Caïro bestaan daarenboven middelbare scholen, waar de reken kunde in haar geheelen omvang, de algebra, de beginse len der trigonometrie en de beschrijvende meetkunde geleerd worden. „Mekemet-Ali heeft deze lagere en middelbare scholen het eerst gesticht. Na zijn dood zijn zij achteruitgegaan, doch Ismail-pacha heeft ze weder hersteld en doen bloeien, „Verder is te Caïro nog een Ecole de médecine. Twee der professoren aan deze school zijn Europeanen, de overige inlanders, die te Parijs ofMunchen gepromoveerd zijn. De uitnemendste leerlingen worden na volbrachte studie op kosten van het gouvernement naar een Eurc- peesche universiteit gezonden, om zieh nog moer in hun vak te volmaken. Gaat de khedive door met zooveel zorg aan het onderwijs te besteden, dan is de tijd niet ver dat Egypte niet alleen aan de spits zal staan van de Oostersche beschaving (dit doet het nu reeds), maar dat het zelfs voor vele landen van West-Europa in bescha ving niet zal behoeven onder te doen." De heer C. de Wilde, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Poortvliet, heeft voor het op hem uitgebiaeht beroep bij die gemeente te Katwijk bedankt. Volgens de Amsterdamsehe courant heeft de beer J. P. Hasebroek, predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Amsterdam, voor het op hem uit- geb acht beroep naar Doesborgh bedankt. De luitenant ter zee 2C klasse Z. J, Cambier, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië, en van daar den 2en dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactivitcit gesteld. De stoomboot van Rotterdam, die gisteren middag te Vlissingen moest aankomen, was beden middag 12 uren nog niet gearriveerd, terwijl de stoomboot die gisteren middag te 3 uren van Vlissingen naar Breskens vertrok ken is, eerst met veel moeite heden morgen te 8j uur naar Vlissingen kon overkomen. Van de reis naar Neuzen heeft men moeten afzien, daar de mist aanhoudend zoo dik blijft dat er aan varen niet te denken is. De tusschen Middelburg en Rotterdam varende stoomboot heeft gis teren geen aanzienlijke vertraging ondervonden. Op den spoorweg over den Mont-Cenis heeft in den nacht van 1 op 2 December tengevolge van een verschrik- kelijken storm het volgende ongeluk plaats gehad. Een goederentrein was van Susa veitrokken, doch werd zoo door lawinen bedreigd, dat de machinist het geraden oordeelde naar Susa terug te keeren. Op den terugweg, die een groote helling had, konden de reintoestellen niet werken, waardoor de trein een razende vaart verkreeg. De machinist trachtte zich te redden door van den trein te springen, waarbij hij zich belangrijk kneusde. Bij een bocht op den weg brak een verbindingsketting en stort ten de drie goederenwagens van den trein in een meer dan honderd meter diepen afgrondde conducteur, die zich in een der wagens bevond, stortte mede. De loco. motief liep verder, tot zij op een andere plaats derailleerde en omviel. De in den afgrond gevallen wagens zijn zoo diep gevallen dat men ze nog niet heeft kunnen ophalen. De ontdekking van Pruisisch zuur in Kinck's lijk is in zooverre waar dat sporen gevonden zijn die aan- toonen dat dit vergif gebruikt is. Genoemde zelfstandig- heidlostzich toch zeer spoedig op; het zuur zou bovendien in het geheel geen spoor nagelaten hebben wanneer niet een onbedreven hand het vervaardigd had, of wanneer het niet met ongeschikte toestellen verkregen was. In dat geval toch ontstaat een amalgama van cyaan potas- sium en cyaan-ijzer hetwelk, in vereeniging met Prui sisch zuur, den doortocht van dit laatste aantoont door aan de aangeraakte^rganen een blauwen tint te geven Op het eirndn des vorigen jaars bestond de vee stapel van Nederland uit 241,038 paarden, 1.30(^532 riin- deren, 816,233 schapen, 270,863 varkens, 128,679 bokken en geiten en 2950 ezels. Men maakt zich te Amsterdam vroolijk over de volgende geschiedenis. Een dief plunderde het vertrek van eene weduwe, die nog jong en niet misdeeld van schoonheid was. Bij het doorsnuffelen der laden vond hij een brief, waarin naam en toenaam van de weduwe vermeld stonden. Te midden zijner bezigheid werd hij echter gestoord door de weduwe, dis te huis kwam- Tijdig bemerkte hij haar nog ou schoof voorzichtig den grendel voorde deur. Terwijl zij nn verschrikt de buren ging roepen, deed bij liet licht uit, opende bet venster en de deur, en stapte in het bed. Toen nu de weduwe met de buren in de stik-donkere kamer kwam klonk het met bewogene stem uit het bed„Zij t gij het, lieve Laura? Waar zijt ge zoo lang geweest Ik hen naar bed gegaan, want. het wachten duurde zoo lang!" Zonder eenige explicatie van de weduwe te trillen hooren, maakten de buren zicli, om geen onbescheidenheid te begaan, zoo spoedig mogelijk uit de voeten. De dief bad nu gelegen heid cm te ontsnappen. De afgevaardigde van den Pruisischen landdag, Parisins, heeft in de vergadering van dien landdag voorgesteld om den post te schrappen, die op de begroo ting van eeredienst was uitgetrokken voor het zende linggenootschap ter bekeering van heidenen tot christe nen. De heer Parisins berekende dat elke gedoopte Kaffer aan Pruisen 800 Tbr. kostte en vond in elk geval de som te hoog; buitendien, beweerde hij, zou de minis ter van eeredienst, op grond van de gelijkheid van alle godsdiensten voor de wet, even goed subsidie moeten toestaan aan een joden-zendelingvereeniging, die zich bezighield met het bekeeren van christenen. Dit laatste argument wekte in hevige mate de verontwaardiging op van de conservatieve leden; het voorstel van deu beer Parisius werd daarop aangenomen. Voor de gisteren ten behoeve der staatsspoor wegen te 's Hage gehouden aanbesteding van het maken, leve ren en stellen van den ijzeren bovenbouw van eene draaibrug over het kanaal bij West-Souburg waren 8 biljetten ingekomen, als volgt: I. A. Cail, te Parijs 32,000; B. Boudewijn, te Dordrecht, /"31,995; de maat schappij de IJssel, te Kampen, 30,890; de ijzergieterij De prins van Oranje, te 's 7- W. A. Schret- len c% te Leiden, 29,078; v.d.WallBake, te Utrecht} f 28,398; L. I. Enthoven c.»., te 's Hage, f 26,829, en de maatschappij John Cockerill, te Seraing, ƒ26,704. 9 Dec. 's av. 11 u. 40 gr. 10 'srnorg. 7 u.40gr.'smidd. t u. 42 gr. 'sav. 6 u. 43 gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 9 December. Is ingekomen eene missive van de rekenkamer hou dende kennisgeving der daarin ontstane vacature door het overlijden van den heer Fievez.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1