OlIRANT. Si* 243. Vrijdag 1869. 10 December. Middelburg 9 December. Onderwijs Kerknieuws. Rechtzaken. Yerkooylngen en aanbestedingen. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden de beraadslaging over de begrooting van binnenlandsche zaken voortgezet. Na afd. 4, medische politie, en 5, verdere uitgaven betrekkelijk hetbinnenlandsch bestuur, behandeld te hebben, is een uitvoerige discussie aange vangen over de onderdeelen der 6« afdeeling, waterstaat en publieke werken. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der gisteren ingeleverde stembiljetten ter verkiezing van een' lid der tweede kamer in het kiesdistrict Zuid- horn, ter vervanging van den heer-mr. N. Olivier, over leden, is gebleken dat gekozen is de heer mr. E. Cremers, oud-minister van buitenlandsche zaken. Bij het ontwerp der wet tot regeling van de voor waarden waarop aan calamiteuze polders in Zeeland tegemoetkoming uit 's rijks schatkist kan worden ver leend, zijn als bijlagen gevoegd1. een afdruk van het verhandelde in de buitengewone vergadering der staten van Zeeland van Mei 1869, 2. een brief van den hoofd ingenieur van den waterstaat in Zeeland, dd. 16 Juli 1869; 3. een brief van de staatscommissie ingesteld bij koninklijk besluit van 26 Augustus 1869, dd. 12 Au gustus 1869; 4. een brief van den commissaris des konings in Zeeland, dd. 5 Augustus 1869, en 5. een brief van den voorzitter der genoemde staatscommissie dd. 14 Augustus 11. Deze brieven zijn gericht aan den minis-, ter van binnenlandsche zaken. Het wetsontwerp is, zooals wij reeds gemeld hebben, gelijk aan het door de staatscommissie voorgestelde. In de gisteren avond gehouden vergadering van het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 'talgemeen is de hoer D. Verhuist op nieuw benoemd als lid der commissie voor de spaarbank, en de heer M. C. Jeras benoemd als lid der commissie voor de volks bibliotheek, in de plaats van wijlen den heer P. van der Leijó. Maandag is aan de hoogeschool te Leiden, na verde diging van stellingen, tot doctor in de rechten bevorderd de heer J. IV. D. Schuurbeque Boeije, geboren te Zie- rikzee. Door den kerkeraad der Nederduitsch hervormde gemeente te Vlissingen is gisteren avond het bestaande viertal predikanten aangevuld met den heer J. J. Ruys te Oud-Beierland. Daarop is onmiddellijk beroepen de heer E. J. Wisselingh te Haarlemmermeer. De heer J. T. F. U. Lauts, predikant bij de Neder duitsch hervormde gemeente te Oosterland, is als zoo danig beroepen te Leerbroek, bij Gorinchem. De arrondisseraents-rechtbank alhier heeft heden de volgende vonnissen uitgesproke.n In het nommer dezer courant van 5 October jl. deel den wij mede dat eene boerendochter te Brigdamme buiten haar woonhuis door een persoon, die zich onken baar gemaakt had, aangevallen en mishandeld was. Deze zaak maakte de vorige week bij de rechtbank een on derwerp van behandeling uit. Als beklaagde stond terecht Jan van de Putte, oud 26 jaren, landbouwerszoon, wonende te Brigdamme. Ten huize zijns vaders diende onder anderen Elizabeth Bosselaar, die een indertjjd door den beklaagde gedaan aanzoek tot verkeering had afgewezen en, uit vrees dat hij zijn aanzoek herhalen mocht, zich tegen hem steeds onvriendelijk betoonde waar zij welwillend jegens anderen was. Voor beiden was die toestand pijnlijk en beiden wilden dan ook het huis verlaten, doch de vader van den beklaagde wilde noch zijn zoon, noch zijn dienstbode missen en gaf als zijn bepaald voornemen 'te kennen om, ingeval een van beiden heenging, zijne hofstede te verkoopen. In den namiddag van Zondag 3 October nu ging de beklaagde, in eene opwelling van boosh'eid over de onvriendelijk heid van het meisje, naarde schuur zijns vaders (waarbij hij den schijn aannam of hij zich naar Serooskerke ter kerk begaf), waar hij wist dat Elizabeth Bosselaar ter verzorging van het vee komen moest. Hij deed zich een schort over het hoofd en verborg zich onder het stroo, waar hij anderhalf uur lang heeft gewacht; volgens zijne opgave wist hij zelf niet wat hij vooh?j»mens was en wilde hij herhaaldelijk zijne schuilplaats verlaten, docli '"'was het hem alsof hij vastgehouden werd. Ein delijk te half vier uur komt Elizabeth Bosselaar in de schuur, en nauwelijks is zij daarbinnen of zij wordt tegen den grond geworpen, bij de keel gegrepen en hevig op de oogen gedrukt, waardoor deze gezwollen en ver wond werden. Zij kende den dader niet, doch had een flauw vermoeden, zoodat zij riepn,JanJanlaat me los Toen was de kracht van den beklaagde gelijk hij zelf verzekerde gebroken, toen kwam hij tot zichzelven,' liet hij het meisje los en ging heen. Daar hij geen woord sprak werd hij echter niet behaald herkend. Op de spoedig tegen hem gerezen vermoedens heeft hij aanvankelijk ontkend, doch later volledig bekend, terwijl dë kosten van heelkundige behandeling door hem zijn vergoed en verder toegebrachte schade insgelijks is hersteld. Zoowel het openbaar ministerie als de verdediging gaven als hunne overtuiging te kennen dat, hoe ernstig het bedreven feit ook zij, de dader geen misdadiger is, maar iemand van zeer gunstige bekendheid, die zich, bij de niet-beantwoording zijner genegenheid en de steeds ondervonden onvriendelijke bejegening van het meisje, in een oogenblik van boosheid en onberaden drift heeft laten vervoeren tot eene daad waarover hij zelf ten zeerste berouw heeft en waarvoor hij evenzeer medelijden ver dient als de mishandelde zelve. Heden heeft de rechtbank den beklaagde schuldig verklaard aan het met voorbedachten rade moedwillig toebrengen van slagen of stooten zonder dat daardoor eenigerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan, en hem, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. Maria de Voldere, oud 49 jaren, en Wilhelmina Plattenberg, oud 35 jaren, beide arbeidsters te Retrancbe- ment beklaagd dat zij den 3CK'n October jl. op het land van de Miliano onder Retranchement elkander moedwillig slagen hebben toegebracht zijn schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeldde eerste tot drie, de tweede tot zes dagen gevangenisstraf, alsmede solidair in de kosten. Willem Goezeijn en Johannes Franciscus Masson, beiden oud 28 jaren, van beroep polderwerker alhier, waren beklaagd dat zij den len November jl. samen en in gemeen overleg in de herberg van W. Weijdeman alhier dezen en diens vrouw moedwillig zouden mishandeld hebben, en de eerste beklaagde bovendien dat hij zich tegen de maréchaussée feitelijk en gewelddadig heeft verzet. De tweede beklaagde, wiens schuld niet bewezen is verklaard, is vrijgesproken; doch de eerste bij verstek schuldig verklaard aan feitelijk en gewelddadig verzet en beleediging met woorden jegens bedienende beamb ten in de uitoefening hunner bediening en veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, 8 boete en in de kosten. Nicolaas Doeburg, sjouwer alhier beklaagd dat hij den 1™ November jl. op het bolwerk alhier P. Vijge boom moedwillig aangevallen, op den grond geworpen en een slag in het aangezicht gegeven heeft is schul dig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, onder aanneming van verzach tende omstandigheden veroordeeld tot eene geldboete van f 8, benevens in de kosten. Hendrik Veldkamp, oud 48 jaren, polderwerker alhier beklaagd dat hij den 7"> November jl. op het openbaar terrein van de spoorweg- en kanaalwerken alhier ten aanzien van den putbaas V. van Oort gezegd heeft: „Die smeerlap, die Vincent van Oort, heeft mij laatst f 25 ontstolen en nu heeft hij mij weer 4 ont stolen" is schuldig verklaard aan laster en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot eene geldboete van 16, alsmede in de kosten. Tjische Koster, vrouw van H. Veldkamp, polder werker alhier beklaagd dat zij den 8e« November jl., op het openbaar terrein der spoorweg- en kanaalwerken alhier, tegen Jetzina Huizinga, huisvrouw van V. van Oort, gezegd heeft: „Kom er uit diefje hebt mijn geld in je zak en in je kist, je hebt wel f 150 in je kist: die hebt je allemaal gestolen en daar speel je mooi weêr van!" is schuldig verklaard aan laster, en, met aan neming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van f 16, benevens in de kosten. Tannetje Kluijfhout, leurster alhier beklaagd dat zij den 30™ October jl. uit St.- Laurens op het grond gebied dezer gemeente heeft ingevoerd een week tarwe brood, bestemd om te worden opgeslagen in hare woning buiten de Noordpoort, zonder de daarvoor verschuldigde belasting te hebben betaald is schuldig verklaard aan invoer van een week tarwebrood binnen de gemeente Middelburg zonder daarvan aangifte of betaling van de verschuldigde belasting gedaan te hebben, en veroor deeld tot eene geldboete van f 5 ten laste der gemeente Middelburg, alsmede in de kosten, met verbeurdver klaring van het aangehaalde brood. Jacobus Clement, broodbakker te Vlissingen beklaagd dat hij den 21"" October jl. door de Vlissingsche barrière binnen Middelburg heeft ingevoerd een week tarwebrood met krenten, zonder aangifte of betaling der verschuldigde belasting gedaan te hebben is schuldig verklaard aan invoer van een week tarwebrood binnen de gemeente Middelburg, zonder aangifte of betaling der verschuldigde plaatselijke belasting gedaan te hebben zijnde de verzwarende omstandigheid, waarop door het openbaar ministerie gewezen was, dat de beklaagde broodbakker is, niet bewezen verklaard; en veroordeeld tot een geldboete van f 5 ten bate der gemeente Middel burg, alsmede in de kosten, met verbeurdverklaring van het aangehaalde. Cornelis Ludovicus Goossens, polderwerker te Veere beklaagd dat hij dpn 24«i October jl. zich in kennelijken staat van dronkenschap op de open bare straat aldaar heeft bevonden en zich feitelijk en gewelddadig heeft verzet tegen den rijks-veldwachter A. O verduin is bij verstek aan beide hem ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van veertien dagen, eene geld boete van f 3 en in de kosten. Gisteren zijn te "Veere te koop aangeboden 1». een huis en erve met pakhuis in de Pieterstraat, wijk B n°. 64 en 65, verkocht voor 506; 2" een huis en erve op de Kaai, wijk B n». 45, verkocht voor 596.25. Het bij Borselen gestrande Oosten rij ksch barkschip Ebé, is jl. Dinsdag te Vlissingen in het openbaar ver kocht voor f 1910. Heden is te'sllage ten behoeve der staatsspoor wegen aanbesteed het maken, leveren en stellen van den ijzeren bovenbouw van eene draaibrug aan het kanaal bij West Souburg. Laagste inschrijver de maatschappij John Cockerill, te Seraing, voor f 26,704. De Centrale directie van Walcheren heeft heden alhier aanbesteed: het beneden laagwater voorzien van den op 8 November 1869 aan de Oostwatering van den polder Walcheren tusschen de dijkpalen 11 en 12 ont- stanen dijkval. Er is ingeschreven door de lieeren: C. de Groot, te Papendrccht, voor f 3150; J. van Eek, te Hardinxveld,

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1